Genel

Bayram Öncesi Çocuk Sahiplerine 1300 TL Destek Ödemesi!

Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaş, Kurban Bayramı öncesinde yapılacak olan bayram ikramiyesi ödemelerini bekliyor. Öte yandan bayram öncesinde yapılacak olan çocuk destek ödemeleri de en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Ramazan Bayramı öncesinde emekli vatandaşlara 2018 yılından bu yana yapılan ikramiye ödemelerinde zam uygulanmamış ve emeklilere bayram için 1.100 TL ikramiye verilmişti.

Kurban Bayramı’nda da 1.100 TL tutarında verilecek olan ikramiye ödemelerinin yanı sıra, ihtiyaç sahibi ailelere çocuk destek ödemeleri yapılacak. Şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuru yapmaları halinde, hak sahiplerine söz konusu ödemeler bayramdan önce yapılacak. 4 çocuğa kadar yapılacak olan bu ödemelerde tutar, çocuk sayısına göre değişiklik gösterecek. İşte tüm detaylar…

Hak Sahiplerine Bayram Öncesi Destek Ödemesi Yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti, sosyal devlet anlayışı ve sosyal devlet olmanın gerekliliği ile ihtiyaç sahiplerine çeşitli alanlarda, farklı başlıklar altında destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Söz konusu ödemeler kimi zaman doğrudan yakıt yardımı gibi ihtiyacın karşılanması şeklinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor, kimi zamanlarda ise doğrudan maddi destek olarak veriliyor.

Hükümetin başlattığı çocuk destek programında bu kez yardımlar çocuk sayısına göre değişen tutarlar ile nakdi destek olarak veriliyor. İhtiyaç sahibi olup şartları karşılayan vatandaşlara bu ödemeler başvuruda bulunmaları ve başvurularının onaylanması halinde verilecek.

İhtiyaç Sahiplerine Çocuk Destek Ödemeleri

Maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığı ile verilen çocuk destek ödemeleri “Doğum Yardımı” başlığında ulaştırılıyor. Her yıl yapılan bu ödemeler 2022 yılında da devam ediyor. Bilindiği üzere Kurban Bayramı 9 Temmuz tarihinde idrak edilecek.

Bayram gelmeden önce ödeme alınabilecek yerler araştırılırken, söz konusu ödemelere dair detaylar belli oldu. Çocuklu ailelere yapılan devlet destek ödemesi, çocuklu ailelere tek seferlik yapılacak. Doğum Yardımından yararlanmak isteyenlerin, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra sağ doğum yapmış olmaları gerekiyor.

Çocuk Sayısına Göre Ödeme Tutarları

Devlet desteği olarak verilen Doğum Yardımı ödemelerinden yararlanmak isteyenlerin aranan şartları karşılıyor olması ve başvuruda bulunması gerekiyor. Yapılan başvuru sonrasında ödemeler için hak kazananlar, PTT şubelerine giderek kimlikleri ile bu ödemeleri alabiliyor. Çocuk sayısına göre değişen bu ödeme tutarlarının ne kadar olacağı da 2022 yılı için açıklandı.

Söz konusu Doğum Yardımı ödemelerinde, çocuk sayısına göre ödeme tutarları şöyle olacak:

 • İlk çocuk için 300 TL ödeme yapılacak,
 • İkinci çocuk için 400 TL ödeme yapılacak,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılacak.

Doğum Yardımı Ödemeleri İçin Aranan Şartlar

Şartları karşılayan vatandaşlar, başvuruda bulunmaları halinde söz konusu Doğum Yardımı ödemelerinden yararlanabilecek. Hak sahipleri, başvuruda bulunduktan sonra PTT şubelerine kimlikleri ile giderek bu ödemeleri alabilecek. Ancak vatandaşların söz konusu ödemelerden yararlanabilmesi için aranan şartları da karşılıyor olması gerekiyor.

Buna göre Doğum Yardımı başvurularından hak kazanabilecek olan kişilerde aranan şartlar şöyle:

 • Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi olması gerekiyor.
 • Doğum Yardımı alınabilmesi için annenin bizzat başvuruda bulunması gerekiyor. Annenin hayatta olmaması durumunda baba başvuruda bulunabiliyor.
 • Doğum Yardım ödemeleri, sadece 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan çocuklar için veriliyor. Daha erken tarihte doğmuş olan çocuklar için söz konusu yardım ödemesi verilmiyor.
 • Doğum Yardımı ödemelerinin yapılabilmesi için, çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ve sağ olarak doğmuş olması gerekiyor. Ölü gerçekleşen doğumlarda Doğum Yardım ödemesi verilmiyor.

Doğum Yardım ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla, PTT şubelerinden hak sahiplerine ulaştırılıyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Başvurusu

Yeşil Kart Başvurusu Şartları ve Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Shares:

2 Yorumlar

 • Cemil Tayfur
  26.06.2022

  İki tane çocuğum yardım almak için başvurdum

  Cevapla
 • Afife Dağdelen
  24.06.2022

  Üç tane çocuğum var yardım almak için başvurdum

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir