• Rapor Parası Ne Zaman Yatar 2018

  İnsanların yapmış oldukları mesleklere göre farklı sigorta birimlerine prim ödemesi yapmaktadırlar. Bunlardan SSK ya da yeni adıyla 4A’lı olan kişiler ile 4B yani BAĞKUR sistemine bağlı olan kişiler rapor alarak işe gidemediklerinde SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. Rapor parası denilen bu ödeme çalışanlar için son derece önemlidir. Rapor parasına dair birçok konuyu merak eden çalışanlar bu ücretin ne zaman yatacağını daha fazla merak etmektedir. Bundan dolayı da rapor parası ne zaman yatar 2018 sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda bununla ilgili merak edilen hususları ayrıntılı olarak açıklayacağız ve böylece çalışanlar söz konusu ücretin ne zaman yatacağını öğrenmiş olacaktır.


  Rapor Parası İçin İstenen Şartlar

  Sigortalı olarak bir işte çalışan kişiler hasta olduklarında işe gidememektedir. İşe gidilmeyen sürelerde işverenler maaş ödemesi yapmamakta ve bu ödemeyi SGK çalışanların mağdur olmaması için yapmaktadır. Rapor ya da iş göremezlik ödemesi olarak bilinen bu uygulamadan yararlanabilmek için çalışanların hasta olduklarını resmi olarak ispatlaması gerekmektedir. Yani resmi bir sağlık kuruluşundan rapor alınması gerekmektedir. Aksi durumda rapor parasının ödemesi yapılmamaktadır. Ayrıca bu ödemenin yapılabilmesi için çalışanların hasta olmadan önceki 90 gün boyunca sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra insanlar rapor parası ne zaman yatar sorusunu haklı olarak sormaktadır. Bu paranın yatması için bir takım prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

  Rapor Parası Kaç Gün İçinde Yatar?

  Rapor parası ne zaman yatar 2018 konusunda bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle çalışanların bu parayı alabilmesi için hasta olduklarına dair sağlık raporunu sunmaları gerekmektedir. Sağlık raporu mutlaka çalışılan kuruma verilmelidir. Raporu alan işyeri bunu SGK sistemine işlemek zorundadır. Dolayısıyla çalışanın raporlu olduğu bu şekilde SGK’ya bildirilmiş olur. Bu aşamadan sonra ise SGK kendi içinde gerekli olan yazışmaları ve diğer prosedürleri yerine getirmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra kişilerin rapor parası ya da diğer ad ile iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır. Bahsedilen sürecin ne kadar süreceği tam olarak bilinmese de ortalama olarak ödemeler 15 gün içerisinde yapılmaktadır.

  Rapor parası ne zaman yatar sorunun cevabı yukarıda verilmiştir. Bu aşamadan sonra insanların aklındaki bir başka soru ise bu paranın nereye yatacağıdır. Öncelikle rapor parası PTT’ye yatırılmaktadır. Kişiler 15 gün içerisinde buradan paralarını alabilmektedir. Fakat SGK’ya tanımlı banka hesabı olan kişilerin rapor paraları bu hesaplarına yatmaktadır. SGK ile anlaşmalı bankalarda hesabı olan kişiler bu hesaplarını tanımlı hale getirebilmektedir. SGK ile anlaşmalı olan bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası,
  • Halk Bank,
  • Vakıf Bank,
  • Akbank,
  • Burgan Bank,
  • Fiba Banka,
  • Şeker Bank,
  • Türkiye Ekonomi Bankası,
  • Garanti Bankası.

  Yukarıda belirtilen bankaların bir tanesinde hesabı olan kişiler bu hesaplarını SGK’ya tanımlı hale getirirlerse rapor paraları doğrudan bu hesaba ödenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Rapor Parası Sorgulama

  Rapor parası ne zaman yatar konusundaki bir başka husus ise paranın tahmini olarak yatış zamanı değil net olarak yatış zamanının ne olduğudur. Söz konusu sorunun cevabı maalesef bulunmamaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi işlemler tamamlandıktan sonra paraların yatması gerçekleşmekte ve bu da en fazla 15 günü bulmaktadır. Bunun haricinde paranın yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler ALO 170’i arayarak bilgi alabilirler. Bunun haricinde e-devlet üzerinde de aynı şekilde sorgulama yapılabilmekte ve böylece kişiler paraların yattığını online olarak takip edebilmektedir. E-Devlete giriş yaptıktan sonra 4AB iş göremezlik ödemesi görme hizmeti bu bilgiyi vermektedir.

  SGK Rapor Parası Sorgulama

  Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

  Rapor Parası Nereden Alınır?  tıkla sorunu sor

  Rapor Parası Ne Zaman Yatar 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın