emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Öğrenciler Ölüm Aylığı Belirli Hallerde Kesiliyor, Bu Noktalara Dikkat!

Öğrenciler Ölüm Aylığı Belirli Hallerde Kesiliyor, Bu Noktalara Dikkat!

Anne ya da babası üzerinden ölüm aylığı alanlar için bu haklarını kaybetmemeleri için belirli noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Öğrenimi yüzünden ölüm aylığı almaya devam etmekte olanlar, eğitimlerini ilgili sürelerde bitiremediklerinde aylıkları kesilmektedir. Ölüm aylığı alanların eğitimleri sırasında disiplin cezası ya da kayıt dondurma konularında da dikkatli olmaları gerekiyor.

Ölüm Aylığı Alımında Önemli Noktalar

Ölüm aylığı almak için çocukların dikkat etmeleri gereken noktalar bulunuyor. Öğrenime devam etmeyen erkek çocukları için yetim aylığı 18 yaşına kadar verilebiliyor. Yetim aylığı almaya devam etmeleri için ise öğrenimlerinin başarılı bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Ölüm aylığı, orta öğretim öğrencilerine ise 20, yükseköğretim öğrencilerine ise 25 yaşını doldurmalarına kadar sağlanıyor. Liseyi 20, yüksek öğretimi de 25 yaşından önce tamamlamış olanların ölüm aylıkları ise bu yaşların dolmasına gerek kalmadan kesilmektedir. Kız çocuklarının yetim aylığında ise erkeklerden bazı farklar bulunuyor. Kız çocukları için herhangi bir yaş konusu söz olmuyor ve sadece evlendiklerinde aylıkları kesiliyor. Erkek çocuklar ise öğrenimlerine devam ediyorlarsa, bu durumda evlenseler dahi yetim aylığı almaya devam edebiliyorlar.

Lisansüstü ve doktora yüksek öğrenim kapsamında değerlendirildiği için lisansüstü eğitime ya da doktoraya devam etmekte olan erkek çocuklar, yetim aylıklarını 25 yaşını dolduruncaya kadar alabiliyorlar. Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında çırak, kalfa ya da ustaların eğitimiyle de okullarda ya da işletmelerde yapılan mesleki eğitimlerini sürdürmekte olan 18 yaşından büyük öğrencilere ise ölüm aylığı bağlanmıyor.

Ölüm Aylığı Almayan Öğrenciler

Ölüm aylığı alamayan öğrenciler ilgili kanunlar ile belirlenmiş durumdadır. Uzaktan eğitim yöntemi ile eğitim öğretim hizmeti vermekte olan açık liseler ölüm aylığı almak için ortaöğretim kurumları olarak kabul edilmektedir. Buna göre açık liselerde okuyanlar 20 yaşına kadar yetim aylıklarını alabilmektedirler. Açık lise kayıtlarını bir dönem dondurmuş olanlar ise bu süre kapsamında aylık almaya devam ediyorlar.

Ancak kaydı silinen öğrencilerin ölüm aylıkları ise silik duruma düşüldüğünden ilgili tarihi takip eden aydan geçerli olacak şekilde kesintiye uğruyor. Okulundan kaydı silinmiş öğrencilere ise ölüm aylığı bağlanmıyor. Üniversiteyi bitirmiş olan bazı kimseler ise öğretmenlik hakkı elde etmek için pedagojik formasyon eğitimlerine kayıt olmaktadırlar. Bu türden programlara kayıt olunması halinde de yükseköğretim olarak formasyon kabul edilmediği için ölüm aylığı kesilmektedir.

Okulu Uzatma Durumunda Dikkat

Ölüm aylığı alanların okulu uzatması konusuna ise dikkat edilmesi gerekiyor. Okulu uzatmak ölüm aylığının kesilmesini sağlamıyor ancak bunun için de uzatma sınırı bulunuyor. Okulu uzatmak için azami süreler uygulanıyor. Buna göre azami süre kapsamında üniversite hazırlıkta 2 yıl, ön lisansta ise 4 yıl hak tanınıyor. Lisans öğrenimi kapsamında azami süre 4 yıllık fakültede 7 yılı, 5 yıllık yani hazırlık okutulan fakültelerde ise 8 yılı, 6 yıllık fakültelerde ise 9 yılı aşamıyor. Üniversite hazırlık sınıfını aynı şekilde 2 yılda ya da 2 yıllık ön lisans programını 4 yılda bitiremeyenlerden ölüm aylıkları kesiliyor.

Öğrenciler aynı zamanda kayıtlarını dondurabilmektedirler fakat dondurulmuş olan süreler öğrenim sürelerine ilave olarak ekleniyor. Kaydın yenilenmesinden sonra ise herhangi bir sebep ile dondurma işlemi yapmış olan öğrencilerin hakları devam ettiği için dönem sonuna kadar ölüm aylığı almaya hak kazanıyorlar. Ama kaydını yenileme öncesinde dondurmuş olan öğrencilere ise dönem sonuna kadar dahi olsa ölüm aylığı bağlanmıyor ve bağlanmış olan ölüm aylıkları da kesiliyor. Öğrencilerin ölüm aylığı almaları noktasında, bu konulara dikkat etmeleri gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.