emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Millet Kütüphanesi Ne Zaman Açılıyor ?

Millet Kütüphanesi Ne Zaman Açılıyor ?
18.02.2020

Millet Kütüphanesi Ne Zaman Açılıyor? İçerisinde 5 milyon adet kitabın sunulacağı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Beştepe’de 20 Şubat Perşembe 2020 tarihinde kapılarını açmaya hazırlanmaktadır. Millet Kütüphanesi aynı zamanda bir ilke de imza atarak açılışını gerçekleştirmekte. Kütüphanede ilk defa çipli kimlik kartları kullanılacak. Yapılan açıklamalara göre Millet Kütüphanesi’ndeki kitaplıkların uzunluğu toplam olarak 201 kilometreyi bulmaktadır. Millet Kütüphanesi’nde sergilenecek olan tarihi nadir eserler ise özel üretilmiş kutularda saklanmakta.

Millet Kütüphanesi’nde Nem Ayarı olan özel kutular, çocuklar ve öğrenciler, ayrıca araştırma yapacaklar için de özel bölümler hazırlanmış bulunmaktadır. Çipli kimlik kartları ilk kez burada kullanılacak ve çipli kimlik kartlarını kullanabilmek adına kütüphanenin farklı alanlarına yerleştirilen ödünç makineleri ile çipli kimlik kartları yerleştirilerek gelen bireyler kitap alıp ve iade edebilecek. Toplam raf uzunluğu ile dikkatleri çeken Millet Kütüphanesi içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağışladığı kendi kütüphanesindeki el yazması Kuran’ı Kerim de yer almaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağışlamış olduğu Kuran’ı Kerim özel olarak hazırlanan asitsiz kutularda saklanmaktadır.

Millet Kütüphanesi’nin Genel Özellikleri

Millet Kütüphanesi’nin Genel Özellikleri, Gelen haberler doğrultusunda 20 Şubat Perşembe günü açılacak olan Millet Kütüphanesi, kütüphanenin “dünyaya açılan kapısı” sayılan Cihannuma Salonunda ve Nadir Eserler Kütüphanesinin, kubbesini altında yer alan kemerede Alak Suresi’nin 4. Ve 5. Ayetlerinin Türkçe meali olan “O kalemle yamayı öğretendir, İnsana bilmediğini öğretendir” ifadeleri yazılmış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak olan Millet Kütüphanesi içerisinde 2 milyon adet kitap, 2 milyon süreli yayından oluşan koleksiyon okuyucular ile buluşacak. Basılı eserlerin dışında kütüphanede elektronik kaynaklar ve dijital eserlere de yer verilecek.

Millet Kütüphanesi içerisinde toplam 550 bin e-Kitap, 120 milyon makale ve rapor yer almaktadır. Toplam 100 ülkeden, 134 farklı kitabın yer alması planlanan kütüphanenin toplamdaki raf uzunluğu 201 kilometreyi bulmaktadır. Millet Kütüphanesi içerisinde 5 – 10 yaş gurubu çocuklar için Nasreddin Hoca Kütüphanesi, 10 – 15 yaş gurubu çocuklar için de Gençlik Kütüphanesi bulunmaktadır. Millet Kütüphanesi içerisinde ayrıca ses ve görüntü kütüphanesi, nadir eserler kütüphanesi, araştırma kütüphanesi, Cihannüma Salonu, süreli yayınlar salonu, okuma salonları, Selçuklu Müze ve Sergi Salonu mücellithane, 500 kişilik konferans salonu, teknoloji sınıfları, meslek eğitim sınıfları, özel grup çalışma odaları, film izleme alanları, mescit, restoran ve kafeterya da bulunmaktadır.

20 Şubat Perşembe günü açılacak olan Millet Kütüphanesi, içerisinde yapay zeka kursları da verilecek, kütüphane aynı zamanda yaşam boyu eğitim merkezi olarak da hizmet vermeye devam edecek. Kütüphane içerisinde çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik olarak, yapay zeka, siber güvenlik, artırılmış gerçeklik ve kodlama eğitimleri verilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.