emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TOKİ 2020 İstanbul Kura Çekiliş Tarihi Belli Oldu!

TOKİ 2020 İstanbul Kura Çekiliş Tarihi Belli Oldu!
18.02.2020

TOKİ 2020 İstanbul Kura Çekiliş Tarihi Belli Oldu! Başvurularının daha önceden gerçekleştiği İstanbul 100 bin konut projesi kapsamında TOKİ için kura çekilişinin ne zaman yapılacağı heyecanla bekleniyordu. Daha önceden gelen bir açıklama ile TOKİ kura çekilişlerinin Şubat ayı içerisinde yapılacağı açıklanmıştı. Gelen son habere göre 2020 İstanbul TOKİ 100 bin konut projesi kapsamında gerçekleşmesi planlanan kura çekiliş tarihi 16 Mart 2020 Pazartesi günü yapılacağı açıklanmış bulunmaktadır. 2020 yılı İstanbul 100 bin konut projesi kapsamında konut yapılacak olan alanlar Tuzla, Arnavutköy ve Başakşehir olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

İstanbul’da yapılması planlanan 100 bin konut projesi kapsamında yapılacak olan daireler, dar gelirli vatandaşlar için yatay mimari anlayışı ile mahalle komşuluk kültürüne uygun olarak 2+1 ve 3+1 planlama şeklinde inşa edilecektir. 100 bin konut projesi kapsamında başvuruda bulunan vatandaşlar kura çekimlerinin ne zaman gerçekleşeceğini merakla bekliyordu. Gelen açıklama ile birlikte kura çekiliş tarihinin belirlenmesinin ardından vatandaşlar merakla kura çekiliş tarihini beklemeye başladı.

TOKİ İstanbul Kura Çekilişi Ne Zaman Olacak?

TOKİ İstanbul Kura Çekilişi Ne Zaman Olacak? İstanbul’da yapılması planlanan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında toplanmış olan talep için kura çekiliş tarihi belli oldu. İstanbul2da bulunan 3 proje için 10 bin konutun ilk kura çekilişinin Tuzla bölgesinde 117 bin 650 adet talebin alındığı, 5.750 konut için kura çekiliş tarihi 16 Mart 2020 Pazartesi günü yapılacaktır.

İstanbul’un diğer iki bölgesi için planlanan kura çekim tarihleri ise Arnavutköy projesine yapılması planlanan 3.750 konut için, Başakşehir’de de yapılması planlanan 500 konutun kura çekiliş tarihleri 20 Mart 2020 Cuma günü yapılacaktır.

TOKİ İstanbul İçin Kura Çekiliş İşlemi Nasıl Yapılacak?

TOKİ İstanbul İçin Kura Çekiliş İşlemi Nasıl Yapılacak? Yapılması planlanan TOKİ 100 bin konut projesi kapsamında İstanbul kura çekiliş işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir.

  • Hak Sahibi Belirleme Kurası, noter huzurunda Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının % 10 kadar kontenjan ayrılarak ve gerekli görülmesinin ardından kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Yapılan kura sonucunda bu kategoriden hak sahibi olmayan başvuru sahipleri belirlenecektir. Kura sonucunda bu kategoriden olmayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte olmak üzere kuraya tabi tutulacaklardır.
  • En az % 40 engelli Vatandaşlara, konut sayısının % 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerekli bulunduğu zaman kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Yapılacak olan kura sonucunda bu kategoriden olmayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki alıcılar ile birlikte kuraya tabi tutulacaklardır.
  • Diğer konut alıcı adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerekli görüldüğü takdirde yapılacak olan kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
  • Yapılan kurada asil ve yedek olarak hak sahibi olmayanlar başvuru bedellerini, yapılan kura çekilişinden itibaren 2 iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili şubelerinden iade talep ederek alabileceklerdir.
  • Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare tarafından belirlen tarihte Konut Belirleme Kurası yapılacaktır.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenmiş olan hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.