emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Maliyetleri Neler?

2020 Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Maliyetleri Neler?

Kendi işini yapmak isteyenler için şahıs şirketi nasıl kurulur sorusu büyük önem taşıyor. Kolay adımlar ve düşük maliyetler ile kendi işyerinizin sahibi olabilirsiniz. Özellikle 29 yaş altındaki kimselere sunulan çeşitli vergi istisnalarından da yararlanarak maliyetleri düşürmeniz daha da olanaklı hale geliyor.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi tanımı itibariyle ortaklarının sorumluluklarının sınırsız olduğu ve tüzel kişiliğe sahip olan şirketlere denilmektedir. Belirli sayıda olan kimselerin ekonomik kazanç sağlamak amacıyla kurmuş oldukları ve almış oldukları sorumlulukları kişisel olarak kabul ettikleri şirketlere şahıs şirketi denilmektedir. Şahıs şirketleri genelde tek kişi tarafından kurulmaktadır ama bunun yanında az sayıda ortak ile de kuruluşları mümkün olmaktadır.

Şahıs şirketlerinde ortaklardan birisi kendi ortaklık payını daha sonra devretmek ya da satmak istediğinde tüm ortakların buna onay vermeleri gerekmektedir. Onay verilmemesi halinde kişi kendi payını satamamaktadır ya da devredememektedir. Bu şirket türünde ortaklar gerçek kişiler olmak zorundadır ve kendi şirketlerine ait borçlardan tüm mal varlıkları ile sorumlu tutulurlar. Şahıs şirketlerinin aynı zamanda tüzel kişilikleri olabilmektedir. Bu noktada hangi tür şahıs şirketi kurulduğuna bakmak gerekmektedir. Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde üç tip şahıs şirketi bulunmaktadır ve bunlar; kolektif şirketler ve komandit şirketler olarak kendi aralarında ayrılmaktadır. Bu bakımdan tüzel kişiliğe sahip olmak için şirket türünün şirket olması halinde sahibinden bağımsız olması olanaklı değildir, başka bir deyişle gerçek bir kişi ile kurulması gerekmektedir.

2020 Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan şartların sağlanması ve ilgili adımların atılması gerekmektedir. Bu kapsamda, imza sirküleri, imza tescil beyannamesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah bilgileri alınmalıdır. Bu bilgilerin sonrasında şirket tescili yaptırılmalıdır. Fatura kesmek için gerekli olan vergi levhasının alınması için vergi hesap numarası başvurusu yapılır. Muhasebede kullanılacak defterler alınır ve onaylatılır. Ardından yoklama tutanağı düzenlenir, vergi hesap numarası alınır. Eğer internet üzerinden değil bir mağaza kapsamında satış yapılacaksa yazar kasa levhası alınır. Matbaalardan fatura irsaliye ve gider pusulası belgeleri basılır. Sicil gazetesine ilan verilir ve iş tanımına göre ilgili odaya kayıt yaptırılır. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı da alındıktan sonra hafta sonu çalışılacaksa, hafta tatili ruhsatı da yıllık olarak alınır ve son olarak SGK işlemleri yapılır.

Bu noktada önemli olan konu, şahıs şirketi sahibinin SGK işlemlerinde görülmektedir. Şahıs şirketi, 4A ya da 4C kapsamında olanlar için mümkün değildir. Her ne kadar memurlar için yapacakları iş tanımları geniş olsa da 4A ve 4C kapsamında olanlar için şahıs şirketi açmak mümkün olmamaktadır, çünkü SGK’ya girişlerinin Bağkur olarak yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan 4A ve 4C statüsünde çalışırken, şahıs şirketi açmak gerekiyorsa, bu noktanın dikkatli bir şekilde göz önünde tutulması gerekmektedir.

2020 Şahıs Şirketi Açma Maliyetleri Neler?

Şahıs şirketi açma maliyetleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Şahıs imza beyannamesi; 100 TL,
  • Muhasebeci vekalet tutarı; 148 TL
  • Şirket kuruluş servis bedeli; 250 TL
  • Vergi dairesi sözleşme damga vergileri; 50 TL

Olarak toplamda 500 – 600 TL arasında kurulum maliyetleri çıkmaktadır. Bu maliyetler sadece şirketi kurmak içindir. SGK için oluşacak vergi ve prim borçları dahil edilmemiştir. Ancak 29 yaş altında olan girişimciler için 3 yıla kadar varan süreler ile vergi yükümlülüğü bulunmuyor. Gelir vergisinden 75 bin liraya kadar muaf tutuluyorlar. Aynı zamanda 29 yaş altında olan girişimciler 1 yıl boyunca Bağkur primi de ödemiyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.