Genel

Recep Tayyip Erdoğan 2022 Sosyal Konut Projesinin Ayrıntılarını Paylaştı! 2+1 Konutlar İçin Aylık Taksit 2 bin 280 TL!

Haftalardır merak ile beklenen TOKİ 2022 projesine ilişkin beklenen açıklama nihayet geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 14:00’te Beştepe’den yapmış olduğu konuşmasında yeni sosyal konut projesine ilişkin tüm ayrıntıları paylaştı.

İLK SÖZÜ BAKAN KURUM ALDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merak ile beklenen TOKİ 2022 açıklamalarından önce söz alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, önemli noktalara değindi. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “5 milyon vatandaşımıza yuva kurma mutluluğu yaşattınız. Kentsel dönüşüm ile birlikte 3 milyon yuvamızı dönüştürmüş bulunmaktayız. Milletimizin her türlü ihtiyacına yanıt veren 455 millet bahçesini milyonlar ile buluşturuyoruz. Malatya, Elazığ ve İzmir’de önce yaraları saran sonrasında ise Cumhuriyet tarihinin en büyük dönüşümüne imza atan bir Türkiye var. Bugün burada, bu güzel millete yüzbinlerce yeni yuvamızı, arsamızı ve işyerimizi sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN KONUŞMASINI BAŞLATTI!

Bakan Kurum’un ardından konuşmaya başlayan ve günlerdir merak edilen TOKİ 2022 projesine girizgah yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öncelikle TOKİ’nin hizmetlerinden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu ifadeler ile başladı: “Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı konut kampanyasının tanıtılması vesilesi ile bir araya geldi. Bu sürece katkı verecek olan herkese teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetler, eserler ve projeler ile buluşturduk. TOKİ’nin atılımı ile birlikte yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere 1 milyon 170 bin adet konut inşa ettik. Yüksek mimari değeri bulunan evlerimizi ve işyerlerimizi en güvenilir şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attık.”

TOKİ 2022 BAŞVURU VE TESLİM TARİHİ!

Açıklamalarına TOKİ 2022 projesinin başvuru ve teslim tarihleri ile devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “2019 senesinde 50 bin adet sonrasında ise 100 bin adet olmak üzere iki sosyal konut projesi başlattık. 2 milyon vatandaşımızın projeye başvuru yapmış olması, bizleri daha da büyük adımlar atma konusunda sevk etti. Hem konut sayısını arttırmaya hem de bu kampanyaları sürekli hale getirmeye karar vermiş olduk. Türkiye’nin her yerinde yüzbinlerce sosyal konut, konut arsası ve işyeri için inşa sürecini artık başlatıyoruz. TOKİ Başvuruları yarın itibari ile başlayacak ve ekim ayının sonuna kadar devam edecek. Projenin ilk temelini ise yılbaşı itibari ile atacağız. Proje kapsamında ki amacımız ilk etap konutlarını 2 yıl içerisinde bitirip, sahiplerine teslim etmek.

TOKİ 2022 KAPSAMINDA KAÇ TANE SOSYAL KONUT İNŞA EDİLECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOKİ 2022 projesi kapsamında yapmış olduğu açıklamaya şu sözler ile devam etti: “Proje kapsamında 2023- 2028 yılları arasında 500 bin adet sosyal konut inşa etmeyi hedefliyoruz. 250 bini konut amaçlı arsa olacak. Proje kapsamında inşa edilecek sosyal konutların isimleri “İlkevim” ve “İlkişyerim” olacak. Bu devasa yatırım, ülkemizin tamamında ev fiyatlarını ve kira fiyatlarını düşürecek. Aslında Türkiye ABD gibi ülkelere kıyas ile konut sahipliği konusunda oransal bakımdan önde olan ülkelerden.”

İL İL KONUT SAYISI TOKİ 2022

İllerde inşa edilecek sosyal konutlara ilişkin sözleri ile açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “250 bin konut, 250 bin konut arsası ve 10 bin işyerini 2 yıl içerisinde kullanıma hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. İstanbul 50 bin adet, Ankara 18 bin adet, İzmir 12 bin 500 adet olmak üzere diğer şehirlerde de değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz.

TOKİ 2022 KONTENJAN SAYILARI

Şehit yakınları ve gazilere projenin ilk etabında 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlara 12 bin 500 konut, emeklilere 50 bin konut ve 30 yaş altı gençlere 50 bin konut olacak şekilde kontenjan dağılımı yapıldı.

TOKİ 2022 TAKSİT FİYATLARI

TOKİ 2022 projesi kapsamında satışa sunulacak olan sosyal konutların ödemelerine ilişkin de bilgiler veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Maliye fiyatları üzerinden yüzde 40 oranında bir indirim yapıldı. 2+1 konutlar için 608 bin TL, aylık taksit ise 2 bin 280 TL’den başlayacak. 240 aya kadar vade ile sahip olunabilecek. 3+1 konutlar için 850 bin TL, aylık taksit ise 3 bin 187 TL’den başlayacak, yine 240 aya kadar vade ile sahip olunabilecek. “

TOKİ 2022 BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ 2022 başvuru yapmak isteyen kişilerin aylık gelir düzeylerinin ne olması gerektiğine dair de bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “İstanbul ilinde toplam hane halkı geliri 18 bin TL’nin, diğer illerde ise toplam hane halkı geliri 16 bin TL’nin altında olan vatandaşlarımız projeye başvuruda bulunabilecek. Toplam bedelin üzerinden yüzde 10’luk peşin ödeme alınacak. Kalan bedel için ise sözleşme imzalanacak.”

TOKİ 2022 ARSA FİYATI

Projenin ilk etabında satışa sunulacak olan arsalara ilişkin de fiyat açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Ev yapımına hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Vatandaşlarımıza kendi evlerini inşa etme imkanı tanıyoruz. 7 ayrı bölge içinde bulunan arsalar, faizsiz olarak satışa sunulacak ve fiyatları piyasa altı olacak. Vatandaşlarımız ilgili arsalarda proje kapsamında belirlenmiş süre içerisinde kendi evlerini yapabilecekleri.

Ayrıca inşa sürecinde mühendislik ve mimari desteği de verilecek. 350- 500 metrekarelik alanlar dahilinde müstakil parseller şeklinde arsalar var. 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlardan satışa sunulacak. Taksit bedeli bin 604 TL, vade sayısı ise 10 yıl olacak. Hisseli parsel ödemeleri ise 112 bin 500 TL’den başlayacak, taksit bedeli ise 937 TL olacak. 12 ilimiz içerisinde 3 bin 930 adet tamamlanmış işyeri projemiz var. Projenin ilk etabında 10 bin işyerini küçük ve orta ölçekli sanayicilerin hizmetlerine sunacağız.”

E-Devlet Doğalgaz Yardım Başvurusu

Aile Destek Programına Başvuru Şartları

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir