emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Merkez Bankası; Faizleri Serbest Olarak Belirlenecek!

Merkez Bankası; Faizleri Serbest Olarak Belirlenecek!
10.02.2020

Merkez Bankası; Faizleri Serbest Olarak Belirlenecek! Merkez Bankası’ndan gelen son dakika haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası mevduat ve kredi faiz oranları ile katılma hesapları kar ve zarara katılma oranlarına ilişkin esas ve şartları belirlemek için yeni bir tebliğ yayınlamış bulunmaktadır. Resmi Gazete’nin bu günkü sayısında yayımlanan karar içeriği şöyle olmaktadır. Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları Hakkında Tebliğ başlığı olarak, yayımlanan Tebliğ 1 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Yayımlanan Tebliğ’e göre bankalar tarafından mevduata uygulanacak sabit ya da değişken faiz oranları serbestçe belirlenecektir. Fakat vadesiz mevduat faiz oranı yıllık olarak % 0,25 oranını geçmeyecektir.

Değişken faiz oranı, Türk lirası mevduatta 3 ay daha uzun vadeli, mevduatta 6 aydan uzun vadeli mevduatlar için uygulanabilecek. Türk lirası mevduat ve döviz tevdiat hesapları için uygulanacak değişken faiz hesaplama yöntemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın onay vermesinin ardından bankalar tarafından belirlenebilecektir. Diğer taraftan, Türk lirası mevduatları için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi ve bu endeksleri oluşturmakta olan alt kalemlerden üretilecek endekslerle hesaplanan enflasyon oranlarına, para piyasalarında gerçekleşmekte olan faiz oranlarına, TCMB borç alma ya da borç verme faiz oranlarına, bankalar tarafından belirlenen mevduat faiz oranlarına, Devlet İç Borçlanma Senetleri faiz oranlarına, Borsa İstanbul A.Ş. endekslerine ve bu borsa içerisinde işlem görmekte olan menkul kıymetlerden oluşturulan hisse senedi sepetlerinin fiyat değişimlerine bağlı olarak belirlenmekte olan değişken faiz hesaplama yöntemleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirilerek uygulamaya alınabilecektir.

Değişken faiz hesaplama yöntemi, müşteriye verilecek olan hesap cüzdanında ya da müşteri ile yapılacak olan sözleşmede açıkça belirtilecektir. Türk lirası olarak açılacak olan mevduat hesapları için de dövize ya da kıymetli madenlere endeksli faiz oranı belirlenemeyecek.

Bankalar tarafından, TCMB kaynaklı reeskont ve avans kredileri dışında kalan kredilere uygulanacak olan faiz oranları serbest olarak belirlenebilecektir. Kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları ise Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olan azami oranları geçmeyecektir.

Katılma Hesapları Kar ve Zarar Oranları

Katılma Hesapları Kar ve Zarar Oranları, Katılma hesaplarında toplanan fonların işletilmesi sonucu doğacak olan kara katılma oranı, katılım bankaları ile birlikte hesap sahipleri arasında düzenlenecek olan sözleşme ile serbest olarak belirlenecektir. Katılma hesaplarında oluşacak olan zarar, hesap sahiplerine ait olacaktır. Katılım bankalarının kendi kasıt, kusur ve ihmal halleri dışında oluşacak olan zarara katılması zorunlu olmayacaktır.

Bildirim ve İlan Nasıl Yapılacaktır?

Bildirim ve İlan Nasıl Yapılacaktır? Bankalar tarafından serbest olarak belirlenen mevduat ve kredi işlemlerinde uygulanacak olan azami faiz oranları ile birlikte katılma hesaplarında uygulanacak kar ve zarara katılma azami oranları, uygulamaya alınmadan önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na tespit edilecek olan esaslar çerçevesinde bildirilecektir.

Bankalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na bildirdikleri azami oranları aşmamak şartı ile mevduat ve kredi işlemlerinde uygulayacakları faiz oranlarını ve katılma hesaplarında uygulayacakları kar ve zarara katılma oranlarını, vadelerine göre tüm şubelerin halkın görebileceği şekilde olmak kaydı ile ilan edecek ve belirlenen oranları internet sitelerinde yayımlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.