emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memurlara Verilecek Fazla Mesai Ücret Artışı Belli Oldu

Memurlara Verilecek Fazla Mesai Ücret Artışı Belli Oldu
23.10.2020

Tüm memurları yakından ilgilendiren fazla mesai ücretleri belli oldu. Buna göre devlet memurlarının halihazırda 2 lira 26 kuruş olan fazla mesai ücretleri, 2021 yılı ile birlikte yüzde 6,19 artış ile 2 lira 40 kuruşa yükseltildi. Makam şoförleri ise fazla mesaileri için 2 lira 54 kuruş alacaklar.

Devlet Memurları Fazla Mesai Ücretleri Açıklandı

Tüm memurların merakla bekledikleri fazla mesai ücretleri açıklandı. Tüm memurlar için geçerli olan saat başı fazla mesai ücretleri yeni yılda 14 kuruş zam aldı ve böylece 2 lira 40 kuruşa yükseldi. Buna göre memurlar normal çalışma saatlerinin dışında mesai yaptıklarında saat başına 2 lira 40 kuruş alacaklar. 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi verilerinden elde edinilen bilgilere göre memurların saat başı fazla çalışma ücretleri yeni yılda yüzde 6,19 oranında artış gösterdi ve 2 lira 26 kuruş olan saat başı fazla mesai ücreti 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 2 lira 40 kuruş olarak hesaplanacak.

Bakanlıklarda özel kalem müdürlüklerinde çalışan ve makam şoförü olarak hizmet veren kimselere ise ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatında bulunan şoförlere ise 60 saati geçmemek üzere yeni yılda 2 lira 39 kuruş yerine 2 lira 54 kuruş fazla mesai ücreti verilmiş olacak. Buna göre ayda 90 saate kadar fazla mesai yapan özel kalem çalışanları ve şoförler için ortalama aylık 225 TL mesai ücreti verilmiş olacak. Her makam için aylık olarak 90 saati geçmemek şartıyla kurul başkanı, genel müdürler ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general, amiral rütbesi taşımak kaydıyla, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli olan daire başkanları ve daha üst birimlerin yöneticileri ile rektör, belediye başkanı ile çalışmakta olan personel yine ayda 90 saati geçmeyecek şekilde saat başına 2 lira 54 kuruş mesai ücreti alacak.

Diğer Alanların Fazla Mesai Ücretleri

Fazla mesai ücretleri ise diğer alanlar için şu şekilde belirlendi; Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapmakta olan personelden gerçekleşen fazla çalışma kapsamında kendilerine izin verilmiyorsa, bu durumda ayda 90 saati aşmamak şartıyla yeni yılda 2 lira 40 kuruş ek çalışma ödemesi yapılacak. Mesleki ve teknik eğitim bölgeleri içinde yer alan meslek yüksekokullarında görevli ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline ise yasal çalışma saati yani mesai saatleri bitiminden sonra çalışma yaptırılması halinde ayda 100 saati geçmemek şartıyla saat başına 4 lira 14 kuruş ödeme yapılacak.

Yurtiçi Gündelikler Belirlendi

Harcırah Kanunu kapsamında verilecek yurtiçi gündelik ve tazminat tutarları da belirlendi. Buna göre TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına günlük olarak ödenecek yurt içi gündelik tutar 73 liradan 80 liraya yükseltildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay başkanı, komutanlar, Cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı, TBMM genel sekreteri, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay başkanları, cumhuriyet başsavcısı, danıştay başsavcısı, yükseköğretim kurulu ve diyanet başkanlarının yurt içi gündelikleri de 66 liradan 73 liraya yükseltilecek. Yurt içi gündelik tutarları memurlar için ise ek göstergesi 8000 ya da daha yüksek kadroda bulunan memurlara günlük 61,65 TL olarak verilecek. En alt kademede bulunan, yeni memura ise gündelik 46 lira 35 kuruş olarak verilecek. Yeni gündelik oranları ise 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.