emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2019 TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır?

2019 TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır?
13.11.2019

TSK subay maaşları ve tazminat miktarları rütbe, çalışma süresi ve eğitim düzeylerine göre belirlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında görev alan birçok farklı rütbeden çalışan bulunmaktadır. Her rütbe için belirlenen maaş oranları farklıdır. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında çalışan rütbelilere ödenen maaşlar, il ve görevlere göre değişmektedir.

Doğu ve Batı illerinde çalışan rütbelilerin aldığı maaşlar farklıdır.

Subay Maaşları 2019 Ne Kadar?

Subay maaşları 2019 senesinde rütbeye göre değişmektedir. Doğu illerinde görev alan subaylar, daha yüksek maaş ve tazminat almaktadır. Buna göre:

 • Subay olarak göreve başlayan rütbeliler 4 Bin TL ile işe başlamaktadır.
 • Maaş tutarları görev tanımına ve rütbeye göre değişebilmektedir.
 • Subay alanında yer alan Üst Teğmenler 4 Bin 300 TL maaş almaktadır.
 • Yüzbaşı rütbesine sahip olan kişiler 4 Bin 500 TL,
 • Binbaşı olan kişiler 4.500 TL,
 • Yarbay olan kişiler 5.600 TL,
 • Albay olan kişiler 6.400 TL maaş almaktadır.

TSK Maaşları 2019 Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri maaşları rütbe ve çalışma süresine göre belirlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri birçok görev ve iş tanımının olduğu bir alandır. Rütbelilerin çalıştığı il, operasyonlar ve statüsü maaşlarını belirlemektedir. TSK maaşları her sene enflasyon oranlarına göre senede iki kere zamlanmaktadır.

Bu zam oranları Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara yansıtılmaktadır. TSK kapsamında görev alan kişilerin maaşları da buna göre artış göstermektedir.

Albay Maaşı 2019 Ne Kadar?

Albay maaşı 2019 senesinde 6 Bin 400 TL olarak belirlenmektedir. Ancak tüm albaylar aynı oranda maaş almaz. Albayın rütbesi ve çalışma süresi arttıkça maaşları da buna göre artmaktadır. Aynı zamanda evli ve çocuğu olan albaylar, daha yüksek maaş almaktadır.

Doğu illerinde, zorlu görevlerde çalışan albaylar daha yüksek maaş almaktadır.

General Maaşları Ne Kadar?

General maaşları 567 sayılı olan Devlet Memurları kanunu kapsamında belirlenmektedir. Yei göreve başlayan generallerin maaşları 5 Bin TL olarak belirlenmiştir. Fakat bu maaşlar aşağıdaki faktörlere göre değişmektedir:

 • Generalin görev aldığı il (Doğu illerinde görev alan generaller daha yüksek maaş almaktadır.)
 • Generalin rütbesi ve eğitim durumu,
 • Aile durumu,
 • Yabancı dil donanımları,
 • Özel görev araç ve gereçleri,
 • Operasyon deneyimleri,
 • Sınır ötesi operasyon olup olmaması,
 • Generalin statüsü ve çalışma süresi alacağı maaşları belirlemektedir.

Asker Maaşları Ne Kadar?

Asker maaşları 2019 senesinde 110 TL ve 220 TL arasında değişmektedir. Asker maaşları, zorunlu askeri görevini yerine getirecek tüm TC erkek vatandaşlarına ödenmektedir. Asker harçlığı olarak bilinen asker maaşları her sene enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılaması için ödenen maaşlar:

 • Doğu bölgelerinde askerlik görevini yapan askerlere 220 TL aylık ödeme yapılmaktadır.
 • Normal görev kapsamında askerlik görevini yerine getiren askerlere aylık 110 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Görev tanımı normal onbaşı olan askerlere 130 TL asker maaşı ödenmektedir.

Emekli Albay Maaşı 2019 Ne Kadar?

Emekli albay maaşı, albayın aldığı maaşa ve emekli olduğu yıla göre hesaplanmaktadır. Normal koşullarda albaylar 4 Bin TL ve 7 Bin TL arasında maaş almaktadır. Bir albayın emekli olabilmesi için 9 Bin iş gününü tamamlaması gerekmektedir. Bu günü tamamlayan albaylar 60 yaşında emekli olabilmektedir.

Albaya yatan toplam prim ve maaş ödemelerine göre emeklilik maaşı hesaplanmaktadır.

TSK subay maaşları ve tazminat miktarları kapsamında albayların alacağı tazminat tutarı ortalama olarak 19 Bin TL olmaktadır. Fakat maaş ve tazminat tutarları albayın aldığı aylığa göre değişebilir.

Genel Kurmay Başkanı Maaşı Ne Kadar?

Genel Kurmay Başkanı 2019 senesinde 12 Bin ve 13 Bin TL arasında maaş almaktadır. Genel Kurmay rütbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında en yüksek rütbeli asker olarak kabul edilmektedir. Genel Kurmay Başkanı olabilmek için Kara, Hava ya da Deniz Kuvvetlerinde orgeneral ya da oramiral rütbesinde olmak gerekmektedir. Genel Kurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu tarafından seçilmektedir.

Yüzbaşı Maaşı 2019 Ne Kadar?

Yüzbaşı maaşı rütbeye göre belirlenmektedir. Kıdemli yüzbaşı maaşları 6 Bin TL ve 7 Bin TL arasında değişmektedir. Ancak maaşlar, her sene enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Yüzbaşı olan kişiler evli ve çocuk sahibi olup olmamasına göre daha yüksek maaş alabilmektedir.

Aynı zamanda yüzbaşı olduktan sonra Doğu görevine ya da operasyonlara alınan yüzbaşı rütbesine sahip kişiler daha yüksek maaş alabilmektedir.

Astsubay Maaşı 2019 Ne Kadar?

Astsubay maaşı 2019 senesinde başlangıç için 4 Bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Astsubay maaşları rütbeye, göreve, çocuk ve aile durumuna göre değişmektedir. Aynı zamanda Astsubay olan ve Özel Kuvvetler kapsamında görev alan kişiler 7 Bin TL ve üzerinde maaş almaktadır. Bunun dışında Astsubaylara yurt dışı görevleri de çıkabilmektedir.

Bu durumda kişiler dolar üzerinden maaş almaya hak kazanmaktadır.

Teğmen Maaşları Ne Kadar?

Teğmen maaşları kadro ve personel niteliğine göre beirlenmiştir. Yeni mezun olan teğmenler 4 Bin 500 TL maaş almaktadır. Fakat bu maaşlar, personellerin donanım, nitelik ve görev aldıkları yere göre değişebilmektedir. Teğmen maaşlarını belirleyen faktörler:

 • Hangi ilde görev aldığı,
 • Evli olup olmaması,
 • Çocuklu olup olmaması,
 • Operasyonlara katılması,
 • Kadro niteliği,
 • Görev alınan birlik özellikleri,
 • Rütbe teğmen maaşlarını belirlemektedir.

Çocuklu, evli ve Doğu’da görev alan bir teğmen 6 Bin 500 TL maaş almaktadır.

Er Asker Maaşları 2019 Ne Kadar?

Er asker maaşları, askerlik yapma yükümlülüğüne sahip tüm TC erkeklerine ödenmektedir. Er asker maaşları, askerlerin bu zorunlu süreçte ihtiyaçlarını karşılaması için ödenen tutarları ifade etmektedir. Asker harçlığı olarak geçen asker aylığı askerin görev aldığı ile göre değişmektedir. Buna göre:

 • Batı bölgesinde askerlik yapan kişilerin asker harçlıkları 90 TL ve 150 TL arasında değişmektedir.
 • Doğu bölgelerinde görev alan askerlerin asker harçlıkları ise 400 TL ve 500 TL arasında değişmektedir.
 • Askerlik harçlıkları askerliğin bedelli ya da uzun dönem olmasına göre değişmez. Her TC erkek vatandaşı, askerlik yaparken bu haklardan yararlanma hakkına sahiptir.
 • Ödenen askerlik harçlıkları TL cinsinden ödenmektedir.
 • Asteğmenler, öğrencilik dönemlerinde 250 TL öğrenci asker maaşı almaktadır.

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli er maaşları 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında sözleşmeli olarak görev alan er ve erbaşlar farklı maaşlar almaktadır. Devlet tarafından ödenen maaşlar, vatandaşın görev aldığı bölgeye göre değişmektedir. Batı bölgelerinde görev alan er ya da erbaşlar, 2 Bin 500 TL ödeme almaktadır.

Bu maaş tutarları evli ve çocuklu olup olmamaya göre değişmektedir. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde görev alan er ve erbaşlar ise, daha yüksek maaş almaktadır. TSK subay maaşları ve tazminat miktarları er, erbaş ya da diğer rütbelilerin görev zorluklarına göre belirlenmektedir.

Muhtar Kimdir ve Muhtarın Görevleri Nelerdir?

Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır, Süresi Nasıl Uzatılır ?

Aile Gelir Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Yorumlar

 1. Tunç gür dedi ki:

  Emekli albay maaşındaki silahlı kuvvetler tazminatını ne kadardır. Yeni zam dan sonra 6550 tl olan maaşın kaç lirası silahlı kuvvetler tazminatıdır.