• TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır?

  Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) çok farklı sayıda ve rütbelerde görev yapan personeller bulunmaktadır. Bu rütbelerin her birinin aldıkları maaşlar ve tazminatlar farklıdır. TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır sorusunun cevabına geçmeden önce ilk olarak doğru bilinen bir yanlışlığı düzeltmekle yazımıza başlayalım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay maaşları rütbelere göre değişmektedir. Yani devletin maaş olarak ödediği tutar doğu illerinde ya da batı illerinde görev yapması sonucunda değişiklik göstermemektedir. Aynı rütbelerde bulunan subaylar aynı maaşı almaktadırlar. Doğu illerinde veya batı illerinde görev yapan subayların sadece görev tazminatları farklıdır. Bu sebepten dolayı maaşları farklılık göstermektedir.


  Peki, TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır? Türk Silahlı Kuvvetlerinde her alanda görev yapan subayların maaşları ve tazminat miktarları rütbe ve kıdem yükseldikçe artmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan subaylarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olduklarından memur maaşlarına uygulanan zam oranları neticesinde subay maaşları da bu zamlardan etkilenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde yer alan subayların aldıkları maaşlar yaptıkları ve üstlendikleri görevlerle kıyaslandığında aslında çok büyük ücretler alınmadığını göstermektedir. Sabit maaşların yanı sıra, görev yapılan bölgeye göre bölge tazminatı, yapılan görevlere göre verilen görev tazminatı, aldıkları kurslara binaen verilen branş tazminatı, varsa ve gerekli sınavlarla bunu belgelendirmişse yabancı dil tazminatı, aile ve çocuk yardım gibi tazminatlar almaktadırlar.

  TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve neye göre düzenlenir?

  Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin bel kemiği, omurgası olan bir askeri topluluktur. Ülkemizi iç ve dış tehditlere karşı savunan ve son günlerde sınır ötesi operasyonlar ile gündeme gelen Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görev yapan değişik rütbelerdeki subayların aldığı maaş ve görev tazminatları da ifa ettikleri görevlere göre değişmektedir. Peki, TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve neye göre düzenlenir sorusuna gelecek olursak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa, 926 sayılı kendi kanunlarında düzenlenmeyen hususlarda bağlı olan Türk Silahlı Kuvvetleri, normal memur maaşları ile belirlenen zam oranlarına bağlı olarak maaş almaktadırlar. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri de diğer memurlar gibi maş yönünden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlıdır. Bilinen en son verilere göre ise, 2017 yılında yeni mesleğe başlamış bir subayın tazminatsız olarak aldığı maaş 4.300 TL civarındadır. Bu maaşa ek olarak görev yaptığı yer, görev tanımı, aile durumu ve yabancı dil tazminatları da eklenmektedir. Ayrıca kullanmış olduğu özel görev araç ve gereçleri de varsa bununla ilgilide tazminat almaktadır. Harcırah konusu ise, gittiği yere ve yaptığı göreve göre değişiklik göstermektedir. TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve neye göre düzenlenir sorusuna bir örnek verilecek olursa, ülkemiz içinde doğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunan illerin kırsalına göreve gittiyse aldığı görev tazminatı ve harcırahı farklı, sınır ötesi operasyon kapsamında ülkemiz sınırları dışında bir başka ülkeye göreve gitmesi durumunda aldığı görev tazminatı ve harcırahı farklı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken çıplak maaşlarının her daim sabit olmasıdır.

  TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve Emeklilikte alınan tazminatlar

  TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır diye yazdığımız bu yazıda göreve yeni başlayan teğmen rütbesinde olan bir subayın aldığı maaşı yazdık. Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan diğer rütbelerinde maaşlarına kabaca bir göz atacak olursak, uzman çavuş ve astsubay rütbelerinde görev yapan personelin 3,900 TL civarında, Üsteğmen rütbesinde görev yapan personelin 4,300 TL civarında, Yüzbaşı rütbesinde görev yapan personelin 4,500 TL civarında, binbaşı rütbesinde görev yapan personelin 4,700 TL civarında, Yarbay rütbesinde görev yapan personelin 5,600 TL civarında ve Albay rütbesinde görev yapan bir subayın 6,400 TL civarında, kurmay subay olan Orgeneral rütbesinde görev yapan bir subayın ise 8.000 TL civarında maaş aldığı bilinmektedir. Yazdığımız maaş miktarları net olmamakla birlikte yazılan miktarlara yaklaşık olan tutarlar yazılmıştır. TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan subayların aldıkları belli başlı tazminatları söylemek gerekirse; OHAL Bölge Tazminatı, Komando Tazminatı, Balık Adam Tazminatı, Bomba İmha Tazminatı, MAK Brove Tazminatı, Temsil Tazminatı, Asayiş Tazminatı, Branş Tazminatı ve Yabancı Dil Tazminatı olarak sıralanabilir. Bu saydığımız tazminatların tam olarak ücretleri hakkında bir tutar söyleyemeyeceğimizden dolayı ücretlerini sizlerle paylaşmanın doğru olmayacağını düşündük. Öğrendiğimiz ve yazdığımız maaş tutarlarından sonra şunu diyebiliriz. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan subayların Albay rütbesinden sonra rütbe arttıkça maaşlarının daha çok yükseldiğidir. Bu nedenle sadece ekonomik açıdan bakılırsa günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olarak görev yapmak oldukça cazip bir meslek olarak görülmektedir.

  TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır ve emekli olduklarında aldıkları maaşlar neye göre değişkenlik gösteriyor şimdi kısaca birde bunlara değinelim. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış olan ve emekliliğe ayrılmış personele emekli maaşı bağlanırken görev yaptığı hizmet süresi göz önünde bulundurulmaktadır. 25 ile 35 yıl arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan personeller arasında maaş farkı farklıdır. Örnek verecek olursak, 25 yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış ve Kıdemli Albay rütbesinde emekli olmuş bir personel ile 35 yıl görev yaptıktan sonra aynı rütbeyle emekli olmuş personel arasında maaş farkı yaklaşık olarak 500 TL civarındadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


     tıkla sorunu sor

  TSK Subay Maaşları ve Tazminat Miktarları Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tunç gür dedi ki:

   Emekli albay maaşındaki silahlı kuvvetler tazminatını ne kadardır. Yeni zam dan sonra 6550 tl olan maaşın kaç lirası silahlı kuvvetler tazminatıdır.

  Sorunuzu Yazın