ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

MEB Açıkladı Liseler İçin Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

MEB Açıkladı Liseler İçin Sınıf Geçme Nasıl Olacak?
18.05.2020

MEB Açıkladı Liseler İçin Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Milli Eğitim Bakanlığı 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için lisede sınıf geçme sistemi ile ilgili olarak gelen soruları cevaplandırmış bulunmaktadır. Buna göre tüm 12.sınıf öğrencilerinin sorumlu dersi bulunup bulunmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına giriş yapabileceklerdir. Lise son sınıf öğrencilerinin birinci dönem içerisinde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı bu notlara göre hesaplanacaktır. Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edileceklerdir.

Yapılacak olan sorumluluk sınavları ise birinci dönemin ilk haftası ve ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftalık zaman zarfında yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayınlanan bilgiye göre 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı sene sonu puanı birinci dönem puanları ile belirlenecek olmasından dolayı, ikinci dönem için hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacaktır. Öğrenciler yüz yüze yapılmayan eğitim ve öğretimlerden not değerlendirmesine tabi tutulmayacaklardır.

Diploma ve Ortaöğretim Başarı Puanı Nasıl Hesaplanacak? 

Diploma ve Ortaöğretim Başarı Puanı Nasıl Hesaplanacak? Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunan öğrencilerden yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını direkt olarak geçecektir. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısına bakılmaksızın doğrudan sınıf geçemeyen öğrenciler de baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir. 12. Sınıf öğrencileri başarısız oldukları dersten sorumlu olacaklardır. Sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde ise mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edileceklerdir.

12. sınıf öğrencilerinin 9, 10 ve 11 sınıflarda aldıkları yıl sonu başarı puanları ile 2019 – 2020 yılı birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacaktır. Oluşturulan mezuniyet puanları ayrıca diploma puanı olarak diplomalarına yazılacaktır. Diploma puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanırken kullanılacak lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecek. Milli Eğitim bakanlığı tarafından gelen bilgiye göre, tüm öğrenciler için birinci dönem devamsızlıkları dikkate alınacak ve devamsızlık sürecini dolduran öğrenciler ise sınıf tekrarına kalacaktır. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olarak diploma almaya hak kazanacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.