Banka Kredileri

Tavuk Çitfliği Kurmak İsteyenlere Devlet’den Faizsiz Kredi İmkanı

Hayvancılık sektörüne giriş yapan ya da daha ucuz maliyetler ile iş yapmak isteyenler için salma ya da gezen tavuk kredileri ve hibe destekleri 2020 yılında da devam ediyor. Hibeden yararlanmak isteyenler için ise belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Gezen Tavukçuluğa Devlet Desteği

2020 yılında tavuk çiftliği kurmak isteyenler için kredi veren özel ve devlet bankalarının yanında aynı zamanda devlet destekli kurumlar tarafından da hibe verilmektedir. Gezen tavukçuluk hibe imkânı sunan kurum ve kuruluşlar, projeler kapsamında verilecek hibe tutarını da belirlemektedir. Bu sayede kendi işini yapmak isteyenlere ya da mevcut çiftliklerini büyütmek isteyenlere sunulan bu destekler çiftçilerin işlerini daha kolay yapabilmesine olanak tanımaktadır.

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor ?

Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler için bankalar da kredi imkânları sağlamaktadır. Bankaların yanında sunulan hibe destekleri de çiftliğin kurulması için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Profesyonel anlamda bir çiftlik kurmak isteyenlerin giderleri fazla olacağı için hibe ya da kredilerden yararlanmaları büyük önem taşımaktadır. Öncelikle olarak devlet desteklerinin hangi koşullarda verildiğinin bilinmesi yararlı olacaktır. Tavuk çiftliği kurmak için başlangıçta en az 1500 adet tavuk olması gerekmektedir. Bu en düşük rakam olup genelde çiftlik kurmaya 3000 tavuk ile başlanılmaktadır. Çünkü tavukların kolay hastalandığı ve hastalıklarını da rahatça birbirlerine bulaştırdıkları göz önünde tutulduğunda başlangıçta sayının yüksek olması ilerisi için daha büyük bir avantaj sunacaktır. Bu kapsamda çiftlik kurmak isteyenlere KOSGEB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TKDK tarafından destek sunulmaktadır.

TKDK Gezen Tavukçuluk Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK tarafından tavuk çiftliği kredisi verilmektedir. Bunun için ise öncelikle belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kurum tarafından onay verilen illerde oturmak gerekmektedir. Tavukçuluk için onay verilen illerde oturulması halinde projenin detaylandırılması gerekmektedir. Şahsen yapılacak başvuru sonrasında kurum tarafından belirli destek tutarları sunulacaktır. Ancak projenin; kanatlı et üreten işletme, kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesini yapan işletme, yumurta üreten işletme konularından birisi ya da birkaçı olması gerekmektedir.

Tohum Fiyatları Nedir, En Uygun Tohum Fiyatları

Bunun yanında destek olunması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da 30 bin TL’ye varan hibe desteği sunulmaktadır. Aynı zamanda sadece tavuklar için değil, hindi, ördek, kaz gibi kanatlı hayvanlara da bu destek verilmektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler bu kapsamda en az 500 adet tavuğa sahip olmalı, gezen tavukçuluk ve yumurta tavukçuluğu projelerinin hazırlanmış olması gerekmektedir. Hindi, ördek ve kaz bakılacak ise bu durumda da en az 400 adet hayvanın olması gerekmektedir. Bu şartlara uygunluk gösteren girişimciler projelerini hazırladıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yaparak 30 bin TL’ye kadar sunulan hibe desteklerinden her zaman yararlanabilirler.

Ziraat Bankası Serbest Tavuk Çiftliği Desteği

Tavukçuluk kredisi çekmek isteyenler için Ziraat Bankası da önemli bir fırsat tanıyor. Düşük faizli hayvancılık kredisi sunan banka, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanılmasına yardımcı oluyor. Sadece tavukçuluk için değil kanatlı hayvanların tümü ve küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hepsine yönelik olarak kullanılabilecek kredi bu sayede girişimcilerin masraflarını karşılamalarına yardımcı oluyor.

Ziraat Bankası Genç Çiftçilere 120 Bin TL Destek Kredisi Veriyor

Ziraat Bankası tarafından sunulan krediden yararlanmak için bakanlığın ilgili iş tanımı için hazırladığı yönergeye uymak ve mutlaka proje sahibi olmak gerekiyor. Özellikle gezen tavuk ve ürünlerinin değerli olduğu göz önünde tutulduğunda banka kredi vermek için imtina etmeyecektir ancak projenin yaşama geçirilecek ya da geçirilmiş olması ile birlikte kredi notu da banka desteğini etkileyecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir