ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Vergi ve Prim Yapılandırma Detayları Belli Oldu, Kimler Yararlanacak!

Vergi ve Prim Yapılandırma Detayları Belli Oldu, Kimler Yararlanacak!
24.10.2020

Yaklaşık 4 milyon kimseyi ilgilendiren ve toplamda 500 milyar liralık vergi, prim ve diğer alacakları kapsayacak olan yapılandırma ile ilgili detaylar belli oldu. Özellikle Kredi Yurtlar Kurumu KYK borçları başta olmak üzere pek çok borca yapılandırma getiriliyor.

Borç Yapılandırma Oranları Belli Oldu

Borç yapılandırma oranları ve detayları belli oldu. Buna göre yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak için 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçlar dahil edilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilen vergiler için bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere dönük vergi ve bunlara bağlı cezalar, gecikme faizleri ve gecikme zamları ile bu tarihten önce verilmiş olan idari para cezaları yapılandırma kapsamında değerlendirilecek.

4/B BAĞ-KUR Borç Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır

Hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan önlemlere uymadığı gerekçesiyle; maske takmayan, kısıtlamalara uymayan para cezaları ile sigara yasakları ise yapılandırma kapsamında bulunmuyor. Bu cezalar için borç yapılandırma söz konusu olmayacak.

Yapılandırma kapsamında giren kamu alacakları ise şu şekilde;

 • Maliye vergi borçları,
 • Kredi Yurtlar Kurumu KYK olan öğrenim kredisi borçları,
 • Motorlu taşı vergileri,
 • Trafik cezaları,
 • Askerlik, nüfus ve seçim cezaları,
 • Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş cezaları,
 • Gümrük Bakanlığı tarafından takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı olan sigorta primleri, inşaatlarda eksik işçi tutarı üzerinden hesaplanmış olan sigorta primleri,
 • İlgili kanunlara dayalı olarak uygulanmış olan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
 • İl özel idarelerinin alacakları,
 • Belediyelerin vergi, emlak vergisi ve çevre temizlik vergileri,
 • Belediyelere ait olan su ve atık ücretleri yapılandırma kapsamında tutuldu.

SGK Borç Yapılandırma ve Ödeme Nasıl Yapılır ?

Enflasyon Farkı İndirimli Olarak Uygulanacak

Vergi, prim ve benzeri diğer borçların yapılandırılması için gecikme faizi ya da gecikme zammı yerine de yurt içi üretici fiyat endeksi temel alınacak. Buna göre Kasım 2016’dan sonra enflasyon yüksek çıkmakta olduğu için o tarihten günümüze değin olan dönemde aylık enflasyon oranı yüzde 0,35 olarak kabul edilecek. Buna göre yıllık faiz oranı da yüzde 4,20 olarak temel alınacak. Böylece Kasım 2016 ile Eylül 2020 arasındaki dönem için yüzde 16,1 oranında enflasyon farkı uygulanmış olacak.

Çok daha eski tarihli borçlarda ise Kasım 2016 tarihi öncesi için, gerçek enflasyon rakamları temel alınmış olacak. Bu bakımdan borcunu yapılandırmak isteyenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili kurumlara yani borçlarının oldukları kurumlara başvuru yapmaları gerekiyor. Vergi borçları ve il özel idarelerine ve belediyelere olan borçlar için ilk taksit ödemeleri Ocak 2021 tarihinde, SGK’ya olan borçların ilk ödemeleri ise Şubat 2021 yılında yapılacak. İzleyen taksitler ise 2’şer aylık dönemlerde, en fazla 18 taksit olarak ödenecek.

Eşit Taksitte Ödeme İmkânı

Borçların taksit ile ödenmesi durumunda borçlular, altı, dokuz, on iki ya da on sekiz eşit taksit kapsamında ödeme seçeneklerinden yararlanabilecekler. Tercih edilen taksit sürelerinden daha uzun bir süre de ise ödeme yapmak mümkün olmayacak. Yapılandırma borçlarının ödenmesi için ana para ve enflasyon farkından oluşan tutara taksit vadesine göre de katsayı uygulaması yapılacak. Bu bakımdan altı eşit taksit için 1,45, dokuz eşit taksit için 1,83, on iki eşit taksit için 1,105, on sekiz eşit taksit için ise 1,115 katsayı uygulaması yapılacak.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Borçların peşin ödenmesi halinde ise büyük indirim söz konusu olacak. Peşin ödemeyi ilk taksitte yapanlara enflasyon farkının sadece yüzde 10’luk kısmına denk gelen tutarı tahsil edilecek ve enflasyon farkının yüzde 90’ı silinmiş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.