emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memur Emeklilerin Kazanımları Nelerdir?

Memur Emeklilerin Kazanımları Nelerdir?

Memur, kamu ve kamu kuruluşlarında, devlet dairelerinde aylık maaş sistemiyle çalışanlardır. Memur olmanın getirdiği avantajlardan faydalanmaktadırlar. Memur emeklisi de kamu ve kamu kuruluşlarında, devlet dairelerinde emekli olana kadar yani emeklilik için gerekli olan primi doldurana kadar çalışıp emekliliğe ayrılan kesimdir. Emekliler, memur emeklisi, Bağ-Kur emeklisi gibi ayrılarak farklı şekillerdedir.

Öğretmen, mühendis, doktor, akademisyen, hizmetli, albay, hemşire, şoför, imam, avukat, müsteşar memur sınıfına girmektedir. Bu mesleklere sahip memurların çalışma hayatları boyunca maaşları her birinden farklıdır. Aynı şekilde bu memurların zamlı aldıkları maaşlar da birbirinden farklıdır. Dolayısıyla memur emeklilerin maaşları da birbirinden tamamen farklıdır ve emekliliklerine aldıkları zamlar da oldukça farklıdır. Memur emeklilerin son dönem maaşları düzeltilmeye çalışılmaktadır. Memur emeklilere verilen zamlar da iyileştirmeye yönelik görünmektedir.

Emekli memurlara ikramiye ne zaman verilmektedir? Memur emeklilere ikramiye bayram gibi özel günlerde verilmektedir.

Türkiye’de yaklaşık 408 bin memur emeklisi bulunuyor. 30 yıldan fazla çalışan memur emeklilerin ikramiye hesaplamaları hakkında olan sorun çözülmüştür. Buna yönelik olarak 100 TL ödeme yapılacak.

Memur emeklileri Memur-Sen çalışmalarından, düzenlemelerinden de olumlu yönde katkılar almaktadır.

2016 yılı memur emeklisi maaşı yüzde 19,1 oranında artış göstermişti. Ayrıca toplu sözleşme ile de memurlara bir takım sosyal haklar getirilmişti.

Memur emeklisi 2017 maaşı ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı, yüzde 2.92 enflasyon farkı alacağı belirlendi. Memur emeklileri son zamsız maaşlarını Ramazan Bayramı öncesi almışlardı. İlk zamlı maaşlarını ise Temmuz 2017 tarihinde aldılar. Bu zamlara kadar en düşük memur emeklisi maaşı bin 750 civarında idi. Bu en düşük memur emeklisi maaşı yeni düzenlemedeki yeni farkla birlikte bin 871 TL’ye yükseltildi. Yani yüzde 6.92 oranında bir artış yapıldı. Memur emeklileri bu zamlı maaşları Ocak 2018 tarihine kadar almaya devam edecek olup Ocak 2018’den itibaren yeni zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar.

Memuriyet hayatında aralıksız olarak 10 yılı tamamlayan memurlar yeni düzenleme ile emeklilik için geri kalan süreyi kendi istekleri doğrultusunda çalışmadan isteğe bağlı sigorta ile doldurarak yaş şartını da sağladıkları zaman emekli olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.