Memur Haberleri

Çalışma İzni Başvurularında Biyometrik Fotoğraf Zorunluluğu

Ülkemizde özellikle Suriye ve çevre bölgelerden artan göç nedeni ile kayıt dışı işçi çalıştırma oranının bir hayli yükseldiği tespit edilerek bu konu ile ilgili olarak çok sayıda güvenlik ve denetim uygulaması başlatıldı. Yalnızca kayıt dışı çalışanların değil, kayıt altına alınmakta olan çalışanlara yönelik olarak da güvenlik önlemleri arttırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma Bakanlığı, yaptığı yeni çalışmalarla iş veren, işçi, gelir ve vergi ile ilgili hakların korunmasına yönelik olarak güvenlik önlemlerini arttırmaya devam ediyor. Son dönemde yabancı uyruklu işçilerin de iş başvurularında biyometrik fotoğraf zorunluluğunu getiren Bakanlık, resmi web sitesi aracılığı ile duyuruda bulundu.

Bundan böyle, yabancı uyruklulara yönelik olarak çalışma izni başvurularında kişilere ait fotoğrafların biyometrik fotoğraf olması zorunlu hale geldi. Yabancı uyruklu kişi için iş başvurusunda kullanılacak olan fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca çekilen fotoğraf ön cepheden, kişinin yüzü açık olacak şekilde ve yabancı uyruklu şahsın kolayca tanınabileceği bir fotoğraf olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu, beyaz ve kişinin hizaları biyometrik olmalıdır.

Bu şartları taşımayan; farklı renkteki fonlarda, kişinin yüzünün tam olarak seçilemediği fotoğraflar ile yapılan çalışma iznine yönelik başvurular geçersiz kabul edilecektir ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

9 Şubat’tan itibaren geçerli kabul edilen bu uygulama ile yabancı uyrukluların çalışma izinlerinde, güvenlik önlemlerini arttırmak içindir. Ülkemizde bugün çok sayıda yerli firma ve işletme yabancı uyruklu personel alımı yapmaktadır. Bu yabancı uyruklu personellerin alımlarında işverenlerin, Çalışma Bakanlığı’na çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nün 9 Ocak 2017 tarihli duyurusu T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi web sitesinden duyuruldu.

Yabancı uyruklu işçi çalıştıracak olanlar çalışma izni başvuru dilekçesi ve yabancı çalışma izni için gerekli evraklar kurumun resmi web sitesi üzerinden edinilebilmektedir. Bu evraklar, tamamı ile ilgili taraflarca doldurulduktan sonra, ilgili biyometrik fotoğraf ile beraber kuruma ibraz edilmelidir. Kurum bu evrakları değerlendirdikten sonra eğer tüm evrakların ve bilgilerin uygunluğunu tespit ederse çalışma iznini yabancı uyruklu kişi için sağlamaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir