emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memur Babaya Doğum İzni

Memur Babaya Doğum İzni

Ülkemizde çalışan kişilere devlet birçok yardım ve kolaylık sunmaktadır. Doğum izni de bunlardan bir tanesidir. Devlet memurlara doğum izni sunmaktadır. Doğum izninden hem anneler hem de babalar faydalanabilmektedir. Doğum izninden faydalanabilmek için ise bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Biz de bu yazımızda memur babaya doğum izni konusunu ele alacağız.

Memur babaya doğum izni konusuna geçmeden önce doğum izninin ne olduğuna ve hangi şartlarla alındığına bakalım.

Doğum İzni Nedir?

Devlet, kadınlara çalışma hayatında çeşitli kolaylıkla getirmektedir. Bu kolaylıklar ve haklar, yasal yollarla koruma altına alınmıştır. Kadınlara verilmiş olan haklardan birisi de doğum iznidir. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte doğum izninin kapsamı genişletilmiştir. Kamuda çalışmakta olan kadın memurlara, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık bir doğum izni verilmektedir.

Kadın memurlar, doğumdan önce kullanmadıkları doğum iznini doktor raporu sayesinde doğumdan sonra kullanabilirler. Doğum izninin bir diğer adı da analık iznidir. Doğum izninin süresi, çoğul gebeliklerde artabilmektedir. Doğum izni süresinde kadın çalışana iş göremezlik ödeneği verilir.

Memur babaya doğum izni de bu kapsamda tanımlanabilir. Memur babalara, anneler kadar çok doğum izni verilmemektedir. Memur babaya doğum izni 657 sayılı Devlet Memurları Yasasında belirlenmiştir. Devlet memurları ile ilgili olan tüm bilgiler bu kanunda yer almaktadır. 657’ye tabii olarak çalışan memurların izin süreleri aynıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan ve kamu kapsamında çalışan memurlara aynı izin süresi verilmektedir. Memur babaya doğum izni kapsamında, eşi doğum yapmış olan memur babalara 10 günlük bir doğum izni verilmektedir.

Kamuda çalışanlar gibi erkek öğretmenlerin de doğum izni 10 gün olarak belirlenmiştir. Bu doğum izni okul idaresine dilekçe verdikten sonra kullanılabilmektedir. Sözleşmeli personele de babalık izni yani doğum izni verilmektedir. Memur babaya doğum izni kapsamında belirtilen bu izin de 2 gündür. Yani erkek sözleşmeli personelin doğum izni 2 gündür.

Doğum İzninin Alınması

Yukarıda da belirttiğimiz gibi memur babalara 10 günlük bir doğum izni verilir. Doğum izninin ne kadar süre ile verildiği gibi doğum izninin nasıl alındığı da önemlidir. Çalışan anneler ve yeni çocuğu olacak olan kadınlar, doğum iznini alabilmek için ilk olarak hamile olduklarına dair rapor almaları gerekmektedir.

Kadın memurlar hamile olduklarına dair bu raporu aldıktan sonra bu belgeyi çalıştıkları kurumun gerekli bölümlerine teslim etmelidir. Kadın sigortalı gerekli olan belgeyi teslim ettikten sonra söz konusu olan zaman içerisinde doğum iznini kullanabilir. Eğer doğum geç ya da erken olursa analık izin süresinde değişiklik olmamaktadır. Eğer doğum sırasında anne ölürse, memur olan babanın talebi doğrultusunda doğum iznini baba kullanabilmektedir.

Yeni torba yasa ile birlikte evlat edinme durumunda da doğum izni kullanılabilmektedir. Yaşı 3’ü geçmeyen bir çocuk evlat edinildiğinde memur anneye ya da babaya aylıksız doğum izni sunulmaktadır.

Doğum iznine ek olarak doğum yapmış olan memur annelere süt izni de verilmektedir. Analık izninin bitiminden sonraki ilk 6 ay içerisinde günde 3 saat ve ikinci 6 ayda da 1.5 saat olmak üzere süt izni verilmektedir. Süt izninin günde kaç kez ve hangi saatler arasında kullanılacağı da anne tarafından belirlenmektedir.

Memur babaya doğum izni kapsamında doğum izni bittikten sonra da talep edildiği takdirde aylık izin verilebilmektedir. Bu izinler aylıksız izindir. Aylıksız izinlerin başlangıcı, doğum sorasındaki analık izninin bitimi ile belirlenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.