• Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı?


  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme

  “Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili düzenleme çıktı mı?” konusu çalışma hayatına dahil olmuş birçok vatandaşı düşündürmektedir. Bizde bu yazımızda bu konuya dair son durumun ne olduğunu anlatacağız.


  Geriye Dönük Bağ-Kur Kaydı Yargıtay Kararı Var Mı?

  Geriye dönük Bağ-kur kaydı uygulaması bulunmamaktadır. Bağ-kur sigortalısı olup 4 Ekim 2000 ve 1 Ekim 2008 tarihleri arasında tescil ve kayıt yaptırmamış olan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemde sigortalı olarak sayılması gereken oda, vergi ve sicil kayıtları olsa dahi, bu kayıtlara göre SGK tarafından geriye dönük bir şekilde borçlandırma yapılmıyor. Bir başka ifadeyle Bağ-kur sigortasına kayıtlı olmayan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemler yargı tarafından tescil edilemediği için Bağ-kurlu kişiler günlerine hak kazanamıyorlar.

  Torba Yasada Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var Mı?

  Maliye kaydı olup yine Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili torba yasası kanunu kapsamında düzenleme yapıldı. Bu konu 1,2 milyon Bağ-kur sigortalısını ilgilendirmektedir. Bu yasa ile 500 bin civarında Bağ-kur borçlusuna emeklilik fırsatı doğmuştur. Bağ-kurlu olup 2008 yılına kadar Bağ-kura prim ödemeyenler Bağ-kurdan yararlanamıyordu. Torba yasaya sonradan eklenen madde ile 2000 yılından önce borçlanıp Bağ-kurlu olabilecekler. 1982 yılında kaydı olup da Bağ-kura kayıtlı olmayanlar bu torba yasası ile tekrar borçlanabilecekler. 2000 yılı öncesi maliye kayıtları olup da Bağ-kura kaydı olmayanlar aynı sistemde maliye kayıtlarından dolayı Bağ-kura kayıtları yapılarak kişilere emekli olma imkanı sağlanacak. Bağ-kura kayıtlı olan kişinin karşısına bir borç çıkacaktır. O borç emekliliğine yetecek süreyi de dolduruyorsa devlet tarafından verilecek olan banka kredisiyle birlikte kişi emekli olabilecek. Kişinin ne kadar eski sigortası varsa o kadar yüksek maaş alır ilkesine dayanarak kişinin 2000 öncesi kaydından dolayıda emekli aylığı yükselmiş olacak. Sosyal Sigortalar Kurumu torba yasa ile yeniden yapılandırılan prim borçlarıyla ilgili sigortalı ve işverenlere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla Ziraat Bankasıyla iş birliği protokolü imzaladı. SGK’ya prim borcu olan işveren ve Bağ-kur sigortalı kişilerin borçları torba yasası kanununda yapılandırıldı. 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapılması şartıyla bütün borçlular bu yapılandırmadan faydalanabilecekler. Bu yasa ile Bağ-kur borçluları için özel bir imkan daha sunuldu. Borçlu olduğu halde emekli olamayan Bağ-kur sigortalıları banka kredisi kullanma koşuluyla ve bağlanacak olan emekli aylıklarından her ay 3/2’yi geçmemek suretiyle 5 yıl boyunca kesinti yapılarak emekli olabilecekler.

  Geçmişte Vergi Mükellefi Olup Bağ-Kur Kaydı Yapılmayanların Durumu Nedir?

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili çıkan yasada bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlüklerine müracaat etmek koşuluyla borçlarını hesaplamaları gerekiyor. Böylece emekli olmak için ne kadar ödeme yapılması gerektiği belirleniyor. Bu borcu gösteren bir belge ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurarak borçlar krediye çevrilecek. 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle Bağ-kura 12 aydan çok borcu olanların bu borçları peşin ödemişlerse geri alma şansları yoktur. Taksitle ödemişler veya ödemeye hala devam ediyorlarsa taksitten vazgeçip borcu sildirme hakları vardır. Hiçbir ödeme yapılmamış ise 3 ay içinde yani 31 Temmuz 2015’e kadar Bağ-kur bu borçların tamamını silecektir. Örneğin Bağ-kura 10 yıllık borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsanız bu borç SSK yada Emekli Sandığından emekliliğe de engel teşkil ediyordu. Bu yeni yapılanma ile artık engel olmayacak. Ancak 31 Temmuzu beklemek istemezseniz kuruma yazılı dilekçe vererek ve ödemeyi yaparak kanundan yararlanabilirsiniz. Aynı örnekten devam edecek olursak yine diyelim ki 10 yıllık Bağ-kur prim borcunuz var SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı emekliliği için bu sürenin 3 yılına ihtiyacınız var diyelim. Yani 7 yılına ihtiyacınız yoksa bir uzman eşliğinde yatıracağınız tutarın kaç aya tekabül edeceğini hesaplayarak bu 3 yıl için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Daha önce ödediğim primler ne olacak diye düşünüyorsanız; prim ödediğiniz aya karşılık gelen hizmet süreniz geçerli sayılacaktır. Eğer aktif Bağ-kur sigortalılığınız yoksa veya gerek duymuyorsanız tekrardan Bağ-kur borcunuz oluşmayacağı için cari ay borçları gerçekleşmeyecektir. Torba yasa kanununda çıkan yapılandırma ile Bağ-kur borcunu yapılandırmış ve ödemeleri de yapmışsanız sizde borcunuzu sildirebilirsiniz. Nasıl sildirebilirim diyorsanız; yapılandırmayı bozmak için bir dilekçe vererek mevcut borçları sildirmek için yazılı müracaatta bulunmanız yeterlidir. Merak edilen başka bir konu ise Bağ-kur borçlarını sildirdikten sonra tekrar hizmet süresi geri alınıp prim ödenebilir mi? Ödeyebilirsiniz ancak emeklilik aşamasında ihtiyaç duyduğunuz kadarki gün sayısını alıp prim ödeyemezsiniz. Bu nedenle bu borç daha fazla miktarda karşınıza çıkabilir. 3 ay içerisinde borçlarınızın ödenmesiyle ilgili bir girişimde bulunmazsanız sistem otomatik olarak sileceği için mutlaka bununla ilgili Bağ-kur ekstrenizi alıp borç yapılandırması ile ilgili bir müracaatta bulunarak 6183 sayılı kanun kapsamında bir yapılandırma yapabilir ya da 6552’ye göre kamu borçlarının yapılandırması ile ilgili bir taksitlendirme varsa bunları ödemeniz gerekir. Düzenli ödeme yapmamışsanız tekrar müracaatta bulunup zor durum formu doldurarak yapılandırmanın bozulmasını sağlayabilirsiniz. Borcu sildirmeden önce emeklilik ile ilgili sağlıklı bir analiz yaptırılmalıdır. SSK ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sigortanız varsa Bağ-kur borcunuzu sildirerek hizmet günlerini iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Ancak Bağ-kur günlerine ihtiyacınız var ise borcu ödemeniz daha doğru bir karar olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak ekim 2008’den önceki günlere borçlanma imkanı verilmesi meclise taşındı. Düzenleme ile ekim 2008’den önceki günler için borçlanılabilecek ve çok sayıda esnaf emekli olabilecek. 4 Ekim 2000 tarihine kadar maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak bu tarihten itibaren sigortalılık hakları başlatılıyor. Bu düzenleme gerçekleşirse çok sayıda kişi borçlanma ile emekli olabilecek.  tıkla sorunu sor

  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Özber Esin dedi ki:

   1990 ve 2005 yılları arasında farklı adreslerde iş yerleri açtım.Bağkura ve hiç bir esnaf odalarına herhangi bir kayıt yaptirmadım.Sadece maliye kayıtlarim var.Bu mükellef oldugum yılları bağkura prim borçlanması yapabilir miyim?Bilgi verirseniz sevinirim.
   Özber Esin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 -2005 yılları arasını borçlanabilirsiniz.

  2. FATİH ÖZTÜK dedi ki:

   Merhaba ,

   Veraset intilal miras dan doalyı 1996 yılında vergi kaydım oldu. 2 ay vergi mükellefi oldum ama bağkur kaydım olmadı. şu anda bağkurdan geriye dönük prim borçlanmsı yapabilir miyim. Yaparsam kaç sene yapabilirim. Rica etsem bilgi verebilir misiniz.

  3. hikmet dedi ki:

   ben daha önce size yazmıştım geriye dönük tescil için ama sgk ye gittim daha genelge gelmedi ve siz geriye doğru tescil yapamazsınız dediler çok bozuldum ne yapmam gerekiyor saygılar.

  4. Mehmet Turhan dedi ki:

   2002-2008 yılları arası şirket ortağıyım.ama bağkura bildirim yapılmamış.Bu yıllar arası borçlanma yaparak emekliliğime saydırabilirmiyim. tşkler.

  5. Hasan dedi ki:

   Merhaba 1988 sgk.girişliyim,2009 yılında ticari faaliyetimi terkettiğimden dolayı bağkur kaydım kurum tarafından silinmişti.Ancak limited şirket ortaklığım 2013 yılına kadar devam etti,limited şirket ortaklarınında bağkura zorunlu kaydı olması gerekiyor,esasen bağkur kaydımın 2013 yılına kadar devam etmesi gerekiyordu,sorum şu: 2009 yılın dan 2013 yılına kadar geçen sürenin tescilini nasıl yaptırabilirim,mümkünmüdür?

  6. Hülya Yıldız dedi ki:

   merhaba, babam 89 yılından bu yana iş yeri olması sebebiyle vergi ödemelerini yapmış ancak herhangi bir bağkur başvurusu bulunmuyor. borçlanma vs ile bağkur emeklisi olabilir mi?
   Teşekkürler. Sayg.

  7. hikmet dedi ki:

   iyi günler iyi çalışmalar lütfen net bir cevap verin ben 2004 işyeri açtım işlerimçok kötü geçti kayıt yaptırmadım daha sonra devletin çıkardığı kanunla 2008 tescil oldu.şimdi geriye dönük tescil yaptırabilirmiyim.teşekkürler iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maliye kaydı olanlar 2000 yılına kadar geriye dönük borçlanma yapabiliyor. Hazır taksitlendirme çıkmışken en yakın sosyal güvenlik kurumuna giderek bu haktan yararlanabilirsiniz.

  8. Ömer Tanrıverdi dedi ki:

   Ben ömer tanrıverdi 1994 99 a kadar vergi mükelefiydim ama haksız kazançlara af gelmiştir ama benim gibi vergisini ödeyip ama pirimi ödeyemene af yok şunu anliyorum dürüste yer yok

  9. ismail dedi ki:

   ismail
   merhaba iyi çalışmalar 05. 03. 1968 doğumluyum 05. 03. 1986 işyeri açılışım bağkur başlangıcım aynı tarih işyeri ve bağkur kapanışım 1991 askerde iken bağkurum ödendi 2035 gün 1999- 2001
   yıllarında işyeri açtım bağkur kaydım yok vergi kaydım var 2004 ssk başlangıcım 2009 ssk yı sonnlandırdım toplam 2070 günüm toplamda 4100 günüm var geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim bağkur 99 2001 yıllarını aktif hale getirebilirmiyim teşekkürler

  10. Tijen dedi ki:

   1990 1992 arasinda vergi levham var ama bagkur kaydim yok bu iki seneyi borclanma yapip emekli olabilirmiyim acaba sgk baslangicimda 2002 ocak 1963 dogumluyum 4600 gun sgk is gunum bulunmakta

  11. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   S.a.1995 yili 2008 yillari arasi maliye kaydi olup bagkur kaydi olmayanlar hakkinda yasal duzenleme yapildimi emekli olmak icin askerlik haric geriye donuk 1100 is gunu gerekmektedir bu hi.bilgi verebilirmisiniz.

  12. NECLA dedi ki:

   merhaba ben 1965 yılı doğumluyum. ilk sigorta başlangıcım 1989 ve 3 ay gibi bir sigortalılığım var. daha sonra 1995 yılında şirket hissedarı oldum ve şirket hissedarlığım halen devam etmekte. ilk sigorta kaydımdan sonra 2 çocuğum oldu. yeni torba yasa ile hangi yıldan buyana bağkurumu ihya ettirerek borçlanabilirim. ne zaman emekli olurum

  13. NECLA dedi ki:

   MERHABALAR İLK SGK GİRİŞİM 1989 YILINDA. DAHA SONRA İKİ ÇOCUĞUM OLDU, ÇOCUKLARIMDAN DOLAYI DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİR MİYİM? DAHA SONRA 1995 YILINDA ŞİRKET ORTAĞI OLDUM. ŞİRKET ORTAĞI OLDUKTAN SONRA BAĞKUR TESCİLİM OLMADI. YENİ ÇIKACAK TORBA YASA İLE 2008 YILI ÖNCESİ BAĞ-KURUMU İHYA EDEREK BORÇLANMA YAPABİLİR MİYİM. ŞİRKET ORTAKLIĞIM HALEN DEVAM EDİYOR VE TÜM KAYITLARI TİCARET ODASINDAN ALDIM.

  14. mustafa dedi ki:

   1992 vergi mükellefiyim bagkur tesçilim 04-10-2000 butarih ten itibaren odüyorum2000 ğncesi 8 yılı borçlanarak emekli olabilirmiyim 01-01-1966 dogum luyum esnafliga devamedyorum

  15. Hacer dedi ki:

   19911992yıllarında vergi kaydım var lakin bağkur müracatım yoktur.Geriye dönük o yılları tescil ettirebilirmiyim

  16. Emine vardar dedi ki:

   Iyi gunler hocam ben 1995 yilinda sirket ortagiyim ama bagkur kaydim yok ne yapmam gerekli

  17. Smyra dedi ki:

   Merhaba.1994-1995 yillari arasinda 1 yillik maliye vergi kaydi ve odemeleri yapilmis olup belgeli sgk da bağkur girişi bulunamiyor.emeklilik icin bu haklardan faydalabilmek icin ne yapabiliriz lütfen yardimci olunuz.

  18. mehmet ali coşkun dedi ki:

   babam 1964 doğumlu 1987 2007 yılları arası nakliyecilik yaptı şöförler odası kaydı var vergi mükellefi ama bagkur kaydı yok ne yapmalıyız emekli olabilirmi. iyi günler

  19. metin kul dedi ki:

   1994-2008 arası maliye kaydım var ama hiç bir şekilde bağkur kaydım yok bu geçmişe dönük günleri alma imkanı varmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 -2008 yılları arasını borçlanma imkanınız var.

    1. Metin dedi ki:

     Yıllık prim nedir toplam ne kadar ödeme cıkar

  20. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   95 ile 2008 yilinda işyeri tescilim oda kaydim mevcut olup bağkur a hiç uğramayanlar için geriye dönük 1000 iş günü satın alirsam ancak emekli olabiliyorum.yil ve yas sartlari tamamladim askelik 540 gun odemem mi mantikli yoksa emekli olabilmem icin mümkünmüdür bu yasa yürürlüğe girdi mi 2018 torba yasada mevcutmudur?

  21. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar. Babam 1985 tarihinde esnaflık yapmış ancak sigorta başlangıcı yokmuş 1999 tarihinde ise tarım bagkuru yaptırıp günümüze kadar primi ödemeye devam ediyor. Vergi mukellefi olarak dava açıp emekli olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son çıkan kanunlara göre 2000 yılı öncesi esnaflık durumları başlangıç olarak kabul edilmiyor.

    1. Mehmet dedi ki:

     Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayım kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.

     Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.

     Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Ama dava açmak gerekiyor!

     Diye bir yazı buldum yeniçağ gazetesi 2016 tarihinde yayınlama yapmış.
     Şimdiden teşekkür ediyorum.

  22. ulaş yaşar dedi ki:

   iyi günler annem 2007 yılında vergi mükellefiydi. 2008 yılı bağkur başlangıç talebi vermemk için hala vergi kaydının açık olması gerekiyor mu yoksa sadece vergi mükellefiyet süresincemi borçlanabilir örneğin bu süre 6 ay ise 6 aylıkmı borçlanabilir.

  23. mağdur esnaf dedi ki:

   2000 yılı öncesi bağkur tescil mağdurlarına haksızlık yapılıyor… bağkur Sigortalılığı mükellefiyetle resen başlar,bağkura kayıt diye bir zorunluluk yoktur,kaldıki binlerce vergi mükellefi haberleri dahi olmadan kurumca resen bağkura tescil edilmiştir..buda tescili yapılmamış mükelleflere ne derecede büyük bir haksızlık yapıldığının açık delildir. Kısacası 2000 yılı öncesi bağkur tescil mağduru mükelleflere yapılanlar önce yazıktır, sonrada ayıptır ayıııp..Bu mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma varmı..

  24. KADİR BAGBASAN dedi ki:

   1967 doğumlu olup 1993 vergi kaydım var ama 2000 senesine kadar bağ kur kaydım yok geriye dönük borçlanabilir miyim?2000.2015 bağ kur kaydım bulunmaktadır 2015-2018 ‘e kadarda SGK kaydım var halen devam etmektedir KADİR BAĞBASAN TEŞEKKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef sadece 2000 yılı sonrası günler var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  25. coşkun mürtekin dedi ki:

   ben coşkun kolay gelsin 08/07/1964 doğumluyum 01/08/1980 ssk girişim var.1997 ve 2008 yılları arası ltd şirket ortağıydım ve şirket müdürüydüm vergi kaydım oldu ama bağkur kaydım yok bağkurdan gün satın alma alabiliryormuyum emeklilik için bizim gibiler için gündemde bir yasa tasarısı varmı.
   ayrıca şu an gün 2500 ödenmiş primim var bağkursuz nasıl ne zaman emeklilik hakkım doğuyor.saygılar.

  26. Gül dedi ki:

   1960 doğumluyum 2000den önce vergi mükellefiydim ama bağkur kaydım yok
   2011den sonra 2,5 yıl bağkurlu oldum şimdi ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  27. ZEKI BINGOL dedi ki:

   1968 DOGUMLUYUM 5 5 1992 TARİHİNDEN BERI ARALIKSIZ VERGI MUKELLEFIYIM 4 10 2000 TARIHINDE BAGKUR KAYDIM VAR GERIYE DONUK BORCLANMA YAPABİLIRMIYIM

  28. ELVAN BAYRAM dedi ki:

   HOCAM HAYIRLI GÜNLER BABAM 1986-2001 YILINA KADAR ANKARA DA TİCARİ TAKSİMİZ OLDUĞUNDAN VERGİSİNİ HEP ÖDEMİŞ VE ŞOFÖRLER ODASINA KAYDI DA VARDIR.BABAM 2004 YILINDA VEFAT ETTİ.BABAMIN ASKERLİK BORÇLANMASINI YATIRDIĞIMIZDA 600 GÜN ÇIKIYOR SİGORTADA 274 GÜN ÇIKIYOR TOPLAMDA 874 GÜN OLDUĞUNDAN 26 GÜN EKSİK OLUYOR VE 900 GÜNE TAMAMLAMADIĞINDAN ANNEM BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ OLAMIYOR.SİZDEN İSTEĞİM BABAMIN VERGİ KAYDINDAN DOLAYI BAGKUR A 26 GÜN SAYDIRIP ANNEMİ EMEKLİ ETME İMKANIMIZ VAR MI ANNEMİN DOĞUM YAPMASINI SAYDIRMA İMKANIM VAR MI BABAM ÜZERİNDEN EMEKLİ OLMASI İÇİN ÖYLE BİRŞEYLER DUYDUM AMA EMSAL BİR KARAR YENİ BİR TORBA YASA YADA EMEKLİ OLAN VARSA BANA MAİL ATMA İMKANINIZ VAR MI NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM ANNEM ÇOK ZOR DURUMDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ALLAH A EMANET OLUN SELAMLAR.

  29. CENGİZ AĞAOĞLU dedi ki:

   2000 YILIN KAMYONUM VARDI VERGİ KAYDIM VARDI YANLIZ BAĞKUR KAYDIM ÇIKMIYOR VERGİ LERİMİ ÖDEDİM ELİMDE KOÇANLARIM NE YAPMAM LAZIM

  30. cevdet çakır dedi ki:

   01 01 1959 dogumluyum bir fil 1978 şöförler odsı kayıtım var 1991 yılı ticaretle ugraştım esnaflar odsı kayıtım ve vergi dairesi kayıtım var 1996 yılı tic vazgeçtim tekrar10 10 1998 yılında vergi kayıtım oldu ticarete başladım 2012 ticareti terkettim bu çalışmalarımda geriye dönük olarak nasıl bagkurlu olanbilirim bagkur ödeme yapmadıgım için kayıtımı dondurmuş bana yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 ve 2012 yıllarını tekrardan borçlanabilme hakkınız mevcut.

  31. mustafa akkaya dedi ki:

   efendim ben 2000 yılından itibaren aktif bağkurluyum. ancak benm sorunum 1991 ve 1993 yılları arası devletime bilfiil vergi ödeyerk iki yıl ticeret yaptım ama o dönemlerde bağkurumu sildirmiştim. vergi kaydım var nasıl o tarihlere geri götürebilir veemekliliğimi hakedibilirim yardımcı olurssanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur prim borçlanması yapamazsınız. Tekrar bir af çıkmasını beklemelisiniz.

    1. mustafa akkaya dedi ki:

     meçlisde herhangi bir çalışma olup olmadığı hakkında bilgi verebilirmisiniz ayrıca dava aççsak emsal varmı??

  32. hüseyin takmaz dedi ki:

   merhabalar,1989 ve 1994 arası maliyeye kaydım var fakat bağkur kaydım yoktur.Bu süreleri borçlanabiliyormuyum.Torba yasaya eklendi mi bilginiz var mı?Şimdiden teşekkürler.

  33. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 yılları arası vergi kaydım ve ticaret odası kaydım var.2003
   yılından beri de ssk lıyım.16/03/1961 doğumluyum.geriye dönük bağkura borçlanabilirmiyim.bu yönde bir çalışma varmı.

  34. HÜSAMETTİN dedi ki:

   merhaba ben 2004 2008 arası maliye basit usül vergi yatırdım ama bagkur kaydım yok 01/10/2008 itibarı otomatik başlamıştı şu an bagkur borcum yok ben bu dört yılı borclanabilirmiyim acaba TEŞEKÜRLER

  35. HATICE MERAL dedi ki:

   MERHABA BEN 20.11.1989 İŞE BAŞLADIM VE 31.12.1994 YILINDA İŞLETMEMİ KAPATMIS BULUNMAKTAYIM.ADIMA KAYITLI BAĞKUR HESABI ACILMAMISTIR. BUNUNLA İLGİLİ NERELERE BASVURU YAPABILIRIM ?

  36. kemal dedi ki:

   Merhaba
   12.01.1988-31.10.1989 tarihleri arasında vergi mükellefliğim
   15.07.1997 ziraat odası kaydım var
   2003 çiftçi bağkur’u girişim var .1961 doğumluyum.
   2000 öncesi faturasını bulamadığım zirai satışlarım var tevkifat
   belgesine ulaşamadığımız için normal şartlarda 62 yaşında emekli olcağım bilgisine sahibim 5.400 günü tamamladım 62 yaşından önce emekli olma şansım varmı konu bilgilendirebilir misiniz.Teşekkürler

  37. AHMET ÇETİNÇAKMAK dedi ki:

   merhaballar, bağkur giriş tarihim 1998 yıllın 11. ayı için ne zaman emekli olabilirim.

  38. ayhan şimşir dedi ki:

   Merhaba eşim 2006 yılında şirket ortaklığından dolayı 8 ay 4/b mecburi sigortası var 2004/2005 yılları vergi kaydı var ama bağkur primi ödemediğimizden kaydı yok geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim eşimin emekliliği için teşekkürler.

  39. GÜLNUR DEMİRCAN dedi ki:

   1997 yılından 7 ay vergi kaydım var 2011 yılına kadarda meslek odası kaydım var 2016 tarihin den beri de sigortalı bir işde calışıyorum . 1997 yılından bagkur kaydı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesine borçlanma yapılamıyor. sonrasında mükellefiyetiniz var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  40. yavuz dedi ki:

   annem 1956 doğumlu 1996 yılında kurulan şirkete,kuruluşundan bu tarafa ortak ve ortaklığı devam ediyor.fakat bağ kura 2008 de kayıt oldu ve devam ediyor 2008 öncesini borçlanıp emekli olabilirmi nasıl bir yol izlemeliyiz

  41. Veysel çetinçakmak dedi ki:

   1969 doğumluyum. 1997-2000 maliye kaydım var, deftere tabiydim. Dokümanların mevcuttur. Benim bagkurum çıkmadı ödeme yapmamısim. Benim şu an da maliye kaydim var. Şimdilik benim durumumda Bağkur olur mu, geriye dönük borçlanma olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılına kadar mükellefiyetinizin olduğu dönemi borçlanabilirsiniz.

  42. Serkan dedi ki:

   İyi günler 1990 ve 1992 ile 2006 2008 yılları arasında vergiye kaydım var fakat bağkur kaydım yok basıl bir borçlanma yapabilirim emekli olmak için 2000 öncesini borçlanamıyoruz anlaşılan peki 2000 sonrasını borçlanabiliyormuyuz?

  43. sacit dedi ki:

   merhaba;
   Önceki yazımın devamıdır,
   Yargıtayın kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.
   Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.
   Buna göre nasıl bir yol izlemem lazım
   SAYGILARIMLA,
   Sacit ALTAY

  44. sacit dedi ki:

   merhaba;
   Eşim10.04.1965 doğumlu 24.05.1999-31.12.2003 tarihleri arasında vergi kaydı bulunup bağ-kur kaydı yapılmamıştır.Sigorta başlangıç tarihini 24.05.1999 tarihine nasıl çekerim.Bununla ilgili Yargıtayın vermiş olduğu emsal kararları varmış ama sgk bunu kabul etmiyormuş.Nasıl bir yol izlemem lazım.Eşim halen 2006 yılından beri 4/a olarak çalışmaktadır.

   SAYGILARIMLA

  45. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 YILLARI ARASI VERGİ DAİRESİ VE TİCARET ODASI KAYDIM VAR.BAĞKUR KAYDIM YOK.BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VARMI.YOKSA NE YAPABİLİRİM.YÜZBİNLERCE MAĞSURDAN BİRİYİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda 2000 yıı öncesi için borçlanma yapılamıyor.

  46. fatma dedi ki:

   Merhaba
   2000 öncesi eşimin 2 yıl ödenmiş vergisi var, bağkura kaydı yok,
   bağkura kayıt olup, geriye dönük kabul etmiyor biliyorum, peki maliye bu ödediğimiz vergiyi bize günümüz şartlarında geri verir mi? dilekçe versek sonuç alabilirmiyiz? Bu kadar insanın hakkını alıpda olmayan bir işyeri gibi görüyorsa, neden paramızı geri iade etmesin? Bu durumda bir tezatlık yok mu?

  47. Erkan dedi ki:

   Merhabalar ben 1994 yılında 1 yıl süre ile vergi mükellefi oldum ama bağkur kaydı yaptırmadım daha sonra ise 2005 yılında sigortalı kaydı yaptırdım ve halen devam etmekteyim 1966 doğumluyum geriye dönük bağkur kaydı yaptırıp başlangıcımi 1994 yılına cekeblirmiyim böyle bir yasa çıktığı dogrumudur cvp için şimdiden teşekkürler.

  48. nihat sahiner dedi ki:

   1973 dogumliyum.1991 yilinda isyeri acip vegi mükellefi oldum.ssk kayit yaptirmadim.su an yurtdisindayim.1994 yilinda askerligimi yaptim.hhic sigortam yok türkiyede.geriye dönük borclanabilirmiyim?

  49. Cesur kılınç dedi ki:

   Slm annemin 1987 yılında maliye kaydı var ama hiç Bağkur kaydı yok.1989 yılında maliye terk verilmiş1966 doğumlu emekli olma durumu varı acaba

  50. AYŞENUR dedi ki:

   1991 yılında kendi lokantamı işletiyordum,vergi kayıtlarım var ancak 2000 yılına kadar bağkur ödemesi gerçekleştirmedim. Şimdi emekli olmak istiyorum o 9 yıllık süreyi nasıl ödeyebilirim? Dava mı açmam gerekiyor? Nasıl bir yol izlenmeli? Şimdiden teşekkürler….

  51. Gürol dedi ki:

   Merhaba 2001 yılında vergi mükellefi oldum fakat bağkur numarası almadım 2009 â kadar vergi mükellefi olarak devam ettim faydalanabilirmiyim

  52. ismail doğan dedi ki:

   merhaba benim 1994 /1997 arsında vergi kaydım var bağkur kaydım yok ben burçlanabilirmiyım bilgi verirseniz sevinirim

  53. Cesur kilinc dedi ki:

   Slm benim annemin 1986 yılında maliye kaydı var.ama Bağ-Kur kaydı hiç yapılmamış.maliyrye terk verilmiş o yıllarda.1966 doğumlu emekli olma şansı varmıdır acaba var ise nereye nasıl başvurmanız gerekiyor.

  54. Gurbet dedi ki:

   Merhabalar benim 2002 ve 2005 yıllarında tekstilatolyem vardı bağkur girişi yaptirmadim .. Geriye donuk giriş yapılabiliyor mu

  55. Levent dedi ki:

   Merhaba 1996 .1998 isyeri calistirdim maliye kaydim var fakat bagkur kaydim yok.2001 den beri kamu da calisiyorum geriye yonelik bahsettigim gecmis bagkurdan yararlanabilirmiyim .saygilarimla

  56. Fadime ÖZTÜRK dedi ki:

   2000-2008 Yılları arası vergi mükellefiydim.2008 yılında geriye dönük günlerim silindi ve bununla ilgili bir bilgilendirme yapılmadı.Bu günlerimi geri alıp, ödeme sansım varmı.Yargıya başvursam bir sonuç elde edebilirmiyim.

  57. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar 1982 de maliye kaydım var 2005 yılana kadar. bağ-kur girişim hiç yok. 2000 yılı öncesini borçlanamıyoruz bildiğim kadarıyla. 2000 2005 arasını borçlanabilirmiyim. Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  58. Erdal Coşkun dedi ki:

   1977 doğumluyum,
   01.12.1998 – 15.10.1999 arasında kamyonum vardı ve nakliyecilik yapıyordum.Bu tarihler arası vergi kaydımda mevcut. 2016 yılında kuruma yazılı dilekçe ile başvurdum. ilgili tarihler arası, bağ-kur kaydımın yapılmasını, oluşan borcun tarafımca ödeneceğini bildirdim.Kurum reddetti. İş mahkemesine dava açtım kaybettim.Bir üst mahkemeye gitsem kazanma şansım varmı. Acill
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdal Bey,

    2000 öncesi mükellefiyet için bağkur kaydı yapılmıyor. Üst mahkemeye de gitseniz kazanma şansınız çok zor.

    1. recep dedi ki:

     sayın danışmanım Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme yasası çıkma ihtimali varmı

  59. FATMA dedi ki:

   Ben 26/06/2000 ve 31/12/2001 yıları arası vergi mükelefiydim Bağkur kaydım yok bu sürei borçlana bilirmiim

  60. ali muhterem dedi ki:

   merhaba 1956 dğumluyum. 1987–1997 arası vergi ve oda kaydım var fakat bağkur ggirişim yok. 1992 den sigorta ggirişim var. 2012 – 2017 arası tarım bağkuru ödedim. son 8 aydır ssklıyım. ssk ve bağkur
   toplam 2100 günüm var. geçmişe dönük bağkur tescili yapabilir miyim ve nasıl emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    2000 yılı öncesini borçlanma ve tescil yaptırma hakkınız bulunmuyor.

    1. ali muhterem dedi ki:

     03/02/1991 sigorta girişim hanggi şartlarda emekli olurum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba

      – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  61. serdar dedi ki:

   07.05.1997 02.02.2008 yılları arasında şirket ortağı oldum 09.04.2008 05.05.2008 bağkur yatırdım geriye dönük bağkur kaydı yaptırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Limited şirket ortağı veyahut Anonim şirkette kurucu üye veya Yönetim kurulu üyeliği yaptıysanız 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  62. cax dedi ki:

   merhaba ,
   1962 dogumlugum. 1981 yılında ssk girişim var fakat 3353 günüm var ayrıca 1990-2003 arası vergi mükellefi idim fakat bagkur kaydım ve numaram yok. 2000-2003 bu süre zarfını sigorta gününe saydırabilir miyim ?
   veya başka nasıl bir formül var mı

  63. Fatih dedi ki:

   Herkese merhaba; ben babam için soracaktım.1961 doğumlu.1986 da 8 gün lük bir sigorta girişi bulunmakta. 1992-1999 tarihleri arasında da vergi mükellefliği var. Ancak tescili bağkur kaydı yok. Şu an toplam 1200 günde sigortası var. Bağkur borçlanması için ssk ya yazı yazdık olumsuz cevap geldi. Bu cevapla birlikte geçmişte gelmiş (maliye kaydından dolayı bağkur kaydı yapılması) olan bir haktan yararlanmak istemiyle mahkemeye başvuru yaparsak kazanma şansımız olur mu sizce?

  64. Nezir korkut dedi ki:

   Iyi günler 1977 den 1998 kadar vergi mükkellefiydim fakat bağkur kaydim yok 1951 doğumluyum emeklilik icin ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz memnun olurum tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur başlangıcı yapılamıyor.

    1. Nezir korkut dedi ki:

     2000 den sonrada vergi mükkellefi olmadiğimdan borçlanma ve emeklilik durumu yok anladiğim

  65. Aslı dedi ki:

   1994-1997 yılları arasında şirket ortağı olarak vergi mükellefiydim Bağkur primim hiç yatırılmamış Bağkur Sicil numaramı bulamıyorum kayıtlarda çıkmıyor nasıl bulabilirim ? Bulursam eğer Bağkuru saydırıp emekli olma ihtimalim var mı ? 2005 ten beri de SGK’lı olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur tescili ve borçlanması yaptıramazsınız.

    1. Aslı dedi ki:

     2004 girişli SSK girişliyim 1966 lı doğumlu bayanım erken emekli olma ihtimalim var mı ? Ne zaman emekli olurum

  66. İrfan dedi ki:

   1988 yılında 6 ay SSK şu oldum, 1989-1993 arası vergi mükellefiyetim olmuştur. Bağkur kaydım yoktur, 1990-1992 arası askerlik yaptım, askerlik süresini 4a kapsamında borçlanabilirmiyim. Ayrıca 1996 yılında ortak olduğum şirkette, şirket ortaklığım devam ederken, başka bir yerde 2001-2006 yılları arasında SSK sigortalısı olarak çalıştım. 1996 yılında şirket ortaklığımdan dolayı, Bağ-Kur kapsamında olmam gerekirken, Bağ-Kurlu olmadığım için (Bağ-Kur kaydım ve tescilim yoktur) 2001-2006 yılları arasındaki SSK sigortalı çalışmışlığım iptal edilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İrfan bey merhaba,

    1990-1991 yılları arasındaki askerlik sürelerini borçlanabilirsiniz. 2001-2006 yıllarında ki ssk lı olarak yatırılan primleriniz iptal edilmez.

    1. İrfan dedi ki:

     Hocam merhaba, size bir sorum daha olsa,
     1996 yılında ortak olduğum şirketteki ortaklığımı 30.09.2006 yılında bitirerek, 01.11.2006 tarihinde, ortaklığımı bitirdiğim şirkette SSK sigortalı çalışmaya başladım, 01.12.2006 tarihinde de sigortalı olduğum şirkete tekrar ortak oldum. Bu sigortalılık 01.11.2006 – 30.09.2016 tarihleri arasında kesintisiz devam etmiştir. (30.09.2016 yılında ortağı olduğun şirkette sigortalılığım son buldu.) Daha sonra ortağı olmadığım bir şirkette 01.10.2016 ile 20.02.2017 tarihleri arasında sigortalı çalışarak işten ayrıldım. Ortağı olduğum şirketten de 29.12.2016 tarihinde ortaklıktan ayrıldım. Bu durumda kendi şirketimden olan 4a kapsamındaki sigortalılığım geçerlimidir…

  67. marat çıtlak dedi ki:

   1990-1993 arası vergi mükellefiyim fakat bağkurlu değildim.1995 yılında sigortalı oldum. Geriye dönük DAVA AÇTIM. bağkur borçlanması yapıp 1990-1993 arası dönemi borçlanıp emeklilik yılıma saydırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4956 sayılı Kanun’un 47. maddesi ile 1479 sayılı Kanun’a eklenen
    geçici 18. Maddesi hükmü gereği, 1479 sayılı Kanun’a göre sigortalılık
    niteliği taşıdıkları halde 04.10.2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış
    olan sigortalıların sigortalılık hak ve mükellefiyetleri 04.10.2000
    tarihinden itibaren başlar. Ancak, Kanun’a göre zorunlu sigortalı olarak
    tescil edilmiş olanların sigortalılıkları, bu Kanun’un yürürlük tarihinden
    itibaren altı ay içinde Kurum’a yazılı olarak başvurmaları ve 20.04.1982–
    04.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kayıtlarını belgelemek ve belgelenen
    bu sürelere ilişkin olarak 49. ve ek 15. maddelere göre hesaplanacak prim
    borçlarının tamamını, tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde, ödeme tarihinde
    bulundukları gelir basamağının yürürlükte olan prim tutarı üzerinden
    ödemek kaydıyla bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.”
    hükmünü de içermektedir.

    Yukarıda ki hükme göre 2000 yılı öncesi için borçlanma yapılamamaktadır.

  68. ihsan dedi ki:

   Merhaba
   25 mart 1991 de vergi kaydım olup 1998 de vergi kaydını kapattım bağ kura kayıt yaptırmadım geriye dönük bağ kur ödeme şansım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İhsan Bey merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur borçlanıp ödeme hakkınız bulunmuyor.

  69. hasan dedi ki:

   benim 1997 den vergi kaydım var fakat bağkur kaydım yok.2000 yılında bağkura giriş yaptım.3 yıllık geri dönük borçlanabilir miyim ?cevap verirseniz sevinirim…

  70. ayşe yılmaz dedi ki:

   mrb bi yakınıkın eşi 2013te vefat etti 511gün ssk 770gün bagkur 15 ay askerlikle maaş baglanmıyor 53gün eksigi var 2002 den 2005kadar vergi kaydı var ama bagkur kaydı yok nasıl bir yol izleyebiliriz

  71. BÜLENT dedi ki:

   SLM BEN 15031966 doğumluyum,28.02.1987 yılında panko birliğige üye olup pancar teslim ettim.01.01.1990 yılından31.12.1191 yılları arasında 011322 faaliyet kodu ile vergi mükellefi olmuşum fakat ne bağkur nede tarım ssk kaydım yapılmamış.01.01.1994 yılında kendim 4/A 2925 Tarım ssk sına kaydımı yaptırdım.4543 GÜNÜM VAR Nezaman emekli olurum.ayrıca 01.01.1990 dan yılındaki vergi mükellefi olmam sebebiyle geçmişe yönelik tarım sigorta veya bağkur için mahkeme de dava yolu ile ssk giriş tarihimi panko birliğine üyelik tarihi 1987 veya 1990 yılındaki vergi mükellefi olduğum tarihe çekebilirmiyim.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılından önceki mükellefiyetlerinizden dolayı bağkur borçlanması yapamazsınız. Hizmet tespit davası da 5 yıl içinde açılmalı bu nedenle o tarihlere dönük dava açma hakkınız yok.

  72. Hamdi Yuksekkaya dedi ki:

   mrh 1966 doğumluyum 1997 ile 2002 yılları arasında şirket ortaklım verği mükellefi idim ama bakurda numaram bulunmadı kayıtım çıkmıyo ben nereye nasıl hanği evraklarla müracat edersem ğün satın alma hakkım varmı bilğilen dirirseniz çok sevinirim tşk ler

  73. tekin dedi ki:

   ben 24 9 1992 den bu yana maliye kayıtım var bağ kur kayıtım yoktu 2000 yılında mecbur bağ kur kayıtı yapıldı 2008 de 8 yıllık pirim borcu çıktığında yatırdım 1/3/1968 doğumluyum geçmişe dönük yani 1992 den 2000 yılına kadar olmayan bağ kur borclanması yapabilirmiyiz böyle bir yasa cıkma durumu var mı

  74. muhammet dedi ki:

   Ben 2008 öncesi (15/03/1997 ve 29/12/2001 arası) vergi mükellefiydim. Ancak Bağ-kur kaydı yaptırmamıştım. Hükümetin yapmış olduğu “2017 SGK ve Vergi Borç Affı Yeni Kanundan” yararlanabilirmiyim. Ben 15/03/1997 ve 29/12/2001 arası yılı sgk kaydı yaptırıp yapılandırmayla ödeyebilirmiyim. Bunu nasıl yapabileceğim hakkında bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesini borçlanıp ödeme şansınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.