• Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı?


  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme

  “Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili düzenleme çıktı mı?” konusu çalışma hayatına dahil olmuş birçok vatandaşı düşündürmektedir. Bizde bu yazımızda bu konuya dair son durumun ne olduğunu anlatacağız.


  Geriye Dönük Bağ-Kur Kaydı Yargıtay Kararı Var Mı?

  Geriye dönük Bağ-kur kaydı uygulaması bulunmamaktadır. Bağ-kur sigortalısı olup 4 Ekim 2000 ve 1 Ekim 2008 tarihleri arasında tescil ve kayıt yaptırmamış olan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemde sigortalı olarak sayılması gereken oda, vergi ve sicil kayıtları olsa dahi, bu kayıtlara göre SGK tarafından geriye dönük bir şekilde borçlandırma yapılmıyor. Bir başka ifadeyle Bağ-kur sigortasına kayıtlı olmayan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemler yargı tarafından tescil edilemediği için Bağ-kurlu kişiler günlerine hak kazanamıyorlar.

  Torba Yasada Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var Mı?

  Maliye kaydı olup yine Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili torba yasası kanunu kapsamında düzenleme yapıldı. Bu konu 1,2 milyon Bağ-kur sigortalısını ilgilendirmektedir. Bu yasa ile 500 bin civarında Bağ-kur borçlusuna emeklilik fırsatı doğmuştur. Bağ-kurlu olup 2008 yılına kadar Bağ-kura prim ödemeyenler Bağ-kurdan yararlanamıyordu. Torba yasaya sonradan eklenen madde ile 2000 yılından önce borçlanıp Bağ-kurlu olabilecekler. 1982 yılında kaydı olup da Bağ-kura kayıtlı olmayanlar bu torba yasası ile tekrar borçlanabilecekler. 2000 yılı öncesi maliye kayıtları olup da Bağ-kura kaydı olmayanlar aynı sistemde maliye kayıtlarından dolayı Bağ-kura kayıtları yapılarak kişilere emekli olma imkanı sağlanacak. Bağ-kura kayıtlı olan kişinin karşısına bir borç çıkacaktır. O borç emekliliğine yetecek süreyi de dolduruyorsa devlet tarafından verilecek olan banka kredisiyle birlikte kişi emekli olabilecek. Kişinin ne kadar eski sigortası varsa o kadar yüksek maaş alır ilkesine dayanarak kişinin 2000 öncesi kaydından dolayıda emekli aylığı yükselmiş olacak. Sosyal Sigortalar Kurumu torba yasa ile yeniden yapılandırılan prim borçlarıyla ilgili sigortalı ve işverenlere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla Ziraat Bankasıyla iş birliği protokolü imzaladı. SGK’ya prim borcu olan işveren ve Bağ-kur sigortalı kişilerin borçları torba yasası kanununda yapılandırıldı. 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapılması şartıyla bütün borçlular bu yapılandırmadan faydalanabilecekler. Bu yasa ile Bağ-kur borçluları için özel bir imkan daha sunuldu. Borçlu olduğu halde emekli olamayan Bağ-kur sigortalıları banka kredisi kullanma koşuluyla ve bağlanacak olan emekli aylıklarından her ay 3/2’yi geçmemek suretiyle 5 yıl boyunca kesinti yapılarak emekli olabilecekler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Geçmişte Vergi Mükellefi Olup Bağ-Kur Kaydı Yapılmayanların Durumu Nedir?

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili çıkan yasada bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlüklerine müracaat etmek koşuluyla borçlarını hesaplamaları gerekiyor. Böylece emekli olmak için ne kadar ödeme yapılması gerektiği belirleniyor. Bu borcu gösteren bir belge ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurarak borçlar krediye çevrilecek. 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle Bağ-kura 12 aydan çok borcu olanların bu borçları peşin ödemişlerse geri alma şansları yoktur. Taksitle ödemişler veya ödemeye hala devam ediyorlarsa taksitten vazgeçip borcu sildirme hakları vardır. Hiçbir ödeme yapılmamış ise 3 ay içinde yani 31 Temmuz 2015’e kadar Bağ-kur bu borçların tamamını silecektir. Örneğin Bağ-kura 10 yıllık borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsanız bu borç SSK yada Emekli Sandığından emekliliğe de engel teşkil ediyordu. Bu yeni yapılanma ile artık engel olmayacak. Ancak 31 Temmuzu beklemek istemezseniz kuruma yazılı dilekçe vererek ve ödemeyi yaparak kanundan yararlanabilirsiniz. Aynı örnekten devam edecek olursak yine diyelim ki 10 yıllık Bağ-kur prim borcunuz var SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı emekliliği için bu sürenin 3 yılına ihtiyacınız var diyelim. Yani 7 yılına ihtiyacınız yoksa bir uzman eşliğinde yatıracağınız tutarın kaç aya tekabül edeceğini hesaplayarak bu 3 yıl için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Daha önce ödediğim primler ne olacak diye düşünüyorsanız; prim ödediğiniz aya karşılık gelen hizmet süreniz geçerli sayılacaktır. Eğer aktif Bağ-kur sigortalılığınız yoksa veya gerek duymuyorsanız tekrardan Bağ-kur borcunuz oluşmayacağı için cari ay borçları gerçekleşmeyecektir. Torba yasa kanununda çıkan yapılandırma ile Bağ-kur borcunu yapılandırmış ve ödemeleri de yapmışsanız sizde borcunuzu sildirebilirsiniz. Nasıl sildirebilirim diyorsanız; yapılandırmayı bozmak için bir dilekçe vererek mevcut borçları sildirmek için yazılı müracaatta bulunmanız yeterlidir. Merak edilen başka bir konu ise Bağ-kur borçlarını sildirdikten sonra tekrar hizmet süresi geri alınıp prim ödenebilir mi? Ödeyebilirsiniz ancak emeklilik aşamasında ihtiyaç duyduğunuz kadarki gün sayısını alıp prim ödeyemezsiniz. Bu nedenle bu borç daha fazla miktarda karşınıza çıkabilir. 3 ay içerisinde borçlarınızın ödenmesiyle ilgili bir girişimde bulunmazsanız sistem otomatik olarak sileceği için mutlaka bununla ilgili Bağ-kur ekstrenizi alıp borç yapılandırması ile ilgili bir müracaatta bulunarak 6183 sayılı kanun kapsamında bir yapılandırma yapabilir ya da 6552’ye göre kamu borçlarının yapılandırması ile ilgili bir taksitlendirme varsa bunları ödemeniz gerekir. Düzenli ödeme yapmamışsanız tekrar müracaatta bulunup zor durum formu doldurarak yapılandırmanın bozulmasını sağlayabilirsiniz. Borcu sildirmeden önce emeklilik ile ilgili sağlıklı bir analiz yaptırılmalıdır. SSK ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sigortanız varsa Bağ-kur borcunuzu sildirerek hizmet günlerini iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Ancak Bağ-kur günlerine ihtiyacınız var ise borcu ödemeniz daha doğru bir karar olacaktır.

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak ekim 2008’den önceki günlere borçlanma imkanı verilmesi meclise taşındı. Düzenleme ile ekim 2008’den önceki günler için borçlanılabilecek ve çok sayıda esnaf emekli olabilecek. 4 Ekim 2000 tarihine kadar maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak bu tarihten itibaren sigortalılık hakları başlatılıyor. Bu düzenleme gerçekleşirse çok sayıda kişi borçlanma ile emekli olabilecek.  tıkla sorunu sor

  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. KADİR BAGBASAN dedi ki:

   1967 doğumlu olup 1993 vergi kaydım var ama 2000 senesine kadar bağ kur kaydım yok geriye dönük borçlanabilir miyim?2000.2015 bağ kur kaydım bulunmaktadır 2015-2018 ‘e kadarda SGK kaydım var halen devam etmektedir KADİR BAĞBASAN TEŞEKKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef sadece 2000 yılı sonrası günler var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  2. cevdet çakır dedi ki:

   01 01 1959 dogumluyum bir fil 1978 şöförler odsı kayıtım var 1991 yılı ticaretle ugraştım esnaflar odsı kayıtım ve vergi dairesi kayıtım var 1996 yılı tic vazgeçtim tekrar10 10 1998 yılında vergi kayıtım oldu ticarete başladım 2012 ticareti terkettim bu çalışmalarımda geriye dönük olarak nasıl bagkurlu olanbilirim bagkur ödeme yapmadıgım için kayıtımı dondurmuş bana yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 ve 2012 yıllarını tekrardan borçlanabilme hakkınız mevcut.

  3. mustafa akkaya dedi ki:

   efendim ben 2000 yılından itibaren aktif bağkurluyum. ancak benm sorunum 1991 ve 1993 yılları arası devletime bilfiil vergi ödeyerk iki yıl ticeret yaptım ama o dönemlerde bağkurumu sildirmiştim. vergi kaydım var nasıl o tarihlere geri götürebilir veemekliliğimi hakedibilirim yardımcı olurssanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur prim borçlanması yapamazsınız. Tekrar bir af çıkmasını beklemelisiniz.

    1. mustafa akkaya dedi ki:

     meçlisde herhangi bir çalışma olup olmadığı hakkında bilgi verebilirmisiniz ayrıca dava aççsak emsal varmı??

  4. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 yılları arası vergi kaydım ve ticaret odası kaydım var.2003
   yılından beri de ssk lıyım.16/03/1961 doğumluyum.geriye dönük bağkura borçlanabilirmiyim.bu yönde bir çalışma varmı.

  5. GÜLNUR DEMİRCAN dedi ki:

   1997 yılından 7 ay vergi kaydım var 2011 yılına kadarda meslek odası kaydım var 2016 tarihin den beri de sigortalı bir işde calışıyorum . 1997 yılından bagkur kaydı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesine borçlanma yapılamıyor. sonrasında mükellefiyetiniz var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  6. Veysel çetinçakmak dedi ki:

   1969 doğumluyum. 1997-2000 maliye kaydım var, deftere tabiydim. Dokümanların mevcuttur. Benim bagkurum çıkmadı ödeme yapmamısim. Benim şu an da maliye kaydim var. Şimdilik benim durumumda Bağkur olur mu, geriye dönük borçlanma olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılına kadar mükellefiyetinizin olduğu dönemi borçlanabilirsiniz.

  7. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 YILLARI ARASI VERGİ DAİRESİ VE TİCARET ODASI KAYDIM VAR.BAĞKUR KAYDIM YOK.BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VARMI.YOKSA NE YAPABİLİRİM.YÜZBİNLERCE MAĞSURDAN BİRİYİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda 2000 yıı öncesi için borçlanma yapılamıyor.

  8. Erdal Coşkun dedi ki:

   1977 doğumluyum,
   01.12.1998 – 15.10.1999 arasında kamyonum vardı ve nakliyecilik yapıyordum.Bu tarihler arası vergi kaydımda mevcut. 2016 yılında kuruma yazılı dilekçe ile başvurdum. ilgili tarihler arası, bağ-kur kaydımın yapılmasını, oluşan borcun tarafımca ödeneceğini bildirdim.Kurum reddetti. İş mahkemesine dava açtım kaybettim.Bir üst mahkemeye gitsem kazanma şansım varmı. Acill
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdal Bey,

    2000 öncesi mükellefiyet için bağkur kaydı yapılmıyor. Üst mahkemeye de gitseniz kazanma şansınız çok zor.

  9. ali muhterem dedi ki:

   merhaba 1956 dğumluyum. 1987–1997 arası vergi ve oda kaydım var fakat bağkur ggirişim yok. 1992 den sigorta ggirişim var. 2012 – 2017 arası tarım bağkuru ödedim. son 8 aydır ssklıyım. ssk ve bağkur
   toplam 2100 günüm var. geçmişe dönük bağkur tescili yapabilir miyim ve nasıl emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    2000 yılı öncesini borçlanma ve tescil yaptırma hakkınız bulunmuyor.

    1. ali muhterem dedi ki:

     03/02/1991 sigorta girişim hanggi şartlarda emekli olurum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba

      – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  10. serdar dedi ki:

   07.05.1997 02.02.2008 yılları arasında şirket ortağı oldum 09.04.2008 05.05.2008 bağkur yatırdım geriye dönük bağkur kaydı yaptırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Limited şirket ortağı veyahut Anonim şirkette kurucu üye veya Yönetim kurulu üyeliği yaptıysanız 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  11. Nezir korkut dedi ki:

   Iyi günler 1977 den 1998 kadar vergi mükkellefiydim fakat bağkur kaydim yok 1951 doğumluyum emeklilik icin ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz memnun olurum tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur başlangıcı yapılamıyor.

    1. Nezir korkut dedi ki:

     2000 den sonrada vergi mükkellefi olmadiğimdan borçlanma ve emeklilik durumu yok anladiğim

  12. Aslı dedi ki:

   1994-1997 yılları arasında şirket ortağı olarak vergi mükellefiydim Bağkur primim hiç yatırılmamış Bağkur Sicil numaramı bulamıyorum kayıtlarda çıkmıyor nasıl bulabilirim ? Bulursam eğer Bağkuru saydırıp emekli olma ihtimalim var mı ? 2005 ten beri de SGK’lı olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur tescili ve borçlanması yaptıramazsınız.

    1. Aslı dedi ki:

     2004 girişli SSK girişliyim 1966 lı doğumlu bayanım erken emekli olma ihtimalim var mı ? Ne zaman emekli olurum

  13. İrfan dedi ki:

   1988 yılında 6 ay SSK şu oldum, 1989-1993 arası vergi mükellefiyetim olmuştur. Bağkur kaydım yoktur, 1990-1992 arası askerlik yaptım, askerlik süresini 4a kapsamında borçlanabilirmiyim. Ayrıca 1996 yılında ortak olduğum şirkette, şirket ortaklığım devam ederken, başka bir yerde 2001-2006 yılları arasında SSK sigortalısı olarak çalıştım. 1996 yılında şirket ortaklığımdan dolayı, Bağ-Kur kapsamında olmam gerekirken, Bağ-Kurlu olmadığım için (Bağ-Kur kaydım ve tescilim yoktur) 2001-2006 yılları arasındaki SSK sigortalı çalışmışlığım iptal edilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İrfan bey merhaba,

    1990-1991 yılları arasındaki askerlik sürelerini borçlanabilirsiniz. 2001-2006 yıllarında ki ssk lı olarak yatırılan primleriniz iptal edilmez.

    1. İrfan dedi ki:

     Hocam merhaba, size bir sorum daha olsa,
     1996 yılında ortak olduğum şirketteki ortaklığımı 30.09.2006 yılında bitirerek, 01.11.2006 tarihinde, ortaklığımı bitirdiğim şirkette SSK sigortalı çalışmaya başladım, 01.12.2006 tarihinde de sigortalı olduğum şirkete tekrar ortak oldum. Bu sigortalılık 01.11.2006 – 30.09.2016 tarihleri arasında kesintisiz devam etmiştir. (30.09.2016 yılında ortağı olduğun şirkette sigortalılığım son buldu.) Daha sonra ortağı olmadığım bir şirkette 01.10.2016 ile 20.02.2017 tarihleri arasında sigortalı çalışarak işten ayrıldım. Ortağı olduğum şirketten de 29.12.2016 tarihinde ortaklıktan ayrıldım. Bu durumda kendi şirketimden olan 4a kapsamındaki sigortalılığım geçerlimidir…

  14. marat çıtlak dedi ki:

   1990-1993 arası vergi mükellefiyim fakat bağkurlu değildim.1995 yılında sigortalı oldum. Geriye dönük DAVA AÇTIM. bağkur borçlanması yapıp 1990-1993 arası dönemi borçlanıp emeklilik yılıma saydırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4956 sayılı Kanun’un 47. maddesi ile 1479 sayılı Kanun’a eklenen
    geçici 18. Maddesi hükmü gereği, 1479 sayılı Kanun’a göre sigortalılık
    niteliği taşıdıkları halde 04.10.2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış
    olan sigortalıların sigortalılık hak ve mükellefiyetleri 04.10.2000
    tarihinden itibaren başlar. Ancak, Kanun’a göre zorunlu sigortalı olarak
    tescil edilmiş olanların sigortalılıkları, bu Kanun’un yürürlük tarihinden
    itibaren altı ay içinde Kurum’a yazılı olarak başvurmaları ve 20.04.1982–
    04.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kayıtlarını belgelemek ve belgelenen
    bu sürelere ilişkin olarak 49. ve ek 15. maddelere göre hesaplanacak prim
    borçlarının tamamını, tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde, ödeme tarihinde
    bulundukları gelir basamağının yürürlükte olan prim tutarı üzerinden
    ödemek kaydıyla bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.”
    hükmünü de içermektedir.

    Yukarıda ki hükme göre 2000 yılı öncesi için borçlanma yapılamamaktadır.

  15. ihsan dedi ki:

   Merhaba
   25 mart 1991 de vergi kaydım olup 1998 de vergi kaydını kapattım bağ kura kayıt yaptırmadım geriye dönük bağ kur ödeme şansım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İhsan Bey merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur borçlanıp ödeme hakkınız bulunmuyor.

  16. hasan dedi ki:

   benim 1997 den vergi kaydım var fakat bağkur kaydım yok.2000 yılında bağkura giriş yaptım.3 yıllık geri dönük borçlanabilir miyim ?cevap verirseniz sevinirim…

  17. ayşe yılmaz dedi ki:

   mrb bi yakınıkın eşi 2013te vefat etti 511gün ssk 770gün bagkur 15 ay askerlikle maaş baglanmıyor 53gün eksigi var 2002 den 2005kadar vergi kaydı var ama bagkur kaydı yok nasıl bir yol izleyebiliriz

  18. BÜLENT dedi ki:

   SLM BEN 15031966 doğumluyum,28.02.1987 yılında panko birliğige üye olup pancar teslim ettim.01.01.1990 yılından31.12.1191 yılları arasında 011322 faaliyet kodu ile vergi mükellefi olmuşum fakat ne bağkur nede tarım ssk kaydım yapılmamış.01.01.1994 yılında kendim 4/A 2925 Tarım ssk sına kaydımı yaptırdım.4543 GÜNÜM VAR Nezaman emekli olurum.ayrıca 01.01.1990 dan yılındaki vergi mükellefi olmam sebebiyle geçmişe yönelik tarım sigorta veya bağkur için mahkeme de dava yolu ile ssk giriş tarihimi panko birliğine üyelik tarihi 1987 veya 1990 yılındaki vergi mükellefi olduğum tarihe çekebilirmiyim.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılından önceki mükellefiyetlerinizden dolayı bağkur borçlanması yapamazsınız. Hizmet tespit davası da 5 yıl içinde açılmalı bu nedenle o tarihlere dönük dava açma hakkınız yok.

  19. Hamdi Yuksekkaya dedi ki:

   mrh 1966 doğumluyum 1997 ile 2002 yılları arasında şirket ortaklım verği mükellefi idim ama bakurda numaram bulunmadı kayıtım çıkmıyo ben nereye nasıl hanği evraklarla müracat edersem ğün satın alma hakkım varmı bilğilen dirirseniz çok sevinirim tşk ler

  20. tekin dedi ki:

   ben 24 9 1992 den bu yana maliye kayıtım var bağ kur kayıtım yoktu 2000 yılında mecbur bağ kur kayıtı yapıldı 2008 de 8 yıllık pirim borcu çıktığında yatırdım 1/3/1968 doğumluyum geçmişe dönük yani 1992 den 2000 yılına kadar olmayan bağ kur borclanması yapabilirmiyiz böyle bir yasa cıkma durumu var mı

  21. muhammet dedi ki:

   Ben 2008 öncesi (15/03/1997 ve 29/12/2001 arası) vergi mükellefiydim. Ancak Bağ-kur kaydı yaptırmamıştım. Hükümetin yapmış olduğu “2017 SGK ve Vergi Borç Affı Yeni Kanundan” yararlanabilirmiyim. Ben 15/03/1997 ve 29/12/2001 arası yılı sgk kaydı yaptırıp yapılandırmayla ödeyebilirmiyim. Bunu nasıl yapabileceğim hakkında bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesini borçlanıp ödeme şansınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.