Bağkur

Bağ-Kur Durdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

bağkur

Bir çeşit sosyal güvenlik sigortası olan Bağ-Kur, kapsamında olan tüm sigortalı kişilere yaşlılık, ölüm, malullük ve sağlık gibi alanlarda sigorta sağlayarak yardım etmekte olan bir sosyal güvenlik birimidir.

Genellikle özel sektörde veya devlet sektöründe çalışma imkanı bulunmayan kişilerin gelecekte emeklilik hak edebilmeleri için düzenlenmiş bir sistemdir. Düzenlenen Bağ-Kur sistemi kapsamında SSK ve Emekli Sandığı üzerinden prim ödemesi yapılamayan vatandaşlara bu sistem ile sağlık ve emeklilik gibi gerekli ve önemli olan hizmetlerin sağlanması amaçlanmıştır. On beş ya da yirmi beş yıllık ödemeler alınmaktadır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur durdurma konusunu ele alacağız.

Alınan bu ödemeler ile kararlaştırılmış ve önceden belirlenmiş olan yaşın üzerinde olan kişilerdenseniz Bağ-Kur sistemi ile emekli olabilirsiniz demektir. Aynı zamanda bu şart sayesinde gelecek dönemlerde geçmiş senelerde yapmış olduğunuz ödemelerden de faydalanabiliyorsunuz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yürütülen bir sistemdir. Sağlık alanında sağlanmış olan önemli bir hizmettir. Bu sistemde ödediğiniz primler size sağlık hizmeti ve emeklilik hakkı olarak geri dönüş yapmaktadır. Özellikle sağlık alanında vermiş imkanlarla tedavinizin sadece yüzde yirmilik kısmını ödemeniz  yeterli olacaktır. Yani yüksek fiyatlı birçok ilaca çok daha düşük fiyatlarla ulaşabilir, muayene ücretinizi çok daha az ödeyebilirsiniz.

Sağlamış olduğu tüm imkanlarla Bağ-Kur sistemi devlet ve özel sektörde çalışma imkanı olmayan kişilere emekli olma ve sağlık hizmetlerinden cüzi ücretlerle yararlanabilme ,imkanı sunmaktadır.

SSK, Bağ-Kur, EMEKLİ SANDIĞI sistemlerinden aynı anda ödeme yapabilmeniz ve emekli olmanız olanaksızdır. Şimdi Bağ-Kur durdurma konusuna gelelim.

Bağ-Kur Durdurma İşlemi

Bağ-Kur dondurma olarak da karşınıza çıkabilecek olan Bağ-Kur durdurma işlemi, bağımsız veya tarımda kendi adına ve kendi hesabına çalışan kişilerden on iki ay ya da daha uzun süreye yönelik borcu bulunanların borçlarını üç aylık bir süre içinde ödememeleri ya da yapılandırmamaları durumunda sigortalılıkları durdurulmasıdır ve bu durdurulan süre sigortalılık süresi kapsamında değerlendirilmez. Bağ-Kur durdurma kapsamında durdurulmuş zaman dilimi değerlendirilmediği için emeklilik sürecinde de etkili olmaz.

On iki aydan daha uzun bir zaman dilimi boyunca borçlu olan sigortalı kişi hiç prim ödemesi yapmamış ise tescil başlangıç tarihi ile, ödemede bulunmuş ise tescil tarihine kadar yapmış oldukları ödemenin yettiği ayın sonu itibari ile hesapları Bağ-Kur durdurma kapsamında dondurulur. Tescil tarihinden sonra yeniden başlatılarak prim borçlarında af sağlanır. Bağ-Kur durdurma işlemi böyledir.

Fakat ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren Bağ-Kur affı ile ilgili olan torba yasadan tüm Bağ-Kur sahibi vatandaşlarımız yararlanamamaktadır. On iki ay ve üzeri süre ile borcu olmayan, sanatkarla, tarım ve çiftçi Bağ-Kur sahibi olanlar, esnaflar yararlanabilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren bu yasa ile tabi ki de Bağ-Kur borçlularının borcunun tamamının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca bulunan borçların faizi ve gecikme zammı kısmında af olacak ve bu kısım borçlardan çıkartılacaktır. Bağ-Kur borcunuzu ödemek için peşin ve taksitli olmak iki seçeneğiniz vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bulunan borcu nedeniyle kurumun sağlamış olduğu hizmetlerden yararlanamayan ya da emekli olmak için gerekli miktar kadar prim ödemesi bulunmasına rağmen geçmişteki borçlarından kaynaklı olarak emeklilik hak edemeyen kişiler, geçtiğimiz yıllarda çıkartılan bu Bağ-Kur durdurma uygulaması ile artık sorunlarına çözüm bulmuş bulunmaktadır. Bu uygulama ile borçlarını ödeyerek sigortalılık sürelerini güncellemiş olacak yani bu geçen zaman dilimini emekliliklerine saydırabileceklerdir.

Bağ-Kur Durdurma Yeniden Aktifleştirilebilir mi ?

Bağ-Kur sahibi kişilere, gelecekte işlerinin yoluna girip maddi durumlarının düzelmesi ile borçlarını ödeyerek sigortalarını yeniden başlatabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir böylece durdurulmuş olan sigortalılık sürecine denk gelen borçlarının hesaplanması talep edilmiş olunur. Bağ-Kur durdurma işlemleri böyledir.

Bağ-Kur Durdurma Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

18 Yorumlar

 • Ali veli
  26.03.2023

  90 lı yıllarda 3 yıl dükkan çalıştırdım bağkurluydum haliyle, rahmetli mesut yılmaz Bağkur ödemelerini 2-3 katına çıkartınca
  Kızdım ve ticaret odasına gidip beni komple bağkurdan silin , tek kuruş ödemiyorum artık dedim ve silindim.. tabiki yaptığım şey biranlık sinir ve gençlik hatası idi , şimdi tekrar bağkurlu olmam yada emekli olmam mümkünmüdür? Tam olarak ne yapmam lazım
  Ne sigortam ne bağkurum ne emekliliğim yok
  60 küsür yaşındayım.

  Cevapla
 • Kemal Demir
  08.11.2019

  Merhabalar,

  Ben bir Ltd.Şti.’de % 50 şirket ortağıyım.Şirket vergi dairesinden resen terk.Fakat şirket ortağıma ulaşamadığım için gerekli işlemleri yaparak,şirketi Ank.Tic.Odasından sildiremedik.Bu nedenle de şirket ortaklığımdan dolayı bağkurluyum ve bağkur ödemek zorundayım.Ekonomik krizden dolayı iflas ettim ve şu an bağkur ödeme gücüm de yok.Bu sebeple Bağkur’a dilekçe vererek bağkur’u dondurabilirmiyim veya durdurabilirmiyim.

  Cevapla
 • MUSTAFA ÇETİN
  04.11.2019

  9000 GÜNÜMÜ DOLDURDUM YAŞ BEKLEME TAMAMLANANA KADAR BAĞKURUMU DURDURABİLİRMİYİM

  Cevapla
 • duran
  14.06.2019

  İyi günler,

  1970 doğumlu Annem 2006 ocak ayından itibaren 2012 senesi ortasına kadar düzenli olarak çiftçi bağkuru primlerini yatırdık. Daha sonra bağkuru dondurduk. Şu anda tekrar başlatacağız. Kaç sene prim yatırırsak ve annem kaç yaşında emekli olur?

  Teşekürler

  Cevapla
 • zeynep
  15.04.2019

  Merhaba
  Yaklaşık 14 aydır isteğe bağlı sigorta primlerimi kendim ödüyorum daha fazla ödemek istemiyorum ne yapmam lazım ilerde sgk’lı işe girmeyi düşünüyorum bu durumda isteğe bağlı sigortayı dondurmak yerine tamamen kapatmalı mıyım?

  Cevapla
 • İlyas baltacı
  25.01.2019

  Merhaba
  Eşim 01 08 1998 sigortalı 682 gun ssk sıvar
  15.03.2010 tarihi itibari ile 8 yıl 10 ay bağkur tarım sigortalı. Şu ana kadar borc yok

  1) İleride birleştire bilirmiyim.
  2) dondura bilirmiyiz.
  3) Donduramazzam durdurursam sonuc ne olur.

  Cevapla
 • Özcan onturk
  17.10.2018

  1971 doğumlu tüm 1993 yıl da buyana bağkur kuyum 25 yıl 8ay pirim ödedim 54yas emeklilik için beklemeliyim bağkur primini dondurabilirmiyi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.10.2018

   Merhaba,

   Ticari faaliyetiniz devam ettiği sürece Bağkuru donduramazsınız. emeklilik yaşına kadar ödemeniz gerekecek.

 • Halil yanar
  31.05.2018

  20 yilidoldurdum pirim borcum yok bagkuru dondurdumnasil emekli olabilirim tekrardan borç cikarmi

  Cevapla
 • mehmet
  21.04.2018

  iyi günler ben aydın çinede esnafllık yapıyorum işyerim okul yanında oldugu için yazın 3 ay işlerim düşüyo ben bu dönemde bakurumu durdurabilirmiyim

  Cevapla
  • Hasan ceyhan
   08.09.2022

   2018 yılında tarimciliga basladim ve o günden itibaren bagkurluyum ekstradan 2007 yılından fabrikalarda çalışmaktayım sgk da var son 2 yıl içerisinde sgk çıkış yaptim ara ara 2022 yılında eylül ayında bagkura gittim ve bana 19 bin lira borç çıkardılar borcum olduğu icin durduramazsın dediler suan ise başladım başladığım fabrika bni 2 aylığına işkur üzerinden ise almış 2 ay sonunda sgk sokucak fakat 19 bin borcum olan bagkurum var ve urun dökersem kesilcek diye söylendi nekadar kesilir veya dondurma imkanım yapılandırma imkanım yokmu hic

 • ahmet akbaba
  03.04.2018

  merhaba,
  2016 senesinde bir iş yeri açtım ve bağkurlu oldum. Lakin işlerim beklediğim gibi gitmedi. Bağkur pirimi yalnızca bir kaç ay ödeyebildim.
  Şuanda 12 ayın üzerinde ödemediğim pirim borcum birikti. Bu bağkur pirim borcumu nasıl durdurur ve bu durumdan nasıl bir çözüm olabilir.

  Cevapla
 • hakan özerlen
  11.02.2018

  17 yıllık bağkur esnafıyım
  parasal sıkıntılarımdan dolayı bağkurluluğumu durdurmak istiyorum
  olurmu. nasıl olur acaba

  Cevapla
 • Kadir
  02.02.2018

  Hocam iyi aksamlar 2013 yılında bag-kurdan sigortaya geçtim inşaat işçisi olduğumdan günler tam olarak yatmadi. Ornegin geçtiğimiz aralık aralık ayında 13 gün yatmış. Tam yatan aylar da var ama sürekli değil. Sigorta yağmadığı günler bağkur devreye girmiş 9-10 bin lira ödeme kağıdı geldi bu parayı ödemeden bagkurlu günleri sildirebilirmiyim ?

  Cevapla
  • ŞENOL ERGİN
   20.08.2019

   UZERİME ÇAY DEFTERİ VAR ÇAY TOPLAMAİŞİNİ BEN YAPMIYORUM BANA GETİRİSİ YOK BEN KENDİM TOPLASAM DAHİ ELDE EDİCEĞİM GELİR BAĞKUR PİRİMLERİNİ KARŞILAMAZ BEN İSTANBULDA SİGORTALI ÇALIŞIYORUM VE İŞTEN AYRILDIĞIMDA OTOMATİK BAĞKUR DEVREYE GİRİYOR İŞSİZLİK PARASI ALMAM GEREKEN YERDE BİRDE BAĞKURA BORÇLANIYORUM BAĞKURUMU NASIL DONDURABİLİRİM

 • durmuş seven
  21.07.2017

  merhaba 2005 yılı 2. aydan itibaren tarım sigortalı oldum. 1-2-2006 tarihinde iş yeri açtığımdan bağkura pirim ödemeye başladım haziran 2017 de emeklilik dilekçesi verdim. sgk dan 2006 da ödediğim bağkur pirimlerimi silip tarım sigortaya aktaracaklarını söylüyorlar. ben bağkur pirimlerimin silinmesini istemiyorum. ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • Emine Doğueri
  12.06.2017

  Merhaba, 1961 doğumlu annemin sigorta başlangıç yılı 2001. 2 yıl kadar ssklı çalışması haricinde başka ödenmiş primi yok. Ev hanımı olduğu için bağ-kur (eski adı ile) prim ödemesini başlattık. 1 yıldır ödüyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam ssk merkezindeki kişiler bize 14 yıl kadar daha ödememizi söyledi.
  Merak ettiğim konu,
  1-) annemin prim borçlarını her ay ödüyoruz fakat ödeyememe gibi bir durumumuz olduğunda, bu prim ücretlerine faiz geliyor mu? (örn 2 ay ödeyemedik)
  2-) Diyelim ki biz bu primleri 2 yıl ödedikten sonra ödemekten vazgeçtik, bağkuru durdurabiliyor muyuz? 1 yıl ödemeyip tekrar başlatmak üzere. (annem ev hanımı ve bir iş sahibi değil yani vergi vs yok)
  3-) Örneğin 3 yıl bağ-kur prim borcu ödedikten sonra emeklilik yaşı dolduğunda veya dolmadığında (zamanı önemsiz) prim günlerini doldurmadığı taktirde, o zamana kadar ödediği prim ücretlerini geri alabilir mi? alabilirse yüzde kaçını? arada dondurma veya durdurmalar olduysa yani bu ödemeler süreklilik arz etmiyorsa da ücrelerini yine de alabilir mi?
  Saygılarımla

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.07.2017

   Merhaba,

   1- Aylık primlerinizin ödenmemesi durumunda 2017 için aylık 0,92 oranında gecikme faizi uygulanır.

   2- Yazılı başvuru yaparak isteğe bağlı Bağ kur sigortanızı kapatır. İstediğiniz zaman tekrar açtırarak prim ödemeye başlayabilirsiniz.

   3- Ödediğini primlerin sadece Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası na tekabül eden %20 lik kısmı iade alabilirsiniz bunun içinde artık emekli olabilme şartlarını sağlayamayacak durumda olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir