• Bağ-Kur Durdurma


  bağkur

  Bir çeşit sosyal güvenlik sigortası olan Bağ-Kur, kapsamında olan tüm sigortalı kişilere yaşlılık, ölüm, malullük ve sağlık gibi alanlarda sigorta sağlayarak yardım etmekte olan bir sosyal güvenlik birimidir.

  Genellikle özel sektörde veya devlet sektöründe çalışma imkanı bulunmayan kişilerin gelecekte emeklilik hak edebilmeleri için düzenlenmiş bir sistemdir. Düzenlenen Bağ-Kur sistemi kapsamında SSK ve Emekli Sandığı üzerinden prim ödemesi yapılamayan vatandaşlara bu sistem ile sağlık ve emeklilik gibi gerekli ve önemli olan hizmetlerin sağlanması amaçlanmıştır. On beş ya da yirmi beş yıllık ödemeler alınmaktadır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur durdurma konusunu ele alacağız.

  Alınan bu ödemeler ile kararlaştırılmış ve önceden belirlenmiş olan yaşın üzerinde olan kişilerdenseniz Bağ-Kur sistemi ile emekli olabilirsiniz demektir. Aynı zamanda bu şart sayesinde gelecek dönemlerde geçmiş senelerde yapmış olduğunuz ödemelerden de faydalanabiliyorsunuz.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yürütülen bir sistemdir. Sağlık alanında sağlanmış olan önemli bir hizmettir. Bu sistemde ödediğiniz primler size sağlık hizmeti ve emeklilik hakkı olarak geri dönüş yapmaktadır. Özellikle sağlık alanında vermiş imkanlarla tedavinizin sadece yüzde yirmilik kısmını ödemeniz  yeterli olacaktır. Yani yüksek fiyatlı birçok ilaca çok daha düşük fiyatlarla ulaşabilir, muayene ücretinizi çok daha az ödeyebilirsiniz.

  Sağlamış olduğu tüm imkanlarla Bağ-Kur sistemi devlet ve özel sektörde çalışma imkanı olmayan kişilere emekli olma ve sağlık hizmetlerinden cüzi ücretlerle yararlanabilme ,imkanı sunmaktadır.

  SSK, Bağ-Kur, EMEKLİ SANDIĞI sistemlerinden aynı anda ödeme yapabilmeniz ve emekli olmanız olanaksızdır. Şimdi Bağ-Kur durdurma konusuna gelelim.

  Bağ-Kur Durdurma İşlemi

  Bağ-Kur dondurma olarak da karşınıza çıkabilecek olan Bağ-Kur durdurma işlemi, bağımsız veya tarımda kendi adına ve kendi hesabına çalışan kişilerden on iki ay ya da daha uzun süreye yönelik borcu bulunanların borçlarını üç aylık bir süre içinde ödememeleri ya da yapılandırmamaları durumunda sigortalılıkları durdurulmasıdır ve bu durdurulan süre sigortalılık süresi kapsamında değerlendirilmez. Bağ-Kur durdurma kapsamında durdurulmuş zaman dilimi değerlendirilmediği için emeklilik sürecinde de etkili olmaz.

  On iki aydan daha uzun bir zaman dilimi boyunca borçlu olan sigortalı kişi hiç prim ödemesi yapmamış ise tescil başlangıç tarihi ile, ödemede bulunmuş ise tescil tarihine kadar yapmış oldukları ödemenin yettiği ayın sonu itibari ile hesapları Bağ-Kur durdurma kapsamında dondurulur. Tescil tarihinden sonra yeniden başlatılarak prim borçlarında af sağlanır. Bağ-Kur durdurma işlemi böyledir.

  Fakat ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren Bağ-Kur affı ile ilgili olan torba yasadan tüm Bağ-Kur sahibi vatandaşlarımız yararlanamamaktadır. On iki ay ve üzeri süre ile borcu olmayan, sanatkarla, tarım ve çiftçi Bağ-Kur sahibi olanlar, esnaflar yararlanabilmektedir.

  Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren bu yasa ile tabi ki de Bağ-Kur borçlularının borcunun tamamının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca bulunan borçların faizi ve gecikme zammı kısmında af olacak ve bu kısım borçlardan çıkartılacaktır. Bağ-Kur borcunuzu ödemek için peşin ve taksitli olmak iki seçeneğiniz vardır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bulunan borcu nedeniyle kurumun sağlamış olduğu hizmetlerden yararlanamayan ya da emekli olmak için gerekli miktar kadar prim ödemesi bulunmasına rağmen geçmişteki borçlarından kaynaklı olarak emeklilik hak edemeyen kişiler, geçtiğimiz yıllarda çıkartılan bu Bağ-Kur durdurma uygulaması ile artık sorunlarına çözüm bulmuş bulunmaktadır. Bu uygulama ile borçlarını ödeyerek sigortalılık sürelerini güncellemiş olacak yani bu geçen zaman dilimini emekliliklerine saydırabileceklerdir.

  Bağ-Kur Durdurma Yeniden Aktifleştirilebilir mi ?

  Bağ-Kur sahibi kişilere, gelecekte işlerinin yoluna girip maddi durumlarının düzelmesi ile borçlarını ödeyerek sigortalarını yeniden başlatabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir böylece durdurulmuş olan sigortalılık sürecine denk gelen borçlarının hesaplanması talep edilmiş olunur. Bağ-Kur durdurma işlemleri böyledir.

  Bağ-Kur Durdurma Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Durdurma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.