emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E- Devlet E- Yolluk

E- Devlet E- Yolluk
06.05.2017

Günümüzde pek çok teknoloji uygulamalarının yaygınlaşması sayesinde artık hemen hemen her iş bilgisayarlar aracılığı ile internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Ülkemiz kapsamında da pek çok internet teknolojileri yaygınlaşmış durumdadır. E- devlet sistem uygulaması ya da E- devlet kapısı da işte bu uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. E- devlet sistemi içerisinde pek çok kamu kurumu ve kuruluşu yer almaktadır. Bu sayede artık vatandaşlar kamuya ait yerlere gitmek yerine yapmak istedikleri işlemleri E- devlet üzerinden internet aracılılığı ile gerçekleştirebilirler. E- devlet sayesinde artık her işlem şeffaflaştığından pek çok olumsuz durum (uzun kuyruklar şeklinde sıra bekleme, bürokratik işlemlerin uzun sürmesi gibi) ortadan kalkmıştır. Tüm bu unsurların yanı sıra ise E- devlet sayesinde vatandaşlar hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmişlerdir diyebiliriz. E- devlet sistem uygulaması üzerinden pek çok kamu kurum ve kuruluş işlemleri gerçekleştirilmektedir. E- devlet E- yolluk uygulaması da bu işlemlerden bir tanesidir. E- devlet E- yolluk işleminin ne olduğuna ve E- devlet üzerinden E- yolluk uygulamasının nasıl gerçekleştiğine dair detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

E- Yolluk Nedir?

E- yolluk uygulaması ülkemizde herkesi kapsayan bir uygulama olarak yer almamaktadır. E- yolluk uygulaması memurları ilgilendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet memurları öncelikle memurluğa aday olarak girmektedirler. Adaylık süresi onaylanan devlet memurları (1 yıl içinde) asli memurluğa terfi ederler. Bir kimsenin memur olabilmesi için işte bu adaylık süresini başarıyla tamamlayıp göreve alınması gerekir. Göreve alınma işlemi atama yolu ile gerçekleşmektedir. İlk kez ya da yeniden veya yer değiştirme sureti ile; aynı yerde göreve atanan memurlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ edildiği günü takip eden günde göreve başlamak zorundadırlar. Fakat eğer bir memur kendi yaşadığı yerden farklı bir yere atandıysa, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden başlayarak 15 gün içerisinde o yere giderek belirli yol süresini, takip eden iş günü içerisinde işe başlamak zorundadırlar. İşte memurların farklı bir yere atanmaları sonucu gidilecek olan yol parası, tutulacak olan ev parası gibi masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır. Devletin memurlara bu tür işlemler için verdiği para yolluk olarak bilinmektedir.

E- yolluk uygulamasının bir başka hususu ise, devlet tüm o yol, ev ya da taşınma masraflarını memura verirken tayin olduğu ya da atandığı yere göre vermektedir. Çünkü yolluk devlet tarafından memura gideceği yolun kilometresi hesaplanarak verilmektedir. Kilometre başına verilen tüm bu masraf paraları yolluk olarak geçmektedir. Bu uygulama şu şekilde olmaktadır: Memurun gideceği yerin mesafesi ile kilometre başına ödenmek üzere olan tutar birim fiyatı ile çarpılmaktadır. Çıkan sonuç ne ise memurun gideceği yer için gelen tebliğ tarihinden bir gün sonra bu yolluk memurun banka hesabına yatmaktadır.

E- Yolluk Uygulaması

  • E- Devlet E- Yolluk işlemleri için öncelikle E-Devlet sitesine girilmesi gerekmektedir. Daha sonra görselde de görüldüğü gibi “Sisteme Giriş” alanının tıklanması gerekmektedir.

 

  • Eğer henüz E- devlet şifresi almamış olan devlet memurlarının ise bu işlemi gerçekleştirebilmeleri için bu şifreye ihtiyaçları vardır. E- devlet şifresini kişinin kendisi PTT şubelerinden alabilmektedir. Bunun için gerekli olan belge ise kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu herhangi bir belge olabilir. (Kimlik, ehliyet, evlilik cüzdanı, öğrenci kartı gibi.)
  • Tüm bu aşamalardan sonra ise görselde de yer aldığı üzere devlet memurunun T.C. kimlik numarası ile E- devlet şifresini yazarak sisteme tamamen giriş yapması gerekir.

 

  • Bu aşamadan sonraysa ekranın sol tarafında yer alan “Kamu Kurumları” seçeneğinin tıklanması gerekir. Daha sonra kişilerin karşısına Maliye Bakanlığı sayfasının “e-yolluk” uygulaması gelecektir.

 

  • Tüm bu işlemler sıra ile tamamlandıktan sonra bir diğer aşama olarak bilgi ekranı gelecektir. Bu bilgi ekranı e- yolluk uygulaması ile ilgilidir. Görselde de görüldüğü üzere tabloda yolluğa ilişkin bilgi girişi yer almaktadır. “Uygulama Adı”, “Uygulama Adresi” ve “Hizmet Açıklaması” gibi kavramlar bu bilgi ekranında yer almaktadır. Bu bilgi ekranında “Uygulamaya Git” seçeneğinin tıklanması gerekir.

  • Bahsedilen işlemlerin tamamlanmasının ardından ise ekrana “e-yolluk bildirim listesi” çıkacaktır. Kişinin bu liste üzerinden gereli olan yolluk bildirim sistemine ait olan sekme seçilmeli ve “Giriş” seçeneği tıklanmalıdır.

  • Bu işlemin ardından ise E- yolluk harcırah hazırlama işleminin yapılması gerekir. Bunun için ise giriş ekranına tıkladıktan sonra sisteme kayıt yapılmış sayıldığından kişinin ana ekranda açılan bildirim formunu doldurması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.