emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur’dan Ve SSK’dan Emekli Olacaklara Banka Kredisi

Bağ-Kur’dan Ve SSK’dan Emekli Olacaklara Banka Kredisi

2016 yılında getirilen bir düzenleme ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlara banka kredisi kullanma olanağı sağlanmıştır. Bu yazımızda sizlere Bağ-Kur’dan ve SSK’dan emekli olacaklara banka kredisi veren bankaların hangileri olduğunu, Bağ-Kur’dan ve SSK’dan emekli olacaklara banka kredisi alabilmeleri için hangi belgelerin olması gerektiğini anlatacağız.

Bağ-Kur’dan Ve SSK’dan Emekli Olmak

2006 yılında yapılan düzenleme sonucunda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı; Sosyal Güvenlik Kurumu adında tek bir çatı altında toplanmıştır. Çıkarılan Kanunla birlikte SSK 4a, Bağ-Kur 4b ve Emekli Sandığı 4c adını almıştır.

Bağ-kur sigortalısı vatandaşlar emeklilik yaşları gelmesine rağmen prim borçlarından dolayı emekli olamıyorlardı. Özellikle esnaflar ödemelerinden dolayı prim borçlarını ödeyemiyor ve borçlanıyorlar. Emeklilik yaşlarının dolmasına rağmen emekli olamayan Bağ-kurlular bu durumdan sürekli şikayet ediyor ve Sosyal Güvenlik Kurumundan bir düzenleme bekliyorlardı. Beklenen düzenleme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldı. Bu düzenlemeye göre prim borcundan dolayı Bağ-kurdan ve SSK’dan emekli olacaklara banka kredisi sağlanacak. Bu sayede emekli olabilecekler.

SGK Ziraat Bankası Anlaşması Kimleri Kapsıyor

5 Eylül 2016 tarihinde SGK’nın yapmış olduğu açıklamaya göre Bağ-kur prim borcundan dolayı emekli olamayanlara emekli olma fırsatı sağlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasından bu durumun çözümüne yönelik bir protokol imzalandı. Protokole göre Bağ-kurlu aldığı kredi ile borcunu kapatıp hemen emekli olabilecektir. Anlaşmaya göre Bağ-kurlunun ne kadar borcu varsa bu miktar bankadan Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılacak ve borç kapanacak. Bu aşamadan sonra Bağ-kurlunun işi banka ile olacak. Ödenecek kredi kişinin emekli maaşından her ay kesilecek. Kredi borcu bittikten sonra ki normal emekli maaşını almaya devam edecek. Ayrıca Bağ-kur borcundan dolayı emekli olamayan SSK sigortalısı da bu imkandan yararlanarak emekli olabilecek.

Emekli maaşından kesilecek tutar borç durumuna göre değişmektedir. Protokol bir devlet bankası olan Ziraat Bankası ile imzalandı. Ancak Halkbank, Vakıfbank veya diğer özel bankalardan da kredi alabilirsiniz. Her bankanın kendine göre faiz oranları mevcuttur.

Kimler Emekli Olmak İçin Kredi Alabilir?

 • Tarım Bağkurlular
 • Vergi kaydı olan esnaflar
 • Şirket ortakları
 • Muhtarlar

Banka Kredisi İle Emeklilik de Taksit Uygulamaları Nasıl Olacak?

Kredi borcu 6, 9, 12, 18 taksit şeklinde ödenebilir. Taksitler 2 ayda bir ödenir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya Merkez Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekiyor. Başvurunun kabul edilmesiyle “Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek” yazısı bulunan belge ile birlikte Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapılır. Bu formda emekli olmak için ne kadar ödeme yapılması gerektiği hesaplanarak belirlenir. Banka Bağ-kurlunun ne kadar prim borcu varsa o kadar kredi sağlar. Ve sağlanan kredi direk SGK’nın hesabına yatırılır. Emekli maaşını bu bankadan almaya başlarsınız. Kredi borcu banka tarafından 3\2’yi geçmemek üzere emekli maaşınızdan kesilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi diğer özel bankalardan da Bağ-kur emekliliği için kredi alabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz Ziraat Bankası’ndan almanız yönünde. Ziraat Bankası SGK ile yapılan anlaşma gereği 100.000 TL’ye kadar kredi vermek zorundadır.

Bağ-kurdan ve SSK’dan emekli olacaklardan banka kredisi vermek için herhangi bir teminat istenmeyecektir. SGK’dan alınacak “Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek” belgesi yeterli olacaktır.

Hangi Bağ-kur Borçları İçin Banka Kredisi Verilir ?

 • 2016 Haziran öncesi bulunan prim borçları,
 • Bağ-kur ihya borçları kapsamında:
 1. *Nisan 2016 öncesi dondurulan prim borçlarının ihyası sonucu oluşan tutar,
 2. *Nisan 2008 ve öncesi dondurulan prim borçlarının ihyası sonucu çıkan tutar
 • Genel sağlık sigortası prim borçları,
 • Bağkur prim borcundan dolayı Ssk sigortasından emekli olamayanlar,
 • Askerlik borçlanması,
 • Doğum borçlanması,

Krediden Faydalanan Vatandaşlara Uygulanacak Faiz Oranı Ne Kadar Olacak?

Bağ-kur ve SSK’dan emekli olacaklardan banka kredisi alanlara faiz oranı 1.05 olarak belirlendi. Kredi vadesi ise 36 aydır.

Bağ-kurdan ve SSK’dan emekli olacakların banka kredisi almaları için son tarih 2 Ocak 2017’dir. Malulen emekli olacaklara veya ölüm sonrası ölüm aylığı alacak kişilere kredi verilmemektedir. Alınacak bu banka kredisinden yalnızca kişinin kendisi faydalanabilir.

Torba yasa ile birlikte prim borcu olan Bağ-kurlulara borçlarını yapılandırma imkanı verilmişti. Bu kanunla birlikte Bağ-kur prim borçlarının gecikme zammı ve faizi silinerek anaparanın peşin ya da taksitle ödenmesi imkanı sağlandı. Bu torba yasadan sonra Bağ-kurlular için başka bir iyi haber geldi. SGK’dan yapılan açıklamaya göre, Bağ-kur ve SSK’dan emekli olacaklar için banka kredisi sağlanarak emekli olmalarının yolu açıldı.

SSK ve Bağ-kurdan emekli olacaklara banka kredisi sağlanarak yaklaşık 300.000 kişi bu yolla emekli oldu. Prim borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-kurluların imdadına yetişen bu uygulamayı gerçekleştirenleri tebrik ediyoruz.

Yorumlar

 1. murat çelik dedi ki:

  benim 3660 yatırılmış günüm var yaşım 51 yani ortalama 1700 günüm eksik sigorta başlangıcım 1986 yaşım kurtarıyor fakat primim eksik 5300 günden ssk dan emekli olmam gerekiyor ssk sadece bağkurdan emekli olanları kabul ediyor diye biliyorum yani bankalar bağkur dan emekli olacaklara kredi veriyormuş diye biliyorum ssk dan emekli olacaklara kredi yokmu lütfen aydınlatırmısınız teşekürler..

 2. SALİH TÜRK dedi ki:

  bankalarda sicilim bozuk diye emeklilik kredisi alamadım ve emekli olamadım.Ziraat Bankasından bilgilerinize

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Emekli krediniz üzerinde şuan için bir kredi var ise, kredi almanız zorlaşır. Eskisi gibi kredi verilmiyor artık. Kredi alacak kişiyi çok detaylı inceliyorlar.

 3. Ebru dedi ki:

  Annem ssk dan bağkur degil prim borcu var ödeyince direk emekli oluyor bizde yararlanabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hükümet bu konuda çalışma yaptı ancak işleme geçemedi. Kredi kriterlerini sağlarsanız alabilirsiniz. Ya da 31 temmuza kadar kuruma gidin faizlerin %90 ı siliniyor.

 4. Durdu donlu dedi ki:

  Eşim bağkur luydu boğularak vefat ettı oglum ile birlikte ben eşimin bağkurdan emeklı oldum iki kızım var büyük kızım gelin oldu onun maaşı kesildi dilekce verdim yüzde 40kuçuk kızıma yüzde 40bana döndü maaşı m tl bize yetmiyor kızım ın maaşı nın tamamı bize dönsün istiyom lütfen cevap yazın skıntımız var

 5. erhan doğan dedi ki:

  emeklilk şartlarımı tamamladım. bağ kur prim borcum var. ilgili yazı ile zıraat bankasına başvurdum. fakat diğer bankalarla ilgili takip aşamasında olan borçlarım nedeni ile red edildi. maaş temliki karşılığı, bankaya hiç bir risk oluşturmuyor. bu konuyla ilgili ne yapabilirim.

 6. Gamze dedi ki:

  Merhaba annemin 86 sensinde ssk sigorta girisi var 84 gun kendisi ev hanimi kredi cekerek emekli olma imkani varmi 69 doğumlu. Babamin da 90 yilindan girisi var 950 günü var 65 dogum nasil emekli olabilirler

 7. BURHAN ATAR dedi ki:

  İHYA VE ASKERLİK BORCUMUN TOPLAMI 23000 TL.HANGİ BANKADAN KREDİ KULLANABİLİRİM.

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur borcu, SSK borcu ve Askerlik borçlanmaları için Ziraat Bankasını kullanabilirsiniz.

  2. BURHAN ATAR dedi ki:

   ziraat bankası sözleşmemiz 31 ağustosta bitti diyor

 8. şükran dedi ki:

  merhaba adım şu anda 3600 günüm var.çalışıyorum.2 çocuk borçlanmasıyla emekli olabiliyorum.yaş beklemiyorum.maaşımda icra var.Bankadan kredi çekip doğum borlanması yapamıyorum.ziraat bankasının sgk la protokol anlaşmasıyla ilgili bende bu krediden yararlanabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ziraat bankası da diğer bankalar gibi kredi derecelendirmesi yapacaktır. Ancak diğer bankalara göre emeklilik işlemi tamamlayacaklara daha olumlu davranmaktır.

 9. NİHAT TABAKOĞLU dedi ki:

  DAHA ÖNCEKİ YILLARDAN BAĞKUR BORCUMU TOPLAM 2028 GÜN DONDURDUM. 540 GÜN DE ASKERLİK BORÇLANMASI YAPACAĞIM TOPLAM 52.000 TL İHYA ETMEM GEREKEN BORÇ ÇIKTI BU BORCU ÖDERSEM EMEKLİ OLABİLECEĞİM.BU BORCU ÖDEMEM İÇİN BANKA BANA KEDİ VERİR Mİ.? ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDER HAYIRLI İŞLER DİLERİM.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankaların kredilendirme kriterleri farklıdır. Başvurup sonucu beklemelisiniz.