• Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı?


  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme

  “Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili düzenleme çıktı mı?” konusu çalışma hayatına dahil olmuş birçok vatandaşı düşündürmektedir. Bizde bu yazımızda bu konuya dair son durumun ne olduğunu anlatacağız.

  Geriye Dönük Bağ-Kur Kaydı Yargıtay Kararı Var Mı?

  Geriye dönük Bağ-kur kaydı uygulaması bulunmamaktadır. Bağ-kur sigortalısı olup 4 Ekim 2000 ve 1 Ekim 2008 tarihleri arasında tescil ve kayıt yaptırmamış olan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemde sigortalı olarak sayılması gereken oda, vergi ve sicil kayıtları olsa dahi, bu kayıtlara göre SGK tarafından geriye dönük bir şekilde borçlandırma yapılmıyor. Bir başka ifadeyle Bağ-kur sigortasına kayıtlı olmayan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemler yargı tarafından tescil edilemediği için Bağ-kurlu kişiler günlerine hak kazanamıyorlar.

  Torba Yasada Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var Mı?

  Maliye kaydı olup yine Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili torba yasası kanunu kapsamında düzenleme yapıldı. Bu konu 1,2 milyon Bağ-kur sigortalısını ilgilendirmektedir. Bu yasa ile 500 bin civarında Bağ-kur borçlusuna emeklilik fırsatı doğmuştur. Bağ-kurlu olup 2008 yılına kadar Bağ-kura prim ödemeyenler Bağ-kurdan yararlanamıyordu. Torba yasaya sonradan eklenen madde ile 2000 yılından önce borçlanıp Bağ-kurlu olabilecekler. 1982 yılında kaydı olup da Bağ-kura kayıtlı olmayanlar bu torba yasası ile tekrar borçlanabilecekler. 2000 yılı öncesi maliye kayıtları olup da Bağ-kura kaydı olmayanlar aynı sistemde maliye kayıtlarından dolayı Bağ-kura kayıtları yapılarak kişilere emekli olma imkanı sağlanacak. Bağ-kura kayıtlı olan kişinin karşısına bir borç çıkacaktır. O borç emekliliğine yetecek süreyi de dolduruyorsa devlet tarafından verilecek olan banka kredisiyle birlikte kişi emekli olabilecek. Kişinin ne kadar eski sigortası varsa o kadar yüksek maaş alır ilkesine dayanarak kişinin 2000 öncesi kaydından dolayıda emekli aylığı yükselmiş olacak. Sosyal Sigortalar Kurumu torba yasa ile yeniden yapılandırılan prim borçlarıyla ilgili sigortalı ve işverenlere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla Ziraat Bankasıyla iş birliği protokolü imzaladı. SGK’ya prim borcu olan işveren ve Bağ-kur sigortalı kişilerin borçları torba yasası kanununda yapılandırıldı. 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapılması şartıyla bütün borçlular bu yapılandırmadan faydalanabilecekler. Bu yasa ile Bağ-kur borçluları için özel bir imkan daha sunuldu. Borçlu olduğu halde emekli olamayan Bağ-kur sigortalıları banka kredisi kullanma koşuluyla ve bağlanacak olan emekli aylıklarından her ay 3/2’yi geçmemek suretiyle 5 yıl boyunca kesinti yapılarak emekli olabilecekler.

  Reklam

  Geçmişte Vergi Mükellefi Olup Bağ-Kur Kaydı Yapılmayanların Durumu Nedir?

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili çıkan yasada bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlüklerine müracaat etmek koşuluyla borçlarını hesaplamaları gerekiyor. Böylece emekli olmak için ne kadar ödeme yapılması gerektiği belirleniyor. Bu borcu gösteren bir belge ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurarak borçlar krediye çevrilecek. 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle Bağ-kura 12 aydan çok borcu olanların bu borçları peşin ödemişlerse geri alma şansları yoktur. Taksitle ödemişler veya ödemeye hala devam ediyorlarsa taksitten vazgeçip borcu sildirme hakları vardır. Hiçbir ödeme yapılmamış ise 3 ay içinde yani 31 Temmuz 2015’e kadar Bağ-kur bu borçların tamamını silecektir. Örneğin Bağ-kura 10 yıllık borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsanız bu borç SSK yada Emekli Sandığından emekliliğe de engel teşkil ediyordu. Bu yeni yapılanma ile artık engel olmayacak. Ancak 31 Temmuzu beklemek istemezseniz kuruma yazılı dilekçe vererek ve ödemeyi yaparak kanundan yararlanabilirsiniz. Aynı örnekten devam edecek olursak yine diyelim ki 10 yıllık Bağ-kur prim borcunuz var SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı emekliliği için bu sürenin 3 yılına ihtiyacınız var diyelim. Yani 7 yılına ihtiyacınız yoksa bir uzman eşliğinde yatıracağınız tutarın kaç aya tekabül edeceğini hesaplayarak bu 3 yıl için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Daha önce ödediğim primler ne olacak diye düşünüyorsanız; prim ödediğiniz aya karşılık gelen hizmet süreniz geçerli sayılacaktır. Eğer aktif Bağ-kur sigortalılığınız yoksa veya gerek duymuyorsanız tekrardan Bağ-kur borcunuz oluşmayacağı için cari ay borçları gerçekleşmeyecektir. Torba yasa kanununda çıkan yapılandırma ile Bağ-kur borcunu yapılandırmış ve ödemeleri de yapmışsanız sizde borcunuzu sildirebilirsiniz. Nasıl sildirebilirim diyorsanız; yapılandırmayı bozmak için bir dilekçe vererek mevcut borçları sildirmek için yazılı müracaatta bulunmanız yeterlidir. Merak edilen başka bir konu ise Bağ-kur borçlarını sildirdikten sonra tekrar hizmet süresi geri alınıp prim ödenebilir mi? Ödeyebilirsiniz ancak emeklilik aşamasında ihtiyaç duyduğunuz kadarki gün sayısını alıp prim ödeyemezsiniz. Bu nedenle bu borç daha fazla miktarda karşınıza çıkabilir. 3 ay içerisinde borçlarınızın ödenmesiyle ilgili bir girişimde bulunmazsanız sistem otomatik olarak sileceği için mutlaka bununla ilgili Bağ-kur ekstrenizi alıp borç yapılandırması ile ilgili bir müracaatta bulunarak 6183 sayılı kanun kapsamında bir yapılandırma yapabilir ya da 6552’ye göre kamu borçlarının yapılandırması ile ilgili bir taksitlendirme varsa bunları ödemeniz gerekir. Düzenli ödeme yapmamışsanız tekrar müracaatta bulunup zor durum formu doldurarak yapılandırmanın bozulmasını sağlayabilirsiniz. Borcu sildirmeden önce emeklilik ile ilgili sağlıklı bir analiz yaptırılmalıdır. SSK ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sigortanız varsa Bağ-kur borcunuzu sildirerek hizmet günlerini iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Ancak Bağ-kur günlerine ihtiyacınız var ise borcu ödemeniz daha doğru bir karar olacaktır.

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak ekim 2008’den önceki günlere borçlanma imkanı verilmesi meclise taşındı. Düzenleme ile ekim 2008’den önceki günler için borçlanılabilecek ve çok sayıda esnaf emekli olabilecek. 4 Ekim 2000 tarihine kadar maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak bu tarihten itibaren sigortalılık hakları başlatılıyor. Bu düzenleme gerçekleşirse çok sayıda kişi borçlanma ile emekli olabilecek.  tıkla sorunu sor

  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ihsan dedi ki:

   Merhaba
   25 mart 1991 de vergi kaydım olup 1998 de vergi kaydını kapattım bağ kura kayıt yaptırmadım geriye dönük bağ kur ödeme şansım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İhsan Bey merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur borçlanıp ödeme hakkınız bulunmuyor.

  2. BÜLENT dedi ki:

   SLM BEN 15031966 doğumluyum,28.02.1987 yılında panko birliğige üye olup pancar teslim ettim.01.01.1990 yılından31.12.1191 yılları arasında 011322 faaliyet kodu ile vergi mükellefi olmuşum fakat ne bağkur nede tarım ssk kaydım yapılmamış.01.01.1994 yılında kendim 4/A 2925 Tarım ssk sına kaydımı yaptırdım.4543 GÜNÜM VAR Nezaman emekli olurum.ayrıca 01.01.1990 dan yılındaki vergi mükellefi olmam sebebiyle geçmişe yönelik tarım sigorta veya bağkur için mahkeme de dava yolu ile ssk giriş tarihimi panko birliğine üyelik tarihi 1987 veya 1990 yılındaki vergi mükellefi olduğum tarihe çekebilirmiyim.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılından önceki mükellefiyetlerinizden dolayı bağkur borçlanması yapamazsınız. Hizmet tespit davası da 5 yıl içinde açılmalı bu nedenle o tarihlere dönük dava açma hakkınız yok.

  3. muhammet dedi ki:

   Ben 2008 öncesi (15/03/1997 ve 29/12/2001 arası) vergi mükellefiydim. Ancak Bağ-kur kaydı yaptırmamıştım. Hükümetin yapmış olduğu “2017 SGK ve Vergi Borç Affı Yeni Kanundan” yararlanabilirmiyim. Ben 15/03/1997 ve 29/12/2001 arası yılı sgk kaydı yaptırıp yapılandırmayla ödeyebilirmiyim. Bunu nasıl yapabileceğim hakkında bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesini borçlanıp ödeme şansınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.