• Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı?


  “Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili düzenleme çıktı mı?” konusu çalışma hayatına dahil olmuş birçok vatandaşı düşündürmektedir. Bizde bu yazımızda bu konuya dair son durumun ne olduğunu anlatacağız.


  Geriye Dönük Bağ-Kur Kaydı Yargıtay Kararı Var Mı?

  Geriye dönük Bağ-kur kaydı uygulaması bulunmamaktadır. Bağ-kur sigortalısı olup 4 Ekim 2000 ve 1 Ekim 2008 tarihleri arasında tescil ve kayıt yaptırmamış olan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemde sigortalı olarak sayılması gereken oda, vergi ve sicil kayıtları olsa dahi, bu kayıtlara göre SGK tarafından geriye dönük bir şekilde borçlandırma yapılmıyor. Bir başka ifadeyle Bağ-kur sigortasına kayıtlı olmayan kişiler 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemler yargı tarafından tescil edilemediği için Bağ-kurlu kişiler günlerine hak kazanamıyorlar.

  Torba Yasada Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var Mı?

  Maliye kaydı olup yine Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili torba yasası kanunu kapsamında düzenleme yapıldı. Bu konu 1,2 milyon Bağ-kur sigortalısını ilgilendirmektedir. Bu yasa ile 500 bin civarında Bağ-kur borçlusuna emeklilik fırsatı doğmuştur. Bağ-kurlu olup 2008 yılına kadar Bağ-kura prim ödemeyenler Bağ-kurdan yararlanamıyordu. Torba yasaya sonradan eklenen madde ile 2000 yılından önce borçlanıp Bağ-kurlu olabilecekler. 1982 yılında kaydı olup da Bağ-kura kayıtlı olmayanlar bu torba yasası ile tekrar borçlanabilecekler. 2000 yılı öncesi maliye kayıtları olup da Bağ-kura kaydı olmayanlar aynı sistemde maliye kayıtlarından dolayı Bağ-kura kayıtları yapılarak kişilere emekli olma imkanı sağlanacak. Bağ-kura kayıtlı olan kişinin karşısına bir borç çıkacaktır. O borç emekliliğine yetecek süreyi de dolduruyorsa devlet tarafından verilecek olan banka kredisiyle birlikte kişi emekli olabilecek. Kişinin ne kadar eski sigortası varsa o kadar yüksek maaş alır ilkesine dayanarak kişinin 2000 öncesi kaydından dolayıda emekli aylığı yükselmiş olacak. Sosyal Sigortalar Kurumu torba yasa ile yeniden yapılandırılan prim borçlarıyla ilgili sigortalı ve işverenlere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla Ziraat Bankasıyla iş birliği protokolü imzaladı. SGK’ya prim borcu olan işveren ve Bağ-kur sigortalı kişilerin borçları torba yasası kanununda yapılandırıldı. 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapılması şartıyla bütün borçlular bu yapılandırmadan faydalanabilecekler. Bu yasa ile Bağ-kur borçluları için özel bir imkan daha sunuldu. Borçlu olduğu halde emekli olamayan Bağ-kur sigortalıları banka kredisi kullanma koşuluyla ve bağlanacak olan emekli aylıklarından her ay 3/2’yi geçmemek suretiyle 5 yıl boyunca kesinti yapılarak emekli olabilecekler.

  Geçmişte Vergi Mükellefi Olup Bağ-Kur Kaydı Yapılmayanların Durumu Nedir?

  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili çıkan yasada bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlüklerine müracaat etmek koşuluyla borçlarını hesaplamaları gerekiyor. Böylece emekli olmak için ne kadar ödeme yapılması gerektiği belirleniyor. Bu borcu gösteren bir belge ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurarak borçlar krediye çevrilecek. 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle Bağ-kura 12 aydan çok borcu olanların bu borçları peşin ödemişlerse geri alma şansları yoktur. Taksitle ödemişler veya ödemeye hala devam ediyorlarsa taksitten vazgeçip borcu sildirme hakları vardır. Hiçbir ödeme yapılmamış ise 3 ay içinde yani 31 Temmuz 2015’e kadar Bağ-kur bu borçların tamamını silecektir. Örneğin Bağ-kura 10 yıllık borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsanız bu borç SSK yada Emekli Sandığından emekliliğe de engel teşkil ediyordu. Bu yeni yapılanma ile artık engel olmayacak. Ancak 31 Temmuzu beklemek istemezseniz kuruma yazılı dilekçe vererek ve ödemeyi yaparak kanundan yararlanabilirsiniz. Aynı örnekten devam edecek olursak yine diyelim ki 10 yıllık Bağ-kur prim borcunuz var SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı emekliliği için bu sürenin 3 yılına ihtiyacınız var diyelim. Yani 7 yılına ihtiyacınız yoksa bir uzman eşliğinde yatıracağınız tutarın kaç aya tekabül edeceğini hesaplayarak bu 3 yıl için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Daha önce ödediğim primler ne olacak diye düşünüyorsanız; prim ödediğiniz aya karşılık gelen hizmet süreniz geçerli sayılacaktır. Eğer aktif Bağ-kur sigortalılığınız yoksa veya gerek duymuyorsanız tekrardan Bağ-kur borcunuz oluşmayacağı için cari ay borçları gerçekleşmeyecektir. Torba yasa kanununda çıkan yapılandırma ile Bağ-kur borcunu yapılandırmış ve ödemeleri de yapmışsanız sizde borcunuzu sildirebilirsiniz. Nasıl sildirebilirim diyorsanız; yapılandırmayı bozmak için bir dilekçe vererek mevcut borçları sildirmek için yazılı müracaatta bulunmanız yeterlidir. Merak edilen başka bir konu ise Bağ-kur borçlarını sildirdikten sonra tekrar hizmet süresi geri alınıp prim ödenebilir mi? Ödeyebilirsiniz ancak emeklilik aşamasında ihtiyaç duyduğunuz kadarki gün sayısını alıp prim ödeyemezsiniz. Bu nedenle bu borç daha fazla miktarda karşınıza çıkabilir. 3 ay içerisinde borçlarınızın ödenmesiyle ilgili bir girişimde bulunmazsanız sistem otomatik olarak sileceği için mutlaka bununla ilgili Bağ-kur ekstrenizi alıp borç yapılandırması ile ilgili bir müracaatta bulunarak 6183 sayılı kanun kapsamında bir yapılandırma yapabilir ya da 6552’ye göre kamu borçlarının yapılandırması ile ilgili bir taksitlendirme varsa bunları ödemeniz gerekir. Düzenli ödeme yapmamışsanız tekrar müracaatta bulunup zor durum formu doldurarak yapılandırmanın bozulmasını sağlayabilirsiniz. Borcu sildirmeden önce emeklilik ile ilgili sağlıklı bir analiz yaptırılmalıdır. SSK ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sigortanız varsa Bağ-kur borcunuzu sildirerek hizmet günlerini iptal ettirmenizi tavsiye ederim. Ancak Bağ-kur günlerine ihtiyacınız var ise borcu ödemeniz daha doğru bir karar olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak ekim 2008’den önceki günlere borçlanma imkanı verilmesi meclise taşındı. Düzenleme ile ekim 2008’den önceki günler için borçlanılabilecek ve çok sayıda esnaf emekli olabilecek. 4 Ekim 2000 tarihine kadar maliye kaydı olup Bağ-kur kaydı olmayanlar ile ilgili olarak bu tarihten itibaren sigortalılık hakları başlatılıyor. Bu düzenleme gerçekleşirse çok sayıda kişi borçlanma ile emekli olabilecek.
  tıkla sorunu sor

  Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme Çıktı Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Çiğdem bayraktar güllü dedi ki:

   1996 ocak ayında maliye kaydım yani vergi numaram var.bağkur kaydım yok. 1997 yılı haziran ayında memur olarak atandım.1996 yılındaki 9 aylık maliye kaydımı bağkurlu olarak borçlanabilirmişim. Hâlâ memur olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 ve 2008 yılında çıkan kanunlarla 2008 yılından önce bağkur kaydınız yok ise borçlanma yapamazsınız.

  2. Tuncer Yavuz dedi ki:

   Eşimin 1985 tarhinden 1989 tarihleri arasında Bağkur kaydı vardır.2000 den sonrada siğortali olarak çalıştı bu yeni torba yasasına göre aradaki boşluğu borçlanıp emekli olabilirmi bu hususta acil olarak bilgilendirmenizi arz ve rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur borçlanabilme imkanı için 2 kere yasa çıktı bunlardan ilki 2000 yılında çıktı ve bu haktan yararlanmayanların daha sonra 2000 öncesi borçlanamıyor. ancak sizin bağkur kaydınız mevcut. Borçlanma yapabilirsiniz.

  3. Mehmet cifci dedi ki:

   Merhaba ben 25 10 1995 den 23 9 2003 yilina kadar ticaret yaptim vergi mukellefiydim. Bagkurdan 3 yil borclanma yapa bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılında çıkan kanun değişikliği ile 2008 öncesine eğer bağkur kaydınız yok ise borçlanma yapamazsınız.

  4. fulya dedi ki:

   Ben 91-95 arasinda vergi mukellefiydim ama primim ödenmedi .96 senesinde ozel bankaya girdim primlerim banka sandığına odendi , prim ve gün şartımı doldurdum,emekli olursam maaşımı banka sandığından alıcam, banka bana sigorta baslangıcini 91 olarak gösterirsen 2019 da emekli olabilirsin diyor, başlangıcımı saydıramazmıyım,sonucta ben bankaya odedigim prim uzerinden emekli maaşı alacağım,şimdiden tesekkur ederim

  5. ahmet dedi ki:

   1988 vergi mükellefiyim bağkur kaydı yok 2003 den beri bağkurluyum geriye dönük dava açsam kazanırmıyım yargıtay kararı olduğu söyleniyor emsal teşkili için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi bağkur borçlanması yapamazsınız.

  6. emine yılmaz dedi ki:

   01.01 1998 tarihinde maliyekayıdım var ancak2002 debağkur girişim var giriş tarihimi 01.01.1998 alabilirmiyim

  7. cihangir dedi ki:

   Merhaba 22/07/1999 – 31/01/2000 tarihleri arasında vergi kaydım var. Oda kaydımı kapattırmadığım için 2001 ağustos ayından itibaren bağkur kaydı oluşmuş. Borçlanmalar ihya edilmedi. 2003 de askere gittim 2005 birinci aydan beri full sgk sigortalı işçiyim. 99 öncesi borçlanmayla eyt hakkı kazanabilirmiyim. mart/1983 doğumluyum.

  8. serdar oğuz dedi ki:

   10/01/1991 vergi kaydım var bağkurum başlatılmadı 06/12/1993 ten itibaren ssk var geriye dönük bağkur ödemesi yapabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda 2008 yılından öncesine kaydınız yok ise bağkur borçlanması yapamazsınız.

  9. Hacer çitak dedi ki:

   1989 yılından vergi numaram var ama bağkur veya ssk kaydım yok. Herhangi bir şekilde emekli olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesi için borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  10. Şenay dedi ki:

   Merhaba iyi günler, size bir konu hakkında danışmak istiyorum yanitlarsaniz çok sevinirim 1996 yılında üzerime bir şirket kaydı vardı ve 4 aylık yatırılan işçiler için yatırılmış bir bodro var elimde o yıla ait ve kardeşimde bu isyerinde çalışandı,sigorta sicil numarasi var elinde, şirket benim üzerime benim Bağkur kaydımın olduğunumu gösterir, e- devlette ilk işe başlama tarihim 2014 gözüküyor, 1996 yılı gözükmüyor istanbulda şirket açmıştım şuan izmirde ikamet ediyorum buradaki sgk il müdürlüğüne gitsem bir sonuç alabilrmiyim ogrenebilirmiyim yoksa istanbula gitmem gerekir mi,yol gosterirseniz sevinirim saygılar…

  11. Nurhan dedi ki:

   Merhba
   1996 yılından esnaf odası kaydı bulunan eşim vefaat etti ben eşi olarak soruyorum fakat bağkur kaydı olmayıp bağkur da hiçbir kaydı yoktur ben emekli olabilmek için ne yapmam gerekiyor bagkura gittiğimde sen emekli olamazsın diyorlar

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eskiye dönük bağkur kaydı yok ise o tarihleri borçlanma hakkınız yok. Bu nedenle de borçlanma yapıp emekli olmazsınız.

  12. Cemil dedi ki:

   Merhaba benimde maliye kaydim oda kaydimda var hizmete devam ediyor 2008 yilindan beri calismaya devam ediyor bir tek bagkur baslangicim yok geriye donuk şu an borclana bilirmiyim ne yapmaliyi bilginize arzederim

  13. aşır şimşek dedi ki:

   1986/1991 yılları arası vergi dairesi ve ticaret odası kaydı var bağkur kaydı yok ne yapmalıyız.

  14. mehmet sena altıntaş dedi ki:

   merhaba benim 1999 yılında esnaftım veri levham vardı faturada kesiyordum yanlız bağkur başlangıcı yapılmamış ne yapmam gerekiyor .teşekür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01.10.2008 tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmayanların sigortalılıkları 01.10.2008 tarihinden itibaren başlamaktadır. Öncesini borçlanmanız mümkün değil.

  15. mehmet mert dedi ki:

   1992 tarihinde maliye kaydım var iki ay sonra kapattım.BAĞKUR kaydım yok.Geriye dönük borçlanma yapabilir miyim?

  16. Ömer dedi ki:

   Merhaba, ben 2001 yilinda ticaret yapip bağkurumu baslattim ve ödedim, şuan 5800 günüm var ve ticaretimi sonlandırip bagkurumu durdurdum…
   Ben şuan e-devletde 2001 ise baslama yani bagkur numaram 2001 ve nezaman emekli olurum dediğimde 60 yaş çıkıyor önüme, Yaşım şuan 43…
   Benim asıl sorum şu ; ben 1998 ve 1999 yillarinda esnaflık yaptım MALİYE KAYDIM VAR, FAKAT BAGKİR KAYDİM YOK bu yuzden ikinci ticaretimde 2001 de verdiler numaramı. BEN 1998-1999 DA YAPTIGIM TİCARETDEN DOLAYI NUMARAMI 1998 ZE CEKEBİLİRMİYİM, O BAGKURA KAYDOLMADIĞIM ZAMANI BORCLANIP ÖDEYİP “NUMARAMI 98 ZE GERİ GÖTÜREBİLİRMİYİM”?
   LÜTFEN CVP VERİRSENİZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılında ve 2008 yılında çıkan kanunlarda o dönem borçlanma hakkı verilmişti. Mevcut durumda maalesef bu hakkınız yok.

  17. nihat dedi ki:

   1969 doğumluyum.1987.1996 yılları arası vergi kayıtlarım var.esnafkefalete de kaydım yapıldı o yılarda.1996 ssk girşim var.1989.91 yılları 18 ay askerlik boçlanması yaptım.şu an 5000gün ssk var.ne zaman emekli olurum.vergi kayıt tarihlerini bağkura tescil ettire bilirmiyim.ilginize teşekkür ederim.

  18. necmettin çataklı dedi ki:

   1983 yılından 1994 yılına kadar ve 1998 yılından 2003 e kadar maliye kaydım var fakat bağkur kaydım yok 1960 doğumluyum emeklilikten nasıl faydalanabilirim teşekkürler

  19. Mehmet dedi ki:

   Merhaba ben 03/07/1996 da kahve çalıştırdım 31/12/1997 yılında kapattım Bağkur kaydım var esnaf oda kaydım var oda kaydında 2005 de kapattım ihya başvurusu yaptım 1479 nolu evrağı verdim ben hangi yıllar arası borçlanabilirim burda sadece vergi mükellefi olduğum esnayı borçlanmak istiyorum acaba bu şekildemi olacak cevap verirseniz sevinirim

  20. halil sengoz dedi ki:

   vergi kaydım var bagkur kaydım yok borçlanabilirmiyim

  21. Ali dedi ki:

   İyi Günler
   Șu an ișsizim ve ișsizlik maașı aliyorum. İsteğe bağlı bağkur yatırabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet yaptırabilirsniz. İşsizilik maaşınız yatmaya devam eder.

  22. HAYDAR dedi ki:

   1993 yılında şirket ortaklıgım başladı 2014 yılında şirket kapatıldı.Bağkur kaydım yok idi ticaret odasından evrakları aldım bağ kura gütürdüm 2008 den sonrasını saydılar 2000 binden itibaran sayılması gerkmiyormuydu.
   ŞİMDİDEN CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR ERDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağ-Kur sigortalılarına daha önce 4 Ekim 2000 tarihi itibarıyla 6 ay süre verilmiş, bu sürede kayıt ve tescil yaptırmayanlar için sigortalılık hak ve yükümlüklerinin 4 Ekim 2000 tarihinden başlatılacağı, yine 5510 sayılı Kanun’la da, 1 Ekim 2008 tarihinde ikinci bir milad belirlenerek 4 Ekim 2000-1 Ekim 2008 tarihleri arasında kayıt ve tescil yaptırmamış olmaları halinde 6 ay içinde kayıt ve tescil yaptırmaları, aksi halde sigortalılık hak ve yükümllüklerinin 1.10.2008’den itibaren başlatılacağı yönünde düzenleme yapılmıştır.

  23. yeter ballı dedi ki:

   94-95 yılları maliye kaydım var ssk.bağkur kaydım yok nasıl borçlanarak emekli olabilirim.

  24. Fatma engin dedi ki:

   Gecmiste Maliye kaydı olup Bağkur kaydı olmayan ne yapmali

  25. Gökcen dedi ki:

   Annemin üzerine 93 yılında açılmış ve 3 yıl faaliyet göstermiş bir şirket var. Ticaret sicil gazetesinde şirket kaydını bulduk fakat bağkur da prim ödemeleri görünmüyor. Şu an sigortalı olarak çalışıyor. Emeklilik için nasıl bir yol izlememiz gerekir.

  26. fuat dedi ki:

   hocam 2000 ile 2009 yılları arasında belirli aralıklarla maliye kaydım var ama bagkur kayıdımı 01-10-2008 tarihi itibariyle yaptılar geriyedönük 2000 ile2008arasındaki maliye kayıtlarıma göre alabilirmiyim ozaman saymıyorlardı şimdi almahakkım varmı yardımcı olusanız sevinirim saygılar

  27. gül dedi ki:

   1987 maliye mükellefi bağkura kayıt yaptırmamış .1992 maliyeden ayrılmış.geriye dönük bağkur borçlandırması yapabilirmi

  28. kenan dedi ki:

   selamlar ben dün bağkura gitim benim 1994 te 2000 kadar vergi ödedim ancak bağkur tescil kaydım yok dediler ancak geriye dünük yasa ve bize bir yazı gelmesi gerek dediler lütfen buyasa olacakmı lütfen bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar

   1. mehmet dedi ki:

    merhaba..benım babamın 1996 -2004 malıye kaydı var..bagkur kaydı yok..2000-2004 arasını borclanabılırmıyım…kolay gelsın

  29. Serpil polat dedi ki:

   Merhaba ben 1992 -2002 yıllarında esnafı yaptım vergi kaydım ve oda kaydım var geriye dönük bağkur dan emekli olabilirmiyim bağkur sicil affı varmı

  30. serkan dedi ki:

   Merhaba, 95-99 arası işyeri sahibiydim, vergi mükellefi olmama rağmen bağkur kaydım hiç açılmamış. O dönemi borçlanarak emekli olmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

  31. ismail dedi ki:

   smail
   merhaba iyi çalışmalar 05. 03. 1968 doğumluyum 05. 03. 1986 işyeri açılışım bağkur başlangıcım aynı tarih işyeri ve bağkur kapanışım 1991 askerde iken bağkurum ödendi 2035 gün 1999- 2001
   yıllarında işyeri açtım bağkur kaydım yok vergi kaydım var 2004 ssk başlangıcım 2009 ssk yı sonnlandırdım toplam 2070 günüm toplamda 4100 günüm var geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim bağkur 99 2002 yıllarını aktif hale getirebilirmiyim teşekkürler / aktif hale gelirse bağkurdanmı ssk danmı emekli olurum /

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 -2002 yıllarını borçlanabilirsiniz. Son çalıştığınız yer de ssk lı olarak 3,5 yılı geçtiğiniz için ssk şartlarında emekli olabilirsiniz.

  32. MUSTAFA AYTEN dedi ki:

   BENİM BABAM 28.02.2000 İLE 25.08.2006 YILLARI ARASINDA VERGİ MÜKELLEFİ HEMDE (ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDA KAYDI VAR FAKAT BAĞKURDA KAYDI YOK BU TARİ ARALIGINI BORÇLANDIGI ANDA EMEKLİ. BORÇLANABİLİRMİ YENİ TORBA YASASINA GÖRE

  33. Onur ufacık dedi ki:

   Merhaba benim babam 1997-2003 arasi esnaflik yapti bu tarihlerde vergi kaydi ve oda kaydi var ama bagkur kaydi yok geriye donuk borclanma yapabilirmi.. sgk ya sordugumuzda bagkur kaydi yoksa 2008 oncesine borclanamaz diyor.yardimci olurmusunuz tesekkurler.

  34. Şerif Balca dedi ki:

   Merhaba
   28.09.1981-31.12.2006 tarihleri ile 28.01.2013-31.12.2016 tarihleri arasında vergi kaydı olmasına rağmen bağkur kaydım yapılmamıştır. Daha önce 1978 de SSK da kaydım var ve 150 gün sigortam yatırılmış. Bu durumda hangi tarihler arası borçlanma yapabilir ve ne zaman emekli olabilirim?
   Yardımınız için teşekkür ederim.

  35. yaşar elbek dedi ki:

   1996 2005tarihleri arası verği kaydım var bağkur kaydım yok 2008 de kayıt silme yada dondurma işlemi yapmadım yeni yasadan nasıl yararlana bilirim sgk gittim yararlanamasınız deniyor 2000 2005 arası borçlana bilirmiyim kolay gelsin

  36. Murat NARYAPRAĞı dedi ki:

   Ben 1993 yılında vergi mukellefiydim.. geriye dönük bagkur emekliligi basvurusu yapabilirmiyim.

  37. ADNAN AYTEN dedi ki:

   MEHABALAR BENİM 28.02.2000 İLE 20.08.208 YILLARI ARASINDA VERGİ MÜKELLEFİYİM FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK (AYNI ZAMANDA ŞOFÖRLER CEMİYETİNDEDE KAYDIM VAR ) BU TARİH ARASININ BORÇLANIP ÖDEME ŞANSIM VAR MI

  38. Lokman dedi ki:

   Merhaba babaminmaliye kaydı 1996-2008yılları arasıdır. Fakat bağkur kaydım yok, yani 1 prim dahi ödemedim. ben maliyeden aldığım kağıdı SGK ya götürdüm kabul etmiyorlar, nedeni nedir ?

   Ayrıca benim şöforler odası kaydım mevcuttur. onu da götürdüm kabul etmiyorlar. Ben geriye dönük borçlandırma yapacam nasıl yapabilirim. bana yol göstermenizi istiyorum

  39. Ramazan dedi ki:

   Slm 21 07 1967 doğumluyum bbm 1991 1995 arası vergi kaydim var ama bagkur kaydim yok 2002 2007 vergi kaydim yine var bagkur kaydim yok nasıl yapilandirabilirim

  40. Semi dedi ki:

   96 /2001yili annem vergi mükellefi.fakat bagkur girişi hiç yok.esnaf kefaletle kayiti bile mevcut. Geriye dönük aftan faydalanıp borclanabilirmiyiz.ve nereye başvurmanız gerekiyor.

  41. Nalan dedi ki:

   2005 mart ayında dükkan açtım vergi oda kayıtlarım var ama bağkur kaydı yatırmamışım 2007 aralık ayında kapattım bu tarih arasını bağkur tescili yaptirabilirmiyim

  42. Halil osman kırlı dedi ki:

   Merhaba iyi günler
   BAbam=01.03.1957doğumlu 25.07.1973ssk girişi var.(bu zamanA KADAR TOPLam ssk gün 357)
   01.04.1985_02.03.1988 maliye ve oda kaydı var bağkur kaydı yok
   09.06.2005_01.10.2008 bu tarihler arasıda maliye ve oda kaydı var bağkur kaydı yok.
   01.10.2008_31.12.2012 bağkur kaydı var prim yatırılmamış(1530gün)
   1983_2006 yılları arası tütün yapmş ziraat odas kaydı var.(tütünden 9yıl bağkur kesintisi var 1995_2003)
   20ay askerlik yApmış.
   Nasıl emekli olabilir ve borç ne kadar çıkar
   Emekli olursa ne kadar maaş alır.
   Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

   1. kenan dedi ki:

    acaba geriye dünük tescil kaydı yasası cıkarmı

  43. VEYSEL ÇETİNÇAKMAK dedi ki:

   Merhabalar benim maliye kaydım 1997-2003 yılları arasıdır. Fakat bağkur kaydım yok, yani 1 prim dahi ödemedim. ben maliyeden aldığım kağıdı SGK ya götürdüm kabul etmiyorlar, nedeni nedir ?

   Ayrıca benim şöforler odası kaydım mevcuttur. onu da götürdüm kabul etmiyorlar. Ben geriye dönük borçlandırma yapacam nasıl yapabilirim. bana yol göstermenizi istiyorum.

  44. kenan dedi ki:

   selamlar benim 1994 1996 ya kada vergi mükelefimi ama bağkur tescilim yok geriye dünük tescil yasası olacakmı saygılar

   1. Mustafa TEKİN dedi ki:

    Mrb.1960 doğumluyum. 1984 yılından bagkur kaydımız var fakat 1 gün dahi pirim ödemesi yapılmamış. 84-86 arası vergi kaydımız var. Buna ek olarak 2000-2003 tarihleri arası tekrardan vergi kaydımız var. 90-96 arası 1580 gün ssk prim ödemesi yapılmış. Oda kayıtlarımız yok. Borçlanma yapabilirmiyim yapabilirsem ne kadar yapabilirim.

  45. Bayram dedi ki:

   Merhaba ben vergi numarasını 1999da aldım ama hiç bir yere başvurmadım şimdi ne yapmam lazım. Teşekkürler

  46. bayram dedi ki:

   1989da oda kaydı ve malıye ve esnaf sicil kayıtlarım mevuttur yalniz bagkura beni bildirmemişler tam 28 yıl oldu ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  47. Şaban Türkmen dedi ki:

   İyi gunler 1995 ten vergi kaydim bulunuyor 2000 den bagkur kaydim var ben yararlanabiliyor muyum

  48. Cafer dedi ki:

   Merhaba
   Ben 2005 tarihinde lmtd sti tescil ettirerek vergi mukellefi oldum
   Anca bagkur kaydimi yaptirmadim 2008 tarihinde ortakliktan ayrildim bu tarihler arasini borclanma imkanim varmi cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim .

  49. Hasan dedi ki:

   1994 yılında vergi kaydım var ama Bağkur kaydım yok yeni yasadan 1994 yılından Bağkurlu olmak istiyorum bu şekilde yeni yasadan yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi bağkur kaydınız yok ise borçlanma hakkınız da yok.

    1. özkan murat şahin dedi ki:

     sayın hocam , mahkemeye versek bir sonuç alabilirmiyiz acaba ?

  50. ali kaplan dedi ki:

   benim 1990 yılında maliye kaydım var. fakat bağkur kaydım olmadı ……daha sonra ben 1997 yılında siğortalı işe girdim ….şimdi ben bu maliye kaydımı nasıl sgk girişi yaptırabilirim

  51. Ersöz Zümbül dedi ki:

   1994 ve 1999 yılları arasında maliye kaydım, esnaf sicil kaydım olduğu halde bağkur sicil kaydım yok. Bu sürede askerlik hixmetimide18 ay olarak tamamladım. 01.06.1988 SSK girişim var. Halen 01.08.2015 ten buyana kesintisiz ssklı olarak çalışıyorum.Bu tarihten önce ,92 Gin tarım bağkur um var.Toplam 4400 ssk gununm var.01.01.967 doğumlu yum.
   Emekli olabilmek için 1994-1999 yıllarından geriye dönük bağkur kaydı yapıp borçlanarak emekli olabilir miyim.son ,7 yılda kesintisiz 3 yıllık aktif sigortalıyı m. Eksik olan prim Gin sayımı borclamirsam hangi kurumdan emekli olurum.

  52. Hikmet dedi ki:

   İyi günler iyi çalışmalar ben geriye dönük hizmet borçlanması yapabiliyormuyum 1989 işe girişim var. 10gün 1993v.e1998 iki oğlum var 2008 ve2010 bağkur var 2013ve2017 arası 1651 iş günüm var arada kalan 1564 gün açığım var bu araları hizmet borçlanması yada başka bir şekilde borç lanma hakkım varmı eğer böyle bir hakkım Varsa borçlanıp emekli olmak istiyorum saydılar

  53. İnan dedi ki:

   2002. 2004 aradı şirketim Vardı Bağkur kaydım yok
   Ne kadar borçlanabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2002 -2004 yılları arasını borçlanma hakkınız var.

  54. Edip erdem dedi ki:

   Edip erdem 90 98 arası maliye kaydim varbagkurum yok 1983 sgk girişim var1500 gün geriye dönük ödeme yapabilirmiyim

  55. adnan kutlu dedi ki:

   merhabalar
   2000 ile 2010 yılları arası vergi kaydı olupda bagkur kaydı olmayanlar
   ilgili düzenleme çıktımı. bu yılları ihya yapabilirmiyiz. ne zaman yürür
   lüğe girdi.

  56. ali yüce dedi ki:

   merhaba 2006 yılı şirket açtım vergi kaydım yapıldı ama bağkur girişimi yaptırmadım geriye dönük bağkur kaydı yaptırıp borçlanabilirmiyim ve başvuru olursa da nereye başvuracam Saygılar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet vergi dairesinden alacağınız mükellefiyet belgesi ile işyerinizin bağlı bulunduğu kurumda bağkurunuzu açtırabilirsiniz. Mevcut yapılandırma süresi devam ederken de bu borcu taksitlendirebilirsiniz.

    1. Fatma engin dedi ki:

     Sayın yetkili ben şahsen başvurdum, yok öyle bişey. 2008 öncesinde eğer Bağkur kaydın yoksa katiyen ödeme yapamiyorsunuz diye bilgi alıp döndüm.

  57. mehmet oy dedi ki:

   Tarım ilceye kooperatife giris var ama bagkur yok son aflardan yararlanıp emekli ololabilirmiyim

  58. Mert dedi ki:

   Merhaba 1988 vergi kaydım var 1989 kapanışı var 1993 vergi kaydım var 1994 kapanışı var fakat bağkur kaydım yok yeni çıkan yasa ve genelgeyle bu günleri kayıt olup borçlanabiliyor muyum

  59. Ali dedi ki:

   Merhaba yeni çıkan 2018-23 sayılı sgk genelgesinde 1988 vergim kaydım var ama bağlar kaydım yok bu çıkan genelgede kaydı olmayanlarla ilgili bi yasa çıktı mı, teşekkür ederim

  60. Ayşe özlü dedi ki:

   Ben 01.01.2000 – 20.08.2005 yılları gelir vergisi mükellefi idim. bağkur kaydım yok. yeni çıkan af yasasından yararlanabilir iyim. 1962 doğumluyum.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Yeni af yasasından yararlanma şansınız var. Aşağıda bulunan linkteki yazımızı okuyup internetten vergi affı başvurusu yapabilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/internetten-vergi-borc-yapilandirmasi-nasil-yapilir-2018/

  61. Kadir Demiroglu dedi ki:

   merhaba,
   Babam 2003*2007 yılları vergi mükellefi ama sgk kaydı yok o denemde,sgk kaydı 2010 dur 2003-2007 yıllarını borclanıp geriye dönük sgk girişi yapılabilir mi erken emeklilikden faydalanabilir mi suan sgk prim günü 2850 +20 ay askerlik ve 2003-2007 yıllarını borclanıp 60 yaşında emekli olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2003-2007 yılları arasında Bağkur borçlanması yapabilir. Eğer toplamda bağkur emeklilik için 5400 günü sağlar ise 62 yaşını tamamlayarak kısmi emekli olabilmektedir.

  62. Kadir Demiroglu dedi ki:

   merhaba

  63. Kadir Demiroglu dedi ki:

   Merhabalar,Babam 2003 tarihinde bir iş yeri açtı maliye kaydı var ama sigorta kaydı yok suan ise 59 yaşında ama suan ki kanunda 60 yas emeklilik den faydalanabilr mi..Not,2010 SGK girişi vardır bu halde 63 yasına kadar sgk ödemesi ve askerlik süresini ödemesi gerekiyormus, bu durumda 2010 öncesini ödeyerek 60 yasında emekli olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 sonrası başlangıçlarda 62 yaşını doldurma şartı mevcut. Borçlanm yapsanızda bu tarih öncesine gidilemeyeceğinden yaş şartı değişmeyecek

  64. İSMAİL dedi ki:

   VERGİ NUMARAM VAR AMA BAĞKURA MÜRACAAT ETMEMİŞTİM
   ŞİMDİ BEN NEYAPMAM LAZIM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi dairesinden alacağınız mükellefiyet yazısı ile bağkura başvurabilirsiniz.

  65. Süleyman dedi ki:

   2003 / 2005 yıllarında maliye kaydın var ama bağkura kayıt yaptıramadım bu hakkımı kullana bilirmiyim acaba bunun için sicil affı çıktı mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı sonrası olan 2003- 2005 arasını borçlanıp yeni çıkan afta taksitle ödeyebilirsiniz.

  66. muammer dedi ki:

   merhaba,
   1993 vergi kaydım var 1997 sgk kaydım var. bagkura bir girişim yok. sgk başlangıcımı 1993 yılına çekmek için ne yapabilirim

   1. Halil osman kırlı dedi ki:

    Babam=01.03.1957 doğumlu 1973yılının 8.ayından sgk girişi var(toplam sgk pirimi=357)

    01.04.1985_02.03.1988/09.06.2005_30.09.2008 belirtmiş olduğum tarihler arası maliye ve oda kaydı var bağkur kaydı yok.

    01.10.2008_30.12.2012 yılları arası bağkur kaydı var ama hiç pirim yatırılmamış.
    1984 ve2005 yılları arası ziraat odası kaydı var.
    Emekli olabilirmi olabilirse hangisi daha avantajlı ve borç ne kadar çıkabilir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  67. nizametin dedi ki:

   merhaba babam 73 yasinda ve 1989 bi de 2000 2005 yılı arasında maliyede vergi kaydı var bag kur kaydı yapılmamış emekli olması icin bilgi alabilirmiyim teşekürler

  68. nizamettin dedi ki:

   merhaba babam 1989 yılında bi de 2000 2005 arası vergidairesinde kayıtlı bag kur kaydı yapılmamıstı yenı ögrendik bu durumda emekli olma sartlarını öğrenmek istiyorum bilgi verirseniz sevinirim

  69. Özber Esin dedi ki:

   1990 ve 2005 yılları arasında farklı adreslerde iş yerleri açtım.Bağkura ve hiç bir esnaf odalarına herhangi bir kayıt yaptirmadım.Sadece maliye kayıtlarim var.Bu mükellef oldugum yılları bağkura prim borçlanması yapabilir miyim?Bilgi verirseniz sevinirim.
   Özber Esin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 -2005 yılları arasını borçlanabilirsiniz.

  70. FATİH ÖZTÜK dedi ki:

   Merhaba ,

   Veraset intilal miras dan doalyı 1996 yılında vergi kaydım oldu. 2 ay vergi mükellefi oldum ama bağkur kaydım olmadı. şu anda bağkurdan geriye dönük prim borçlanmsı yapabilir miyim. Yaparsam kaç sene yapabilirim. Rica etsem bilgi verebilir misiniz.

  71. hikmet dedi ki:

   ben daha önce size yazmıştım geriye dönük tescil için ama sgk ye gittim daha genelge gelmedi ve siz geriye doğru tescil yapamazsınız dediler çok bozuldum ne yapmam gerekiyor saygılar.

  72. Mehmet Turhan dedi ki:

   2002-2008 yılları arası şirket ortağıyım.ama bağkura bildirim yapılmamış.Bu yıllar arası borçlanma yaparak emekliliğime saydırabilirmiyim. tşkler.

  73. Hasan dedi ki:

   Merhaba 1988 sgk.girişliyim,2009 yılında ticari faaliyetimi terkettiğimden dolayı bağkur kaydım kurum tarafından silinmişti.Ancak limited şirket ortaklığım 2013 yılına kadar devam etti,limited şirket ortaklarınında bağkura zorunlu kaydı olması gerekiyor,esasen bağkur kaydımın 2013 yılına kadar devam etmesi gerekiyordu,sorum şu: 2009 yılın dan 2013 yılına kadar geçen sürenin tescilini nasıl yaptırabilirim,mümkünmüdür?

  74. Hülya Yıldız dedi ki:

   merhaba, babam 89 yılından bu yana iş yeri olması sebebiyle vergi ödemelerini yapmış ancak herhangi bir bağkur başvurusu bulunmuyor. borçlanma vs ile bağkur emeklisi olabilir mi?
   Teşekkürler. Sayg.

  75. hikmet dedi ki:

   iyi günler iyi çalışmalar lütfen net bir cevap verin ben 2004 işyeri açtım işlerimçok kötü geçti kayıt yaptırmadım daha sonra devletin çıkardığı kanunla 2008 tescil oldu.şimdi geriye dönük tescil yaptırabilirmiyim.teşekkürler iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maliye kaydı olanlar 2000 yılına kadar geriye dönük borçlanma yapabiliyor. Hazır taksitlendirme çıkmışken en yakın sosyal güvenlik kurumuna giderek bu haktan yararlanabilirsiniz.

  76. Ömer Tanrıverdi dedi ki:

   Ben ömer tanrıverdi 1994 99 a kadar vergi mükelefiydim ama haksız kazançlara af gelmiştir ama benim gibi vergisini ödeyip ama pirimi ödeyemene af yok şunu anliyorum dürüste yer yok

  77. ismail dedi ki:

   ismail
   merhaba iyi çalışmalar 05. 03. 1968 doğumluyum 05. 03. 1986 işyeri açılışım bağkur başlangıcım aynı tarih işyeri ve bağkur kapanışım 1991 askerde iken bağkurum ödendi 2035 gün 1999- 2001
   yıllarında işyeri açtım bağkur kaydım yok vergi kaydım var 2004 ssk başlangıcım 2009 ssk yı sonnlandırdım toplam 2070 günüm toplamda 4100 günüm var geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim bağkur 99 2001 yıllarını aktif hale getirebilirmiyim teşekkürler

  78. ismail eruyar dedi ki:

   ismail
   merhaba iyi çalışmalar 05. 03. 1968 doğumluyum 05. 03. 1986 işyeri açılışım bağkur başlangıcım aynı tarih işyeri ve bağkur kapanışım 1991 askerde iken bağkurum ödendi 2035 gün 1999- 2001
   yıllarında işyeri açtım bağkur kaydım yok vergi kaydım var 2004 ssk başlangıcım 2009 ssk yı sonnlandırdım toplam 2070 günüm toplamda 4100 günüm var geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim bağkur 1999- 2001 yıllarını aktif hale getirebilirmiyim teşekkürler

  79. Erdal ECER dedi ki:

   Maliye kaydım var 1993-1994-1995 yıllarında toplam 18 ay şuan bağkura tescil ettirmek istiyorum ama bu konuda yardımcı olamadıklarını ilettiler bu konuda bilgi verebilirmisiniz teşekkürler şimdiden…

  80. Tijen dedi ki:

   1990 1992 arasinda vergi levham var ama bagkur kaydim yok bu iki seneyi borclanma yapip emekli olabilirmiyim acaba sgk baslangicimda 2002 ocak 1963 dogumluyum 4600 gun sgk is gunum bulunmakta

  81. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   S.a.1995 yili 2008 yillari arasi maliye kaydi olup bagkur kaydi olmayanlar hakkinda yasal duzenleme yapildimi emekli olmak icin askerlik haric geriye donuk 1100 is gunu gerekmektedir bu hi.bilgi verebilirmisiniz.

  82. NECLA dedi ki:

   merhaba ben 1965 yılı doğumluyum. ilk sigorta başlangıcım 1989 ve 3 ay gibi bir sigortalılığım var. daha sonra 1995 yılında şirket hissedarı oldum ve şirket hissedarlığım halen devam etmekte. ilk sigorta kaydımdan sonra 2 çocuğum oldu. yeni torba yasa ile hangi yıldan buyana bağkurumu ihya ettirerek borçlanabilirim. ne zaman emekli olurum

  83. NECLA dedi ki:

   MERHABALAR İLK SGK GİRİŞİM 1989 YILINDA. DAHA SONRA İKİ ÇOCUĞUM OLDU, ÇOCUKLARIMDAN DOLAYI DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİR MİYİM? DAHA SONRA 1995 YILINDA ŞİRKET ORTAĞI OLDUM. ŞİRKET ORTAĞI OLDUKTAN SONRA BAĞKUR TESCİLİM OLMADI. YENİ ÇIKACAK TORBA YASA İLE 2008 YILI ÖNCESİ BAĞ-KURUMU İHYA EDEREK BORÇLANMA YAPABİLİR MİYİM. ŞİRKET ORTAKLIĞIM HALEN DEVAM EDİYOR VE TÜM KAYITLARI TİCARET ODASINDAN ALDIM.

  84. mustafa dedi ki:

   1992 vergi mükellefiyim bagkur tesçilim 04-10-2000 butarih ten itibaren odüyorum2000 ğncesi 8 yılı borçlanarak emekli olabilirmiyim 01-01-1966 dogum luyum esnafliga devamedyorum

  85. Hacer dedi ki:

   19911992yıllarında vergi kaydım var lakin bağkur müracatım yoktur.Geriye dönük o yılları tescil ettirebilirmiyim

  86. Emine vardar dedi ki:

   Iyi gunler hocam ben 1995 yilinda sirket ortagiyim ama bagkur kaydim yok ne yapmam gerekli

  87. Smyra dedi ki:

   Merhaba.1994-1995 yillari arasinda 1 yillik maliye vergi kaydi ve odemeleri yapilmis olup belgeli sgk da bağkur girişi bulunamiyor.emeklilik icin bu haklardan faydalabilmek icin ne yapabiliriz lütfen yardimci olunuz.

  88. mehmet ali coşkun dedi ki:

   babam 1964 doğumlu 1987 2007 yılları arası nakliyecilik yaptı şöförler odası kaydı var vergi mükellefi ama bagkur kaydı yok ne yapmalıyız emekli olabilirmi. iyi günler

  89. metin kul dedi ki:

   1994-2008 arası maliye kaydım var ama hiç bir şekilde bağkur kaydım yok bu geçmişe dönük günleri alma imkanı varmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 -2008 yılları arasını borçlanma imkanınız var.

    1. Metin dedi ki:

     Yıllık prim nedir toplam ne kadar ödeme cıkar

    2. ahmet dedi ki:

     kardeşim bilerekmi söylüyon bunu yoksa dalgamı geçiyon

  90. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   95 ile 2008 yilinda işyeri tescilim oda kaydim mevcut olup bağkur a hiç uğramayanlar için geriye dönük 1000 iş günü satın alirsam ancak emekli olabiliyorum.yil ve yas sartlari tamamladim askelik 540 gun odemem mi mantikli yoksa emekli olabilmem icin mümkünmüdür bu yasa yürürlüğe girdi mi 2018 torba yasada mevcutmudur?

  91. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar. Babam 1985 tarihinde esnaflık yapmış ancak sigorta başlangıcı yokmuş 1999 tarihinde ise tarım bagkuru yaptırıp günümüze kadar primi ödemeye devam ediyor. Vergi mukellefi olarak dava açıp emekli olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son çıkan kanunlara göre 2000 yılı öncesi esnaflık durumları başlangıç olarak kabul edilmiyor.

    1. Mehmet dedi ki:

     Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayım kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.

     Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.

     Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Ama dava açmak gerekiyor!

     Diye bir yazı buldum yeniçağ gazetesi 2016 tarihinde yayınlama yapmış.
     Şimdiden teşekkür ediyorum.

  92. ulaş yaşar dedi ki:

   iyi günler annem 2007 yılında vergi mükellefiydi. 2008 yılı bağkur başlangıç talebi vermemk için hala vergi kaydının açık olması gerekiyor mu yoksa sadece vergi mükellefiyet süresincemi borçlanabilir örneğin bu süre 6 ay ise 6 aylıkmı borçlanabilir.

  93. mağdur esnaf dedi ki:

   2000 yılı öncesi bağkur tescil mağdurlarına haksızlık yapılıyor… bağkur Sigortalılığı mükellefiyetle resen başlar,bağkura kayıt diye bir zorunluluk yoktur,kaldıki binlerce vergi mükellefi haberleri dahi olmadan kurumca resen bağkura tescil edilmiştir..buda tescili yapılmamış mükelleflere ne derecede büyük bir haksızlık yapıldığının açık delildir. Kısacası 2000 yılı öncesi bağkur tescil mağduru mükelleflere yapılanlar önce yazıktır, sonrada ayıptır ayıııp..Bu mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma varmı..

  94. KADİR BAGBASAN dedi ki:

   1967 doğumlu olup 1993 vergi kaydım var ama 2000 senesine kadar bağ kur kaydım yok geriye dönük borçlanabilir miyim?2000.2015 bağ kur kaydım bulunmaktadır 2015-2018 ‘e kadarda SGK kaydım var halen devam etmektedir KADİR BAĞBASAN TEŞEKKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef sadece 2000 yılı sonrası günler var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  95. coşkun mürtekin dedi ki:

   ben coşkun kolay gelsin 08/07/1964 doğumluyum 01/08/1980 ssk girişim var.1997 ve 2008 yılları arası ltd şirket ortağıydım ve şirket müdürüydüm vergi kaydım oldu ama bağkur kaydım yok bağkurdan gün satın alma alabiliryormuyum emeklilik için bizim gibiler için gündemde bir yasa tasarısı varmı.
   ayrıca şu an gün 2500 ödenmiş primim var bağkursuz nasıl ne zaman emeklilik hakkım doğuyor.saygılar.

  96. Gül dedi ki:

   1960 doğumluyum 2000den önce vergi mükellefiydim ama bağkur kaydım yok
   2011den sonra 2,5 yıl bağkurlu oldum şimdi ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  97. ZEKI BINGOL dedi ki:

   1968 DOGUMLUYUM 5 5 1992 TARİHİNDEN BERI ARALIKSIZ VERGI MUKELLEFIYIM 4 10 2000 TARIHINDE BAGKUR KAYDIM VAR GERIYE DONUK BORCLANMA YAPABİLIRMIYIM

  98. ELVAN BAYRAM dedi ki:

   HOCAM HAYIRLI GÜNLER BABAM 1986-2001 YILINA KADAR ANKARA DA TİCARİ TAKSİMİZ OLDUĞUNDAN VERGİSİNİ HEP ÖDEMİŞ VE ŞOFÖRLER ODASINA KAYDI DA VARDIR.BABAM 2004 YILINDA VEFAT ETTİ.BABAMIN ASKERLİK BORÇLANMASINI YATIRDIĞIMIZDA 600 GÜN ÇIKIYOR SİGORTADA 274 GÜN ÇIKIYOR TOPLAMDA 874 GÜN OLDUĞUNDAN 26 GÜN EKSİK OLUYOR VE 900 GÜNE TAMAMLAMADIĞINDAN ANNEM BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ OLAMIYOR.SİZDEN İSTEĞİM BABAMIN VERGİ KAYDINDAN DOLAYI BAGKUR A 26 GÜN SAYDIRIP ANNEMİ EMEKLİ ETME İMKANIMIZ VAR MI ANNEMİN DOĞUM YAPMASINI SAYDIRMA İMKANIM VAR MI BABAM ÜZERİNDEN EMEKLİ OLMASI İÇİN ÖYLE BİRŞEYLER DUYDUM AMA EMSAL BİR KARAR YENİ BİR TORBA YASA YADA EMEKLİ OLAN VARSA BANA MAİL ATMA İMKANINIZ VAR MI NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM ANNEM ÇOK ZOR DURUMDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ALLAH A EMANET OLUN SELAMLAR.

  99. CENGİZ AĞAOĞLU dedi ki:

   2000 YILIN KAMYONUM VARDI VERGİ KAYDIM VARDI YANLIZ BAĞKUR KAYDIM ÇIKMIYOR VERGİ LERİMİ ÖDEDİM ELİMDE KOÇANLARIM NE YAPMAM LAZIM

  100. cevdet çakır dedi ki:

   01 01 1959 dogumluyum bir fil 1978 şöförler odsı kayıtım var 1991 yılı ticaretle ugraştım esnaflar odsı kayıtım ve vergi dairesi kayıtım var 1996 yılı tic vazgeçtim tekrar10 10 1998 yılında vergi kayıtım oldu ticarete başladım 2012 ticareti terkettim bu çalışmalarımda geriye dönük olarak nasıl bagkurlu olanbilirim bagkur ödeme yapmadıgım için kayıtımı dondurmuş bana yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 ve 2012 yıllarını tekrardan borçlanabilme hakkınız mevcut.

  101. mustafa akkaya dedi ki:

   efendim ben 2000 yılından itibaren aktif bağkurluyum. ancak benm sorunum 1991 ve 1993 yılları arası devletime bilfiil vergi ödeyerk iki yıl ticeret yaptım ama o dönemlerde bağkurumu sildirmiştim. vergi kaydım var nasıl o tarihlere geri götürebilir veemekliliğimi hakedibilirim yardımcı olurssanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur prim borçlanması yapamazsınız. Tekrar bir af çıkmasını beklemelisiniz.

    1. mustafa akkaya dedi ki:

     meçlisde herhangi bir çalışma olup olmadığı hakkında bilgi verebilirmisiniz ayrıca dava aççsak emsal varmı??

  102. hüseyin takmaz dedi ki:

   merhabalar,1989 ve 1994 arası maliyeye kaydım var fakat bağkur kaydım yoktur.Bu süreleri borçlanabiliyormuyum.Torba yasaya eklendi mi bilginiz var mı?Şimdiden teşekkürler.

  103. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 yılları arası vergi kaydım ve ticaret odası kaydım var.2003
   yılından beri de ssk lıyım.16/03/1961 doğumluyum.geriye dönük bağkura borçlanabilirmiyim.bu yönde bir çalışma varmı.

  104. HÜSAMETTİN dedi ki:

   merhaba ben 2004 2008 arası maliye basit usül vergi yatırdım ama bagkur kaydım yok 01/10/2008 itibarı otomatik başlamıştı şu an bagkur borcum yok ben bu dört yılı borclanabilirmiyim acaba TEŞEKÜRLER

  105. HATICE MERAL dedi ki:

   MERHABA BEN 20.11.1989 İŞE BAŞLADIM VE 31.12.1994 YILINDA İŞLETMEMİ KAPATMIS BULUNMAKTAYIM.ADIMA KAYITLI BAĞKUR HESABI ACILMAMISTIR. BUNUNLA İLGİLİ NERELERE BASVURU YAPABILIRIM ?

  106. kemal dedi ki:

   Merhaba
   12.01.1988-31.10.1989 tarihleri arasında vergi mükellefliğim
   15.07.1997 ziraat odası kaydım var
   2003 çiftçi bağkur’u girişim var .1961 doğumluyum.
   2000 öncesi faturasını bulamadığım zirai satışlarım var tevkifat
   belgesine ulaşamadığımız için normal şartlarda 62 yaşında emekli olcağım bilgisine sahibim 5.400 günü tamamladım 62 yaşından önce emekli olma şansım varmı konu bilgilendirebilir misiniz.Teşekkürler

  107. AHMET ÇETİNÇAKMAK dedi ki:

   merhaballar, bağkur giriş tarihim 1998 yıllın 11. ayı için ne zaman emekli olabilirim.

  108. ayhan şimşir dedi ki:

   Merhaba eşim 2006 yılında şirket ortaklığından dolayı 8 ay 4/b mecburi sigortası var 2004/2005 yılları vergi kaydı var ama bağkur primi ödemediğimizden kaydı yok geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim eşimin emekliliği için teşekkürler.

  109. GÜLNUR DEMİRCAN dedi ki:

   1997 yılından 7 ay vergi kaydım var 2011 yılına kadarda meslek odası kaydım var 2016 tarihin den beri de sigortalı bir işde calışıyorum . 1997 yılından bagkur kaydı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesine borçlanma yapılamıyor. sonrasında mükellefiyetiniz var ise borçlanma yapabilirsiniz.

  110. yavuz dedi ki:

   annem 1956 doğumlu 1996 yılında kurulan şirkete,kuruluşundan bu tarafa ortak ve ortaklığı devam ediyor.fakat bağ kura 2008 de kayıt oldu ve devam ediyor 2008 öncesini borçlanıp emekli olabilirmi nasıl bir yol izlemeliyiz

  111. Veysel çetinçakmak dedi ki:

   1969 doğumluyum. 1997-2000 maliye kaydım var, deftere tabiydim. Dokümanların mevcuttur. Benim bagkurum çıkmadı ödeme yapmamısim. Benim şu an da maliye kaydim var. Şimdilik benim durumumda Bağkur olur mu, geriye dönük borçlanma olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılına kadar mükellefiyetinizin olduğu dönemi borçlanabilirsiniz.

  112. Serkan dedi ki:

   İyi günler 1990 ve 1992 ile 2006 2008 yılları arasında vergiye kaydım var fakat bağkur kaydım yok basıl bir borçlanma yapabilirim emekli olmak için 2000 öncesini borçlanamıyoruz anlaşılan peki 2000 sonrasını borçlanabiliyormuyuz?

  113. sacit dedi ki:

   merhaba;
   Önceki yazımın devamıdır,
   Yargıtayın kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.
   Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.
   Buna göre nasıl bir yol izlemem lazım
   SAYGILARIMLA,
   Sacit ALTAY

  114. sacit dedi ki:

   merhaba;
   Eşim10.04.1965 doğumlu 24.05.1999-31.12.2003 tarihleri arasında vergi kaydı bulunup bağ-kur kaydı yapılmamıştır.Sigorta başlangıç tarihini 24.05.1999 tarihine nasıl çekerim.Bununla ilgili Yargıtayın vermiş olduğu emsal kararları varmış ama sgk bunu kabul etmiyormuş.Nasıl bir yol izlemem lazım.Eşim halen 2006 yılından beri 4/a olarak çalışmaktadır.

   SAYGILARIMLA

  115. AŞIR ŞİMŞEK dedi ki:

   1986/1991 YILLARI ARASI VERGİ DAİRESİ VE TİCARET ODASI KAYDIM VAR.BAĞKUR KAYDIM YOK.BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VARMI.YOKSA NE YAPABİLİRİM.YÜZBİNLERCE MAĞSURDAN BİRİYİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda 2000 yıı öncesi için borçlanma yapılamıyor.

  116. fatma dedi ki:

   Merhaba
   2000 öncesi eşimin 2 yıl ödenmiş vergisi var, bağkura kaydı yok,
   bağkura kayıt olup, geriye dönük kabul etmiyor biliyorum, peki maliye bu ödediğimiz vergiyi bize günümüz şartlarında geri verir mi? dilekçe versek sonuç alabilirmiyiz? Bu kadar insanın hakkını alıpda olmayan bir işyeri gibi görüyorsa, neden paramızı geri iade etmesin? Bu durumda bir tezatlık yok mu?

  117. Erkan dedi ki:

   Merhabalar ben 1994 yılında 1 yıl süre ile vergi mükellefi oldum ama bağkur kaydı yaptırmadım daha sonra ise 2005 yılında sigortalı kaydı yaptırdım ve halen devam etmekteyim 1966 doğumluyum geriye dönük bağkur kaydı yaptırıp başlangıcımi 1994 yılına cekeblirmiyim böyle bir yasa çıktığı dogrumudur cvp için şimdiden teşekkürler.

  118. nihat sahiner dedi ki:

   1973 dogumliyum.1991 yilinda isyeri acip vegi mükellefi oldum.ssk kayit yaptirmadim.su an yurtdisindayim.1994 yilinda askerligimi yaptim.hhic sigortam yok türkiyede.geriye dönük borclanabilirmiyim?

  119. Cesur kılınç dedi ki:

   Slm annemin 1987 yılında maliye kaydı var ama hiç Bağkur kaydı yok.1989 yılında maliye terk verilmiş1966 doğumlu emekli olma durumu varı acaba

  120. AYŞENUR dedi ki:

   1991 yılında kendi lokantamı işletiyordum,vergi kayıtlarım var ancak 2000 yılına kadar bağkur ödemesi gerçekleştirmedim. Şimdi emekli olmak istiyorum o 9 yıllık süreyi nasıl ödeyebilirim? Dava mı açmam gerekiyor? Nasıl bir yol izlenmeli? Şimdiden teşekkürler….

  121. Gürol dedi ki:

   Merhaba 2001 yılında vergi mükellefi oldum fakat bağkur numarası almadım 2009 â kadar vergi mükellefi olarak devam ettim faydalanabilirmiyim

  122. ismail doğan dedi ki:

   merhaba benim 1994 /1997 arsında vergi kaydım var bağkur kaydım yok ben burçlanabilirmiyım bilgi verirseniz sevinirim

  123. Cesur kilinc dedi ki:

   Slm benim annemin 1986 yılında maliye kaydı var.ama Bağ-Kur kaydı hiç yapılmamış.maliyrye terk verilmiş o yıllarda.1966 doğumlu emekli olma şansı varmıdır acaba var ise nereye nasıl başvurmanız gerekiyor.

  124. Gurbet dedi ki:

   Merhabalar benim 2002 ve 2005 yıllarında tekstilatolyem vardı bağkur girişi yaptirmadim .. Geriye donuk giriş yapılabiliyor mu

  125. Levent dedi ki:

   Merhaba 1996 .1998 isyeri calistirdim maliye kaydim var fakat bagkur kaydim yok.2001 den beri kamu da calisiyorum geriye yonelik bahsettigim gecmis bagkurdan yararlanabilirmiyim .saygilarimla

  126. Fadime ÖZTÜRK dedi ki:

   2000-2008 Yılları arası vergi mükellefiydim.2008 yılında geriye dönük günlerim silindi ve bununla ilgili bir bilgilendirme yapılmadı.Bu günlerimi geri alıp, ödeme sansım varmı.Yargıya başvursam bir sonuç elde edebilirmiyim.

  127. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar 1982 de maliye kaydım var 2005 yılana kadar. bağ-kur girişim hiç yok. 2000 yılı öncesini borçlanamıyoruz bildiğim kadarıyla. 2000 2005 arasını borçlanabilirmiyim. Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  128. Erdal Coşkun dedi ki:

   1977 doğumluyum,
   01.12.1998 – 15.10.1999 arasında kamyonum vardı ve nakliyecilik yapıyordum.Bu tarihler arası vergi kaydımda mevcut. 2016 yılında kuruma yazılı dilekçe ile başvurdum. ilgili tarihler arası, bağ-kur kaydımın yapılmasını, oluşan borcun tarafımca ödeneceğini bildirdim.Kurum reddetti. İş mahkemesine dava açtım kaybettim.Bir üst mahkemeye gitsem kazanma şansım varmı. Acill
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdal Bey,

    2000 öncesi mükellefiyet için bağkur kaydı yapılmıyor. Üst mahkemeye de gitseniz kazanma şansınız çok zor.

    1. recep dedi ki:

     sayın danışmanım Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme yasası çıkma ihtimali varmı

  129. FATMA dedi ki:

   Ben 26/06/2000 ve 31/12/2001 yıları arası vergi mükelefiydim Bağkur kaydım yok bu sürei borçlana bilirmiim

  130. ali muhterem dedi ki:

   merhaba 1956 dğumluyum. 1987–1997 arası vergi ve oda kaydım var fakat bağkur ggirişim yok. 1992 den sigorta ggirişim var. 2012 – 2017 arası tarım bağkuru ödedim. son 8 aydır ssklıyım. ssk ve bağkur
   toplam 2100 günüm var. geçmişe dönük bağkur tescili yapabilir miyim ve nasıl emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    2000 yılı öncesini borçlanma ve tescil yaptırma hakkınız bulunmuyor.

    1. ali muhterem dedi ki:

     03/02/1991 sigorta girişim hanggi şartlarda emekli olurum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba

      – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  131. serdar dedi ki:

   07.05.1997 02.02.2008 yılları arasında şirket ortağı oldum 09.04.2008 05.05.2008 bağkur yatırdım geriye dönük bağkur kaydı yaptırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serdar Bey,

    Limited şirket ortağı veyahut Anonim şirkette kurucu üye veya Yönetim kurulu üyeliği yaptıysanız 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  132. cax dedi ki:

   merhaba ,
   1962 dogumlugum. 1981 yılında ssk girişim var fakat 3353 günüm var ayrıca 1990-2003 arası vergi mükellefi idim fakat bagkur kaydım ve numaram yok. 2000-2003 bu süre zarfını sigorta gününe saydırabilir miyim ?
   veya başka nasıl bir formül var mı

  133. Fatih dedi ki:

   Herkese merhaba; ben babam için soracaktım.1961 doğumlu.1986 da 8 gün lük bir sigorta girişi bulunmakta. 1992-1999 tarihleri arasında da vergi mükellefliği var. Ancak tescili bağkur kaydı yok. Şu an toplam 1200 günde sigortası var. Bağkur borçlanması için ssk ya yazı yazdık olumsuz cevap geldi. Bu cevapla birlikte geçmişte gelmiş (maliye kaydından dolayı bağkur kaydı yapılması) olan bir haktan yararlanmak istemiyle mahkemeye başvuru yaparsak kazanma şansımız olur mu sizce?

  134. Nezir korkut dedi ki:

   Iyi günler 1977 den 1998 kadar vergi mükkellefiydim fakat bağkur kaydim yok 1951 doğumluyum emeklilik icin ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz memnun olurum tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur başlangıcı yapılamıyor.

    1. Nezir korkut dedi ki:

     2000 den sonrada vergi mükkellefi olmadiğimdan borçlanma ve emeklilik durumu yok anladiğim

  135. Aslı dedi ki:

   1994-1997 yılları arasında şirket ortağı olarak vergi mükellefiydim Bağkur primim hiç yatırılmamış Bağkur Sicil numaramı bulamıyorum kayıtlarda çıkmıyor nasıl bulabilirim ? Bulursam eğer Bağkuru saydırıp emekli olma ihtimalim var mı ? 2005 ten beri de SGK’lı olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    200 yılı öncesi bağkur tescili ve borçlanması yaptıramazsınız.

    1. Aslı dedi ki:

     2004 girişli SSK girişliyim 1966 lı doğumlu bayanım erken emekli olma ihtimalim var mı ? Ne zaman emekli olurum

  136. İrfan dedi ki:

   1988 yılında 6 ay SSK şu oldum, 1989-1993 arası vergi mükellefiyetim olmuştur. Bağkur kaydım yoktur, 1990-1992 arası askerlik yaptım, askerlik süresini 4a kapsamında borçlanabilirmiyim. Ayrıca 1996 yılında ortak olduğum şirkette, şirket ortaklığım devam ederken, başka bir yerde 2001-2006 yılları arasında SSK sigortalısı olarak çalıştım. 1996 yılında şirket ortaklığımdan dolayı, Bağ-Kur kapsamında olmam gerekirken, Bağ-Kurlu olmadığım için (Bağ-Kur kaydım ve tescilim yoktur) 2001-2006 yılları arasındaki SSK sigortalı çalışmışlığım iptal edilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İrfan bey merhaba,

    1990-1991 yılları arasındaki askerlik sürelerini borçlanabilirsiniz. 2001-2006 yıllarında ki ssk lı olarak yatırılan primleriniz iptal edilmez.

    1. İrfan dedi ki:

     Hocam merhaba, size bir sorum daha olsa,
     1996 yılında ortak olduğum şirketteki ortaklığımı 30.09.2006 yılında bitirerek, 01.11.2006 tarihinde, ortaklığımı bitirdiğim şirkette SSK sigortalı çalışmaya başladım, 01.12.2006 tarihinde de sigortalı olduğum şirkete tekrar ortak oldum. Bu sigortalılık 01.11.2006 – 30.09.2016 tarihleri arasında kesintisiz devam etmiştir. (30.09.2016 yılında ortağı olduğun şirkette sigortalılığım son buldu.) Daha sonra ortağı olmadığım bir şirkette 01.10.2016 ile 20.02.2017 tarihleri arasında sigortalı çalışarak işten ayrıldım. Ortağı olduğum şirketten de 29.12.2016 tarihinde ortaklıktan ayrıldım. Bu durumda kendi şirketimden olan 4a kapsamındaki sigortalılığım geçerlimidir…

  137. marat çıtlak dedi ki:

   1990-1993 arası vergi mükellefiyim fakat bağkurlu değildim.1995 yılında sigortalı oldum. Geriye dönük DAVA AÇTIM. bağkur borçlanması yapıp 1990-1993 arası dönemi borçlanıp emeklilik yılıma saydırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4956 sayılı Kanun’un 47. maddesi ile 1479 sayılı Kanun’a eklenen
    geçici 18. Maddesi hükmü gereği, 1479 sayılı Kanun’a göre sigortalılık
    niteliği taşıdıkları halde 04.10.2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış
    olan sigortalıların sigortalılık hak ve mükellefiyetleri 04.10.2000
    tarihinden itibaren başlar. Ancak, Kanun’a göre zorunlu sigortalı olarak
    tescil edilmiş olanların sigortalılıkları, bu Kanun’un yürürlük tarihinden
    itibaren altı ay içinde Kurum’a yazılı olarak başvurmaları ve 20.04.1982–
    04.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kayıtlarını belgelemek ve belgelenen
    bu sürelere ilişkin olarak 49. ve ek 15. maddelere göre hesaplanacak prim
    borçlarının tamamını, tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde, ödeme tarihinde
    bulundukları gelir basamağının yürürlükte olan prim tutarı üzerinden
    ödemek kaydıyla bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.”
    hükmünü de içermektedir.

    Yukarıda ki hükme göre 2000 yılı öncesi için borçlanma yapılamamaktadır.

  138. ihsan dedi ki:

   Merhaba
   25 mart 1991 de vergi kaydım olup 1998 de vergi kaydını kapattım bağ kura kayıt yaptırmadım geriye dönük bağ kur ödeme şansım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İhsan Bey merhaba,

    2000 yılı öncesi için bağkur borçlanıp ödeme hakkınız bulunmuyor.

  139. hasan dedi ki:

   benim 1997 den vergi kaydım var fakat bağkur kaydım yok.2000 yılında bağkura giriş yaptım.3 yıllık geri dönük borçlanabilir miyim ?cevap verirseniz sevinirim…

  140. ayşe yılmaz dedi ki:

   mrb bi yakınıkın eşi 2013te vefat etti 511gün ssk 770gün bagkur 15 ay askerlikle maaş baglanmıyor 53gün eksigi var 2002 den 2005kadar vergi kaydı var ama bagkur kaydı yok nasıl bir yol izleyebiliriz

  141. BÜLENT dedi ki:

   SLM BEN 15031966 doğumluyum,28.02.1987 yılında panko birliğige üye olup pancar teslim ettim.01.01.1990 yılından31.12.1191 yılları arasında 011322 faaliyet kodu ile vergi mükellefi olmuşum fakat ne bağkur nede tarım ssk kaydım yapılmamış.01.01.1994 yılında kendim 4/A 2925 Tarım ssk sına kaydımı yaptırdım.4543 GÜNÜM VAR Nezaman emekli olurum.ayrıca 01.01.1990 dan yılındaki vergi mükellefi olmam sebebiyle geçmişe yönelik tarım sigorta veya bağkur için mahkeme de dava yolu ile ssk giriş tarihimi panko birliğine üyelik tarihi 1987 veya 1990 yılındaki vergi mükellefi olduğum tarihe çekebilirmiyim.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılından önceki mükellefiyetlerinizden dolayı bağkur borçlanması yapamazsınız. Hizmet tespit davası da 5 yıl içinde açılmalı bu nedenle o tarihlere dönük dava açma hakkınız yok.

  142. Hamdi Yuksekkaya dedi ki:

   mrh 1966 doğumluyum 1997 ile 2002 yılları arasında şirket ortaklım verği mükellefi idim ama bakurda numaram bulunmadı kayıtım çıkmıyo ben nereye nasıl hanği evraklarla müracat edersem ğün satın alma hakkım varmı bilğilen dirirseniz çok sevinirim tşk ler

  143. tekin dedi ki:

   ben 24 9 1992 den bu yana maliye kayıtım var bağ kur kayıtım yoktu 2000 yılında mecbur bağ kur kayıtı yapıldı 2008 de 8 yıllık pirim borcu çıktığında yatırdım 1/3/1968 doğumluyum geçmişe dönük yani 1992 den 2000 yılına kadar olmayan bağ kur borclanması yapabilirmiyiz böyle bir yasa cıkma durumu var mı

  144. muhammet dedi ki:

   Ben 2008 öncesi (15/03/1997 ve 29/12/2001 arası) vergi mükellefiydim. Ancak Bağ-kur kaydı yaptırmamıştım. Hükümetin yapmış olduğu “2017 SGK ve Vergi Borç Affı Yeni Kanundan” yararlanabilirmiyim. Ben 15/03/1997 ve 29/12/2001 arası yılı sgk kaydı yaptırıp yapılandırmayla ödeyebilirmiyim. Bunu nasıl yapabileceğim hakkında bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesini borçlanıp ödeme şansınız yok.

    1. Edip erdem dedi ki:

     Merhaba 90 98 yllari arasimaliye kaydim var bağkur kaydim yok geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim ve nereye başvurabilirim edip Erdem

   2. Lokman dedi ki:

    Merhaba babamın 1996_2008 yılları arası vergi mukellefi ama bagkur kaydı yok geriye dönük bagkur borçlanması yapabilirmiyiz

  Sorunuzu Yazın