SGK

İlişiksizlik Belgesi ve Teminat İadesi

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili kanunlar dolayısıyla, özel bina yapımı veya kamu işlerinde gerekli tüm tutarın işi yapana ödenmesi ve işverenin de gerekli ücreti alması için söz konusu işin bitiminde kurumla ilişkilerinin tamamen kesilmesi gerekmektedir. Bu ilişkinin tamamen kesildiğini belirtmek için ilişiksizlik belgesi verilmektedir. Bu yazımızda, ilişiksizlik belgesi ve teminat iadesinden bahsedeceğiz.


İlişiksizlik Belgesi Nedir?

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesine geçmeden önce ilişkisizlik belgesini inceleyelim. İlişiksizlik belgesi, ihaleli işlerde, işverenle Sosyal Güvenlik Kurumunun hiçbir ilişiğinin kalmadığını belirten soğuk damgalı belgedir. Bu belgenin kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları da yer aldığı için, ilişiksizlik belgesi zaman zaman yine SGK’dan alınan borcu yoktur yazısı ile karıştırılmaktadır. Borcu yoktur yazısı, ihaleyi alan işverenin herhangi bir SGK prim borcu olmadığını kanıtlayan, ihaleye söz konusu olan işe başlayabilmek için alınan yazıdır. Buna karşın, ilişiksiz belgesi ihaleye göz konusu iş yapılıp bittikten sonra gerekli tüm kontrollerin sağlanması sonucunda işverene verilen bir belgedir. Ayrıca, borcu yoktur yazısı işverene; Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcunun belirli bir sınırın altında kaldığı durumlarda da verilirken ilişiksizlik belgesi için söz konusu işle ilgili istisnasız hiçbir borcun (prim borcu ya da idari para cezası) kalmamış olması gerekir. İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde bu belge önemlidir.

Fakat elbette işverenlerin SGK prim borçlarının olduğu durumlar sık sık olmaktadır. Hal böyle olunca, işe başlanırken alınan borcu yoktur yazısını almaya izin verecek tutardaki bir prim borcu ilişiksizlik belgesine engel olmaktadır. İşte bu durumda devreye teminatlar giriyor. İhaleyi alan işveren, Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borçlarını karşılayabileceğini temin edebilirse ilişiksizlik belgesi düzenlenebiliyor ve böylece ihaleye söz konusu iş tamamlanmış ve kanunen sonlanmış oluyor. Teminat ve teminat iadesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında vereceğiz.

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde diğer bir konuda unsurlardır. İlişiksizlik belgesinin taşıması gereken iki temel unsur vardır. Bunlar, belgenin soğuk damgalı olması ve işverenin ihalede söz konusu işle ilgili hiçbir prim borcu ya da idari para cezası olmadığını beyan etmesidir. Bu noktada, üst işverenin alt işverenin borcundan da sorumlu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani eğer alt işverenin herhangi bir SGK prim borcu ya da para cezası varsa ilişiksizlik belgesi için yapılan başvuru kati suretle reddedilecektir.

İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde diğer önemli konu da bu belgenin nasıl alındığıdır. İlişiksizlik belgesi Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmaktadır. Belgenin başvurusunda iki yol izlenebilir. Bunlardan ilki, direkt başvuru yapmaktır. İhaleye söz konusu iş tamamen bittikten ve işçilerin çıkışları yapıldıktan sonra, bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ilişiksizlik belgesi için dilekçe vermeniz gerekiyor. İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde bir dilekçe örneğini aşağıda sizin için ekledik.

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde başvuru dilekçe ile olur. Dilekçeyle başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenip, şartlara aykırı bir durumunuz yoksa ilişiksizlik belgesini verecektir.

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde başvuru da önemlidir. İlişiksizlik belgesi başvurusunda izlenebilecek ikinci bir yol ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamasından internet üzerinden başvuru yapmaktadır. Bunun içinse, öncelikle SGK’nın İlişiksizlik Belgesi Başvuru uygulamasına giriş yapmalısınız. Bu noktadan sonra devam edip diğer menüleri görebilmek için “Menüleri Kullanabilmek için Yukarıda Yazılı Bilgilerinizin Doğruluğunu Onaylamanız Gerekmektedir.” yazısının altındaki “ONAYLIYORUM” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Bundan sonra karşınıza çıkacak ekrandan  “İŞİN BİTİRİLDİĞİNE DAİR DİLEKÇE” menüsünü seçerek öncelikle işle ilgili bitim tarihi vs. bilgilerini girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun sizinle yazışmak için kullanabileceği bir adresi girerek başvurunuzu onaylamalısınız. Bu işlemleri yaptığınız takdirde, ilişiksizlik belgesi başvurunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmiş olmaktadır.

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde internetten belge alma konusu yoktur. Ancak ilişiksizlik belgesinin direkt internetten alınmasının mümkün olmadığını hatırlatalım. Yukarıda da söylediğimiz gibi, ilişiksizlik belgesi soğuk damgalı olmak zorundadır. SGK yalnızca internet uygulamasıyla başvuru sürecini kolaylaştırmayı amaçlamıştır.

Teminat ve Teminat İadesi

İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesine gelelim. Teminat, aslında Sosyal Güvenlik Kurumuna ihale öncesinde ya da ihale sürecinde yapılmış prim borcu ya da idari para cezası olan işverenin kuruma, ihaleden sonra bu borcu ödeyebilecek gücü olduğunu kanıtlamasıdır. İşveren, SGK’ya olan borçlarını karşılayacak tutarda bankalarda birikimi olduğunu bankadan teminat mektubu alarak SGK’ya bildirebilir ya da Hazine Müsteşarlığı tarafından kendisine verilen devlet iç borçlanma senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgeler aracılığıyla bunu kanıtlayabilir, ilişiksizlik belgesi alabilir. Ancak bu teminat çok uzun süreler boyunca geçerli olmamaktadır. İşverenin kuruma sağladığı teminatın nakde çevrilmesi için tanınacak en uzun süre, teminatın verildiği ayın son günüdür. Ancak, 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi kapsamında teminatın nakde çevrilmesi bir defaya mahsus olmak üzere ertelenebilir ya da taksitlendirilebilir.

Teminatın nakde çevrilmesi için verilen süre dolduğunda, SGK tarafından gerekli kontroller yapılarak işverenin borcu ödeyip ödemediği tespit edilir. Borç ödenmemişse, teminat nakde çevrilir. Eğer borç ödenmişse, SGK tarafından işverene teminat iadesi için bir belge hazırlanır ve işveren bu teminat iadesi belgesini kullanarak teminat için verdiği senet vb. belgeyi geri alabilir. İlişiksizlik belgesi ve teminat iadesinde teminat iadesi için verilen belgenin formatı aşağıdaki gibi olmalıdır.

blank

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. yapım işlerinde, 4734 sayılı kanunun 13. maddesine istinaden (diğer şartların gerçekleşmesi kaydıyla) teminatın iadesinde geçici kabul tutanağının onaylanmasından sonra yarısı, ilişiksizlik belgesinin getirilmesi ve kesin kabul tutanağının onayından sonra kalan yarısının iade edilebileceği belirtilmektedir. Oysa SGK ya göre kesin teminatın kısmen veya tamamen iadesi imkanının başladığı tarihten itibaren ……… denildiğinden kesin teminatın iadesinde 4734 sayılı kanuna göre teminatın yarısının iadesinde de ilişiksiz belgesinin aranması gerekir. Peki geçici kabul tutanağının onayından sonra teminatın yarısının iadesi için ilişiksizlik belgesi alındığında, kesin kabul tutanağının onayından sonra kalan yarısının iadesi için tekrar ilişiksiz belgesi alınacak mı ? Yoksa daha önce alınan ilişiksiz belgesi geçerli olup tekrar istenmesine gerek yokmudur? Bilgilendirirseniz memnun olurum. SAYGILARIMLA

  2. 2004 yılında bir kamu kurumunda yapılan tadilat işi için firma süresiz teminat veriyor idareye daha sonra bilinmeyen sebebden dolayı yine başka bir bankadan eskisini alarak 2006 tarihli yeni teminat mektubunu idareye veriyor. İdare şirket mektubu gelip almadığı için 2014 yılında bankaya iade ediyor. Ancak SGK Temmuz 2017 de idareye ilişiksizlik belgesi düzenlenmesi için bir takım bilgileri talep eden yazı göndeiryor ve uyarıyor İLİŞİKSİZLİK olmadan iade edilemez diye neredeyse 10 sene geçmiş olayın üstünden … İhale ile ilgili dosya bulunamıyor. Daha önce ödenen 3 hak ediş üzerinden sağlanabildiği kadar bilgiler sağlanıyor. Ancak SGK sitesinden ihale ile ilgili ekrandan iş yeri numarası ile bakıldığında söz konusu ihale ile ilgili bir borç bulunmazken firmanın TÜRKİYE genelinde 285.000.000 lira borcu bulunuyor.
    Soru 1 : Bu durumda teminatı iade eden personel nasıl bir yaptırımla karşılaşır 5510/90 Md. açık bir yanıt vermiyor.

    Soru 2 : İhale iş yeri sicil no ile borç gözükmemekte ancak bu borcun olmamasının sebebi hala ilişiksizlik belgesinin olmamasımı ? Yani idare talep edilen bilgileri sgk ya gönderdiğinde borç gözükmemesine rağmen borç çıkarılabilir mi? Buradaki hesaplama nasıl oluyor ? Türkiye geneli borç ile ilgili sgk firmanın kurumdaki teminatını bozdurabilirmi yoksa sadece o ihale ile ilgili işlemi alakalıdır iade edilen teminat?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı