emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
SGK
08.09.2020

SGK ilişiksizlik belgesi başvurusu için SGK’nın resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bunun için e-bildirge kullanıcı adınız, sistem şifreniz ve işyeri şifreniz gerekmektedir. Eğer bu bilgileriniz mevcut değilse ya da bu bilgilerinizi hatırlamıyorsanız e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız da mümkündür. SGK’nın web sitesine girdikten sonra “İlişiksizlik Belgesi Başvurusu” kısmını bulmanız gerekmektedir. Bu kısmı bulduktan sonra sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek başvuru işleminizi tamamlamanız mümkündür. Eğer ihale makamına ihaleli işler için bildirim yapmanız durumu söz konusuysa bitiş tarihi bilgisini yazmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Gerekli bilgilerinizi girdikten ve başvurusu tamamladıktan sonra SGK İlişiksizlik Belgesinin barkodu çıktığınızı temin etmeniz mümkündür.

İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Adımları

Bazı adımları takip ederek ilişiksizlik belgesi başvurunuzu hatasız bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzu hızlı ve sağlıklı bir şekilde tamamlamak için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • SGK’nın resmî web sitesine girin.
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile kimliğinizi doğrulayın.
 • Sayfada bulunan “e-sgk” seçeneğini tıklayın.
 • Görüntülediğiniz web sayfasındaki “Diğer Uygulamalar” kısmına girin.
 • Açılan sayfada “İlişiksizlik Belgesi Başvuru” seçeneğini görüntüleyeceksiniz. Bu seçeneği tıklayarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvuru işleminiz akabinde sistem sizden birtakım onaylamalar yapmanızı talep eder. Bu onaylama işlemini tamamladıktan sonra SGK İlişiksizlik Belgesi için doldurmanız gereken bilgileri de doldurarak online başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

İlişiksizlik Belgesi Sorgulama

İlişiksizlik belgenizi sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Fakat e-devlet sistemi üzerinden ilişiksizlik belgesi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. E-devlet şifreniz yoksa oluşturmak için PTT şubelerine müracaat etmeniz gerekir. 2 TL hizmet bedeli karşılığında kısa bir sürede e-devlet şifrenizi oluşturabilirsiniz. Eğer şifrenizi daha önce oluşturduysanız fakat anımsamıyorsanız e-devlet sisteminin giriş menüsünde yer alan şifre değişikliği kısmından şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bu kısımlar şifrenizi yenilemek için cep telefon numaranızı sistemde kayıtlı cep telefon numarası olması gerekir. Eğer cep telefon numaranız sistemde kayıtlı değilse tekrar PTT şubelerine müracaat edebilir ve 4 TL hizmet bedeli karşılığında şifre yenileme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

[highlight color=”red”]Eğer e-devlet şifreniz varsa ve şifrenizi biliyorsanız ilişiksizlik belgesi sorgulama işlemi için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Arama kısmına “ilişiksizlik belgesi” yazın ve aratın.
 • Çıkan sonuçlarla birlikte sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK İlişiksizlik Belgesi İçin Gerekli Olanlar

SGK İlişiksizlik Belgesi sorgulama işleminizi tamamlayabilmek için öncelikle asgari işçilik tutarınızın bildirilmiş olması şartı aranmaktadır. Ayrıca e-dosyaya dair bütün bilgilerinizin bulunmasa da gerekmektedir. Bu şartların karşılanması durumunda SGK İlişiksizlik Belgesi başvurunuzu tamamlayabilir ve belgenizi temin edebilirsiniz. Gerekli olan bu durumlara dair eksik ya da hatalı bir durumun gözlenmesi halinde SGK ile iletişime geçerek durumun nasıl düzeltileceğine dair bilgi alabilirsiniz.

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusunun Süresi Ne Kadardır?

İş bitiminin ardından geçen 30 günlük süre SGK İlişiksizlik Belgesi başvurusu için gereklidir. Eğer bu 30 günlük vakit dolmadan SGK İlişiksizlik Belgesi başvurusu söz konusu olursa bu durumda başvuru sahibi SGK tarafından cezaya tabi tutulabilir. Dolayısıyla vakit aralıklarını doğru değerlendirerek bu işlemi tamamlamanız önerilmektedir.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”İlişiksizlik Belgesi Ne Anlama Gelir?” answer-0=”İlişiksizlik belgesi SGK tarafından alınan, para cezası ya da borç gibi durumların olmadığını ispatlayan belgedir.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”İlişiksizlik Yazısı Nasıl Alınır?” answer-1=”Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne müracaat ederek ya da SGK’nın resmi web sitesi üzerinden başvuru yaparak ilişiksizlik yazısı alabilirsiniz.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”E-devlet üzerinden “SGK Borcu Yoktur” yazısı nasıl alınır?” answer-2=”E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kurumların yer aldığı kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girmeli ve “e-borcu yoktur” yazısına tıklamalısınız.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Yorumlar

 1. esme dedi ki:

  Firmanın teminat mektubu SGK borcuna istinaden nakde çevrilmiştir. Borç düşüldükten sonra kalan kısmın iadesi için tekrar ilişiksiz belgesi istenmeli midir?

 2. ŞAHİN dedi ki:

  İŞ BİTİRME DİLEKÇESİNİN ÖRNEĞİ

 3. h.tuna çelen dedi ki:

  yapım işlerinde, 4734 sayılı kanunun 13. maddesine istinaden (diğer şartların gerçekleşmesi kaydıyla) teminatın iadesinde geçici kabul tutanağının onaylanmasından sonra yarısı, ilişiksizlik belgesinin getirilmesi ve kesin kabul tutanağının onayından sonra kalan yarısının iade edilebileceği belirtilmektedir. Oysa SGK ya göre kesin teminatın kısmen veya tamamen iadesi imkanının başladığı tarihten itibaren ……… denildiğinden kesin teminatın iadesinde 4734 sayılı kanuna göre teminatın yarısının iadesinde de ilişiksiz belgesinin aranması gerekir. Peki geçici kabul tutanağının onayından sonra teminatın yarısının iadesi için ilişiksizlik belgesi alındığında, kesin kabul tutanağının onayından sonra kalan yarısının iadesi için tekrar ilişiksiz belgesi alınacak mı ? Yoksa daha önce alınan ilişiksiz belgesi geçerli olup tekrar istenmesine gerek yokmudur? Bilgilendirirseniz memnun olurum. SAYGILARIMLA

 4. Mustafa altintas dedi ki:

  ilişissizlik belgeniz 22 gündür hala onaylanması borcumuz falanda yok

 5. vatandaş dedi ki:

  2004 yılında bir kamu kurumunda yapılan tadilat işi için firma süresiz teminat veriyor idareye daha sonra bilinmeyen sebebden dolayı yine başka bir bankadan eskisini alarak 2006 tarihli yeni teminat mektubunu idareye veriyor. İdare şirket mektubu gelip almadığı için 2014 yılında bankaya iade ediyor. Ancak SGK Temmuz 2017 de idareye ilişiksizlik belgesi düzenlenmesi için bir takım bilgileri talep eden yazı göndeiryor ve uyarıyor İLİŞİKSİZLİK olmadan iade edilemez diye neredeyse 10 sene geçmiş olayın üstünden … İhale ile ilgili dosya bulunamıyor. Daha önce ödenen 3 hak ediş üzerinden sağlanabildiği kadar bilgiler sağlanıyor. Ancak SGK sitesinden ihale ile ilgili ekrandan iş yeri numarası ile bakıldığında söz konusu ihale ile ilgili bir borç bulunmazken firmanın TÜRKİYE genelinde 285.000.000 lira borcu bulunuyor.
  Soru 1 : Bu durumda teminatı iade eden personel nasıl bir yaptırımla karşılaşır 5510/90 Md. açık bir yanıt vermiyor.

  Soru 2 : İhale iş yeri sicil no ile borç gözükmemekte ancak bu borcun olmamasının sebebi hala ilişiksizlik belgesinin olmamasımı ? Yani idare talep edilen bilgileri sgk ya gönderdiğinde borç gözükmemesine rağmen borç çıkarılabilir mi? Buradaki hesaplama nasıl oluyor ? Türkiye geneli borç ile ilgili sgk firmanın kurumdaki teminatını bozdurabilirmi yoksa sadece o ihale ile ilgili işlemi alakalıdır iade edilen teminat?