SGK

SGK Müstehaklık Sorgulama

tahlil sonucu sorgulama enabiz ve devlet hastanesi

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşlarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de ilerleyen teknoloji sayesinde internet sistemi üzerinden SGK’ya ait işlemleri yapabilme imkanınızın olmasıdır.

SGK Müstehaklık Sorgulama Nedir, Ne İşe Yarar?

SGK müstehaklık, bir iş kazası veya meslek ile ilgili bir hastalık sonucunda iş göremez hale gelen veya belli bir süre boyunca çalışamayacak olan vatandaşlara sağlanan güvence parasıdır. Bu parayı alıp almadığınızı öğrenebilmek için yaptığınız işleme de SGK müstehaklık sorgulama işlemi denir. Yazımızın devamında sizlere bu işlemi internet üzerinden nasıl yapacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

İşleminizi yapacağınız site şifreli bir sitedir. Bu site üzerinden işlemi yapabilmek için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu şifreyi herhangi bir postane şubelerinden teslim almanız mümkündür. Şifrenizi alabilmek için postaneye gittiğinizde şifre alma başvuru yapmanız gerekecektir. Başvurunuzun sonunda ise sizden kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti istenecektir. Bunları eksiksiz bir şekilde yaptığınızda şifrenizi size özel bir zarf içerisinde teslim alabilir, E-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız her işlemde şifrenizi kullanabilirsiniz. Güvenliğiniz açısından şifrenizi kimseyle paylaşmamanızı öneririz. Şifreniz size özeldir ve sadece sizin adınıza işlem gerçekleştirilebilmektedir.

SGK Müstehaklık Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK müstehaklık sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle yazımızın sonunda bulunan internet adresine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfayı sizler için aşağıdaki resimde göstermiş bulunmaktayız. Bu sayfa üzerinde bulunan ve resimde daire içerisine alarak göstermiş olduğumuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneğe tıkladığınızda açılacak olan kimlik doğrulama platformunda kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde bulunan işlemi tamamladıktan sonra açılacak olan kimlik doğrulama platformu aşağıdaki resimde olduğu gibidir. Bu resimde sizler için doldurmanız gereken alanları ok işaretleri ile göstermiş bulunmaktayız. Ok işaretleri ile gösterdiğimiz alanlara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu alanları doldurduktan sonra yapmanız gereken diğer şey hemen sayfanın alt tarafında bulunan ve resimde daire içine alarak işaretlemiş olduğumuz “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamaktır.

Böylelikle SGK müstehaklık sorgulama işleminizi E-Devlet sisteminden başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız. Açılacak ekran üzerinde bilgilerinizi görebilirsiniz.

Shares:

2 Yorumlar

 • Aydin Duyar
  18.03.2016

  Babamdan Emeklilik ayligi alan annem bakima muhtac 95 prosentli . Abim bakmak zorunda oldugu icin calisamiyor.sigortadan annemebaktigi icin aylik alabilirmi. Selamlar.

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   25.03.2016

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir