SGK

İki Maaş Alma Şartları Nelerdir?

Bir toplumda yaşayan düşmüş ve zor durumdaki kimselerin korunması devletin sorumluluğundadır. Yakınlarını kaybetmiş, yetim, dul ve güçsüz kimselerin desteklenmesi adına da bir çok sosyal uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye tarafından koordine edilmekte, düzenlenmekte ve uygulamaya konulmaktadır.


Bir dönem gündeme bomba gibi oturan devlet çift maaş alan duldan geri istiyor uygulaması geçmişte kaldı. Uygulamanın gündeme geldiği dönemde önce eşinden boşanıp dul maaşı alan; ancak beraber yaşamaya devam eden kadınlar tespit edilip geri ödemeler talep edilmişti, ardından da bir maaşı bulunmasına rağmen dul ve yetim maaşı talep edenler tespit edilerek geri ödemeler istenmişti. Ancak artık her iki maaşında alınabilmesinin önü açıldı ve yetim ve dul kadınlar çifte maaş alabiliyorlar.

Dul ve Yetim Maaşı

Sigortalı bir işte çalışan anne, baba veya eşin vefat etmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu, kişinin hak sahibi yakınına kişinin sigorta birikiminden maaş ödemektedir. Maaşın sağlanması için daha önceleri o dönemdeki yasalar uyarınca uygulama yapılıyordu. Çift maaş uygulaması da bu noktadan etkileniyor. Çift maaşın alınabilmesini kişinin vefat tarihi ve statüsü belirlemektedir. Zira 1.10.2008’den önce vefat edenlerin sigorta kolları farklıysa çift maaş söz konusu olabiliyor.

Uygulamaya göre vefat eden kişi ile hak sahibi kişinin sigorta kapsamları farklı olmalıdır. Aksi halde kişiler aynı sigorta kapsamında ise çifte maaş alınamıyor. Eğer siz SSK’lı iseniz vefat eden yakınınızın Emekli Sandığı veya Bağ-Kur kapsamında sigortalı olması gerekmektedir.

Burada ayrımı yaratan nokta ise 2008 yılından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde tüm sigorta kollarının birleşmesidir. Yani bu nedenle eğer ölüm 2008 yılından önce gerçekleştiyse ve kişi 2008 Ekim itibariyle sigortalı ise otomatik olarak bir farklılık söz konusudur.

Eğer ölüm Ekim 2008 öncesinde gerçekleştiyse ve kişi de daha önceki tarihten sigortalı ise bu durumda kişilerin sigorta kapsamlarının farklı olup olmamasına bakılarak çifte maaş alıp alamayacağına karar verilecektir. Böylelikle çift maaş nedir sorusunun da yanıtını tespit ederek, detayları ile sunmuş olduk.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyi günler,
    Annem 1995 yilinda vefat eden babamdan dolayi emekli sandığından maaş alıyordu. Daha sonra 1997 yilinda vefat eden babasından dolayı da bagkur maasi almaya başladı. İki yil kadar önce sgk bize ulaşarak gelir testine tabi tutulduğunu ve buna göre son 4 yil kendisine ödenen bagkur maaslarinin geri ödenmesini talep etti ve şu anda aldığı emekli sandigi maasindan bu miktar taksitler halinde kesiliyor. Bu konu ile ilgili birsey yapilabilir mi, kesilmeye devam mi edilecek? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı