ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Tahsis Talep Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

SGK Tahsis Talep Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?
SGK
05.09.2020

SGK tahsis talep formu, sigortalı olarak vefat eden kişinin 18 yaşından büyük hak sahiplerinin maaş, evlenme, cenaze yardımı alma taleplerini yaparken, iletmeleri gereken formdur. Form’un ilgili alanlarına TC kimlik numarası, ad ve soy ad, sigorta sicil numarası, vefat edenin emeklilik tahsis numarası yazılmalıdır.

Form doldurulurken başvuru talebini açıklamak için ‘’ Tahsis Talep Çeşidi’’ başlığı altına yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş görmemezlik geliri, malulen emeklilik kalemlerinden hangisi için başvuru yapıldığı yazılmalıdır. Doldurulması gereken diğer alanları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

SGK Tahsis Talep Formu Ölüm Tarihi Alanı Nasıl Doldurulur?

Tahsis talep çeşidi başlığı altına başvuru amacı yazıldıktan sonra, ‘’Ölüm Tarihi’’ başlığı altına ise vefat eden sigortalı çalışanın ölüm tarihi yazılır. Vefatı ardından aylığından yararlanılmak istenen kişinin ölüm tarihi, ay. gün. yıl şeklinde belirtilmelidir.

SGK Tahsis Talep Formu Banka Hesap Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formu üzerinde yer alan ‘’Banka hesabı’’ başlığı altına, maaş almak istenilen banka kuruluşunun ismi yazılır. Diğer bir seçenek ise bu alana belirli bir PTT şubesinin adresini yazmaktır. Bağlanan maaş bu alanda bilgisi sunulan banka ve PTT şubesinden çekilir.

Sigortalıya Yakınlık Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formu üzerinde yer alan ‘’sigortalıya yakınlık’’ başlığı altına, ‘’HAK SAHİBİ’’ ifadesi eklenir. ‘’HAK SAHİBİ’’ ifadesinin yanına ise çocuk, eş, anne, baba gibi yakınlık derecelerinden hangisi taşınıyor ise o yazılır.

SGK Tahsis Talep Formu Gelir Beyan Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formu gelir beyanı alanını doldurmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kısım olan bu alanda başvuru sahibine belirli sorular iletilir. Soruların her birine net yanıtlar verilmelidir.
 • Soru 1: Her türlü kazanç ile elde edilen gelirin asgari tutardan düşük olup olmadığı bu alanda sorulur. Asgari tutar altında kazancı olanlar bu alan ‘’EVET’’ yanıtını yazmalıdırlar.
 • Soru 2: SSK 41/A kapsamında alınana bir aylık olup olmadığı bu alanda sorulur. Alınana bir aylık var ise ‘’EVET’’ cevabı verilir.
 • Soru 3: BAĞ-KUR 41/B ve TC Emekli Sandığından alınan aylık bulunup bulunmadığı bu alanda sorulur. Var ise ‘’EVET’’ yanıtı verilmelidir.

SGK Tahsis Talep Formu Adres Bölümü Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formunun adres başlıklı bölümü altına, telefon ve ev adresi bilgileri sırasıyla yazılır. İşlem ardından E-posta adresi eklenip, imza başlığı karşına imza atılır.

SGK Tahsis Talep Formu Ne İşe Yarar?

SGK tahsis talep formunun işlevleri şu şekilde sıralanır:

 • Ölüm aylığı başvurusunda,
 • Yetim aylığı başvurusunda,
 • Cenaze yardımı almak için
 • Evlenme yardımı almak için
 • Emeklilik talebini iletmek için kullanılır.
Yorumlar

 1. Muharrem dedi ki:

  08/03/2023 tarihinde e devlet üzerinden yapmış olduğum emekli müracaatım yaklaşık 40 gün geçmesine rağmen hala sonuclanmamıştır bilhinize arz ederim.not:benden çok sonra müracaat eden kişilerden bazıları maaş almaya başladılar.