ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Devlet Hayvancılık için Destek Başvurusu

2023 Devlet Hayvancılık için Destek Başvurusu
22.05.2023

Devlet hayvancılık için destek başvurusu 2023 yılında Tarım ve Orman Bakanlığına yapılabilir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası kanalıyla yapılan başvurular da vardır. Devlet hayvancılık için destek başvurusu 2023 yılı için devam etmektedir.

İlgili kurumlardan başvuru yapanlar, hayvan alımlarını daha kolay şekilde yapabilir. Bu destekler hem ilk defa hayvancılıkla uğraşmaya başlayanlar hem de tecrübeli çiftçiler için sağlanır. Destek miktarları yapılacak hayvancılık türüne göre değişir.

Desteklerden yararlanmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Ziraat Bankası, destekleri vermeden önce gelir durumu, kredi notu değerlendirmesi de yapabilir. Bu detaylara göre kredinin onaylanmama ihtimali de vardır.

Desteklerden yararlanmak isteyenlerin Tarım ve Orman Bakanlığı birimlerine başvuru yapması gerekir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankasına bizzat giderek de başvuru yapılması mümkündür.

Başvurular değerlendirilerek kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap verilir. Bu sayede kredi hemen kullanıma açılır. Alınan kredilerin kullanım alanı sadece belirtilen işle sınırlıdır. Örneğin hayvan alımı yapmak için kullanılan kredi ile başka türlü bir harcama yapılamaz.

Devlet Destekli Hayvancılık Nasıl Yapılır?

Devlet destekli hayvancılık yapmak isteyenlerin hayvancılık hibelerine başvuru yapması gerekir. Bu hibeler sadece belirli şartları sağlayan çiftçilere verilir. Hayvancılık yapmak isteyenler, krediden yararlanabilir.

Devlet destekli hayvancılık için kredi veren kuruluşlar arasında KOSGEB de vardır. KOSGEB’in hayvancılık hibelerine başvuru yapılabilir. Hayvancılıkla uğraşanlar yaygın olarak Ziraat Bankası kredilerine başvuru yapar. Banka; arıcılık, balıkçılık gibi farklı alanlarda destek verir.

Devlet destekli hayvancılık için Tarım ve Orman Bakanlığı birimlerine de başvuru yapılabilir. Bu sayede ilgili dönemde hangi destek için başvuru alınıyorsa ona başvuru yapılır. Destek dönemleri genellikle belirli bir zaman dönemi ile sınırlıdır. Bu nedenle başvuru dönemlerini kaçırmamak gerekir.

Destek almak isteyenlerden proje sunmaları ve belirli eğitimlere katılmaları da istenir. Kredinin doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığının anlaşılması için denetimler de yapılır. Usulsüz kullanımlarda kredi tutarı geri istenir

Devlet Destekli Hayvancılık Şartları Nelerdir?

Devlet destekli hayvancılık yapmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Bunun yanı sıra başvuru sahiplerinin 18 yaşından büyük olması da gereken şartlar arasındadır. Diğer şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hazırlanan projelerin Tarım ve Orman Bakanlığının il-ilçe müdürlükleri tarafından kabul edilmesi gerekir.
 • Yeterli sermaye şartı vardır.
 • Başvuru yapan kişilerin hayvanları yetiştirmek için uygun bir alanı bulunması gerekir.
 • Başvuru sahibinin 10-50 adet büyükbaş, 100-300 küçükbaş hayvanı olmalıdır.
 • Yem yetiştirmeye yönelik projeler başvuranların yem yetiştirmek için uygun alanları olmalıdır.

Belirli kredi türlerinde şartlar bu şekilde sıralanabilir. Ancak farklı kredi türlerinde şartlar değişmektedir. Bu nedenle kredi türüne göre şartlar, kapsamlı şekilde incelenmelidir.

Devlet Hayvancılık İçin Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet hayvancılık için destek başvurusu yapmak isteyenler, internet üzerinden başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra bizzat müracaat da yapılabilir. Tarım kredi kooperatifleri, kalkınma ajansları ya da Ziraat Bankası kanalıyla başvuru yapılabilir.

Başvurular sırasında her kurumun kendine özel şartları olabilir. Bunun yanı sıra destekleme alanları da değişir. KOSGEB üzerinden destek almak isteyenlerin kosgeb.gov.tr adresine girmesi gerekir. Ardından “Ulusal Destekler”, “Destek Kategorileri” seçeneklerine tıklanmalıdır.

Yukarıdaki ekranda “Devamı İçin” yazan kısma tıklanmalıdır. Ardından “İlgili Kurumun Destek Sayfası İçin Tıklayınız” seçeneğine tıklanmalıdır.

KOSGEB, tarimorman.gov.tr adresine yönlendirme yapar. Bu adresten alt kısımda bulunan “Çiftçi” seçeneği tercih edilmelidir.

Devlet hayvancılık için destek başvurusu 2023 başvuruları için gelen ekranda “Hayvancılık” seçeneği tercih edilmelidir.

Hayvancılık” seçeneği tercih edildikten sonra gelen seçenekler arasından uygun olan tercih edilmelidir. Büyükbaş, küçükbaş, kürk hayvancılığı gibi pek çok alanda destekler vardır.

E-Devlet üzerinden de hayvancılık başvuruları yapılabilir. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Ekranın sağ kısmında bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.

Gelen ekranda e-devlet şifresi ve kimlik numarası kullanılarak sisteme giriş yapılır. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT üzerinden alınabilir.

e-devlet şifresi almak için : https://www.ssk.biz.tr/ptte-gitmeden-edevlet-sifresi-nasil-alinir/

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet destekli hayvancılık kredisi şartları, kurumlara göre farklılık gösterir. Ziraat Bankasının başvuru şartları kredi türlerine göre farklı şartları söz konusudur. Başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması gerekir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da şartlar arasındadır.

Devlet destekli hayvancılık kredisi için ilgili kuruma başvuru yapmak gerekir. Bazı krediler için Ziraat Bankası internet şubesinden başvuru yapmak mümkündür. Ancak bazı kredi türlerinde bizzat şubeden başvuru yapmak gerekir.

Hayvancılık kredisi için alınan destek sadece hayvancılık alanında belirtilen alımlarda kullanılır. Makine ve teçhizat alımı için kredi kullanıldıysa alınan destek, başka alanda kullanılamaz. Ziraat Bankası tarafından yapılan denetimlerle kredinin doğru kullanılıp kullanılmadığı incelenir.

Süt Hayvancılığı Devlet Desteği

Süt hayvancılığı devlet desteği ile süt üretimi ve yetiştiricilik yapılabilir. Süt hayvancılığı için destekler, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan alınabilir. Bunun yanı sıra diğer kurumlardan da destek alınması mümkündür.

Süt hayvancılığı desteği ile ahır kurulması, süt sığırcılığı yapılması mümkündür. Bu sayede süt üretilerek satılabilir. Bunun için ilgili kurumun istediği şartları yerine getirmek gerekir. Kurumlar, ilk olarak çiftçinin bu işi yapmak için gerekli alana sahip olup olmadığına bakar. Bunun yanı sıra işin sürdürülebilirliği de önemlidir.

Süt hayvancılığı devlet desteğinden yararlanmak için çiftçinin üzerinde icra takibi, haciz olmaması da önemlidir. Daha önce hayvancılık kredisi alıp geri ödeme yapmayanların da kredi kullanması mümkün olmaz.

Hayvancılık İçin Devletten Arazi Kiralama

Hayvancılık için devletten arazi kiralama desteği de alınabilir. Tarım ve Orman Bakanlığı, Arazi Edindirme ve Değerlendirme Dairesi, bu konuda gereken desteği sağlar. Birim tarafından toprağı yetersiz olan ya da hiç toprağı olmayanlara destek verilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, küçük ve parçalı yapıda olan arazileri üretime kazandırır. “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması ve Türkiye’de Arazi Bankacılığının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında kurumdan arazi desteği de alınabilir.

Arazi desteği almak isteyenlerin tarım ve kredi kooperatiflerine başvurması mümkündür. Kurum yetkilileri ile yapılacak görüşmelerde arazi desteği hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Büyükbaş Hayvancılık Devlet Hibesi

Büyükbaş hayvancılık devlet hibesi için KOSGEB’ten, Tarım ve Orman Bakanlığından başvuru yapılabilir. Kredi ile kaç adet hayvan alımı yapılacağı belirlenir. Aynı zamanda kurumların diğer şartlarını da yerine getirmek gerekir.

Kurumların ahır genişliği, arazi genişliği, yem yetiştirme gibi farklı şartları olabilir. Ziraat Bankası kredilerine başvurarak hibe desteği almak isteyenlerin ziraatbank.com.tr adresinden internet şubeye giriş yapması gerekir.

Ticari krediler için Ticari ya da Kurumsal kısmından giriş yapılmalıdır. Bireysel kredi desteği almak isteyenler de Bireysel seçeneğini tercih etmelidir. Ardından kimlik numarası ya da müşteri numarası ile giriş yapılabilir. Ziraat Bankası girişi için internet şubesi şifresinin de bilinmesi gerekir.

Kurumlara yapılan başvurular değerlendirilerek kime kredi verileceğine karar verilir. Devlet hayvancılık için destek başvurusu 2023 için başvurular kolayca yapılabilir. Ziraat Bankasının hayvancılık kredi seçenekleri şu şekildedir:

 • Altın kovan kredisi
 • Çiftçi destek kredisi
 • Tarımsal KOBİ kredisi
 • Kadın çiftçi kredisi
 • Genç çiftçi kredisi
 • Balıkçı destek kredisi
Yorumlar

 1. Yusuf Bozkurt dedi ki:

  İki kardeşiz hayvancılık yapıyoruz şuan beş tane inegimiz var ama 400 baş koyun almayı düşünüyoruz bize yardımcı olurmusunuz

 2. murat dedi ki:

  Küçük baş ve büyük baş hayvancılıkta birlik lere kayıtlı olmamaz hıbe destegını almamaz yeterlımı Kredıler faizlımı