• Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir Mi?


  Hayvancılık sektörünün gelişmesi ve daha çok verim alınabilmesi için devlet destek veriyor. 5 yıl geri ödemesiz kredi veren bankaların yanı sıra, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için hibe desteği devlet tarafından veriliyor. 2017 yılında, ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçiler için hayvancılık hibe değerleri resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kırsal alanlarda yaşayan kişilerin, hem gelirinin arttırılması sağlanarak hem de daha yüksek verim alınması hedefleniyor. Bu anlamda devlet, %60-100 arasında hibe desteğini sunuyor.


  Hayvancılık Hibesi Nedir?

  Kaz, ördek, keçi, koyun, hindi, manda, teke, düve ve ipek böceği yetiştiriciliği için devlet hibesini sunuyor. Bu hayvanların alımı sırasında ya da yetiştiriciliğinde, ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçiler hibe desteğinden yararlanabiliyor. Üyeliği bulunmayan kişilere kesinlikle hayvan hibe desteği verilmiyor. Bu yüzden kişilerin belirlenen şartları taşıması önemli bir rol oynuyor.

  Nasıl Başvuru Yapılır?

  Başvuru yapmak isteyen kişiler, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu tarihler arasında il ve ilçelerde başvuruları değerlendiriyor. Hayvan ve hayvancılık hibesi projesi için, damızlık koyun, keçi, dana, düve, teke, kaz, ördek ya da ipek böceği alımı için devlet destek veriyor. Sadece alımı için değil yetiştiriciliği için de hibe desteği sağlanıyor. Bu proje kapsamında belirlenen hayvanların alımı veya yetiştiriciliği için, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine verilen tarihler arasında başvuru yapılması gereklidir.

  Ne Zaman ve Ne Şartlarda Hibe Veriliyor?

  Hibe verilmesinin temel şartı, ÇKS’ye kayıtlı olmaktır. Kaydı bulunan her çiftçi 18-65 yaş aralığındaysa işlemleri gerçekleştirilebilir. 2017 ve 2019 yılları arasında verilecek olan hibe Ziraat Bankası tarafından ödenecek. Bu tarihler arasında başvuru yapmayan kişiler hibe konusunda hak iddia edemeyeceklerdir. Hibenin durumuna göre, %50-100 arasında destek verilmesi sağlanacaktır.

  Küçükbaş Hayvancılık Hibe Desteği

  Küçükbaş hayvanların alımı ve yetiştiriciliğinde daha çok verim alınması ve hayvancılığın gelişmesi için hibe seçeneği bulunuyor. Bu sayede dışa bağımlılığın da azaltılması hedefleniyor. 500 ve üzeri koyun için destek veriliyor. Sürü yönetim istihdamının değeri ise 5.000 TL’dir. Küçükbaş hayvancılıkta devletin hibe desteği ise, 100-200 baş hayvana veriliyor. Hayvan sayısı artarsa ve yeni ağıl yapılma düşüncesi varsa 120.000 TL değerinde oluyor. Bu değerin en az 60.000 TL’lik kısmını devlet hibe ediyor.

  Sponsorlu Bağlantılar


  30 Bin TL Hibe Desteği

  2017 yılında yapılan düzenlemeyle ilgili olarak, köye dönen ya da hayvancılıkla uğraşmak isteyen 24-30 yaş arasındaki gençlere küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği için 30.000 TL hibe veriliyor. Geri ödemesiz kredi sayesinde, 15.000 genç çiftçi olması sağlanacak. Hibe için, hayvan hibe teşviklerine başvuru yapılabilir. TİGEM tarafından değerlendirilip projesi onay alan gençlere devlet tarafından 30.000 TL değerinde hibe verilecek. Geri ödemesiz olarak gerçekleştirilecek bu hibe gençlerin önünü açmayı ve gelir elde etmelerini sağlayacak.

  Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği

  Küçükbaş veya büyükbaş yetiştiriciliği yapmak isteyen gençlerin önleri oldukça açık görünüyor. Sadece gençler değil herkes büyükbaş yetiştiriciliği için hibe alabilir. TKDK tarafından, büyükbaş ve küçükbaş üreticilerine, yetiştiricilerine hibe kredisi ve teşvikleri verildi. 2017 yılında da bu hibe ve teşviklerin verilmesi devam ediyor. Böylelikle kırsal bölgelerde yaşayanların geçimini sağlaması ve kalkınması hedefleniyor.

  Hangi Alanlara Hibe ve Teşvik Verilir?

  Hibe destekleri 3 şekilde TKDK tarafından yapılıyor. Süt üreten, kırmızı et üreten, kanatlı eti üreten, yumurta üreten tarımsal işletmeler için hibe seçenekleri 101 Nolu teşvik içerisinde yer alıyor. 103 Nolu yatırımlara bakıldığında, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ve meyve sebze üretiminin işlenmesi ve pazarlanması alanında hibe ve teşvikler görülüyor. 302 Nolu hibe ve teşviklere bakıldığında da, Su ürünleri yetiştiriciliği, Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi ve işlenmesi, Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve pazarlanma süreci, Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, Zanaatkarlık ve yerel ürün teşvik ve hibeleri görülüyor.

  KOSGEB Desteği, Hibe ve Teşvikleri

  KOSGEB, tüm girişimcilik hayali olanlara hibe ve teşvik seçenekleri sağlıyor. 50.000 TL değerinde hibe ve 100.000 değerinde faizsiz kredi imkanını girişimcilik hayali olanlara sunuyor. Bazı şartlar karşılığında hibe ve teşvikler veriliyor. Bu şartlara sahip olmayan kişiler hibe ve teşvik başvurularında bulunamıyor, bulunsalar da geçersiz sayılıyor. KOSGEB hibe desteğine sahip olabilmek için ilk olarak, uygulamalı girişimcilik eğitiminin 70 saatli bölümü yani tamamına katılım sağlamak gerekiyor. Bu eğitim tamamen ücretsiz olarak veriliyor.

  KOSGEB Başvuru ve Hibe Desteği Şartları

  Hibe desteği olabilmesi için uygulamalı girişimcilik eğitiminin başarı bir şekilde tamamlanması göz önünde bulunduruluyor. Bu uygulama, 70 saatlik bir kurstan oluşuyor. 24 saati uygulamalı olarak atölyede gerçekleştiriliyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp başarı sağlayan kişiler KOSGEB tabanına kayıt olabiliyorlar. Bir plan doğrultusunda, başvuruları değerlendiriliyor. Yapılacak olan girişimcilik faaliyetinin, önceden planlanmış olarak başvurulması gerekiyor. Bu sayede başvurular değerlendirilip hibe desteği alınabiliyor. Bu sayede esnaflar, işçiler ve gençler hem ek iş yapabiliyorlar hem de yeni işlerini kurabiliyorlar. Proje onaylandıktan sonra 50 bin TL değerinde hibe seçeneği ya da 100 bin TL değerinde faizsiz kredi imkanına sahip olunabiliyor. Şartlarının oldukça zor olduğu da yapan kişiler tarafından belirtiliyor.

  Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
  tıkla sorunu sor

  Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat dedi ki:

   Küçük baş ve büyük baş hayvancılıkta birlik lere kayıtlı olmamaz hıbe destegını almamaz yeterlımı Kredıler faizlımı

  Sorunuzu Yazın