• 2019 Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ?

  2019  yılı dul aylığı şartları geçtiğimiz yıllarla paralel olarak 2019 yılı başvurularında da talep edilmeye devam edilmektedir. Eşi vefat ederek geride dul kalmış eşlere yönelik olarak verilen dul aylığı, SGK tarafından hak sahiplerine verilmeye devam edilmekle birlikte yeni başvuruların da değerlendirilerek aylığa bağlanma süreci devam etmektedir. 5510 sayılı SGK Kanunu’nun 32. Maddesine göre sigortalı olarak çalışan kişinin vefat etmesi sonrası belirli şartların yerine getirilmesi ile birlikte verilen ve halk arasında verilen dul aylığı, dul ve yetim aylığı kapsamında verilmekte olup aylıktan yararlanmak için;


  • SSK,
  • BAĞ-KUR
  • Emekli Sandığı

  Sigorta kollarına bağlı olarak çalışma farkı gözetilmemektedir. Emeklilik hakkı elde etmeden vefat eden çalışan eşin geride kalan dul eşinin ve çocuklarının mağdur edilmemesi için ödenen bu aylıktan yararlanmak isteyen okurlarımız aylığın bağlanma şartları, aylığın ne kadar bağlanacağı, aylığa nereye ve nasıl başvuru yapılacağı sorularının cevaplarını yazımızdan edinerek aylık hakkı kazanmak için gerekli prosedürleri yerine getirebilirler.

  2019 Dul Aylığı Şartları Nelerdir?

  Ölüm aylığı kapsamında verilen dul aylığından faydalanılabilmesi için sigortalı olarak çalışırken vefat eden eşin yerine getirmesi gerekli sigorta prim şartları bulunmaktadır. Çalışan sigortalı eşin yerine getirmesi gerekenler ;

  • En az 5 yıldır sigortalı olarak çalışıyor olmak,
  • En az 9000 gün prim ödemesi gerçekleştirmiş olmak

  Olarak belirlenmektedir. İlgili asgari şartları yerine getiren sigortalıların vefatları halinde geride kalan dul eşlerine dul aylığı bağlanmaktadır. İlgili şartlar ilk sigortalılık tarihi olarak 01.10.2008 tarihi ve sonrası olarak gerçekleşmiş sigortalılara ait olup bu tarih öncesinde istenen şartlar farklıdır.

  1 Ekim 2008 Öncesi Sigorta Girişine Sahip Sigortalıların Vefatı Sonrası Dul Aylığı Şartları Nelerdir?

  İlk sigorta girişi 1 Ekim 2008 öncesi olan sigortalıların vefatları halinde yerine getirilmesi talep edilen dul aylığı şartları farklı sigorta kollarına göre;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Ölen eşin SSK’lı olması halinde 5 yıl sigorta ve 900 gün ödenmiş prime sahip olması,
  • Ölen eşin BAĞ-KUR’lu olması halinde 3600 gün ödenmiş prime sahip olması,
  • Ölen eşin Emekli Sandığı’na tabi olması halinde 1800 gün ödenmiş prime sahip olması

  Şeklinde talep edilmektedir.

  2019 Dul Aylığı Ne Kadar?

  T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim maaşı 2019 yılı itibariyle artış gösterdi. En düşük dul aylığı 551 TL, yetim aylığı ise 275 TL oldu.

  2019 Dul Aylığından Kimler Faydalanabilir?

  Dul aylığına hak kazanılması için ölen eşin minimum şartları sağlaması halinde ölüm aylığı kapsamında verilen dul aylığından yararlanabileceklerin tespiti için dul maaşı kimlere verilir sorusuna yanıt verilmesi gereklidir. Dul aylığı almak isteyen eşlerin;

  • Ölüm anında evli olmaları,
  • Ölüm sonrası evlenmemiş olmaları

  Gerekmektedir.

  2019 Dul Aylığından Erkekler Faydalanabilir Mi?

  Kimlere dul aylığı verileceği konusunda SGK tarafından herhangi bir cinsiyet sınırlaması getirilmemiştir. Dul aylığı almak için gereken şartları yerine getiren kadınlar gibi erkekler de dul aylığı almaya hak kazanmaktadırlar.

  2019 Dul Aylığı Bağlanma Esasları Nelerdir?

  Dul aylığı, ölüm yardımı kapsamında sunulan ve dul ve yetim aylığı olarak SGK tarafından ödemesi yapılan bir maaş türüdür. Vefat eden eşin geride kalan yetim çocuklarının olması halinde bu aylık Kanun’a göre farklı oranlar eşliğinde geride kalan dul eş ve yetim çocuklara dağıtılarak ödenmektedir.

  • Çocuklara maaş bağlanmaması durumunda dul eşe %75
  • Çocuklara maaş bağlanması durumunda çocuklara %30, dul eşe %60
  • Dul eşin Kamuda çalışması veya emekli maaşı alması halinde %50
  • Vefat eden sigortalı kişinin eşi maaşının %50’sini,
  • Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşi maaşının %75’ini
  • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğu yüzde %25’ni
  • Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu varsa, çocukları maaşının %25’ni
  • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

  Oranında hesaplanarak ödenmektedir.

  2019 Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Dul aylığına hak kazanılması için vefat eden eşin gerekli ödenmiş sigorta primi şartını sağlaması sonrası dul aylığına hak kazanılması için ilgili başvurularla birlikte ikamet edilen ilde SGK İl Müdürlükleri’ne şahsen veya e-Devlet üzerinden kimlik doğrulaması yaparak başvuruda bulunulması gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin e-Devlet şifrelerini PTT şubelerinden temin etmeleri gereklidir. Şifrelerinin temini sonrası https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden aşağıdaki sıralamayı takip ederek dul aylığı başvurularını tamamlayabilirler:

  • TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama yapılır.
  • Alfabetik sıralama ile verilen e-Devlet Kapısı’ndan hizmet veren Kurumların yer aldığı Kurumlar menüsüne giriş yapılır.
  • Menü içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılır.
  • Sayfa içerisinden Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi sekmesi seçilir.
  • Açılan sekme sayfasında vefat eden eşin TC Kimlik numarası belirtilerek yönergeler takip edilir.

  2019 Dul Aylığı Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Dul aylığı hak sahipleri başvuru için talep edilen dul maaşı için gerekli evraklar ile birlikte SGK’dan temin edecekleri dilekçeyi doldurarak başvurularını belirttiğimiz yöntemlerle gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvuru için aşağıdaki evraklar talep edilmektedir:

  • Vefat eden eşin ölüm belgesi,
  • Noter tasdikli veraset ilamı,
  • Kimlik araştırma belgesi,
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Vefat eden eşin OYAK üyesi olması halinde başvuru için ilave evraklar talep edilmekte olup yukarıda yer alan evraklarla birlikte vefat eşin 2 adet fotoğrafı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin başvuru evrakları arasında yer alması istenmektedir.

  2019 Dul Aylığı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

  Dul aylığı başvurusunun gerçekleştirilmesi ardından yapılan incelemeler kısa sürede SGK tarafından sonuçlandırılarak hak sahibi dul eşe maaş bağlanmaktadır. Dul aylığı vefat eden eşin vefat tarihini devam eden ilk ayın başında ödenmeye başlamaktadır.

  2019 Dul Aylığı Nasıl Sorgulanır?

  Gerçekleştirilen dul aylığı başvurusu sonrası dul aylığının yatırılıp yatırılmadığını teyit etmek isteyen hak sahiplerinin dul maaşı sorgulama işlemleri için;

  • SGK İl Müdürlükleri’ne,
  • Ziraat Bankası ve PTT şubelerine

  Başvurmaları gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden dul aylığı başvuru iletilmesine karşın dul aylığı sorgulama hizmeti verilmemektedir.

  2019 Dul Aylığı Hangi Hallerde Kesilir?

  Hak olarak kazanılan dul aylığı, dul eşin ve yetim kalan çocukların şartlarında meydana gelen bazı değişiklik hallerinde kesilebilmektedir.

  • Dul eşin evlenmesi halinde,
  • Dul eşin sigortalı bir işe girmesi halinde,
  • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmemesi halinde 18 yaşını doldurduğunda,
  • Yetim erkek çocuğunun öğrenime devam etmesi halinde 25 yaşını doldurduğunda,
  • Yetim kız çocuğunun evlendiğinde veya sigortalı bir işe girdiğinde

  Dul ve yetim aylığı kesilmektedir.

  Maaş Sahipleri Dul Aylığı Alabilir Mi?

  Vefat eden babasından veya annesinden maaş hakkı kazananlar, bu haklarından vazgeçmeden dul aylığını alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Çift maaş olarak da tabir edilen bu durumdan yararlanılabilmesi için;

  • Vefat eden eş ile maaş hakkı bulunan ebeveynin farklı sigorta kollarına bağlı olması,
  • Vefan eden eş veya ebeveynden herhangi birinin 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde vefat etmiş olması

  Şartlarının sağlanması gereklidir. Yukarıda bahsedilen şartların her ikisinin birlikte sağlanması halinde dul aylığı hakkı kazanılabilmektedir.

  Boşanmış Eş Dul Aylığı Alabilir Mi?

  Eşimden boşandım dul maaşı alabilir miyim sorusuna yanıt arayan kişilerin dul aylığı alma hakkı bulunmamaktadır. Dul aylığına hak sahibi olunabilmesi için vefat anında evlilik birliğinin devam edilme şartı SGK tarafından talep edilmektedir.

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?



  tıkla sorunu sor

  2019 Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arzu dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 13.08.1945 doğumlu. 1968 yılından 46 gün ssk primi var, 1987-1989 yılları arasında 1 yıl 7 ay bağkuru var, 23.12.2005 yılında vefat etti askerlik borçlanması yapılarak anneme dul maaşı bağlatılabilir mi ?
   Teşekkürler.

  2. Emre dedi ki:

   Erkek kardeşim sigortalı işe girdi aldığı yetim maaşı anneme devredilmesi gerekmiyor mu

  3. MELTEM dedi ki:

   23 HAZİRAN 2019 DA BABAMIZ VEFAT ETTİ SSK DAN EMEKLIYDI ANNEMIZIN ÜZERİNE KAYITLI AKTIF OLAN SIRKETIMIZ VAR BU DURUMDA ANNEMIZ HEM ESINDEN AYLIK HEMDE DULLUK MAASI ALABILIR MI?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dulluk ve eşten maaş alma aynı şeyler. Bababnızın maaşının % 50 sini alabilir.

  4. dilek dedi ki:

   Annem vefat eden babamdan emekli maaşını alıyor. 2. ci bir maaş yani Dul maaşı da alabilir mi? e devletten başvuru yapılıyor mu? ya da nereye başvuru yapmamız lazım. lütfen bilgi verebilir misiniz

  5. Emine Baran dedi ki:

   Emekli eşim öldü. Kızım ve bana maaş bağlandı. Kızım sigortalı işe girdi. Bildirdik kesildi. Benim maaşım neden artmadı.

  6. azize zortul dedi ki:

   annem 1 aydir Dul Maas yatmiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 hattını arayarak sebebini öğrenebilirsiniz. Eğer tkrar evlenmedi veya babanızın prim günlerinde bir sıkıntı çıkmadığı sürece maaş almaya devam etmeliydi.

  7. ayşe dedi ki:

   merhaba iyi günler
   babam 2003 yılında vefat etti bu sırada annem ile boşanmışlardı
   annem dul maaşına başvuru yaptıgında siğortalı oldugu için alamamıştı şimdi başvuru yapsak olur mu ?
   teşekkürler….

  8. Sedat dedi ki:

   Babam 1980 yılında SSK emeklisiydi. 28 Ocak 2017 vefat etti. Annem babamın emekli maaşının %30 kesintili olarak alıyor. Ayrıca annem hem astım hastası raporu var hemde anjiyo oldu. İki sorum olacak. 1. Annem babamdan kalan %30 kesintili emekli maaşı dışında dul maaşı da alabilir mi? 2. Annem astım hastası ve anjiyo olması nedeniyle %30 kesinti iptal edebilir mi?

  9. Kevser Topcu dedi ki:

   Suriyeli dul bir kadin esi turkiyede oldukten sonra dul maasi alabilir mi herhangi bir sgk veya prim yok haliyle oluyorsa ne yapmaliyiz

  10. LEYLA YILDIZ dedi ki:

   Merhabalar, babam vefat edeli 10 yıl oldu ve emekliydi vefat dan sonra annem babamın emeklisini alıyor bu durumda dul maaş alabilir mi ? ve üstüne oturduğu ev tapusu var bu engel mi ?
   ( babamın emekli olması için babamın sgk sını dışar dan ödeyerek babam emekli oldu bu engel mi .)

  11. Nuray kart dedi ki:

   Ben bakurdan emeklıyım ama dulum annem cıfcı bakurundan emelı babam ssk dan emeklı ıkısıde vefay ettı magıslarından ala bılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak hem bağkur hem de ssk emeklisi anne ve babanızın maaşını alamazsınız.

  12. Gülsüm dedi ki:

   Merhabalar babam 7 yıl önce vefat etti. SSK dan emekliyi. Annem ev hanımı çalışmıyor. Annem için dul maaşı bağlanır mı acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet anneniz için başvuru yaparak dul maaşını bağlatabilirsiniz.

  13. Abdurrahman dedi ki:

   Mrba babam vefat etti tek calisanim iki kiz kardesim ve annem çalışmıyor dul maasi icin basvuru yaptim yalniz babam sigorta primi olmadigi icin ve ve sigortali calistigim icin maas alamaz dediler sizce doğru mu ne yapmaliyim bunun icin. Teşekürler

  14. Ahmet Karakaya dedi ki:

   Babam Gecen senenin 5. Ayinda vefat etti annemle ayrilmislardi ölüm ayligi için tek hak sahibi şartlari erkek kardesimde var 7. Sinif ogrencisi .. basvurumuzu yaptik ama 17 bin lira kadar borç çıkardılar bize istege bagli sigorta borcu varmis istege bagli sigorta haricinde prim günü yetiyor ama yinede bu borcu ödememiz isteniyor..işin garip tarafi basvuru mersin sgk dan yapildi daha sonra mersin sgk adanadan bir belgr istedi adana sgk ya gittigimizde 17 bin liralik borc ile ilgili birsey soylemediler 4 ayın dekontu eksik gerekirse burdan silebiliriz yinede baglanir dediler mersine döndüğümuzdede 17 bin liralik borc ortaya cikti hangisi dogruyu soyluyor bilmiyorum anlatabildiysem cevap verin lütfen.. Teşekkürler.

  15. meltem bayır dedi ki:

   Evdekilerin gelir durumu maaș alınmasına engel midir? Ben memurum annem yanıma tașındıktan sonra maașı kesildi. ikametgah değișikliğinden mi kesilmiștir gelir değișikliğinden mi?

  16. meltem bayır dedi ki:

   merhaba. Annem dul maașı alıyordu. Ben memur olarak çalıșıyorum. Annem yanıma tașındıktan sonra maașı kesildi. Benim memur olmam annemin maaș almasına engel midir? Yoksa sadece adres değișikliğinden dolayı mı maașı kesildi? Tekrar bașvursak maaș almaya devam edebilir mi?

  17. Ahmet dedi ki:

   eşimden dul aylığım ben evlenince kesildi,kesilen maaş devletemi kalır yoksa yetim aylığı alan kızıma mı aktarılır…teşekürler….

  18. Cafer kubacık dedi ki:

   Merhaba Annem Boşandı Şimdi dul Maaşı Almıyor sebebi çocukları Sigortalı olduğu için Dul maaşı alamıyor Üstelik yaşlılık maaşı dahi almıyor tsk ederim

  19. Naime dedi ki:

   Bende raporlayım ama çalışmıyor yüz kırk engelim sol kolum kulanmlyorum

  20. NİLGÜN ERDEM dedi ki:

   Eşim vefat etti 8 yıl oldu ancak sigortası 9 gün asker lik yapmadığı için bende işyeri sahibi olduğum için yetim ve dul aylığından faydalanamadım. İşyerinin kapamasını versemde sigorta şartları olmadığı için bu imkândan faydalanamıyorum. Emekli olmam için yaşı beklemem gerekiyor. Valilik bir kampanya dahilinde oğlum için bir maaş bağladı ama tahsili için yardım almam gerekiyor. Baban yaşıyor ondan maaş bağlatabiliyormuyum. İşyerini kapatmam durumunda nasıl haklara sahip olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşını alabilmeniz için sigortalı olmamanız ve Babanın vefat etmiş olması gerekmektedir. Mevcut durumda veya işyerini devretseniz de baba sağken maaş alamazsınız.

  21. Sevil Tofta dedi ki:

   Boşanmış bulunmaktayım.Vefat eden anne ve babam bağkur emeklisiydi.Sosyal güvenlik ve maaş durumundan faydalanabilirmiyim.Tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eğer çalışmıyorsanız Hem anneden hem de babadan maaş alma hakkınız bulunuyor.

  22. Çigdem kıran dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2004 yılında vefat etti.Anneme Bagkur üzerinden uzerinden maas bağlandı.
   Annemde ssk üzerinden emekliydi.cift maaş alıyordu.
   Annem geçen sene vefat etti.
   Ben gecimsizlik nedeyle boşanmak üzereyim.calismiyorum,acaba hem annemden hem babamdan maas alabilirmiyim? Biri ssk biri Bagkur olduğu için soruyorum.tek olacaksa hangi bağlanır?
   Tesekkurler

   1. Ayse dedi ki:

    Eşimden boşandım babam bağkur emekliydi ve ölüm aylığına başvurdum üzerim de cks vardı onu kapattım bagkurluydum onuda kapattım ama üzerimde 7 büyük baş hayvan alma imkanım var mi

  Sorunuzu Yazın