• 2018 Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ?


  Dul aylığı almak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sadece kadınlara tanınmış bir hak değildir. Erkekler de dul maaşından faydalanabilmektedir. Halk arasında dul ve yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartları taşıması halinde eşi vefat etmiş dul eşlere ve yetim çocuklara yönelik olarak sunulan ödeme tipleri arasındadır. Ölen eşin emekli olmaması nedeniyle geride kalanların mağduriyetini önlemek amacıyla sosyal devlet yapısının gereği olarak sunulan hizmetten faydalanılabilmesi için bilinmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Tüm ayrıntılara hakim olunduktan sonra gerekli başvuru işlemleri aracılığıyla haktan faydalanılır. Dul aylığı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.


  Dul Maaşından Kimler Faydalanabilir?

  Yazımızın başında dul maaşından sadece kadınların değil erkeklerin de faydalanabileceğini belirtmiştik. Bu noktanın bilinmemesi nedeniyle pek çok hak sahibi erkek vatandaşımız haklarından mahrum kalmaktadır. Bu bilgi verildikten sonra dul maaşı kimlere verilir sorusunu yanıtlayabiliriz. Dul maaşından faydalanabilecek vatandaşlarımızı belirleyen etmen sigortalı olarak çalışan eşlerinin sahip olduğu prim günleridir. Dul maaşına hak kazanılabilmesi için vefatı gerçekleşen eşin;

  • En az 5 yıldır sigortalı olarak çalışmış olması,
  • En az 900 gün ödenmiş sigorta primine sahip olması,

  Gerekirken 1 Ekim 2008 öncesi gerçekleşen ölümler için bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Neden 1 Ekim 2008 öncesinde farklı uygulama mevcut diye merak edenler aranızda bulunacaktır. Bu tarih itibari ile SGK hizmete geçmiş olup tüm işlemler tek çatı altında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Ölümün 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmesi halinde gereken şartlar;

  • Ölen eşler SSK’lı ise en az 5 yıl sigortalı olması, 900 gün ödenmiş prim günü bulunması yeterlidir. Eksik günler için borçlanma yolu açıktır.
  • Ölen eşler Emekli Sandığı’na tabi ise 3600 gün prim gün sayısına sahip olması gerekmektedir.
  • Ölen eşler BAĞ-KUR sahibi ise en az 1800 gün prim günü sahibi olması gerekmektedir. Eksik prim günleri için borçlanma yolu açıktır.

  Gereken ön koşul belirtildikten sonra dul maaşı hak sahiplerinin bilmesi gereken ayrıntılardan bahsedebiliriz.

  • Ölüm anında çift yasal olarak evli bulunmalıdır.
  • Dul eşin çalışıyor ise aylığın yüzde 50’sini alması mümkündür.
  • Dul eşin evlenmemesi gerekmektedir.

  Boşanmış Eşler Dul Maaşından Faydalanabilir Mi?

  İnsanlar sadece ölüm nedeni ile dul kalmaz, boşanma anında da resmi statüleri dul olarak görünür. Halk arasında dul maaşı olarak bilinmesi nedeniyle pek çok kişinin aklında eşimden boşandım dul maaşı alabilir miyim sorusu bulunmaktadır. Toplumun geneli tarafından her ne kadar dul ve yetim maaşı olarak bilinse de SGK tarafından ödenen bu ödemenin ismi ölüm aylığıdır. Maaşı almanın koşulları arasında ölüm anında resmi olarak evlilik bağının devam etmesi maddesinin de bulunması bu noktayı açıklığa kavuşturmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Dul Maaşı Ne Kadar Süre İle Alınmaktadır?

  Dul maaşına hak kazanan dul eşlere ne kadar süre ödeme yapılacağının öğrenilmesi için dul maaşı kaç ayda bir alınır sorusunun cevaplanması gerekmektedir. Dul maaşı alabilme hakkı kazanan dul eşlere ödenen maaş 2 ayda 1 defa olmak üzere belirlenmiştir. Muhtaçlık durumunuzun devam etmesi halinde maaşı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  2018 Yılında Dul Maaşına Zam Geldi Mi?

  Her yıl asgari ücrete ve memur maaşlarına gelen zamlardan SGK ödemeleri de payını almakta, SGK’dan yapılan sosyal yardımların tutarlarında artış gerçekleştirilmektedir. Dul maaşı ne kadar oldu 2018 sorusuna yanıt arayan vatandaşlarımız için sorunun cevaplanması gerekirse, 2 ayda1 kez ödenen toplam tutar 550 TL’ye yükseltilmiştir. Aylık olarak dul eşlerin eline 275 TL tutar geçecek olup maaşların ödemesinin 2 ayda 1 defa yapıldığı unutulmamalıdır. Dul maaşının bağlanma tutarları çeşitli sebeplerle değişebilmektedir. Ölüm aylığı dul ve yetimlere birlikte verilebildiği için belirli oranlar dahilinde ödemesi gerçekleştirilmektedir.

  • Maaş tek kişiye maksimum yüzde 75 oranında bağlanır.
  • Çalışmayan eşe yüzde 60, çalışmayan çocuklara yüzde 30 oranında bağlanır.
  • Devlet kurumunda çalışan veya emeklisi gelmiş olan dul eşe yüzde 50 oranında bağlanır.

  Görüldüğü üzere hesaplama yapılarak ele geçecek para hesaplanırken bu oranlar dikkate alınmalıdır. Bu oranları kullanarak kendi durumunuza göre elinize geçecek net parayı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

  Dul Maaşı Nasıl Alınır?

  Geçmiş yıllarda SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı işlemleri ayrı binalarda ve ayrı kurumlarda gerçekleştirilmekte iken 2008 yılı itibari ile tüm kurumlar SGK çatısı altında toplandı. Dul maaşı nasıl alınır 2018 yöntemi için gerekli evraklarla birlikte SGK İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. SGK İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunurken sizden bir takım evraklar talep edilecek olup bu evrakları tamamlayarak teslim etmeniz halinde dul maaşınızı almaya hak kazanabilirsiniz. Standart dul maaşı başvurusu için;

  • SGK’dan örneği temin edilecek dilekçe,
  • Ölmüş eşe ait ölüm belgesi,
  • Kimlik araştırma belgesi,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Noter tasdikli Veraset ilamı

  Belgeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması yeterli olmaktadır. Ölmüş eş OYAK üyesi ise gereken evraklar;

  • Dilekçe,
  • Noter tasdikli Veraset ilamı,
  • Ölen eşin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Ölen eşin 2 adet vesikalık fotoğrafı,
  • Çocukların noter onaylı feragat yazısı

  Olarak belirlenmiştir. Medeni halin değişmemesi şartı ile son 5 yıla ait dul maaşını toplu edinmek mümkün olmaktadır. Toplu ödeme almak için herhangi bir prosedür yerine getirmenize gerek bulunmamakta olup ölüm belgesinde yazan tarihe göre sistem kendisi bu durumu fark ederek ödemeyi size gerçekleştirecektir. E-Devlet sistemi ile dul maaşına başvuruda bulunmanızda mümkün olup izlemeniz gereken yöntem;

  • E-Devlet Kapısı’na TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapmak,
  • Kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girmek,
  • 4C Hizmetler menüsü altında bulunan Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi sekmesine giriş yapmak,
  • Açılan sayfada ölen eşin TC Kimlik Numarasını kutucuğa yazarak Başvur düğmesine basmak

  Şeklinde belirlenmiştir. Bu yöntemle başvuru gerçekleştirmek için ölen eşin 4/1-c kapsamında aylık alıyor olması gerekmektedir. E-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için e-Devlet şifresi sahip olmayan dul eşler, en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifrelerini teslim alabilecektir. Nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunmanız yeterli olup PTT şubesi tarafından şifre için 2 TL ücret talep edilmektedir.

  Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Dul maaşı sorgulama yapabilmeniz için;

  • PTT Şubelerini
  • Ziraat Bankası Şubelerini,
  • SGK İl Müdürlüklerini,

  Kullanabilirsiniz. Online olarak henüz dul maaşı sorgulamasına hitap edecek bir platform hizmete geçirilmemiş olup size saydığımız bu 3 yöntem ile maaş sorgulaması yapabilirsiniz. PTT ve Ziraat Bankası şubesi için merkez şube gibi herhangi bir şart bulunmamakta olup dilediğiniz şubeden maaş sorgulamanızı yapabilirsiniz.

  Çift Maaş Alınabilir Mi?

  Ölüm aylığı da dahil olmak üzere çift maaş alınıp alınmadığını merak edenler için konunun detaylarını açıklamakta yarar vardır.

  • Ölen eş ile anne / baba farklı sigorta koluna bağlı olmalıdır.
  • Eş veya anne / baba 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması gerekmektedir.

  Gereken şartlar sağlanması halinde dul aylığı ile birlikte anne veya babadan kazanılan haktan yararlanmak mümkün olmaktadır.

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?  tıkla sorunu sor

  2018 Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Çigdem kıran dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2004 yılında vefat etti.Anneme Bagkur üzerinden uzerinden maas bağlandı.
   Annemde ssk üzerinden emekliydi.cift maaş alıyordu.
   Annem geçen sene vefat etti.
   Ben gecimsizlik nedeyle boşanmak üzereyim.calismiyorum,acaba hem annemden hem babamdan maas alabilirmiyim? Biri ssk biri Bagkur olduğu için soruyorum.tek olacaksa hangi bağlanır?
   Tesekkurler

  Sorunuzu Yazın