Ekonomi

En Düşük Memur Maaşı İçin Kademeli Artış Sağlanacak

Yapılan açıklamalara göre en düşük memur maaşı temmuz ayı itibariyle 22.000 TL olacak. Bu artışın kademeli olarak tüm memurların maaşlarına yansıyacağı beklentisi mevcut. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaş artışına yönelik yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında bir adım daha atacağız. En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz.” sözlerini kullanmıştı. Bu açıklama ve düzenleme kapsamında, refah payı ve ayrıca gerekirse seyyanen zam yapılması gibi hususlarla en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarılacak. Yapılan zamdan diğer memurlara da pay düşecek. Memur maaşlarında artışla alakalı detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Ocakta Zam Yüzde 30 Olarak Yapılmıştı

Şu anda en düşük memur maaşları 12 bin lira civarında. Hem memur hem de emeklilerin maaşı her yıl her yıl ocak ve temmuz dönemlerinde açıklanan geriye dönük 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda belirleniyor. Normalde SSK ve BAĞ-KUR emeklileri bu enflasyon oranı doğrultusunda zam alıyor. Memur ve memur emeklisine ise önce toplu sözleşme zammı yansıtılıyor, daha sonra da önceki dönem alınan toplu sözleşmenin üzerinde gerçekleşen enflasyon farkı yansıtılıyor. Ancak ocak ayında enflasyon yükünü azaltmak için hem memura hem emekliye refah payı da eklenmiş ve zam yüzde 30 olmuştu. Bu zammın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan temmuz ayında memur maaşlarının net 22.000 TL’ye çıkarılacağı müjdesini vermişti.

EYT Emekli maaşı tablosu : https://www.ssk.biz.tr/eyt-emekli-maasi-nekadar/

Artış Emekli Maaşlarına Yansıyacak Mı?

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur maaşlarındaki artışa ilişkin TRT Haber’de yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

En düşük aylıktan sonra kademe kademe bütün memurların sınıflarına, görevlerine, unvanlarına göre ayrıca evli, çocuklu olup olmadığına göre oransal bazda yüksek oranda artışların olacağını söyleyebiliriz. Memur maaşlarına yapılacak zam oranı doğrudan doğruya memur emeklilerine de yansıyacaktır. Emekli olan memurun en düşük maaşı da yükselecektir.

Bu değerlendirme kapsamında memurlara yapılacak maaş artışının memur emeklilerinin maaşına yansıyacağını söylememiz mümkün.

EYT’liler Faydalanacak Mı? EYT’liler yasanın meclisten geçerek kanunlaşmasının ardından emeklilik dilekçesi vermeye başladı. Şu ana dek 1 milyonun üzerinde EYT’li maaş almaya başladı. 3 Mart tarihinden itibaren temmuz ayına dek emeklilik dilekçesini verenler, emeklilik işlemleri yapılmamış olsa dahi yapılacak olan bu maaş artışlarından faydalanacak. Temmuzdan sonra başvuru yapan emekliler de zaten zamlı maaşı alacak.

Bugün emekli olan ne kadar maaş alacak : https://www.ssk.biz.tr/ne-kadar-emekli-maasi-alabilirim/

Emekli Sandığı’na tabi olan EYT’lilerin emekli maaş zammı, aktif çalışan memurların maaş artışına endeksli olarak uygulanacak. Temmuz ayındaki zamdan faydalanma bakımından bu ayın öncesinde ya da sonrasında emekli olmaları arasında herhangi bir fark bulunması söz konusu değil, aynı değerlendiriliyorlar. Ama kamu çalışanlarının emekli ikramiyeleri, emekli oldukları tarihteki memur maaş katsayısı ve ek gösterge üzerinden ödeniyor. Bu nedenle 15 Temmuz tarihinden sonra emeklilik dilekçesi veren kamu görevlilerinin emekli ikramiyeleri, temmuz ayındaki zamlı memur maaşlarına göre hesaplanacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir