emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İhracat Yapmak İsteyenlere Kolay İhracat Platformu Kuruldu

İhracat Yapmak İsteyenlere Kolay İhracat Platformu Kuruldu

Özellikle koronavirüs salgını yüzünden işletmelerde düşen ihracat paylarını yükseltmek amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından Kolay İhracat Platformu kuruldu. Buna göre platform sayesinde şahıs ya da işletmeler yurtdışına daha kolay ihracat yapabilecekler.

İhracat Yapmak İsteyenlere Kolaylık

Salgın yüzünden en çok etkilenen alanların başında ekonomi geliyor. Özellikle KOBİ düzeyindeki işletmelerde ciddi sorunlar bulunuyor. Bu türden işletmelerin çoğu ihracat yapamıyor ya da ihracat oranlarında önemli düşüşler söz konusu oluyor. Bu bakımdan yeni ihracat pazarlarının araştırılması, potansiyel pazarların ve bu pazardaki potansiyel müşterilerin tespit edilmesi, alanlardaki fuar ve iş görüşmelerinin katılımın sağlanması, ihracat yapılacak ülkelerin ve ülkelerdeki yasal düzenlemelerin saptanması ihracat yapmak isteyenler için büyük engeller oluşturmaktadır. Bu durumda olan işletmeler ise sadece iç pazar ile yetinmek durumunda kalmaktadır.

Bu türden engellerin aşılması için ise Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir adım atıldı ve Kolay İhracat Platformu adıyla yeni bir proje yaşama geçirildi. Buna göre şahıs ya da işletme olarak sisteme kayıt olunarak, kayıt aşamasında kimlik bilgileri, e-posta bilgileri ile öncelikli sektörler ve ülke bilgilerinin girilmesi isteniyor. Bu bilgiler eksiksiz olarak girildiğinde ihracat yapılacak ülkeler ve pazarlar hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

Platformun Kapsamı Geniş

İhracat ve ihracat hedefi olan girişimciler için platformun ana amacı sunulan danışmanlık kalitesini ve kapsamını yükseltmek, bilgileri ise bir platform üzerinden ve yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışman ile birlikte sunarak ihracat potansiyelinin arttırılması amaçlanıyor.

İlk fazı açılan platformda ikinci fazın ise yıl sonuna doğru hizmete gireceği tahmin ediliyor. Platformda halihazırda akıllı ihracat robotu, pazara giriş haritası, ülkeler sayfası, sektör sayfası, ihracat kokpiti ve mevzuat modülleri bulunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen veri tabanlarından sağlanmakta olan canlı veriler bu kapsamda akıllı ihracat robotu tarafından işlenerek kullanıcılara aktarılıyor.

Platformda yer alan ihracat kokpiti ise firmaya özel bilgilerin sunulmasını ve özel yönlendirmelerin yapılmasını amaçlıyor. İşletmeler bu kısımdan favori ülke ve sektör sayfalarına hızlı bir şekilde ulaşıyorlar ve güncel haber ve etkinlikleri de kolayca takip edebiliyorlar. Pazara giriş haritasında ise ihraç edilecek ürünün hedef ülkedeki durumunu öğrenmek mümkün oluyor. Başka bir deyişle bu sayfadan ilgili ürün hangi ülkede ne kadar ithal ediliyor, o ülkeye aynı ürünü kimler satıyor, pazar dağılımı nasıl oluşuyor ve Türkiye’ye uygulanan gümrük vergileri ve gümrük koşulları hangi şartlarda olduğu kolayca öğrenilebiliyor.

Sistem İhracat Hakkında Detaylı Bilgi Sunuyor

Akıllı ihracat robotu aynı zamanda makine öğrenme teknolojisini kullanıyor ve ihracat tercihlerinin, ithalat ve ihracat işlemlerine yön vermekte olan global değişkenleri, firmanın dış ticaret geçmişini toplu halde analiz edebiliyor. Buna göre ihraç edinmek istenen ürün hakkında sektör önerileri de sunuyor ve böylece ihracat tercihlerini belirleyerek robot kullanıldığında markaya uygun özel hedef pazarları öneriliyor.

Platform bu özellikleri ile birlikte küçük çaplı işletmeler için de ihracat yapabilme imkânı sunuyor. Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesinden ulaşılacak platform, başta 90 bin ihracatçı ve 3 milyon üzerinde KOBİ olmak üzere ihracatı hedefleyen girişimcilerin tamamını kapsıyor. Dijital olarak kullanılması ve elektronik ticaretin geldiği seviye göz önünde tutulduğunda, özellikle virüs yüzünden işlerinde kayıp yaşayan işletmeler için platformu kullanmak önemli yararlar sunabilecektir. Aynı şekilde sadece firmalar için değil, şahıs şirketi olarak ihracat yapmak isteyenler için de e – devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak mümkün. Bu sayede hangi alana yönlenmek gerektiği de kişiler tarafından daha kolay şekilde öğreniliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.