ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeni Normalleşme Tedbirleri Sağlık Bakanlığı Tarafından Açıklandı!

Yeni Normalleşme Tedbirleri Sağlık Bakanlığı Tarafından Açıklandı!
08.06.2020

Yeni Normalleşme Tedbirleri Sağlık Bakanlığı Tarafından Açıklandı! Gelen son dakika bilgilerine göre Sağlık Bakanlığı tarafından yeni normalleşme tedbirleri açıklanmış bulunuyor. Korona virüsüne karşı alınan yeni normalleşme tedbirleri güncellenmiş bulunuyor. Gelen en son yeni normalleşme tedbirleri kapsamında Covid-19 salgını sürecinde, sağlık personellerinin, görevlerinden ve işlerinden ayrılmalarını engelleyen yazı bugün itibarı ile yürürlükten kaldırılmış bulunuyor. Buna göre Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüsü salgını normalleşme sürecine yönelik hasta ziyaretleri, ilaç raporları ve sağlık personeline yönelik tedbirler yeniden güncellenmiş bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 il valiliğine ve tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına yönelik Covid-19 Normalleşme Süreci ve Alınacak Tedbirler doğrultusunda yazı gönderilmiş bulunuyor. Gönderilen yazıya göre korona virüsü salgınının görüldüğü andan itibaren Bakanlık ve Bilim Kurulu önerileri tarafından salgının, bulaş riskinin toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşan riski yönetmek için sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol etmek için pek çok tedbir alınmış bulunuyor. Bu kapsam çerçevesinde, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan kısıtlamaların bazılarının kısmen, bazılarının da tamamen değiştirilmesi kararı alınmış bulunmaktadır. Hasta ziyaretleri hakkındaki yazı yürürlükten kaldırılmış bulunuyor.

Çocuk ve Yenidoğanlar Gün İçerisinde 1 Defa Ziyaret Edilebilecek!

Çocuk ve Yenidoğanlar Gün İçerisinde 1 Defa Ziyaret Edilebilecek! Hasta ziyaretlerinde ve refakat hizmetlerinde uyulması gereken yeni kurallar çerçevesinde, hasta ziyaretleri için mesai saatleri dışında belirlenen zaman içerisinde sadece hastanede yatmakta olan kişinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile sadece 1 kişinin ziyaretine izin verilecektir. Sağlık Kuruluşu içerisinde bulunan herkes bu zaman zarfı sürecinde maske kullanacaktır. Yoğun bakım ve palyatif bakım servislerinde hasta ziyaretlerine izin verilmeyecektir.

Diğer yandan Bakanlık tarafından belirlenen kurallara riayet etmek kaydı ile çocuk ve yeni doğan yoğun bakım servisleri içerisinde, korona virüsü dışındaki tüm hastaların ziyaretine günde bir kez izin verilecektir. Çocuk ve yeni doğan yoğun bakımlarında korona virüsü tanısı ile yatan hastaların ziyareti, gereken tüm önlemlerin alınması ve hekimlerin izinleri ile sağlanacaktır. Hastanın yardıma ihtiyacı olduğu durumlar hariç, refakatçi kabul edilmesine müsaade edilmeyecektir.

Kronik Hastalık Nedeniyle İdari İzinli Raporları İkinci Bir Talimata Kadar Geçerli!

Kronik Hastalık Nedeniyle İdari İzinli Raporları İkinci Bir Talimata Kadar Geçerli! Poliklinlik ve Sağlık Raporları Hakkında Alınacak Tedbirler, konulu yazının bazı maddelerinde yapılan değişikliğe göre, poliklinlik hizmetleri “Kovid-19 Pandemisinde Normalleşme Sürecinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi” doğrultusunda sunulacak ve acil haller dışında vatandaşlar MHRS’ye yönlendirilecektir. 1 Ocak 2020 – 8 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi sona erecek olan 18 – 65 yaş grubu bireylerin kronik hastalık ve engellilik raporu ile sürekli kullanımı gerektiren ilaç, tıbbı malzeme ve hasta altı bezleri raporları verilmeye başlanacaktır. Raporların 8 Haziran ve 7 Ağustos 2020 tarihleri arasında verilmeye başlanacak olup, rapor için hastaneye müracaatların MHRS üzerinden yapılması gerekmektedir. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalık nedeni ile idari izinli sayılan kişilerin raporları ikinci bir talimata kadar geçerli olacaktır.

Rapor Yenileme İşlemleri Başlayacak!

Rapor Yenileme İşlemleri Başlayacak! 1 Şubat 2020 tarihi dahil olmak üzere, bu tarihten itibaren kontrol muayenesi ön görülen süreli sağlık raporlarının yenilenmesi işlemleri, sürücü belgesi almak adına talep edilen tek hekim ve sağlık kurulu raporlarının düzenlenmesine başlanacaktır. Ayrıca memur atamalarında mevzuatında kurul raporu zorunluluğu bulunmayan durumlarda tek hekim raporu düzenleneceği ve kurul raporu gereken durumlar için ilgili kişiler bugünden başlayarak sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunabileceklerdir.

Askeri yoklama raporları aile hekimleri tarafından düzenlenmeye devam edilecektir. Her türlü rapor için itirazlar bugünden itibaren başlayacaktır. 1 Mart 2020 tarihinde işlemlerine başlanılan ve tamamlanamayan raporlar bugünden başlayarak 60 gün içerisinde tamamlanması sağlanacaktır.

Sağlık Personelleri İsterse İşten Ayrılabilecek!

Sağlık Personelleri İsterse İşten Ayrılabilecek! Covid-19 salgını sürecinde işten ayrılmalarına izin verilmeyen personellere yönelik yapılan yazı yürürlükten kaldırılmış bulunmaktadır. Yürürlükten kaldırılan yazısının ardından işten ayrılışları durdurulan sağlık personellerinin görevlerinden ya da işten ayrılmalarına bugünden itibaren izin verilmektedir. Yürürlükten kaldırılmış olan silah bulundurma ve taşıma ruhsatı almak isteyen ve yenilemek isteyenler için Sağlık Kurulu Raporları başvuruları bugünden itibaren başlamış bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.