• İhale Borç Sınırı

  Kimi zaman kamu kurum ve kuruluşları, çeşitli işlerin yapılması ya da belirli hizmetlerin yerine getirilmesi için, farklı farklı şirketlerin kendi imkanları doğrultusunda verdikleri tekliflerin değerlendirilip işin en uygun şirkete verildiği “kamu ihalesi” denen ihaleler düzenlerler. Bu ihalenin kazanılması durumunda, ihalenin üzerine bırakıldığı işverenler, çeşitli belgeleri gerekli mercilere 10 gün içerisinde sunmak zorundadır, aksi takdirde ihaleyi kazanarak elde ettiği hakkı kaybeder. Bu teslim edilmesi gereken belgelerin içinde, işverenin vergi borcunun olmadığını belirten bir belgenin yanında, sosyal güvenlik prim borcu olmadığını ya da bulunan prim borcunun üst sınırın altında kaldığını belgeleyen bir dosya da istenmektedir. Ancak bu borcun sınırı, ihaleyi alan kişinin niteliğine ve esas aylık kazancına göre değişmektedir. Kategorilere göre ihale borç sınırı nedir, inceleyelim.


  İsteklinin Niteliğine Göre İhale Borç Sınırları

  x1

  Yukarıdaki hesaplamaya dahil olan borçlar:

  • Sosyal Güvenlik Prim Borçlarının tamamı
  • Sigorta Primi borçları
  • İşsizlik Sigortası Prim borçları
  • Sosyal Güvenlik Destek Prim borçları
  • Yukarıdaki prim borçların gecikmeyle ödenmesi durumunda verilecek ceza ve gecikme zamları
  • Emekli keseneği
  • Kurum karşılıkları

  İhale borç sınırı ile ilgili bilgiler böyle belirlenmiştir. İhaleyi alan işveren, bulunduğu ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezinden alacağı ve tüm Türkiyeyi kapsayan bir araştırma yapılması sonucu kendisine verilecek belge ile sosyal güvenlik prim borçlarının yukarıda sıraladığımız ve kendine ait olan üst sınırın altında kaldığını belgelemek zorundadır. Bu belgeyi almak içinse, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bu isteğini belirtmesi gerekmektedir. Ancak isteği belirtmenin yanında, dilekçenin içermesi gereken birkaç başlık mevcuttur. Bu başlıkları şöyle özetleyebiliriz:

  1. İsteklinin Sosyal Güvenlik Mevzuatı Karşısındaki Durumu
   İşverenin bu başlığın altında yukarıda verdiğimiz tablodaki kategorisini belirtmesi gerekmektedir.
  2. İşveren/ İşyeri / Sigortalıya Ait Bilgiler
   Bu başlığın altında işverenin adı soyadı, unvanı, SSK iş yeri sicil numarası, şirket türü ve işverenin iletişim bilgileri yer almalıdır.
  3. İstekliye Ait Bilgiler
   Bu başlığın altında, ihale borcu yoktur yazısını talep eden kişinin vergi kimlik numarası, vergi dairesi adı ve ili, TC kimlik numarası, Bağ-­Kur numarası  ve TC Emekli Sandığı iş yeri kod numarası yer almalıdır.
  4. İsteklinin SSK ve TC Emekli Sandığı Adına Kayıtlı Diğer İşyerleri
  5. İsteklinin Ortağı Olduğu Şirketler
  6.  İsteklinin Aracı (Taşeron) Olduğu İşyerleri 
  7. İsteklinin Üst Düzey Yönetici ya da İşveren Vekili Olduğu İşyerleri

  İhale borç sınırı ile alakalı yukarıdaki başlıkları içeren dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edilmesinden sonra, işverenin toplam prim borcu ve gecikme faizlerinin toplamı gereken sınırın altında kalıyorsa ihale borcu yoktur yazısı verilir. Sosyal güvenlik prim borçlarının bu sınırın üstüne çıkması durumunda ise ihale kendisine bırakılmış olsa da işi yapamaz, gereklilikleri yerine getiremez.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İhale borç sınırı ile ilgili olan bu dilekçenin bir örneğini size kolaylık olması açısından aşağıda vereceğiz, isterseniz dilekçeyi kendiniz hazırlamak yerine örnekte bulunan dilekçeyi çıkartıp doldurarak SGK İl Müdürlüğüne verebilirsiniz.

  İhale borç sınırı ile alakalı ihalenin kazanılması durumunda dikkat edilmesi gereken ikinci bir borç üst sınırı da yukarıda anlattığımız prim borçlarının içine dahil edilmeyen vergi borçlarıdır. Kamu İhale Kanunu Genel Tebliğ 17.4.1. maddesine göre vergi borcu üst sınırı herhangi bir kategori olmaksızın, tüm işverenler için 5.000,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında kalan vergi borçları işverenin ihaleyi almasında herhangi bir engel teşkil etmeyecektir. İşverenler bağlı oldukları vergi dairesine giderek borçlarının olmadığını kolayca belgeleyebilir.

  Kendisine ihale bırakılmış bir işverenin her iki borç türünden de (SGK prim borçları ve vergi borçları) gerekli ihale borç sınırının altında kalması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Yalnızca prim borçlarının ya da yalnızca vergi borçlarının ihale borç sınırında olması yeterli değildir.

  4734 Sayılı Kanunun 10. Maddesine Göre Borcu Yoktur Yazısı Verilmesine İlişkin Talep Formu için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  İhale Borç Sınırı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın