• Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali


  Bireysel emeklilik iptali halkbank bireysel emeklilik sistemi;


  • Gönüllülük esasına dayanan, mevcut soysal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistemdir.
  • Medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip her bireyin faydalanabileceği bir sistemdir.
  • 1 Ocak 2013’ten itibaren bireysel emeklilik sistemine yatırılan her katkı payı için yüzde 25 devlet katkı payı eklenmektedir.
  • 1 Ocak 2017’den itibaren otomatik bireysel emeklilik sistemi yürürlüğe girmiş olup, 45 yaş altı tüm çalışanlar otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dâhil edilmektedir. İki aydan itibaren cayma hakkını kullanabilecek olan katılımcılar, dilerlerse sisteme devam edebilmektedirler.
  • Bireysel emeklilik sisteminde katılımcının emekli olabilmesi için, 10 yıl boyunca sistemde kalması ve 56 yaşını doldurması gerekmektedir.
  • Emekliliğe hak kazanılması durumunda elde edilecek birikim miktarı, sisteme giriş yaşına ve aylık ödenen katkı tutarına göre değişmektedir.

  Bireysel emeklilik iptali halkbank bireysel emeklilik sistemi rahat bir emeklilik geçirmek için bireylerin çalışma dönemlerinde birikim yapmalarına olanak sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, emeklilik gelirine ek bir gelir imkânı sunan özel bir emeklilik sistemidir. İkinci bir emeklilik denebilecek bu sistem emeklilik döneminde de çalıştığı dönemin refah düzeyini korumasına olanak sağlar. Bireysel emeklilik sistemi bireyin birikimlerini değerlendirebileceği çeşitli avantajlı seçenekler sunar. Risk tercihleri doğrultusunda katılımcının seçeceği planlar dâhilinde, yine katılımcının seçeceği fonlara yönlendirilir. Fonlar uzmanlar tarafından yönetilerek kazanç sağlanması hedeflenir.

  Sistemin işleyişi şu şekilde olmaktadır:

  Bireysel emeklilik sistemi, birikimleri toplama, değerlendirme ve kişiye maaş olarak ödenmesi ya da toplu ödeme esasına dayanıyor. Bireyin yaptığı katkı payı ödemeleri yine bireyin tercih ettiği fonlarda değerlendirilir. 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran katılımcılar emekliliğe hak kazanır. Emeklilik hakkını elde eden katılımcılar dilerse parasını toplu alabileceği gibi maaş ödemesi şeklinde de alabilmektedir. Şartlarını yerine getiren bireyler yüzde 25’lik devlet desteğine de hak kazanır.

  Bireysel Emeklilik İptali Halkbank İşlemleri

  Bireysel emeklilik iptali halkbank işlemleri 2017 başında başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Nisan 2017 de ikinci grup da dâhil edildi. Bilindiği üzere zorun bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ay içerisinde cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılma hakkı verilmektedir. Cayma hakkını kullanan katılımcıların maaşından yapılan tüm kesintiler iade edilmektedir. Halk emeklilik ile sözleşme yapıldıysa 3 şekilde cayma hakkı kullanılabilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Telefonla iptal (cayma) işlemleri halk emeklilik işlemleri için kullanılabilecek olan 0 850 800 44 00 numarasıyla oluşturulan sesli yanıt sistemi ile iptal işlemi gerçekleştirilebilmektedir. TC kimlik numarası girilerek iptal işlemi gerçekleştirilebiliyor. Yine 444 44 00 numarası aranarak müşteri hizmetlerinden de iptal işlemi yapılabilir.
  2. SMS ile iptal (Cayma) işlemi Ayrılma yazıp boşluk bırakılarak TC Kimlik numarası girilerek 2560’a kısa mesaj gönderilir. Cevap olarak gelen 1 yıl içinde sisteme tekrar girilemeyeceğine dair bilgilendirme mesajının sonuna hala ayrılmak istiyorsanız EVET yazarak bu mesajı yanıtlayın şeklindeki ibare EVET yazılarak yanıtlanır. Telefona gelen “işlem başarılı” mesajıyla cayma hakkı kullanılmış olur.
  3. Online/Mobil Şube ile iptal (cayma) işlemi halk emeklilik internet sitesinden online işlemler menüsünden bireysel giriş seçilerek TC Kimlik numarası ve telefon numarasıyla giriş yapılır. İşlemler menüsünün altında bulunan bireysel emeklik sistemi sekmesinden cayma talebinde bulunulur. Böylece ayrılma işlemi gerçekleşmiş olur. Ayrıca mobil şube uygulaması indirilerek giriş yapıldıktan sonra da iptal işlemi yapılabilir.

  Bireysel emeklilik iptali halkbank 1 Ocak 2016 itibarıyla sistemde 5 yılını dolduran katılımcılardan yönetim gider kesintisi ile giriş aidatı alınmayacaktır. İlk 5 yıllık süre içinde yapılacak toplam kesintiler asgari ücretin yüzde 8,5’ini aşamayacaktır.

  Bireysel Emeklilik İptali Halkbank Kesinti Ve İadeler

  Bireysel emeklilik iptali halkbank fon toplam gider kesinti iadesi, bireysel emeklilik sözleşmesinin altıncı yılından itibaren toplam gider kesintilerine ait iadeler başlar.  Söz konusu iade yıllık olarak yüzde 2,5 oranında katılımcının hesabına aktarılır. Sözleşmenin 6. Yılında katılımcının ayrılması durumunda son yıl dönümünden ayrılma tarihine kadar yapılan fon kesintisi ilk yılın iade oranına bağlı olarak katılımcının hesabına aktarılır. İade oranları bir önceki yılın iade oranının 2,5 puan arttırılması esasına göre uygulanır. 15 yıl ve sonrası için bu oran yüzde 25 olarak gerçekleşecektir.

  Bireysel emeklilik iptali halkbank Yıllara göre kesinti iade oranları aşağıdaki şekilde gerçekleşecektir:

  Sözleşme Yılı

  İade Oranları

  6. Yıl %2.5
  7. Yıl %5
  8. Yıl %7.5
  9. Yıl %10
  10. Yıl %12.5
  11. Yıl %15
  12. Yıl %17.5
  13. Yıl %20
  14. Yıl %22.5
  15. Yıl %25

  İade oranları 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 5 yılını tamamlayan katılımcılar için uygulanacaktır.

  Bireysel emeklilik iptali halkbank 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla vadesinde ödenmeyen katkı payları, ödeme tarihinden sonraki üç ay içerisinde ödemesi yapılmazsa söz konusu sözleşmeye göre düzensiz ödeme olarak değerlendirilir. Düzensiz ödeme durumundaki sözleşmelerin devlet katkısı ile ilişkilendirilen kesintilere ait üst sınır kontrolü kapsamındaki ödemeler yapılamayacaktır. Kesintiler dair ödeme işlemlerine 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlanacaktır. Düzensiz ödeme durumuna düşmüş sözleşmelerin ilgili katkı paylarının ödenmesi durumunda düzensiz ödeme durumu ortadan kalkacağından gerekli ödemeler yapılabilecektir. Limitler belirlenirken ilgili bireysel emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süre dikkate alınacaktır. Düzensiz ödemeli sözleşmeler için limit kontrolü yapılmayacaktır.

  İptal işlemleri için giriş yapacağınız internet adresi : https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/  tıkla sorunu sor

  Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. doğa ballı dedi ki:

   imzaladığımız ayrılma talebimizi hangi adrese göndereceğiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    0850 800 44 00 arayarak adres bilgilerini talep edebilirsiniz.

  2. davut eren dedi ki:

   bireysel emekliligi nasıl iptal edebilirim

  Sorunuzu Yazın