emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Halkbank BES İptali ve Cayma Formu

2023 Halkbank BES İptali ve Cayma Formu
16.05.2023

Halkbank bes iptali ve cayma formu 2023 ile sistemden çıkış yapmak mümkündür. Bireysel emeklilik, 2001 yılında uygulamaya konulmuştur. Ancak zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 yılında başlamıştır. Halkbank bireysel emeklilik iptali ve cayma formu 2023 ile bu sistemden ayrılabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde çalışanlardan belirli oranlarda kesintiler yapılabilir. Pek çok bankanın bireysel emeklilik hizmeti vardır. Sigorta şirketleri de bu hizmeti verir. İşverenler, istedikleri bir kuruluşla anlaşarak çalışanları sisteme dâhil eder. Çalışmayanlar, bağımsız çalışanlar da kendileri bireysel emeklilik sistemine dâhil olabilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı vardır. En az 10 yıl sistemde kalanlar, emekli olma ve devlet katkısını alma hakkını elde eder. Ancak bireysel emeklilikte 56 yaş şartı vardır.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank bireysel emeklilik iptali yapmak için esube.turkiyehayatemeklilik.com.tr adresine giriş yapmak gerekir. Halk Sigorta, Güneş Sigorta ve Ziraat Sigorta Türkiye Hayat Emeklilik olarak birleşmiştir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra müşteri numarası ya da T.C. kimlik numarası ile sisteme erişim sağlanabilir.

Müşteri numarasıyla giriş yapmak isteyenlerin “Müşteri Numarası” seçeneğini tercih etmesi gerekir. Kimlik numarasıyla giriş yapmak isteyenlerin “T.C. kimlik numarası” seçeneğine tıklaması gerekir.

Eğer kimlik numarası ile giriş yapıldıysa belirtilen alana kimlik numarası yazılmalıdır.

Müşteri numarası belirtilen alana yazılarak giriş yapılabilir.

Şifre alanına şifre bilgisi yazılarak giriş işlemi gerçekleştirilir. Şifresi olmayanlar, Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetlerini arayabilir. Firmanın iletişim numarası 0850 202 20 20 olarak belirtiliyor.

Şifre girişi yapıldıktan sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

BES iptali için gerekli işlemler, otomatikbessube.turkiyehayatemeklilik.com.tr adresinden yapılabilir.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali SMS

Halkbank bireysel emeklilik iptali SMS ile yapılabilir. SMS numarası 2560 olarak belirtiliyor. Mesajda ilk önce büyük harflerle ayrılma yazılmalıdır. Ardından T.C. kimlik numarasının yazılması gerekir.

Yani mesaj formatı şu şekilde olmalıdır. “AYRILMA 00000000” Ardından mesaj 2560’a gönderilmelidir. Mesajdan sonra size otomatik bir mesaj iletilir ve sistemden ayrılmak isteyip istemediğiniz sorulur. Evet yazarak mesajı yanıtlayabilir ve sistemden çıkabilirsiniz.

Bireysel emeklilik çıktıktan sonra biriken tutar tarafınıza iade edilir. Ancak üç yıldan önce sistemden çıktığınız takdirde devlet katkısını almanız mümkün olmaz. Bu nedenle en az üç yıl sistemde kalmanızda fayda vardır.

Bireysel emeklilikten çıktıktan sonra tekrar girmek mümkündür. Sistemden ilk iki ayda çıkanlar, istedikleri zaman tekrar sisteme girebilir. 2 aydan sonra sistemden çıkanlar, üç yılın sonunda tekrar sisteme alınabilir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Cayma Formu 2023

Halkbank bireysel emeklilik cayma formu 2023 ile de sistemden çıkılabilir. İnternet üzerinden başvuru yapma imkânı olmayanlar, bizzat şube üzerinden başvuru yapabilir. Şubeden başvuru yapmak isteyenlerin cayma formu doldurması gerekir.

Cayma formunun yanı sıra gerekli bilgilerin yer aldığı bir dilekçe de doldurulabilir. Bu sayede kuruma cayma talebi iletilebilir.

Cayma formunda katılımcının adı soyadı yer almalıdır. Aynı zamanda kimlik numarası da bulunmalıdır. Cayma formunda bulunması gereken diğer bilgiler şu şekildedir:

 • Adı soyadı
 • Kimlik numarası
 • Telefon numarası
 • Bireysel emeklilik sözleşme numarası
 • Hesabın bulunduğu banka adı
 • Şube adı
 • Şube kodu
 • Hesap numarası
 • IBAN numarası

Formda ayrılma nedenleri belirtilmelidir. Bunun yanı sıra nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi de çekilerek belgeye eklenmelidir. Halkbank bireysel emeklilik iptali ve cayma formu 2023 tarih atıldıktan sonra imzalanmalıdır.

Sigorta şirketi telefon ya da mail yoluyla sizi bilgilendirir. Çıkış işlemi tamamlandıktan sonra biriken primler hesaba aktarılır.

Halkbank Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?

Halkbank bireysel emeklilik ayrılma talep formu, bilgi@turkiyehayatemeklilik.com.tr adresine gönderilebilir. Bunun yanı sıra fax ile de başvuru iletilebilir. Kurumun fax numarası (0212) 310 39 99 şeklindedir.

https://www.turkiyesigorta.com.tr/yardim-merkezi/cozum-merkezi/sigorta adresinde yer alan online iletişim formunu doldurarak da ayrılma talebi iletilebilir. Bu sayede sistemde çıkmak mümkün olur.

Halkbank Bireysel Emeklilik Hesaplama

Halkbank bireysel emeklilik hesaplama işlemi, yatırılan prim miktarına göre yapılıyor. Aylık ne kadar çok prim yatırılsa kazanç tutarı o kadar yüksek oluyor. Halkbank prim ödemelerini farklı fonlarda değerlendiriyor.

Fon seçimine bağlı olarak da kazanç değişiyor. Faizli ve faizsiz fonlardan katılımcı kendisi seçim yapabiliyor. Bireysel emeklilik birikimleri internet üzerinden takip edilebiliyor. Bu sayede sistemde biriken devlet katkısı ve primler görünüyor.

Halkbank Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Ne Kadar?

Halkbank bireysel emeklilik devlet katkısı, %30 olarak uygulanıyor. Katkı payı tutarının %30’u kadar devlet katkısı uygulanıyor. Devlet katkısında üst sınır bulunuyor. Asgari ücretin %30’u kadar üst sınır uygulanıyor.

Emeklilik hakkı kazanıldığında ödenecek tutar, devlet katkısına ve prim ödeme tutarına bağlı olarak değişiyor.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Halkbank bireysel emeklilik sorgulama işlemleri, Halkbank mobil uygulama ve internet şube üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra esube.turkiyehayatemeklilik.com.tr adresinden de gerekli işlemler yapılabilir.

Bireysel emeklilik kapsamında biriken tutarlar, devlet katkıları internet üzerinden görüntülenebilir. Bunun yanı sıra poliçe görüntüleme, fon dağılımını değiştirme gibi işlemler de yapılır.

Halkbank Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı Ne Kadar?

Halkbank bireysel emeklilik giriş aidatı, plana göre değişiyor. Bazı bireysel emeklilik planlarından giriş aidatı alınmıyor. Örneğin Maksimum Kazanç Plan’da giriş aidatı yok. Bu planda yönetim gider kesintisi alınmaz.

%30 devlet katkısı sayesinde ayda 5000 TL yatıranlar 1500 TL kazanç elde eder. Katılımcıların ek katkı payı ödeme şansı da vardır. Emeklilik planının yıl içerisinde yılda dört defa değiştirilmesi mümkündür. Fon dağılımı ise 12 kere değiştirilebilir.

Katkı payı ödemelerinin 3,6 aylık ya da yıllık olarak yapılması mümkündür. Halkbank’ın 18 yaş altı, genç BES gibi çok sayıda planı vardır. 18 yaş altı BES planı ile çocuklar için bir gelecek güvencesi oluşturmak mümkündür. Halkbank’ın diğer emeklilik planları şu şekildedir:

 • 18 yaş altı kumbara BES planı
 • Gençliğin BES planı
 • Temel plan
 • Kazanç planı
 • Sağlam temel planı
 • Maksimum kazanç planı
 • Güldüren yarınlar planı
 • Otomatik katılım

Halkbank Bireysel Emeklilik İletişim

Halkbank bireysel emeklilik iletişim için 0850 202 20 20 numarasını aramak gerekir. Bunun yanı sıra bilgi@turkiyehayatemeklilik.com.tr adresine mail atılabilir. https://www.turkiyesigorta.com.tr/yardim-merkezi/iletisim adresinde bulunan online iletişim formu kullanılabilir.

Türkiye Sigorta’nın genel müdürlükleri ve bölge müdürlükleri aracılığıyla da bireysel emeklilik sorunları çözülebilir. Halkbank bireysel emeklilik artık Türkiye Sigorta olduğu için Halkbank şubelerinden sorunları çözmeniz mümkün olmayabilir.

Sorunların çözülmemesi halinde Halkbank bireysel emeklilik iptali ve cayma formu 2023 ile sistemden çıkabilirsiniz. SMS ile de sistemden çıkmak mümkündür.

Vakıfbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Cayma İptal İşlemleri

Ziraat Bankası (BES) Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama

Yorumlar

 1. İsmet eser dedi ki:

  10 gündür nerdeyse bütün yolları denememe rağmen bir türlü iptal edemedim şu an sadece dilenci moduna girmiş durumdalar bu kadar kalitesiz bir banka olamaz kesinlikle bulaşmayın

 2. Erdoğan Süzen dedi ki:

  Bes ten çıkmak için bir aydır uğraşıyorum ama bir türlü çıkamadım neden ugrastiriyorsunuz sorun varsa neden dönüş yapmıyorsunuz

 3. Mustafa uğur dedi ki:

  Arkadaşlar 5 yıl kalma sözü var erken çıkma olursa kesinti yapıyorlar 280tl bilginiz olsun benim paramı yediler umarım hayrını görmezler

  1. Namık dedi ki:

   Selam ayrılınca parayı kaç gün içinde geri alabiliriz acaba bilginiz varmı

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20 gün içinde iadeler yapılmaktadır.

 4. Seyfullah dedi ki:

  Türkiye hayat emeklilik i iptal ettim kesilen paramı nezaman alabilirim ve bununla ilgili bilgiyi nerden alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 202 20 20 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz.

 5. ayşe dedi ki:

  merhaba bireysel emeklilik iptalimi oluşturmuştum,vazgeçtim devam etmek istiyorum ne yapabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşleminiz henüz onaylatılmadıysa müşteri hizmetleri ile görüşerek cayabilirsiniz.

 6. Hamza ay dedi ki:

  Neden, ayrilmak icin kesin ve kisa bir yol yok. Hangi çağda yaşıyoruz. Mail atmıyorlar, telefonlarımızı acmiyorlar. SAKIN BES SISTEMLERINE KATILMAYIN. SAKIN

 7. SAFA dedi ki:

  2 haftadır çıkış işlemi için bekliyorum.20 gün iş günü içinde diye bir saçmalık var başka bankalar 2 günde ödüyor ben hala bekliyorum.faks gönderdim müşteri temsilcisine soruyorum geldimi sıkıntı varmı diye oda bana soruyor teyit yok bişey yok.sonra derler gelmedi bize bişey. sizin paranızla 20 gün fonlarda oynarlar sonra çıkışta bukadar alırsınız derler. 20 gün benim paramla oynadığınız parayıda yatıracaksınız ben bekliyorsam eğer. kimse bulaşmasın ben böyle bir banka görmedim müşteri temsilcisi bile ters ters cevap veriyor yüzüne kapatıyor telefonu

 8. Merve gündoğdu dedi ki:

  Arayarak çıkış talebinde bulundum kabul edildi mail yollayacağız denildi ancak 5 gün geçmesine rağmen henüz bir mail gelmedi bana

 9. Savaş dogan dedi ki:

  Halk bank bireysel emeklilik paramı almak için faxs yolladım ama dönüş saglamadilar 20 gün içinde yatar dediler nasıl ogrenebiliriz acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20 gün içinde hesabınıza yatacaktır. Halk bank https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ linkinden bes numaranız ile giriş yaparak sistemden kontrol edebilirsiniz.

  2. Ayşe dedi ki:

   Fax nerden nasıl yolladınız acaba yardımcı olur musunuz

 10. Mehmet dedi ki:

  ayrılma formu mail atmama rağmen bu ileti gecikme oldu diye uyarı aliyorum bu kadar neden uğraştırıyorlar

 11. Mehmet dedi ki:

  merhaba ben ayrılma formunu doldurup info@halkemeklilik.com adresine mail attım ne zaman paramı iade olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ayrılma işlemlerinde Başvurudan sonraki 20 iş günü sonuna kadar ödemeniz yapılır. Müşteri temsilcisi ile mailin ulaşıp ulaşmadığının teyidini almanız yararınıza olacaktır.

 12. Ahmet dedi ki:

  Bende çıkmak istiyorum ama verdikleri telefonlardan cevap alamıyorum nasıl sistem bu anlamadım müşteri hizmetleri yokmu bu bankanın cevap veren

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Birde info@halkemeklilik.com.tr mail atmayı deneyin

 13. Ali dedi ki:

  Suan vermis oldugunuz 0850 800 40 00 numara yaklasik 10 gundur hizmet verememekteyiz diyor. Bireysel emekliligimi iptal edemiyorum. Fax cekiyorum ayrilma talep formunu ne bir bilgilendirme mesajı ne başka birsey. Girerken nasil girdiginizi anlamiyorsunuz. Cikarken butun herseyi ogrenip zorla cikiyorsunuz.

 14. Ümit dedi ki:

  Bes iptal etme formu doldurdum e postayla yolladim herangibioldu olmadi cevap gelmedi ne kadar yaticak

  1. bs dedi ki:

   bes iptal formuna nereden ulaştınız

 15. Ümit dedi ki:

  Halkbank bireysel bes iptal etmek icin e poste adresinden formunu doldurdum ne nekadar alicam ne de onaylandi deyip bi bildiri gelm

 16. Ali Kafkas dedi ki:

  Ben baş vurdum işlemi alindi ama meil adresime form dordulmam için kağit gelecekti gelmedi iki oldu daha bekliyom

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Müşteri hizmetleri ile tekrar irtibata geçebilirsiniz. 0 850 800 44 00

 17. Safiye incir dedi ki:

  Bireysel emekliliğimi iptal ettim ayrılma formunu doldurup faks yolu ile gönderdim hâlâ geri dönüş almadım ve iletişim numarasını aradığımda kaydım bulunmadığını söylüyor bi an önce dönüş yapılmasını istiyorum paramın iade edilmesini istiyorum

 18. songül çoşkun dedi ki:

  bireysel emeklilik iptalini kaç günde cevaplıyorsun,

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Halkbank bireysel emeklilik iptalini en hızlı şekilde müşteri temsilcisini arayıp yapabilirsiniz.
   0850 800 44 00

 19. Mesut çetin dedi ki:

  Ben birikmiş hesabımın birazını çeke bilirmiyim

 20. Mahsuni Karahan dedi ki:

  Halk emeklilik kadar saçma bir kurum görmedim. 27 mayıs 2019 tarihinde ayrılma dilekçemi gönderdim faks çıktısınıda aldım. Bugün 25 Haziran 2019 para hala hesabıma yatmadı.Bu arada 18 Haziran 2019 tarihinde hesabımdan yine para çektiler. Faks elimize ulaşmadı diyorlar oyalıyorlar.Faks çıktısıda elimde. Ama faks nedense ulaşmıyormuş. Tüketici mahkemesine başvurucam

  1. Şahıs dedi ki:

   Şişlide yerleri direk oraya git

 21. nur dedi ki:

  ayrılma talep formuna nasıl ulaşabilirim.

 22. fnd dedi ki:

  telefonla iptal ettirdim fakat evrak talebinde bulundular. nereye yollayacağımı bilmiyorum.yardımcı olur musunuz?

 23. Eray dedi ki:

  Merhaba Halk Bankası Otomatik BES’e 2017 ağustos ayında yılında zorunlu olduğunda dahil olmuşum, çok karışık terimler var yani; Toplam Tahsilatınız, Devlet Katkısı Hariç Birikiminiz, Taahhüt Edilen Düzenli Devlet katkısı , Taahhüt Edilen Başlangıç Devlet Katkısı ,Taahhüt Edilen Devlet Katkısı Dahil Toplam Birikiminiz, HEU – OKS KATILIM STANDART ,katkı payı vs vs..bunlar nedir ve rakamlar çok değişik şimdi ben bugün ayrılsam hangisini alırım hangisini alamam, kesinti nereden olur ne kadar olur.Ayrıntılı cevap verebilecek var mı.Teşekkürler.

 24. Kadir durmaz dedi ki:

  Bireysel emekli nasil iptal ederim

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Halk bank emeklilik numarasını arayarak hızlıca iptal ettirebilirsiniz. 0850 800 44 00

 25. Kadir dedi ki:

  İşten çıkış aldığım için ayrılıyorum.

 26. Fatih dedi ki:

  Ben gelen formu doldurdum gönderdim fax aracılığıyla ama yasal süre içerisinde bana halen para dönüşü olmadı beni bu kadar uğraştıran halkbank tan şikayetçiyim…

 27. ali dedi ki:

  ayrılma talep formu isteniyor ama ben ulaşamıyorum müşteri temsilcisine nasıl bağlana bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 800 44 00 nolu telefonu arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

 28. Tulay dedi ki:

  Bildirim.almak.istemiyorum ilgilenirseniz sevinirin

 29. Tulay dedi ki:

  Zorunlu oldugundan katilmistim.qma simdi ayrilmak istiyorum.yatirdigim paranin hepsini geri almam mumkun mu

 30. Mehmet emin MERT dedi ki:

  Hesabıma kaç gün içinde param yatar

 31. vefa dedi ki:

  isteğim dışı dahil edildiğim BES iptali için aradığım 0850 800 44 00 nolu telefon açılmıyor. tckimlik ile web online giriş ekranında poliçemin olmadığı söylüyor. sms attığımda da poliçenin olmadığını yazıyor. sanırım tek çare bizzat bankaya gitmek. boşuna bizi uğraştırıyorlar. ve bu süreçte bizden alınan paraları çalıştırıp kâr ediyorlar.

  1. Mustafa dedi ki:

   Aynen öyle cep şubesine koyarlar iptal etme seçeneğini halk emekliligide ariyosun müşteri temsilcisinide ariyosun kaydiniz yoktur diyor maaş bodrosunda kesilen para bile gözüküyor yani göz göre göre …. Anlayın iste

 32. Ihsan curgatay dedi ki:

  Ya ben bir turlu ayrilamadim burdan 444 44 00 ariyorum musteri hizmetleri yok her tusa bastim 1 defa iste suna basin musteri hizmetlerine baglanacaksiniz demedi en son bana bir zarf geldi doldurarak kimlik fotokopisi ile geri gonderin diyor ama nereye gondercem belli degil Allah askina yardim ya

 33. Sema dedi ki:

  2017 Besten ayrıldım tekrar bes katılmak için en fazla kaç yıl beklerim

  1. Salih dedi ki:

   Paraya ihtiyacım olduğundan ayrılmak durumundayız.

 34. Memet dedi ki:

  Esmaf kefaletten kredi aldım kredi almam için bireysel emekliliği zorunlu tuttular böyle bişey olabilirmi

 35. Osman dedi ki:

  Ayrılma talebinde bulunduktan kaç gün sonra paramız hesabımıza geçmiş olur ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çıkma da 10 gün. Ayrılmada yasal süre 21 gündür.

 36. Ercan duman dedi ki:

  Askere gidecegim icin halk emeklilige yatan paramin hepsini hesabima yatmasini istiyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   İşleminizi hızlı bir şekilde çözmek için bu numarayı aramanız ve talebinizi iletmeniz gerekmektedir. 0 850 800 44 00

 37. böyle iş olmaz dedi ki:

  ben aradım 1.000 tl birikmiş eğer 5 yıl içinde iptal edersen 850 tl kesinti yapılacak dediler ??????

 38. Funda dedi ki:

  Cepten mesaj ile ayrıldım ama hala maaşımdan kesiliyor b.emeklilik parası ne yapmalıyım sizce

 39. Erman dedi ki:

  Ben ayrıldım ama ayrıksında daır ne benı aradılar nede paramı yatırdılar müşteri hizmetleri arıyorum yok o şunu ara YÖK şu numarayı ara dalga mı geçiyorsunuz

  1. Mustafa dedi ki:

   Maaş bodrosunda bes kesintisi yazıyor müşteri temsilcisi ni arıyorum kaydiniz yoktur diyor kayıt aldım mahkemeye vercem şimdi halk emekliliğe giriş yapmıyor telefon numarası kayıtlı değil diyor bankaya gidiyorsun arayıp iptal etmen lazım diyolar

 40. emel arda dedi ki:

  iyi gunler, yaklasik 3 yildan bu yana bireysel emekli olmak icin primlerimi muntzam yatirdim. Maddi durumum nedeniyle artik devam ettiremiyecegim nedeniyle iptal ettirmek ve ayrilmak istiyorum .Bu gune kadar yatirdigim parami geri alabilir miyim, kesinti yapilir mi , yapilirsa ne kadar yapilir? Tesekkur ederim.

 41. doğa ballı dedi ki:

  imzaladığımız ayrılma talebimizi hangi adrese göndereceğiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 800 44 00 arayarak adres bilgilerini talep edebilirsiniz.

 42. davut eren dedi ki:

  bireysel emekliligi nasıl iptal edebilirim

  1. ceyda dedi ki:

   halk bireysel emekliliğinden 3. ayda çıkmak istedim 319 tl aidat kesintisi yapılacağı soylendi bireysel emeklilik yaparken istediğim zaman cikabilecegim anaparamin saklı olacağı söylenmişti tamamen kandırildim tüm resmi kurumlara şikayetini yapacağım