emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma Formu 2022

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma Formu 2022
05.02.2021

2022 Halk Bank bireysel emekliliği iptal etmek; 2017 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan Otomatik (Zorunlu) BES sebebiyle en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gönüllülük esasına dayanan ve mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamla özelliğe sahip olan bireysel emeklilik sistemleri, 2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiştir.

45 yaş altı tüm çalışanlar, otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Halk emeklilik iptali, sisteme dahil olunduktan sonra 2 ay içerisinde yapılabilmektedir. İptal işlemi gerçekleştirildikten sonra katılımcının maaşından yapılan tüm kesintiler iade edilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Telefon Aracılıyla İptal İşlemi

Halkbank ‘da bireysel emeklilik sistemi başlatan vatandaşlar, emeklilik iptalini telefon ile kolayca yapabilirler.

Telefon ile halkbank bes iptali için:

Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemini telefon aracılığıyla yapabilirsiniz. Halk emeklilik ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz 444 44 00 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Halkbank emeklilik çağrı merkezi olan 0850 800 44 00 numaralı telefona da ulaşabilirsiniz. Bu numaralara ulaşarak, sesli yanıt sistemi aracılığıyla Halk emeklilik iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik SMS Aracılığıyla İptal İşlemi

Halkbank bireysel emeklilik iptalini SMS aracılığıyla yapmanız mümkündür. Bireysel emeklilik iptali için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

SMS ile halkbank bes iptali için:

 • Halk emeklilik iptal SMS’i için büyük harflerle ‘ayrılma’ yazıp bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı yapı 2560’a göndermeniz yeterlidir.
 • Göndermeniz gereken SMS örneği ‘AYRILMA 12345678901’ şeklinde olmalıdır.
 • SMS ’iniz başarı ile gönderildikten sonra size bilgilendirme mesajı gelecektir.
 • Bilgilendirme mesajında sistemden ayrıldığınız takdirde 1 yıl boyunca tekrar sisteme gireceğinize dair bilgi bulunacaktır. Bilgilendirme mesajının sonunda hala ayrılmak istiyorsanız bu mesajı ‘EVET’ yazarak cevaplamanız gerektiğine dair bilgi yer almaktadır.
 • Gelen mesajı ‘EVET’ yazarak cevapladığınız da iptal işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • İşleminiz tamamlandıktan sonra işlemin başarılı olduğuna dair mesaj gönderilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik İnternet/Mobil Şube Aracılığıyla İptal İşlemi

Halk emeklilik cayma hakkınızı kullanırken, iptal işlemini internet ya da mobil şube aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuza yükleyebileceğiniz Halkbank mobil uygulamasına giriş yaparak, bireysel emekliliğinizi iptal edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Halk emeklilik internet şubesine giriş yaparak da iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada bireysel emeklilik şubesine giriş yapabilmeniz için iki seçenek göreceksiniz.
  • Müşteri numarası ile giriş seçeneğinde; müşteri numaranız ve cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
  • T.C kimlik numarası ile giriş seçeneğinde; T.C kimlik numaranız be cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili menüde yapacağınız seçimlerle iptal işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Halk emeklilik nedir? Kişilerin kendi isteği ile yaptıkları yatırımlarla emekli olmaya hak kazanmalarıdır. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin çalışma hayatlarında birikim yapmalarına olanak sağlayarak rahat bir emeklilik geçirmelerine katkı sağlayan sosyal güvenlik tamamlayıcı sistemdir. Emeklik gelirinin yanında ek gelir imkanı sunan özel emeklilik sistemi, kişilere emeklilik döneminde avantaj olarak dönüş yapmakta ve katkı sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin birikimlerini değerlendirebileceği doğru bir yatırım olmaktadır. Kişilerin ikinci emekliliği olarak dönüş alabileceği sistemde emeklilik sonrasında maddi huzur içerisinde yaşamanıza olanak sağlar ve çalıştığınız dönemlerdeki refah düzeyinizi korumanıza yardımcı olarak ek gelir elde etmenize imkan tanımaktadır.

Birikimlerinizi değerlendirmeniz için çeşitli avantajlar seçeneklerinden yararlanmak için Halkbank bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilirsiniz. Kişileri kendi tercihleri doğrultusunda planlanan katılımcı seçenekleri ve kişilerin kendilerinin seçtikleri fonlara yönlendirmeleri ile bireysel emeklilik sisteminden yararlanmaktadırlar.

Bireysel emeklilik fonları konusunda uzman kişiler tarafından tamamen sigortalılara kazanç sağlanması hedefi ile yönetilmektedir. Gönüllü emekli olma esasına dayalı olan ve sağladığı avantajları oldukça fazla olan Halkbank bireysel emeklilik sistemi;

 • Halkbank bireysel emeklilik sistemi, var olan sosyal güvenlik sistemini tamamlayan ve gönüllük esasına dayalı olan sistemdir.
 • Halkbank bireysel emeklilik sistemine yatırılan katkı payına 1 Ocak 2013 tarihinden beri %25 oranında devlet katkı payı eklenmektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak hakkı, medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip olan bütün kişilerin için geçerli olabilen bir sistemdir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminde 45 yaşından küçük olan bütün çalışan kişiler uygulamaya dahil edilmektedir. Kişilerin 2 ay süre sonrasında emeklilikten cayma hakları vardır. Katılımcılar dilerlerse sistemden ayrılabilir veya devam edebilirler.
 • Halkbank bireysel emeklilik sisteminde 10 sene süresince sistemde kalan kişilerin emekli olabilmesi mümkün olmaktadır. 10 sene süresince bireysel emekliliklerini devam ettiren kişiler 56 yaşını doldurarak emekliye ayrılabilirler.
 • Emekliliğe hak kazanmış olan kişilerin sistem dahilinde birikmiş olan tutarları, kişilerin sisteme giriş yaşına ve aylık olarak ödedikleri katkı miktarına göre değişmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde toparlanan birikimleri uzman kişiler tarafından fonlarda değerlendirilen birikim, sahiplerine maaş olarak veya toplu olarak ödenmektedir. Uzman kişilerin yönlendirdiği fonlarda değerlendirilen katkı payları 10 sene boyunca sistemde kalmakta ve 56 yaşında emekliliğe hak kazanan katılımcılara avantaj sağlayarak geri ödenmektedir.

Emekliliğe hak kazanan kişiler paralarını isterlerse toplu olarak alma avantajına sahiptirler. Şartlarını yerine getirerek emekli olan kişiler devletin %25’lik desteğini almaya hak kazanmaktadırlar.

Bireysel Emeklilik İptalinde Kesinti ve İadeler Ne Kadar?

45 yaşına kadar olan çalışan kişiler için zorunlu olan bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ay içerisinde cayma hakkını kullanabilirler ve yatırımlarını geri alabilme hakkına sahiptirler. İlk iki ay içerisinde emekliliklerini iptal eden kişilerin maaşlarından yapılan bütün kesintiler iade edilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2016 senesinden itibaren 5 senesini doldurmuş olan kişilerden yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alınmaması karara bağlanmıştır.

Bireysel emeklilik sistemini iptal eden kişilerin, ilk beş yıl dahilindeki toplam kesintileri asgari ücretin %8,5 oranını aşmamaktadır. Bireysel emeklilik iptalinde sözleşmenin 6. senesinden itibaren fon toplam gider kesintisi iadesi ve toplam gider kesintisi iadeleri başlamaktadır. Katılımcıların hesaplarına yıllık olarak aktarılan iadelerin aktarım oranları %2,5 olarak yapılmaktadır.

Sözleşmelerinin 6. senesinde iptal ederek ayrılan kişilerin fon kesintileri ilk yılın oranına göre hesaplarına aktarılmaktadır. İade oranları uygulama esası bir önceki senenin iade oranının 2,5 puan artması esasına göre yapılmaktadır. 15 sene sonrasında uygulanacak oran %25 olarak gerçekleşecektir. Halkbank bireysel emeklilik iptalinde senelere göre uygulanan kesinti ve iade oranları şu şekilde gerçekleşmektedir:

Sözleşme Yılıİade Oranı
6. Yılda%2,5
7. Yılda%5
8. Yılda%7,5
9. Yılda%10
10. Yılda%12,5
11. Yılda%15
12. Yılda%17,5
13. Yılda%20
14. Yılda%22,5
15. Yılda%25

Oranlarında uygulanmaktadır. Yukarıda belirtilen iade oranları 1 Ocak 2022 tarihi itibarı ile bireysel emeklilikte 5 senesini tamamlayan kişiler için uygulanacaktır. Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemlerini telefon ile Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak, SMS ile veya internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.

Halkbank BES İptal Cayma Formu İndir

BES iptali için cayma formunu eksiksiz bir şekilde doldurup halkbank bireysel emeklilik departmanına iletmeniz gerekiyor.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Yorumlar

 1. İsmet eser dedi ki:

  10 gündür nerdeyse bütün yolları denememe rağmen bir türlü iptal edemedim şu an sadece dilenci moduna girmiş durumdalar bu kadar kalitesiz bir banka olamaz kesinlikle bulaşmayın

 2. Erdoğan Süzen dedi ki:

  Bes ten çıkmak için bir aydır uğraşıyorum ama bir türlü çıkamadım neden ugrastiriyorsunuz sorun varsa neden dönüş yapmıyorsunuz

 3. Mustafa uğur dedi ki:

  Arkadaşlar 5 yıl kalma sözü var erken çıkma olursa kesinti yapıyorlar 280tl bilginiz olsun benim paramı yediler umarım hayrını görmezler

  1. Namık dedi ki:

   Selam ayrılınca parayı kaç gün içinde geri alabiliriz acaba bilginiz varmı

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20 gün içinde iadeler yapılmaktadır.

 4. Seyfullah dedi ki:

  Türkiye hayat emeklilik i iptal ettim kesilen paramı nezaman alabilirim ve bununla ilgili bilgiyi nerden alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 202 20 20 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz.

 5. ayşe dedi ki:

  merhaba bireysel emeklilik iptalimi oluşturmuştum,vazgeçtim devam etmek istiyorum ne yapabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşleminiz henüz onaylatılmadıysa müşteri hizmetleri ile görüşerek cayabilirsiniz.

 6. Hamza ay dedi ki:

  Neden, ayrilmak icin kesin ve kisa bir yol yok. Hangi çağda yaşıyoruz. Mail atmıyorlar, telefonlarımızı acmiyorlar. SAKIN BES SISTEMLERINE KATILMAYIN. SAKIN

 7. SAFA dedi ki:

  2 haftadır çıkış işlemi için bekliyorum.20 gün iş günü içinde diye bir saçmalık var başka bankalar 2 günde ödüyor ben hala bekliyorum.faks gönderdim müşteri temsilcisine soruyorum geldimi sıkıntı varmı diye oda bana soruyor teyit yok bişey yok.sonra derler gelmedi bize bişey. sizin paranızla 20 gün fonlarda oynarlar sonra çıkışta bukadar alırsınız derler. 20 gün benim paramla oynadığınız parayıda yatıracaksınız ben bekliyorsam eğer. kimse bulaşmasın ben böyle bir banka görmedim müşteri temsilcisi bile ters ters cevap veriyor yüzüne kapatıyor telefonu

 8. Merve gündoğdu dedi ki:

  Arayarak çıkış talebinde bulundum kabul edildi mail yollayacağız denildi ancak 5 gün geçmesine rağmen henüz bir mail gelmedi bana

 9. Savaş dogan dedi ki:

  Halk bank bireysel emeklilik paramı almak için faxs yolladım ama dönüş saglamadilar 20 gün içinde yatar dediler nasıl ogrenebiliriz acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20 gün içinde hesabınıza yatacaktır. Halk bank https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ linkinden bes numaranız ile giriş yaparak sistemden kontrol edebilirsiniz.

  2. Ayşe dedi ki:

   Fax nerden nasıl yolladınız acaba yardımcı olur musunuz

 10. Mehmet dedi ki:

  ayrılma formu mail atmama rağmen bu ileti gecikme oldu diye uyarı aliyorum bu kadar neden uğraştırıyorlar

 11. Mehmet dedi ki:

  merhaba ben ayrılma formunu doldurup info@halkemeklilik.com adresine mail attım ne zaman paramı iade olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ayrılma işlemlerinde Başvurudan sonraki 20 iş günü sonuna kadar ödemeniz yapılır. Müşteri temsilcisi ile mailin ulaşıp ulaşmadığının teyidini almanız yararınıza olacaktır.

 12. Ahmet dedi ki:

  Bende çıkmak istiyorum ama verdikleri telefonlardan cevap alamıyorum nasıl sistem bu anlamadım müşteri hizmetleri yokmu bu bankanın cevap veren

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Birde info@halkemeklilik.com.tr mail atmayı deneyin

 13. Ali dedi ki:

  Suan vermis oldugunuz 0850 800 40 00 numara yaklasik 10 gundur hizmet verememekteyiz diyor. Bireysel emekliligimi iptal edemiyorum. Fax cekiyorum ayrilma talep formunu ne bir bilgilendirme mesajı ne başka birsey. Girerken nasil girdiginizi anlamiyorsunuz. Cikarken butun herseyi ogrenip zorla cikiyorsunuz.

 14. Ümit dedi ki:

  Bes iptal etme formu doldurdum e postayla yolladim herangibioldu olmadi cevap gelmedi ne kadar yaticak

  1. bs dedi ki:

   bes iptal formuna nereden ulaştınız

 15. Ümit dedi ki:

  Halkbank bireysel bes iptal etmek icin e poste adresinden formunu doldurdum ne nekadar alicam ne de onaylandi deyip bi bildiri gelm

 16. Ali Kafkas dedi ki:

  Ben baş vurdum işlemi alindi ama meil adresime form dordulmam için kağit gelecekti gelmedi iki oldu daha bekliyom

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Müşteri hizmetleri ile tekrar irtibata geçebilirsiniz. 0 850 800 44 00

 17. Safiye incir dedi ki:

  Bireysel emekliliğimi iptal ettim ayrılma formunu doldurup faks yolu ile gönderdim hâlâ geri dönüş almadım ve iletişim numarasını aradığımda kaydım bulunmadığını söylüyor bi an önce dönüş yapılmasını istiyorum paramın iade edilmesini istiyorum

 18. songül çoşkun dedi ki:

  bireysel emeklilik iptalini kaç günde cevaplıyorsun,

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Halkbank bireysel emeklilik iptalini en hızlı şekilde müşteri temsilcisini arayıp yapabilirsiniz.
   0850 800 44 00

 19. Mesut çetin dedi ki:

  Ben birikmiş hesabımın birazını çeke bilirmiyim

 20. Mahsuni Karahan dedi ki:

  Halk emeklilik kadar saçma bir kurum görmedim. 27 mayıs 2019 tarihinde ayrılma dilekçemi gönderdim faks çıktısınıda aldım. Bugün 25 Haziran 2019 para hala hesabıma yatmadı.Bu arada 18 Haziran 2019 tarihinde hesabımdan yine para çektiler. Faks elimize ulaşmadı diyorlar oyalıyorlar.Faks çıktısıda elimde. Ama faks nedense ulaşmıyormuş. Tüketici mahkemesine başvurucam

  1. Şahıs dedi ki:

   Şişlide yerleri direk oraya git

 21. nur dedi ki:

  ayrılma talep formuna nasıl ulaşabilirim.

 22. fnd dedi ki:

  telefonla iptal ettirdim fakat evrak talebinde bulundular. nereye yollayacağımı bilmiyorum.yardımcı olur musunuz?

 23. Eray dedi ki:

  Merhaba Halk Bankası Otomatik BES’e 2017 ağustos ayında yılında zorunlu olduğunda dahil olmuşum, çok karışık terimler var yani; Toplam Tahsilatınız, Devlet Katkısı Hariç Birikiminiz, Taahhüt Edilen Düzenli Devlet katkısı , Taahhüt Edilen Başlangıç Devlet Katkısı ,Taahhüt Edilen Devlet Katkısı Dahil Toplam Birikiminiz, HEU – OKS KATILIM STANDART ,katkı payı vs vs..bunlar nedir ve rakamlar çok değişik şimdi ben bugün ayrılsam hangisini alırım hangisini alamam, kesinti nereden olur ne kadar olur.Ayrıntılı cevap verebilecek var mı.Teşekkürler.

 24. Kadir durmaz dedi ki:

  Bireysel emekli nasil iptal ederim

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Halk bank emeklilik numarasını arayarak hızlıca iptal ettirebilirsiniz. 0850 800 44 00

 25. Kadir dedi ki:

  İşten çıkış aldığım için ayrılıyorum.

 26. Fatih dedi ki:

  Ben gelen formu doldurdum gönderdim fax aracılığıyla ama yasal süre içerisinde bana halen para dönüşü olmadı beni bu kadar uğraştıran halkbank tan şikayetçiyim…

 27. ali dedi ki:

  ayrılma talep formu isteniyor ama ben ulaşamıyorum müşteri temsilcisine nasıl bağlana bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 800 44 00 nolu telefonu arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

 28. Tulay dedi ki:

  Bildirim.almak.istemiyorum ilgilenirseniz sevinirin

 29. Tulay dedi ki:

  Zorunlu oldugundan katilmistim.qma simdi ayrilmak istiyorum.yatirdigim paranin hepsini geri almam mumkun mu

 30. Mehmet emin MERT dedi ki:

  Hesabıma kaç gün içinde param yatar

 31. vefa dedi ki:

  isteğim dışı dahil edildiğim BES iptali için aradığım 0850 800 44 00 nolu telefon açılmıyor. tckimlik ile web online giriş ekranında poliçemin olmadığı söylüyor. sms attığımda da poliçenin olmadığını yazıyor. sanırım tek çare bizzat bankaya gitmek. boşuna bizi uğraştırıyorlar. ve bu süreçte bizden alınan paraları çalıştırıp kâr ediyorlar.

  1. Mustafa dedi ki:

   Aynen öyle cep şubesine koyarlar iptal etme seçeneğini halk emekliligide ariyosun müşteri temsilcisinide ariyosun kaydiniz yoktur diyor maaş bodrosunda kesilen para bile gözüküyor yani göz göre göre …. Anlayın iste

 32. Ihsan curgatay dedi ki:

  Ya ben bir turlu ayrilamadim burdan 444 44 00 ariyorum musteri hizmetleri yok her tusa bastim 1 defa iste suna basin musteri hizmetlerine baglanacaksiniz demedi en son bana bir zarf geldi doldurarak kimlik fotokopisi ile geri gonderin diyor ama nereye gondercem belli degil Allah askina yardim ya

 33. Sema dedi ki:

  2017 Besten ayrıldım tekrar bes katılmak için en fazla kaç yıl beklerim

  1. Salih dedi ki:

   Paraya ihtiyacım olduğundan ayrılmak durumundayız.

 34. Memet dedi ki:

  Esmaf kefaletten kredi aldım kredi almam için bireysel emekliliği zorunlu tuttular böyle bişey olabilirmi

 35. Osman dedi ki:

  Ayrılma talebinde bulunduktan kaç gün sonra paramız hesabımıza geçmiş olur ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çıkma da 10 gün. Ayrılmada yasal süre 21 gündür.

 36. Ercan duman dedi ki:

  Askere gidecegim icin halk emeklilige yatan paramin hepsini hesabima yatmasini istiyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   İşleminizi hızlı bir şekilde çözmek için bu numarayı aramanız ve talebinizi iletmeniz gerekmektedir. 0 850 800 44 00

 37. böyle iş olmaz dedi ki:

  ben aradım 1.000 tl birikmiş eğer 5 yıl içinde iptal edersen 850 tl kesinti yapılacak dediler ??????

 38. Funda dedi ki:

  Cepten mesaj ile ayrıldım ama hala maaşımdan kesiliyor b.emeklilik parası ne yapmalıyım sizce

 39. Erman dedi ki:

  Ben ayrıldım ama ayrıksında daır ne benı aradılar nede paramı yatırdılar müşteri hizmetleri arıyorum yok o şunu ara YÖK şu numarayı ara dalga mı geçiyorsunuz

  1. Mustafa dedi ki:

   Maaş bodrosunda bes kesintisi yazıyor müşteri temsilcisi ni arıyorum kaydiniz yoktur diyor kayıt aldım mahkemeye vercem şimdi halk emekliliğe giriş yapmıyor telefon numarası kayıtlı değil diyor bankaya gidiyorsun arayıp iptal etmen lazım diyolar

 40. emel arda dedi ki:

  iyi gunler, yaklasik 3 yildan bu yana bireysel emekli olmak icin primlerimi muntzam yatirdim. Maddi durumum nedeniyle artik devam ettiremiyecegim nedeniyle iptal ettirmek ve ayrilmak istiyorum .Bu gune kadar yatirdigim parami geri alabilir miyim, kesinti yapilir mi , yapilirsa ne kadar yapilir? Tesekkur ederim.

 41. doğa ballı dedi ki:

  imzaladığımız ayrılma talebimizi hangi adrese göndereceğiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 800 44 00 arayarak adres bilgilerini talep edebilirsiniz.

 42. davut eren dedi ki:

  bireysel emekliligi nasıl iptal edebilirim

  1. ceyda dedi ki:

   halk bireysel emekliliğinden 3. ayda çıkmak istedim 319 tl aidat kesintisi yapılacağı soylendi bireysel emeklilik yaparken istediğim zaman cikabilecegim anaparamin saklı olacağı söylenmişti tamamen kandırildim tüm resmi kurumlara şikayetini yapacağım