Emeklilik

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma Formu 2021

Halk Bank bireysel emekliliği iptal etmek; 2017 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan Otomatik (Zorunlu) BES sebebiyle en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gönüllülük esasına dayanan ve mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamla özelliğe sahip olan bireysel emeklilik sistemleri, 2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiştir.

45 yaş altı tüm çalışanlar, otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Halk emeklilik iptali, sisteme dahil olunduktan sonra 2 ay içerisinde yapılabilmektedir. İptal işlemi gerçekleştirildikten sonra katılımcının maaşından yapılan tüm kesintiler iade edilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Telefon Aracılıyla İptal İşlemi

Halkbank ‘da bireysel emeklilik sistemi başlatan vatandaşlar, emeklilik iptalini telefon ile kolayca yapabilirler.

Telefon ile halkbank bes iptali için:

Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemini telefon aracılığıyla yapabilirsiniz. Halk emeklilik ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz 444 44 00 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Halkbank emeklilik çağrı merkezi olan 0850 800 44 00 numaralı telefona da ulaşabilirsiniz. Bu numaralara ulaşarak, sesli yanıt sistemi aracılığıyla Halk emeklilik iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik SMS Aracılığıyla İptal İşlemi

Halkbank bireysel emeklilik iptalini SMS aracılığıyla yapmanız mümkündür. Bireysel emeklilik iptali için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

SMS ile halkbank bes iptali için:

 • Halk emeklilik iptal SMS’i için büyük harflerle ‘ayrılma’ yazıp bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı yapı 2560’a göndermeniz yeterlidir.
 • Göndermeniz gereken SMS örneği ‘AYRILMA 12345678901’ şeklinde olmalıdır.
 • SMS ’iniz başarı ile gönderildikten sonra size bilgilendirme mesajı gelecektir.
 • Bilgilendirme mesajında sistemden ayrıldığınız takdirde 1 yıl boyunca tekrar sisteme gireceğinize dair bilgi bulunacaktır. Bilgilendirme mesajının sonunda hala ayrılmak istiyorsanız bu mesajı ‘EVET’ yazarak cevaplamanız gerektiğine dair bilgi yer almaktadır.
 • Gelen mesajı ‘EVET’ yazarak cevapladığınız da iptal işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • İşleminiz tamamlandıktan sonra işlemin başarılı olduğuna dair mesaj gönderilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik İnternet/Mobil Şube Aracılığıyla İptal İşlemi

Halk emeklilik cayma hakkınızı kullanırken, iptal işlemini internet ya da mobil şube aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuza yükleyebileceğiniz Halkbank mobil uygulamasına giriş yaparak, bireysel emekliliğinizi iptal edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Halk emeklilik internet şubesine giriş yaparak da iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada bireysel emeklilik şubesine giriş yapabilmeniz için iki seçenek göreceksiniz.
  • Müşteri numarası ile giriş seçeneğinde; müşteri numaranız ve cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
  • T.C kimlik numarası ile giriş seçeneğinde; T.C kimlik numaranız be cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili menüde yapacağınız seçimlerle iptal işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.
Halkbank BES İptali İçin TIKLAYINIZ

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Halk emeklilik nedir? Kişilerin kendi isteği ile yaptıkları yatırımlarla emekli olmaya hak kazanmalarıdır. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin çalışma hayatlarında birikim yapmalarına olanak sağlayarak rahat bir emeklilik geçirmelerine katkı sağlayan sosyal güvenlik tamamlayıcı sistemdir. Emeklik gelirinin yanında ek gelir imkanı sunan özel emeklilik sistemi, kişilere emeklilik döneminde avantaj olarak dönüş yapmakta ve katkı sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin birikimlerini değerlendirebileceği doğru bir yatırım olmaktadır. Kişilerin ikinci emekliliği olarak dönüş alabileceği sistemde emeklilik sonrasında maddi huzur içerisinde yaşamanıza olanak sağlar ve çalıştığınız dönemlerdeki refah düzeyinizi korumanıza yardımcı olarak ek gelir elde etmenize imkan tanımaktadır.

Birikimlerinizi değerlendirmeniz için çeşitli avantajlar seçeneklerinden yararlanmak için Halkbank bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilirsiniz. Kişileri kendi tercihleri doğrultusunda planlanan katılımcı seçenekleri ve kişilerin kendilerinin seçtikleri fonlara yönlendirmeleri ile bireysel emeklilik sisteminden yararlanmaktadırlar.

Bireysel emeklilik fonları konusunda uzman kişiler tarafından tamamen sigortalılara kazanç sağlanması hedefi ile yönetilmektedir. Gönüllü emekli olma esasına dayalı olan ve sağladığı avantajları oldukça fazla olan Halkbank bireysel emeklilik sistemi;

 • Halkbank bireysel emeklilik sistemi, var olan sosyal güvenlik sistemini tamamlayan ve gönüllük esasına dayalı olan sistemdir.
 • Halkbank bireysel emeklilik sistemine yatırılan katkı payına 1 Ocak 2013 tarihinden beri %25 oranında devlet katkı payı eklenmektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak hakkı, medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip olan bütün kişilerin için geçerli olabilen bir sistemdir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminde 45 yaşından küçük olan bütün çalışan kişiler uygulamaya dahil edilmektedir. Kişilerin 2 ay süre sonrasında emeklilikten cayma hakları vardır. Katılımcılar dilerlerse sistemden ayrılabilir veya devam edebilirler.
 • Halkbank bireysel emeklilik sisteminde 10 sene süresince sistemde kalan kişilerin emekli olabilmesi mümkün olmaktadır. 10 sene süresince bireysel emekliliklerini devam ettiren kişiler 56 yaşını doldurarak emekliye ayrılabilirler.
 • Emekliliğe hak kazanmış olan kişilerin sistem dahilinde birikmiş olan tutarları, kişilerin sisteme giriş yaşına ve aylık olarak ödedikleri katkı miktarına göre değişmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde toparlanan birikimleri uzman kişiler tarafından fonlarda değerlendirilen birikim, sahiplerine maaş olarak veya toplu olarak ödenmektedir. Uzman kişilerin yönlendirdiği fonlarda değerlendirilen katkı payları 10 sene boyunca sistemde kalmakta ve 56 yaşında emekliliğe hak kazanan katılımcılara avantaj sağlayarak geri ödenmektedir. Emekliliğe hak kazanan kişiler paralarını isterlerse toplu olarak alma avantajına sahiptirler. Şartlarını yerine getirerek emekli olan kişiler devletin %25’lik desteğini almaya hak kazanmaktadırlar.

Bireysel Emeklilik İptalinde Kesinti ve İadeler Ne Kadar?

45 yaşına kadar olan çalışan kişiler için zorunlu olan bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ay içerisinde cayma hakkını kullanabilirler ve yatırımlarını geri alabilme hakkına sahiptirler. İlk iki ay içerisinde emekliliklerini iptal eden kişilerin maaşlarından yapılan bütün kesintiler iade edilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2016 senesinden itibaren 5 senesini doldurmuş olan kişilerden yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alınmaması karara bağlanmıştır.

Bireysel emeklilik sistemini iptal eden kişilerin, ilk beş yıl dahilindeki toplam kesintileri asgari ücretin %8,5 oranını aşmamaktadır. Bireysel emeklilik iptalinde sözleşmenin 6. senesinden itibaren fon toplam gider kesintisi iadesi ve toplam gider kesintisi iadeleri başlamaktadır. Katılımcıların hesaplarına yıllık olarak aktarılan iadelerin aktarım oranları %2,5 olarak yapılmaktadır.

Sözleşmelerinin 6. senesinde iptal ederek ayrılan kişilerin fon kesintileri ilk yılın oranına göre hesaplarına aktarılmaktadır. İade oranları uygulama esası bir önceki senenin iade oranının 2,5 puan artması esasına göre yapılmaktadır. 15 sene sonrasında uygulanacak oran %25 olarak gerçekleşecektir. Halkbank bireysel emeklilik iptalinde senelere göre uygulanan kesinti ve iade oranları şu şekilde gerçekleşmektedir:

Sözleşme Yılı İade Oranı
6. Yılda %2,5
7. Yılda %5
8. Yılda %7,5
9. Yılda %10
10. Yılda %12,5
11. Yılda %15
12. Yılda %17,5
13. Yılda %20
14. Yılda %22,5
15. Yılda %25

 

Oranlarında uygulanmaktadır. Yukarıda belirtilen iade oranları 1 Ocak 2021 tarihi itibarı ile bireysel emeklilikte 5 senesini tamamlayan kişiler için uygulanacaktır. Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemlerini telefon ile Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak, SMS ile veya internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.

Halkbank BES İptal Cayma Formu İndir

BES iptali için cayma formunu eksiksiz bir şekilde doldurup halkbank bireysel emeklilik departmanına iletmeniz gerekiyor. BES iptali için gerekli formu indirmek için TIKLAYINIZ

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali
Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları
Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. merhaba bireysel emeklilik iptalimi oluşturmuştum,vazgeçtim devam etmek istiyorum ne yapabilirim?

  1. Merhaba,

   İşleminiz henüz onaylatılmadıysa müşteri hizmetleri ile görüşerek cayabilirsiniz.

 2. Neden, ayrilmak icin kesin ve kisa bir yol yok. Hangi çağda yaşıyoruz. Mail atmıyorlar, telefonlarımızı acmiyorlar. SAKIN BES SISTEMLERINE KATILMAYIN. SAKIN

 3. 2 haftadır çıkış işlemi için bekliyorum.20 gün iş günü içinde diye bir saçmalık var başka bankalar 2 günde ödüyor ben hala bekliyorum.faks gönderdim müşteri temsilcisine soruyorum geldimi sıkıntı varmı diye oda bana soruyor teyit yok bişey yok.sonra derler gelmedi bize bişey. sizin paranızla 20 gün fonlarda oynarlar sonra çıkışta bukadar alırsınız derler. 20 gün benim paramla oynadığınız parayıda yatıracaksınız ben bekliyorsam eğer. kimse bulaşmasın ben böyle bir banka görmedim müşteri temsilcisi bile ters ters cevap veriyor yüzüne kapatıyor telefonu

 4. Arayarak çıkış talebinde bulundum kabul edildi mail yollayacağız denildi ancak 5 gün geçmesine rağmen henüz bir mail gelmedi bana

 5. Halk bank bireysel emeklilik paramı almak için faxs yolladım ama dönüş saglamadilar 20 gün içinde yatar dediler nasıl ogrenebiliriz acaba

  1. Merhaba,

   20 gün içinde hesabınıza yatacaktır. Halk bank https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ linkinden bes numaranız ile giriş yaparak sistemden kontrol edebilirsiniz.

 6. ayrılma formu mail atmama rağmen bu ileti gecikme oldu diye uyarı aliyorum bu kadar neden uğraştırıyorlar

 7. merhaba ben ayrılma formunu doldurup info@halkemeklilik.com adresine mail attım ne zaman paramı iade olur

  1. Merhaba,

   ayrılma işlemlerinde Başvurudan sonraki 20 iş günü sonuna kadar ödemeniz yapılır. Müşteri temsilcisi ile mailin ulaşıp ulaşmadığının teyidini almanız yararınıza olacaktır.

 8. Bende çıkmak istiyorum ama verdikleri telefonlardan cevap alamıyorum nasıl sistem bu anlamadım müşteri hizmetleri yokmu bu bankanın cevap veren

 9. Halkbank bireysel bes iptal etmek icin e poste adresinden formunu doldurdum ne nekadar alicam ne de onaylandi deyip bi bildiri gelm

 10. Ben baş vurdum işlemi alindi ama meil adresime form dordulmam için kağit gelecekti gelmedi iki oldu daha bekliyom

  1. Merhaba,

   Müşteri hizmetleri ile tekrar irtibata geçebilirsiniz. 0 850 800 44 00

 11. Bireysel emekliliğimi iptal ettim ayrılma formunu doldurup faks yolu ile gönderdim hâlâ geri dönüş almadım ve iletişim numarasını aradığımda kaydım bulunmadığını söylüyor bi an önce dönüş yapılmasını istiyorum paramın iade edilmesini istiyorum

  1. Merhaba,

   Halkbank bireysel emeklilik iptalini en hızlı şekilde müşteri temsilcisini arayıp yapabilirsiniz.
   0850 800 44 00

 12. Halk emeklilik kadar saçma bir kurum görmedim. 27 mayıs 2019 tarihinde ayrılma dilekçemi gönderdim faks çıktısınıda aldım. Bugün 25 Haziran 2019 para hala hesabıma yatmadı.Bu arada 18 Haziran 2019 tarihinde hesabımdan yine para çektiler. Faks elimize ulaşmadı diyorlar oyalıyorlar.Faks çıktısıda elimde. Ama faks nedense ulaşmıyormuş. Tüketici mahkemesine başvurucam

 13. telefonla iptal ettirdim fakat evrak talebinde bulundular. nereye yollayacağımı bilmiyorum.yardımcı olur musunuz?

 14. Merhaba Halk Bankası Otomatik BES’e 2017 ağustos ayında yılında zorunlu olduğunda dahil olmuşum, çok karışık terimler var yani; Toplam Tahsilatınız, Devlet Katkısı Hariç Birikiminiz, Taahhüt Edilen Düzenli Devlet katkısı , Taahhüt Edilen Başlangıç Devlet Katkısı ,Taahhüt Edilen Devlet Katkısı Dahil Toplam Birikiminiz, HEU – OKS KATILIM STANDART ,katkı payı vs vs..bunlar nedir ve rakamlar çok değişik şimdi ben bugün ayrılsam hangisini alırım hangisini alamam, kesinti nereden olur ne kadar olur.Ayrıntılı cevap verebilecek var mı.Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Halk bank emeklilik numarasını arayarak hızlıca iptal ettirebilirsiniz. 0850 800 44 00

 15. Ben gelen formu doldurdum gönderdim fax aracılığıyla ama yasal süre içerisinde bana halen para dönüşü olmadı beni bu kadar uğraştıran halkbank tan şikayetçiyim…

  1. Merhaba,

   0850 800 44 00 nolu telefonu arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

 16. Zorunlu oldugundan katilmistim.qma simdi ayrilmak istiyorum.yatirdigim paranin hepsini geri almam mumkun mu

 17. isteğim dışı dahil edildiğim BES iptali için aradığım 0850 800 44 00 nolu telefon açılmıyor. tckimlik ile web online giriş ekranında poliçemin olmadığı söylüyor. sms attığımda da poliçenin olmadığını yazıyor. sanırım tek çare bizzat bankaya gitmek. boşuna bizi uğraştırıyorlar. ve bu süreçte bizden alınan paraları çalıştırıp kâr ediyorlar.

  1. Aynen öyle cep şubesine koyarlar iptal etme seçeneğini halk emekliligide ariyosun müşteri temsilcisinide ariyosun kaydiniz yoktur diyor maaş bodrosunda kesilen para bile gözüküyor yani göz göre göre …. Anlayın iste

 18. Ya ben bir turlu ayrilamadim burdan 444 44 00 ariyorum musteri hizmetleri yok her tusa bastim 1 defa iste suna basin musteri hizmetlerine baglanacaksiniz demedi en son bana bir zarf geldi doldurarak kimlik fotokopisi ile geri gonderin diyor ama nereye gondercem belli degil Allah askina yardim ya

 19. Esmaf kefaletten kredi aldım kredi almam için bireysel emekliliği zorunlu tuttular böyle bişey olabilirmi

  1. Merhaba,

   Çıkma da 10 gün. Ayrılmada yasal süre 21 gündür.

  1. Merhabalar,

   İşleminizi hızlı bir şekilde çözmek için bu numarayı aramanız ve talebinizi iletmeniz gerekmektedir. 0 850 800 44 00

 20. ben aradım 1.000 tl birikmiş eğer 5 yıl içinde iptal edersen 850 tl kesinti yapılacak dediler ??????

 21. Ben ayrıldım ama ayrıksında daır ne benı aradılar nede paramı yatırdılar müşteri hizmetleri arıyorum yok o şunu ara YÖK şu numarayı ara dalga mı geçiyorsunuz

  1. Maaş bodrosunda bes kesintisi yazıyor müşteri temsilcisi ni arıyorum kaydiniz yoktur diyor kayıt aldım mahkemeye vercem şimdi halk emekliliğe giriş yapmıyor telefon numarası kayıtlı değil diyor bankaya gidiyorsun arayıp iptal etmen lazım diyolar

 22. iyi gunler, yaklasik 3 yildan bu yana bireysel emekli olmak icin primlerimi muntzam yatirdim. Maddi durumum nedeniyle artik devam ettiremiyecegim nedeniyle iptal ettirmek ve ayrilmak istiyorum .Bu gune kadar yatirdigim parami geri alabilir miyim, kesinti yapilir mi , yapilirsa ne kadar yapilir? Tesekkur ederim.

  1. Merhaba,

   0850 800 44 00 arayarak adres bilgilerini talep edebilirsiniz.

  1. halk bireysel emekliliğinden 3. ayda çıkmak istedim 319 tl aidat kesintisi yapılacağı soylendi bireysel emeklilik yaparken istediğim zaman cikabilecegim anaparamin saklı olacağı söylenmişti tamamen kandırildim tüm resmi kurumlara şikayetini yapacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu