• Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali

  Halk Bank bireysel emekliliği iptal etmek; 2017 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan Otomatik (Zorunlu) BES sebebiyle en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gönüllülük esasına dayanan ve mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamla özelliğe sahip olan bireysel emeklilik sistemleri, 2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiştir.


  45 yaş altı tüm çalışanlar, otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Halk emeklilik iptali, sisteme dahil olunduktan sonra 2 ay içerisinde yapılabilmektedir. İptal işlemi gerçekleştirildikten sonra katılımcının maaşından yapılan tüm kesintiler iade edilmektedir.

  Halkbank Bireysel Emeklilik Telefon Aracılıyla İptal İşlemi

  Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemini telefon aracılığıyla yapabilirsiniz. Halk emeklilik ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz 444 44 00 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Halkbank emeklilik çağrı merkezi olan 0850 800 44 00 numaralı telefona da ulaşabilirsiniz. Bu numaralara ulaşarak, sesli yanıt sistemi aracılığıyla Halk emeklilik iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Halkbank Bireysel Emeklilik SMS Aracılığıyla İptal İşlemi

  Halkbank bireysel emeklilik iptalini SMS aracılığıyla yapmanız mümkündür. Bireysel emeklilik iptali için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • Halk emeklilik iptal SMS’i için büyük harflerle ‘ayrılma’ yazıp bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı yapı 2560’a göndermeniz yeterlidir.
  • Göndermeniz gereken SMS örneği ‘AYRILMA 12345678901’ şeklinde olmalıdır.
  • SMS ’iniz başarı ile gönderildikten sonra size bilgilendirme mesajı gelecektir.
  • Bilgilendirme mesajında sistemden ayrıldığınız takdirde 1 yıl boyunca tekrar sisteme gireceğinize dair bilgi bulunacaktır. Bilgilendirme mesajının sonunda hala ayrılmak istiyorsanız bu mesajı ‘EVET’ yazarak cevaplamanız gerektiğine dair bilgi yer almaktadır.
  • Gelen mesajı ‘EVET’ yazarak cevapladığınızda iptal işleminiz tamamlanmış olacaktır.
  • İşleminiz tamamlandıktan sonra işlemin başarılı olduğuna dair mesaj gönderilmektedir.

  Halkbank Bireysel Emeklilik İnternet/Mobil Şube Aracılığıyla İptal İşlemi

  Halk emeklilik cayma hakkınızı kullanırken, iptal işlemini internet ya da mobil şube aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuza yükleyebileceğiniz Halkbank mobil uygulamasına giriş yaparak, bireysel emekliliğinizi iptal edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Halk emeklilik internet şubesine giriş yaparak da iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Öncelikle https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada bireysel emeklilik şubesine giriş yapabilmeniz için iki seçenek göreceksiniz.
   • Müşteri numarası ile giriş seçeneğinde; müşteri numaranız ve cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
   • C kimlik numarası ile giriş seçeneğinde; T.C kimlik numaranız be cep telefonu bilgilerinizle sisteme girebilirsiniz.
   • Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili menüde yapacağınız seçimlerle iptal işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

  Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

  Halk emeklilik nedir? Kişilerin kendi isteği ile yaptıkları yatırımlarla emekli olmaya hak kazanmalarıdır. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin çalışma hayatlarında birikim yapmalarına olanak sağlayarak rahat bir emeklilik geçirmelerine katkı sağlayan sosyal güvenlik tamamlayıcı sistemdir. Emeklik gelirinin yanında ek gelir imkânı sunan özel emeklilik sistemi, kişilere emeklilik döneminde avantaj olarak dönüş yapmakta ve katkı sağlamaktadır.

  Bireysel emeklilik sistemi kişilerin birikimlerini değerlendirebileceği doğru bir yatırım olmaktadır. Kişilerin ikinci emekliliği olarak dönüş alabileceği sistemde emeklilik sonrasında maddi huzur içersinde yaşamanıza olanak sağlar ve çalıştığınız dönemlerdeki refah düzeyinizi korumanıza yardımcı olarak ek gelir elde etmenize imkan tanımaktadır.

  Birikimlerinizi değerlendirmeniz için çeşitli avantajlar seçeneklerinden yararlanmak için Halkbank bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilirsiniz. Kişileri kendi tercihleri doğrultusunda planlanan katılımcı seçenekleri ve kişilerin kendilerinin seçtikleri fonlara yönlendirmeleri ile bireysel emeklilik sisteminden yararlanmaktadırlar.

  Bireysel emeklilik fonları konusunda uzman kişiler tarafından tamamen sigortalılara kazanç sağlanması hedefi ile yönetilmektedir. Gönüllü emekli olma esasına dayalı olan ve sağladığı avantajları oldukça fazla olan Halkbank bireysel emeklilik sistemi;

  • Halkbank bireysel emeklilik sistemi, var olan sosyal güvenlik sistemini tamamlayan ve gönüllük esasına dayalı olan sistemdir.
  • Halkbank bireysel emeklilik sistemine yatırılan katkı payına 1 Ocak 2013 tarihinden beri %25 oranında devlet katkı payı eklenmektedir.
  • Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak hakkı, medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip olan bütün kişilerin için geçerli olabilen bir sistemdir.
  • Otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminde 45 yaşından küçük olan bütün çalışan kişiler uygulamaya dahil edilmektedir. Kişilerin 2 ay süre sonrasında emeklilikten cayma hakları vardır. Katılımcılar dilerlerse sistemden ayrılabilir veya devam edebilirler.
  • Halkbank bireysel emeklilik sisteminde 10 sene süresince sistemde kalan kişilerin emekli olabilmesi mümkün olmaktadır. 10 sene süresince bireysel emekliliklerini devam ettiren kişiler 56 yaşını doldurarak emekliye ayrılabilirler.
  • Emekliliğe hak kazanmış olan kişilerin sistem dahilinde birikmiş olan tutarları, kişilerin sisteme giriş yaşına ve aylık olarak ödedikleri katkı miktarına göre değişmektedir.

  Bireysel emeklilik sisteminde toparlanan birikimleri uzman kişiler tarafından fonlarda değerlendirilen birikim, sahiplerine maaş olarak veya toplu olarak ödenmektedir. Uzman kişilerin yönlendirdiği fonlarda değerlendirilen katkı payları 10 sene boyunca sistemde kalmakta ve 56 yaşında emekliliğe hak kazanan katılımcılara avantaj sağlayarak geri ödenmektedir. Emekliliğe hak kazanan kişiler paralarını isterlerse toplu olarak alma avantajına sahiptirler. Şartlarını yerine getirerek emekli olan kişiler devletin %25’lik desteğini almaya hak kazanmaktadırlar.

  Bireysel Emeklilik İptalinde Kesinti ve İadeler Ne Kadar?

  45 yaşına kadar olan çalışan kişiler için zorunlu olan bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ay içerisinde cayma hakkını kullanabilirler ve yatırımlarını geri alabilme hakkına sahiptirler. İlk iki ay içerisinde emekliliklerini iptal eden kişilerin maaşlarından yapılan bütün kesintiler iade edilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2016 senesinden itibaren 5 senesini doldurmuş olan kişilerden yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alınmaması karara bağlanmıştır.

  Bireysel emeklilik sistemini iptal eden kişilerin, ilk beş yıl dahilindeki toplam kesintileri asgari ücretin %8,5 oranını aşmamaktadır. Bireysel emeklilik iptalinde sözleşmenin 6. senesinden itibaren fon toplam gider kesintisi iadesi ve toplam gider kesintisi iadeleri başlamaktadır. Katılımcıların hesaplarına yıllık olarak aktarılan iadelerin aktarım oranları %2,5 olarak yapılmaktadır.

  Sözleşmelerinin 6. senesinde iptal ederek ayrılan kişilerin fon kesintileri ilk yılın oranına göre hesaplarına aktarılmaktadır. İade oranları uygulama esası bir önceki senenin iade oranının 2,5 puan artması esasına göre yapılmaktadır. 15 sene sonrasında uygulanacak oran %25 olarak gerçekleşecektir. Halkbank bireysel emeklilik iptalinde senelere göre uygulanan kesinti ve iade oranları şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • Sözleşmenin 6. yılında iade oranı %2,5
  • Sözleşmenin 7. yılında iade oranı %5
  • Sözleşmenin 8. yılında iade oranı %7,5
  • Sözleşmenin 9. yılında iade oranı %10
  • Sözleşmenin 10. yılında iade oranı %12,5
  • Sözleşmenin 11. yılında iade oranı %15
  • Sözleşmenin 12. yılında iade oranı %17,5
  • Sözleşmenin 13. yılında iade oranı %20
  • Sözleşmenin 14. yılında iade oranı %22,5
  • Sözleşmenin 15. yılında iade oranı %25

  Oranlarında uygulanmaktadır. Yukarıda belirtilen iade oranları 1 Ocak 2021 tarihi itibarı ile bireysel emeklilikte 5 senesini tamamlayan kişiler için uygulanacaktır. Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemlerini telefon ile Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak, SMS ile veya internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

  Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

  Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?  tıkla sorunu sor

  Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kadir durmaz dedi ki:

   Bireysel emekli nasil iptal ederim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Halk bank emeklilik numarasını arayarak hızlıca iptal ettirebilirsiniz. 0850 800 44 00

  2. ali dedi ki:

   ayrılma talep formu isteniyor ama ben ulaşamıyorum müşteri temsilcisine nasıl bağlana bilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    0850 800 44 00 nolu telefonu arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

  3. vefa dedi ki:

   isteğim dışı dahil edildiğim BES iptali için aradığım 0850 800 44 00 nolu telefon açılmıyor. tckimlik ile web online giriş ekranında poliçemin olmadığı söylüyor. sms attığımda da poliçenin olmadığını yazıyor. sanırım tek çare bizzat bankaya gitmek. boşuna bizi uğraştırıyorlar. ve bu süreçte bizden alınan paraları çalıştırıp kâr ediyorlar.

  4. Ihsan curgatay dedi ki:

   Ya ben bir turlu ayrilamadim burdan 444 44 00 ariyorum musteri hizmetleri yok her tusa bastim 1 defa iste suna basin musteri hizmetlerine baglanacaksiniz demedi en son bana bir zarf geldi doldurarak kimlik fotokopisi ile geri gonderin diyor ama nereye gondercem belli degil Allah askina yardim ya

  5. Sema dedi ki:

   2017 Besten ayrıldım tekrar bes katılmak için en fazla kaç yıl beklerim

   1. Salih dedi ki:

    Paraya ihtiyacım olduğundan ayrılmak durumundayız.

  6. Memet dedi ki:

   Esmaf kefaletten kredi aldım kredi almam için bireysel emekliliği zorunlu tuttular böyle bişey olabilirmi

  7. Osman dedi ki:

   Ayrılma talebinde bulunduktan kaç gün sonra paramız hesabımıza geçmiş olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıkma da 10 gün. Ayrılmada yasal süre 21 gündür.

  8. Ercan duman dedi ki:

   Askere gidecegim icin halk emeklilige yatan paramin hepsini hesabima yatmasini istiyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    İşleminizi hızlı bir şekilde çözmek için bu numarayı aramanız ve talebinizi iletmeniz gerekmektedir. 0 850 800 44 00

  9. böyle iş olmaz dedi ki:

   ben aradım 1.000 tl birikmiş eğer 5 yıl içinde iptal edersen 850 tl kesinti yapılacak dediler ??????

  10. Funda dedi ki:

   Cepten mesaj ile ayrıldım ama hala maaşımdan kesiliyor b.emeklilik parası ne yapmalıyım sizce

  11. Erman dedi ki:

   Ben ayrıldım ama ayrıksında daır ne benı aradılar nede paramı yatırdılar müşteri hizmetleri arıyorum yok o şunu ara YÖK şu numarayı ara dalga mı geçiyorsunuz

  12. emel arda dedi ki:

   iyi gunler, yaklasik 3 yildan bu yana bireysel emekli olmak icin primlerimi muntzam yatirdim. Maddi durumum nedeniyle artik devam ettiremiyecegim nedeniyle iptal ettirmek ve ayrilmak istiyorum .Bu gune kadar yatirdigim parami geri alabilir miyim, kesinti yapilir mi , yapilirsa ne kadar yapilir? Tesekkur ederim.

  13. doğa ballı dedi ki:

   imzaladığımız ayrılma talebimizi hangi adrese göndereceğiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    0850 800 44 00 arayarak adres bilgilerini talep edebilirsiniz.

  14. davut eren dedi ki:

   bireysel emekliligi nasıl iptal edebilirim

  Sorunuzu Yazın