ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

2023 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Neler?
09.05.2023

2023 bekçilik başvurusu yapmak isteyenlerin pa.edu.tr adresine girmesi gerekir. Bekçiler, kolluk kuvvetlerine destek amacıyla alınır. Parklarda, bahçelerde, sokaklarda gerekli görülen yerlerde bekçiler görev yapar. 2023 bekçilik başvurusu yapmak isteyenlerin, görevleri tam olarak bilmesi gerekir.

Bekçi alımları için belirli zamanlarda kontenjan açılır. Gerekli şartları taşıyan adaylar, bu alımlar için başvuru yapabilir. Başvuru yapmak isteyen adayların fizik, sağlık gibi özellikler yönünden gerekli standartları taşıması gerekir.

Bekçinin Görevleri Neler?

Bekçinin görevleri arasında yasa dışı faaliyetlere gerekli durumlarda müdahale etmek yer alır. Bekçiler, sokakların huzurunu bozan kişileri tespit ederek polise teslim etmekle de görevlidir. Uyuşturucu madde satışı tespit edildiği takdirde de gerekli müdahaleler bekçi tarafından yapılır.

Bekçiler, polislere destek olmakla yükümlüdür. Sokaklarda, parklarda ve diğer kamuya açık alanlarda güvenliği bekçiler sağlar. Eğer polis, olaya müdahale edemeyecek uzaklıkta ya da durumda ise gerekli müdahale bekçiler tarafından yapılır.

Kimler Bekçi Olabilir?

Bekçi olabilecek kişilerin; yaş, boy, kilo gibi şartları yerine getirmesi gerekir. Bekçilerden istenilen şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bekçi olmak isteyenlerin en az lise mezunu olması gerekir.
 • Bekçilerden en az 167 cm boy şartı istenir.
 • Bekçi olmak için askerliği yapmış olmak gerekir.
 • Beden kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.
 • En az 18 en fazla 27 yaşında olmak gerekir.
 • Kanunda belirtilen suçlardan hüküm giymemek, en önemli şartlardan biridir.
 • Bekçi olmak isteyenlerin memur olmaya engel bir durumu olmamalıdır.
 • Silah taşıyacak kişilerin taşıması gereken şartlara bekçi adayları da sahip olmalıdır.
 • Bekçiler hangi ilde çalışmak için başvuru yapıyorsa orada en az üç yıldır yaşıyor olmaları gerekir.
 • Bekçiler, daha önce alkol ve uyuşturucu nedeniyle tedavi görmüş olmamalıdır.
 • Terör örgütleriyle, siyasi partilerle ilişiği bulunmamak

Bekçilik Başvurusu Nereden Yapılır?

Bekçilik başvurusu yapmak isteyenlerin pa.edu.tr adresi üzerinden başvurularını iletmesi gerekir. Sınav ücreti şehit ve vazife malulü olanlardan alınmaz. Şehit ve vazife malulü yakınlarının dilekçe yazarak Polis Akademisine faks çekmesi gerekiyor. Dilekçede şehitlik ve vazife malullüğü belgesi de bulunmalıdır.

Adayların ilk olarak Halkbank ATM’lerinden ya da internet şubesinden sınav ücretini yatırması gerekir. Ücreti yatıranlar, ais.pa.edu.tr adresine girmeli ve ön başvuru yapmalıdır. 

Ais.pa.edu.tr adresine girdikten sonra ekranın sağ kısmında bulunan sisteme giriş seçeneğine tıklanmalıdır.

Sisteme Giriş kısmına tıklandıktan sonra e-Devlet şifresi ile başvuru ekranına ulaşılabilir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilir. İlk olarak kimlik numarası ardından e-Devlet şifresi girilmelidir. Mobil, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemlerle de sisteme erişilebilir.

Altta yer alan görselde gösterilen kimlik bilgilerim, fotoğraf bilgilerim gibi kısımlardan gerekli düzenlemeler yapılır. “Sonuçlarım” kısmından sınav sonuçları öğrenilebilir.

Eş bilgileri kısmına girildiğinde aşağıdaki şekilde bir ekran çıkar. Bu kısımda istenilen bilgiler doldurulmalıdır.

Ek Bilgilerim kısmından da gerekli alanlar doldurulmalıdır.

Bekçilik Başvurusu E-Devlet

Bekçilik başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet’e giriş yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bunun yerine e-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir. E-Devlet’e kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. Ardından giriş ekranında bulunan arama çubuğuna polis akademisi yazılmalıdır.

Arama çubuğuna “Polis Akademisi” yazdıktan sonra “Polis Akademisi Başkanlığı/Aday İşlemleri Sistemi” kısmına tıklamak gerekir.

Bu kısımda sistem sizi Polis Akademisinin sayfasına yönlendirir. “Uygulamaya Git” yazan kısma tıkladığınızda başvuru ekranına ulaşırsınız.

2023 Bekçilik Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

2023 bekçilik başvurusunun başlama zamanı şu anda net bir bilgi yok. 2023 bekçilik başvurusu yapmak isteyenler için en son alımlar, 18 Ocak 2023-3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapıldı. Bu başvurular ile 26 şehirde toplam 1250 erkek aday bekçi olarak alındı.

Bekçilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bekçilik başvurusu için gerekli evraklar arasında kimlik belgesi var. Kimlik belgesinde kimlik numarası bulunması gerekir. Kimlik belgesi ve diğer belgeler yazılı ve sözlü sınav sırasında gösterilmelidir. Diğer belgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Onaylı diploma-tasdikname ya da kurum tarafından onaylanmış örneği
 • Askerliğin yapıldığını gösteren belge
 • 6 adet fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • En az üç yıldır aynı yerde yaşadığını gösteren ikamet belgesi
 • Hazırlık okuyan öğrencilerin buna dair belge de getirmesi gerekiyor.

Bekçilik Başvurusu İçin Para Yatırma

Bekçilik başvurusu için paranın Halkbank’tan yatırılması gerekir. Para yatırma işlemi Halkbank ATM’lerinden ya da mobil şubeden yapılabilir. İnternet şubesi üzerinden de başvuru yapılabilir.

Bekçilik Başvurusu İçin Yaş Sınırı

Bekçilik başvurusu için yaş sınırı 18 olarak uygulanır. Adayların 18.01.2005 öncesinde doğması gerekir. Adaylar en fazla 31 yaşında olmalıdır. 18.01.1993 tarihinden önce doğanların başvurusu kabul edilmez.

Bekçilik Başvurusu İçin Eğitim Durumu

Bekçilik başvurusu için eğitim durumu en az lise olmalıdır. Eğitim seviyesi liseden az olanların başvurusu kabul edilmez. Adayın lise dengi bir okuldan mezuniyeti varsa o da kabul edilir.

Bekçi Olmak İsteyenler İçin Askerlik Şartları

Bekçi olmak isteyenler için askerlik şartı vardır. Adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması gerekir. Askerliğini tamamlamayan adayların başvurusu kabul edilmez.

Bekçilik Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bekçilik başvuru formunda istenilen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvurular bizzat il ve ilçe emniyet müdürlüklerinden yapılabilir. Bunun yerine Polis Akademisi sitesi üzerinden de başvurular iletilebilir.

Formda istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ardından formun imzalanması gerekir. Ardından diğer bilgiler doldurulmalıdır. Formda adres, telefon, mail, öğrenim durumu gibi bilgiler istenir.

Bekçilik Sınav Aşamaları Nelerdir?

Bekçilik sınav aşamalarından ilk önce ön sağlık kontrolü yapılır. Ardından yazılı sınav ve ondan sonra fiziki yeterlilik sınavı uygulanır. Son olarak sözlü mülakat yapılır. Adayların bu sınavlardan toplam başarısına bakılır.

Sözlü sınav %50, diğer sınavlar %25 etkilidir. Puanları eşit olan adayların ilk olarak yazılı puanına bakılır. Ardından mülakat puanına sonrada fiziki yeterliliğine dikkat edilir. Sınavlarda eşitlik varsa hangi adayın yaşı küçükse ona öncelik tanınır.

Bekçilik Mülakatları Nasıl Gerçekleşiyor?

Bekçilik mülakatlarının gerçekleştirilmesi sırasında ön sağlık kontrolü yapılarak bekçi olur ya da olamaz kararı verilir. Ardından yazılı sınav yapılır. Yazılı sınavdan en az 50 almak gerekir.

Yazılı sınavda Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve genel kültür testleri çıkar. Aday, yazılı sınavı başarılı bir şekilde tamamlarda fiziki yeterlilik sınavına girer. Fiziki yeterlilik sınavı bir parkurda yapılır. Parkurun belirli sürede tamamlanması, koyulan engellerin aşılması gerekir.

Fiziki yeterlilik sınavını başarıyla geçen adaylar sözlü mülakat aşamasına geçmeye hak kazanır. Sözlü sınav şu aşamalardan oluşur:

 • Sözlü sınavda adaylara birtakım sorular yöneltilir.
 • Bu sorular ile adayların bilgisi ölçülür.
 • Soruyu kavrayıp kavrayamadığına bakılır.
 • Özgüvenine dikkat edilir.
 • Kendini nasıl ifade ettiği değerlendirilir.
 • Beden dilini etkili bir şekilde kullanıp kullanmadığı incelenir.
 • Sözlü sınavda beş ayrı kritere göre değerlendirme yapılır.
 • Her kriter 20 puandır.
 • Adayın en az 70 puan alması gerekir.

2023 bekçilik başvurusu yapmak isteyenlerin parkura, yazılı ve sözlü sınava hazırlanmasında fayda vardır.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Polis Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Bekçi Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.