emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

HSK Açıkladı, Adliyeler Ne Zaman Açılacak?

HSK Açıkladı, Adliyeler Ne Zaman Açılacak?
29.05.2020

HSK Açıkladı, Adliyeler Ne Zaman Açılacak? Gelen son dakika haberlerine göre HSK tarafından yürütülmekte olan adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde gerçekleştirilen duruşma ve keşifler işlemlerine 16 Haziran 2020 Salı günü başlanmasına karar verilmiş bulunmaktadır. Korona virüsü kapsamında küresel kriz ile mücadele kapsamında yargısal süreçler durdurulmuş ve ilk derece adli, idari yargı mercileri, bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri geçici olarak durdurulma kararı alınmış bulunmaktaydı. Bu kapsamda duruşmaların ve müzakerelerin ertelenmesi dahilinde tüm tedbirler ve buna ilişkin usul ve esasların belirlenmesinde HSK yetkili bulunmaktadır.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, yargıda normale dönüş eylem planlarını açıklamış bulunmaktadırlar. HSK Başkanvekili imzası taşıyan eylem planı, adliyelerde görev yapmakta bulunan hakim ve cumhuriyet savcılarına duyurulmuş bulunuyor. Yaşanmakta olan korona virüsü süreci ile yaşam koşullarının gerekli tedbirler doğrultusunda, alınan tedbirler ile birlikte olarak sürdürülmesi anlamına gelen “yeni normal”e geçiş zaruretinin ortaya çıkmasının ardından normalleşme çalışmalarına geçiş başlamış bulunmaktadır. Yeni normalleşme çalışmaları kapsamında belirlenen yol haritası kapsamında ilan edilen duyuruya göre yargısal faaliyetlerde kesintiye neden olmamak, vatandaşların sağlıklı ortamlarda hukuk hizmeti almalarını sağlamak için durum değerlendirilmesi yapmak adına bugün olağan üstü toplanılmış bulunulmaktadır. Gerçekleştirilen olağan üstü toplantı kapsamında alınan kararlar ise aşağıdaki gibi belirlenmiş bulunmaktadır.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Yeni Normale Dönüş Planı!

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Yeni Normale Dönüş Planı! Olağanüstü olarak gerçekleştirilen toplantı sonrasında, yeni normale dönüş kapsamında alınan kararlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Tutukluluk (yasal zorunluluk nedeni ile sadece tutukluluğun değerlendirilmesi kapsamından) ve acil işler, dava zaman aşımına yakın olan, soruşturma ve kovuşturma dosyaları, yürütmenin durdurulması istemleri ve ivedi sayılacak diğer iş ve işlemler haricinde, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşifler 16 Haziran 2020 Salı gününe kadar ertelenmesi kararına aynen uyulacaktır.
  • Bölge adliye mahkemeleri ve başsavcılıkları ile bölge idari mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinin (duruşma ve keşif yapılması gerekenler hariç) tüm yasal faaliyetler 1 Haziran 2020 günü başlatılacaktır.
  • Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin tedbir 1 Haziran 2020 tarihi itibarı ile sonlandırılacaktır.
  • Adli yargı ve ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşif dışında kalan, adli hizmetlerin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Suç ve suçlu ile mücadele işlemleri ile mahkemeler önünde dava ve iddia hakkının bir gereği olmak kaydı ile adli hizmetlerin belirtilen istisnalar dışında herhangi bir gecikme yaşanmaksızın yerine getirilmesi sağlanacaktır.
  • Her bir mahkeme ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, dosyaların incelenmesi, notlanması, gerekçeli kararların yazılması, tarafların duruşmada hazır bulunulmasına ihtiyaç duyulmayan dava ve işlerin neticelendirilmesi, iddianamenin kabulü ve tensip işlemlerin icrası gibi durumlar için hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.
  • Salgın tedbirleri kapsamında oluşan iş yükünden dolayı hakim ve cumhuriyet savcılarının 20 Temmuz 2020 tarihine kadar yıllık izin talepleri karşılanmayacaktır.
  • Daha önce Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 13 Mart 2020 tarihli yazıları ve idari izinli sayılan şahısların kapsam alanı daraltıldığından, 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 60 yaş ve üstü kronik rahatsızlığı bulunan hakim ve cumhuriyet savcıları idari izinli sayılacak.
  • İdari izinli sayılan hakim ve cumhuriyet savcılarının bakmış olduğu mahkeme ve işler için mahallin şartları ve hakkaniyet ilkesi de gözetilerek komisyon başkanı ve cumhuriyet başsavcıları tarafından nöbetçi hakim ve cumhuriyet savcısı belirlenecektir.
  • 1 Haziran 2020 tarihinden sonra yargı hizmetleri icra edilirken Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği adli hizmetler yerine getirilirken uyulması gerekli tedbirler talimatına ve Bilim Kurulu’nun bu doğrultudaki önerilerine riayet edilecektir.

Son Dakika Haberi 15 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Bu Hafta Sonu Devam Ediyor!

18 Yaş ve Altındaki Bireyler Şehirler Arası Seyahat Edebilecek mi?

Son Dakika Gelişmesi Şehirlerarası Seyehat Kısıtlaması Kaldırıldı!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.