emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

18 Yaş ve Altındaki Bireyler Şehirler Arası Seyahat Edebilecek mi?

18 Yaş ve Altındaki Bireyler Şehirler Arası Seyahat Edebilecek mi?
29.05.2020

18 Yaş ve Altındaki Bireyler Seyahat Edebilecek mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından normalleşme süreci ile ilgili alınan kararlar halka açıklanmış bulunmaktadır. Korona virüsü kapsamı çerçevesinde alınan önlemler tek tek normalleşme sürecinde kaldırılmaya ve hayat her geçen gün normalleşme çalışmaları kapsamında uygulamalar konmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada şehirler arası kısıtlama kaldırılmış bulunmaktadır. Kaldırılan şehirler arası kısıtlamanın ardından ise en çok merak edilen bir diğer konu ise 18 yaş ve altı bireylerin seyahat edip edemeyeceği olmaktadır.

Buna göre 18 yaş ve altı bireylerin kaldırılan şehirler arası seyahat yasağının ardından, gençler ve çocukların ebeveynleri ile yolculuk yapması mümkün hale gelmiş bulunmaktadır. 28 Mayıs günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından, normalleşme sürecinde pek çok yeni karar alınmış ve uygulanmaya konulmuş bulunmaktadır. 28 Mayıs 2020 Perşembe günü kabine toplantısının ardından alınan kararlar ve merak edilen tüm detaylar şu şekilde olmaktadır.

Kabine Toplantısı Ardından Normalleşme Kararları Nelerdir?

Kabine Toplantısı Ardından Normalleşme Kararları Nelerdir? Toplantı sonrasında gerçekleştirilen açıklamaya göre normalleşme süreci için alınan kararlar 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağı belirtilmektedir.

65 yaş ve üstü meslek sahibi olan vatandaşlar uygulanmakta olan kısıtlama işleminden 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren muaf sayılacaklardır. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il genelindeki valiliklere gönderilen 18 Yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü sokağa çıkma kısıtlaması genelgesine göre önceden sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlardan, işletme sahibi olan vatandaşlar bu uygulamadan 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren muaf tutulacaklardır.

Yayımlana genelgeye göre 18 – 20 yaş arasındaki gençler için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılmış bulunuyor. 31.12.2002 tarihinden önce doğanlar bu uygulamadan muaf olmaktadırlar.

18 yaş ve altı gençler ve çocuklar büyükleri ile seyahat edebileceklerdir. Daha önce yayımlanmış olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında sokağa çıkması kısıtlanmış olan çocuklar ve gençler, ihtiyaç doğrultusunda bakıcı ya da aile büyükleri ile birlikte kreş ya da gündüz bakım evlerine gidebileceklerdir. Ayrıca veli ya da vasisinin yanında olması kaydı ile şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabileceklerdir.

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için 31 Mayıs Pazar günü saat: 14.00 – 20.00 arasında sokağa çıkabileceklerdir.  0 – 18 yaş arasındaki gençler ve çocuklar için de 3 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran Cuma günü saat: 14.00 – 20.00 saatleri arasında yürüme mesafesinde, sınırlı olarak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydı ile dışarı çıkabileceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.