emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Son Dakika Gelişmesi Şehirlerarası Seyehat Kısıtlaması Kaldırıldı!

Son Dakika Gelişmesi Şehirlerarası Seyehat Kısıtlaması Kaldırıldı!
28.05.2020

Son Dakika Gelişmesi Şehirlerarası Kısıtlama Kaldırıldı! Korona virüsü tedbirleri kapsamında uzun zamandır uygulanan şehirler arası kısıtlama işlemi 1 Haziran 2020 Pazartesi günü sona ermiş bulunmaktadır. Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler kapsamında şehirler arası kısıtlama da sadece bunlardan bir tanesi olmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası alınan kararları tek tek açıklayan Erdoğan, Bilim Kurulu kararları doğrultusunda da açıklamış bulunmaktadır. Bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından alınan kararlar şu şekilde olmaktadır.

Normalleşme Takvimi Genelinde Alınan Kararlar Nelerdir?

Normalleşme Takvimi Genelinde Alınan Kararlar Nelerdir? Bu gün itibarı ile gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından normalleşme süreci için alınmış olan kararlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Korona virüsü nedeni ile uygulanan şehirler arası kısıtlama işlemi 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren sona ermiş bulunmaktadır. Herhangi olumsuz bir durumun gerçekleşmesi halinde ise bazı illerimize kısıtlama işlemini yeniden getirmemiz mümkün olabilir.
 • İdari izinde bulunan ve esnek olarak çalışmakta olan kamu personelleri, 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren normal mesai şartlarına döneceklerdir.
 • Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran 2020 Pazartesi günü açılacaktır.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanmakta olan kronik rahatsızlığı olan personelin durumları kurumlar tarafından takip edilecektir.
 • 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edilecek.
 • İşletme sahibi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartlarını yerine getirmek kaydıyla içini başına olabileceklerdir.
 • 20 yaş ve altı ile ilgili uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında 18 yaşa indirmekteyiz. 0 – 18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri 14.00 – 20.00 sokağa çıkma kısıtlaması tabi olmayacak.
 • 1 Haziran 2020 restoran, kafe, pastane, kırathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’a kadar hizmet vermeye başlayacaktır. Eğlence mekanları ve nargile satış mekanları kapsam dışındadır.
 • Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesislerinin de 1 Haziran 2020 Pazartesi günüden itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.
 • Plajlar, milli parklar, bahçeler, 1 Haziran’da faaliyete geçecek. Müze ve tören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor.
 • Hayvan satış yerleri de 1 Haziran 2020, hipodromlar 10 Haziran 2020 ve bireysel spor ile ilgili sınırlandırmalar kalkmış bulunmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.