Genel

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Yasama görevinde yer alan milletvekillerinin aldıkları maaşlar her dönem merak edilmiştir. Bazen abartılı rakamlar telaffuz edilmekte bazen ise çok düşük rakamlarda maaş aldıkları iddia edilmektedir. Kısacası alınan maaşlar ile ilgili net bilgisi olan kişilerin sayısı oldukça azdır. Milletvekilleri ne kadar maaş alıyorlar? Özlük hakları nelerdir? Milletvekilleri emekli olabilir mi? Tarzındaki soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsin. Böylelikle de kulak dolma bilgilerle değil net rakamları öğrenirsiniz.


Milletvekilleri seçim ile gelen ve adından da anlaşılacağı gibi milletin vekilleridir. Yasama görevinde bulunan vekiller yasaların çıkarılmasında aktif olarak rol oynadığı gibi buna benzer farklı görevleri de üstlenmektedir. Peki, milletvekillerinin aldıkları maaş aylık ne kadardır?

Milletvekili Maaşları Hangi Yasaya Göre Belirlenmektedir?

İnsanlar bir işte çalışırken aldıkları maaşı işverenleri belirler ve yine işvereni zaman zaman bu maaşlara zam yapar. Kısacası çalışanın maaşını belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Fakat milletvekilleri için bu durum oldukça farklıdır. Yazımızın hemen başında da belirttiğimiz gibi milletvekilleri yasama görevinde aktif olarak rol almaktadır. Yani yasaları milletvekilleri çıkarmaktadır. Milletvekili maaşları ise 3671 sayılı yasadaki hükümlere göre belirlenmektedir. Dolayısıyla da vekiller istedikleri zaman bu yasada değişikliğe giderek maaşlarını artırabilmektedir. Bu da kendi maaşlarını belirleme yetkisine sahip oldukları anlamına gelmektedir. Başka bir meslek grubunda böyle bir hak yoktur. Maaş konusu gündeme gelince partiler kısa sürede anlaşıp maaşları artırmaktadır.

Milletvekili Maaşı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Milletvekilleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabı 3671 sayılı yasa ile ilişkilidir. Buradaki yasanın ilk maddesinde vekillerin maaşları hesaplanırken en yüksek devlet memuru maaşının dikkate alınacağı bildirilmiştir. Dolayısıyla da en yüksek maaş alan devlet memuru müsteşar olduğu için bu maaş dikkate alınmaktadır. Aradaki hiyerarşinin belli olması için ise başbakanlık müsteşarının maaşı baz alınmaktadır. Başbakanlığa bağlı müsteşarların maaşları 56.400 esas gösterge ile memur maaş katsayısının (0,1078511) çarpılmasıyla bulunmaktadır. Buradan çıkan sonuç ise yaklaşık olarak 6.083 TL’dir. Vekillerin maaşlarında ise bu 6.083 TL’nin haricinde ek ödemeler de bulunmaktadır. Dolayısıyla da vekillerin aldıkları maaş çok daha yüksektir. Yazımızın sonraki bölümlerinde buna dair diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.

Milletvekili maaşları 2018 içerisinde yer alan özel tazminat ve diğer detaylar arasından en dikkat çekici olanı vekillerin 6 defa almış oldukları ikramiyedir. Bu ikramiye maaşları kadardır. Ayrıca makam tazminatı, hizmet tazminatı, yolluk, aile yardımı ve asgari geçim indirimi de almaktadır. Maaşlarının dışında vekillerin telefon ücreti TBMM tarafından karşılanırken ayrıca vekillere bir danışman ile bir sekreter istihdam hakkı verilmektedir. Bu kişiler vekillik süresi boyunca görev yapmaktadır.

Milletvekillerine maaş dışında verilen haklar da bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan KYK yurduna öğrenci yerleştirme oldukça dikkat çekmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjandaki öğrenciyi bu yurtlara yerleştirme hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında da bir takım haklara sahiptirler.

Milletvekili Maaşları Ne Kadardır ve Zamana Göre Değişimi

Milletvekilleri ne kadar maaş alıyorlar sorusuna tekrar dönecek olursak vekillerin aldıkları maaşlar her yıl değişmekte ve artmaktadır. 2018 yılı için milletvekillerine verilen net maaş tutarı 17.291 TL’dir. Yıllara göre aldıkları maaşlar ise şu şekildedir:

  • 2018 yılı için    17.291 TL
  • 2017 yılı için    16.811 TL
  • 2016 yılı için    15.000 TL
  • 2015 yılı için    13.700 TL

Milletvekillerinin emeklilik maaşları ise 9.594 TL’dir. Sadece 2 sene vekillik yapan kişiler emeklilik hakkı kazanmaktadır. Gerekli olan primli gün sayısını tamamlayan vekiller emekli maaşı alabilmektedir.

Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu