Engelli

2021 Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor

2021 yılında Malulen olmak için gereken hastalıklar, olmadan malulen emekli olmanız mümkün değildir. Aynı zamanda bu hastalıklardan dolayı da %60 oranında bir sağlık raporuna ihtiyacınız vardır. Bu hastalıklardan birine sahipseniz, %60 oranında iş göremez olduğunuzu belirten bir sağlık raporunuz da varsa malulen emekli olmanız mümkündür.


2021 Malulen emeklilik hastalıkları aşağıda sıralanmıştır;

 • Bunama (Demans) hastalığı,
 • Alzheimer hastalığı,
 • Sara (Epilepsi) hastalığı,
 • Otizm,
 • Multiple Skleroz (MS)
 • KOAH
 • Astım
 • Kronik Pankreatit
 • Kaşeksi
 • Sindirim sistemi kanamaları
 • Kalp ritmini bozan tüm hastalıklar
 • Parkinson

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emekli olma, iş gücünde %60 veya daha fazla oranda kayıp olduğu durumlarda gerçekleşir. Tabii ki, istisnai durumlar da mevcuttur. Eğer, çalışan kişinin iş gücü kaybı %60’ın altındaysa da belirli durumları sağlayarak malulen emekli olabilir. Malulen emekli olacak kişilerin öncelikle 10 yıl sigortalı çalışma hayatı ve malulen emekli olmak için gereken hastalıklardan birine sahip olmalıdır.

Bu hastalıklardan birini de tam teşekküllü hastanelerin birinden aldığı sağlık raporu ile kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıyeten, malulen emekli olacak kişinin, malul olmasına sebebiyet veren hastalığın, çalışanın sigorta girişi yapıldıktan sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.

2021 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

İş gücünün %60’ının kaybedilmesiyle malul bir şekilde emekli olunabiliyor. Malulen emekli olmak için de gereken en önemli şart bilhassa %60 iş göremez raporu ve malulen emeklilik hastalıklardan birinin tanısının koyulmuş olmasıdır. Bunların haricinde, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde de sağlanması gereken birtakım şartlar da mevcuttur.

Malulen emekli olmak için şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Herhangi bir sigorta kolunda en az 10 yıl çalışma süresi bulunmalıdır.
 • Herhangi bir sigorta kolunda en az 1800 gün SGK primi ödenmiş olmalıdır.
 • Vatandaş, geçirdiği hastalığın ya da %60 iş gücünü kaybettiği durumun, sigorta başladıktan sonra meydana gelmiş olması gereklidir.
 • Eğer vatandaş SSK’li yani 4/A sigorta kolunda çalışıyorsa, işi bırakmış olmalıdır.
 • 4/B sigorta koluna aitse yani Bağ-kurluysa vatandaşın tüm ticari etkinliklerle bir ilişiği olmamalıdır.
 • 4/C sigorta kolunda çalışıyorsa yani geçici görevde vs. ise görevini bırakmalıdır.

Malulen Emekli Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra yapılması gereken malulen emeklilik başvurusunda istenen belgeleri eksiksiz tamamlayıp, başvuru yapmaktır. Eğer, gereken evrakları tamamlamadan başvuru yaparsanız başvurunuz geçersiz olarak kabul edilecektir.

Malulen emeklilik başvuru belgeleri aşağıdadır.

 • Eğer çalışan, işten ayrıldıktan sonra 10 gün içinde malulen emeklilik başvurusunda bulunacaksa, işten ayrıldığı kanıtlayan bir belge,
 • Tahsis talep ve beyan formu,
 • Eğer başvuracak kişi kamu görevlisi yani 4/C sigortalıysa malulen emekli sevk onayı,
 • Malulen emeklilik hastalıklarından birine sahip olduğuna ve yüzdesini de gösteren bir sağlık raporu, malulen emeklilik başvurusunda istenen evraklar arasındadır.

Malulen Emekli Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Malulen emekli maaşı alma hakkı kazanıldıktan sonra, belirli durumlar meydana gelirse ya da bazı kuralların dışına çıkılırsa, malulen emekli aylığına son verilir.

Malulen emeklilik maaşının kesildiği haller aşağıda sıralanmıştır.

 • Yurt dışında sigortalı bir şekilde çalışmaya başlanılırsa,
 • Malulen emekli aylığı almaya başladıktan sonra yapılan kontrollerde malullüğü geçerse, durumlarından biri meydana gelirse malulen emekli aylığı sonlanır.

Malulen Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı başvurusunun kontrolü, emekli maaşının ne kadar olduğunu, emekli maaşı akıbeti gibi durumlarda cevap aramak için malulen emekli maaşı sorgulaması yapılmalıdır. 4/A Sigorta kolunda çalışanlar, yani SSK’liler için malulen emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait uygulamalardan “4A Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamayı açarak, malulen emekli maaşınızın durumunu görebilirsiniz.

4/B Sigorta kolunda çalışanların yani Bağ-kurluların nasıl malulen emekli maaşı sorgulaması yapacağı aşağıda belirtilmiştir;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait uygulamalar sayfasından “4B Emekli Aylık Bilgisi” uygulaması aracılığı ile emekli maaşınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

4/C Sigorta kolunda yani kamu görevlisi olan vatandaşların hangi adımları uygulayarak malulen emekli maaşını sorgulayacağı aşağıda anlatılmıştır;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifrenizi kullanarak giriş yapınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun e-Devlet üzerinden sunduğu hizmetlerden “4C Emekli Aylık Bilgisi” hizmeti ile malulen emekli maaşınızın akıbeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı hesabı yapılırken belirli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde, malulen emekli maaşı hesabı yanlış yapılır. Eğer malulen emekli olmuş kişinin ödediği SGK prim günü sayısı 9000 günden az ise malulen emekli maaşı hesabı standart olarak 9000 gün üzerinden hesaplanır.

Fakat malulen emekli olmuş kişi emekli olurken 9000 prim günü üzerindeki bir günden emekli olmuşsa, bu prim günü üzerinden hesap yapılır. Örnek vermek gerekirse, 10000 SGK prim günü ile malulen emekli olmuş bir kişinin malul emekli aylığı 10000 SGK prim günü üzerinden hesap yapılır. Bu durumda da konuyu toparlayacak olursak SGK prim günü ne kadar fazla ise, alınacak malulen emekli aylığı da o derecede fazla olacaktır.

Çalışma Gücü Kaybı %60’ın Olanlar Malulen Emekli Aylığı Alabilir mi?

Kanunlara göre sadece iş gücü kaybı %60’ın üstünde olanlar değil, %60’ın altında olanlar da belirli şartları yerine getirmeleri dahilinde, malulen emekli ödeneği almaya hak kazanabiliyorlar.

İş gücü kaybı %60’ın altında olanların malulen emekli olması için gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Eğer iş gücü kaybı %50 ila %59 arasında ise, bu kişinin 16 yıl sigortalı çalışma süresi ve 4230 SGK prim günü bulunuyorsa,
 • Eğer çalışma gücü kaybı %40 ile %49 arasında ise bu kişinin 18 yıl sigortalı çalışma hayatı ve 4680 SGK prim günü ödenmişse, çalışma gücü kaybı %60’ın altında olduğu halde malulen emekli maaşı almaya hak kazanabilir.
Engelli Hakları Nelerdir ?
Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?
Engelli Erken Emeklilik Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

240 Yorum

 1. Merhaba 01.01.1988 SSK başlangıcım var 10 aşgın çalıştım ileri derece şeker hastalığım buna bağlı olarak böbrek yetmezliğim ve göz rahatsızlığım var katarak ameliyatı oldum 2 kez raporlarım da var 2596 gün primim var malulen emekliliğe başvursam % kaç rapor çıkar

  1. Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre açlık ve ileç kullab-nımlı şeker değerlerinize bakılır. Çoğunlukla bu söylediğiniz rahatsızlıklarda oran çıkmaz. % 40 ı bulamayabilirsiniz.

  2. Tip 1 diyabet te % 40 oran veriyorlar diğerleri kaç bilmiyorum. Bence bir heyete girin. Ben tip 1 diyabetten emekli oldum.

 2. Merhaba % 50 raporum 2003 sigorta girişim var bu sene bel fıtığı ameliyatı oldum daha erken emekli olmama etken edermi bu durumum

  1. Merhaba,

   Fıtığın ameliyattan sonra yine nüksetmesi ve iyileşmeme durumu oranı artırabilir ancak yine de % 60 a ulaşabileceğini düşünmüyorum. % 55 lerde kalabilir. Bu durumda emeklilik süre ve priminiz etkilemez.

 3. Merhaba 1997 sigorta girişim var 1977 doğumluyum 4800 gün sigortam var ağır beden işçisiyim belfitiğından ameliyat oldum tam olarak eskisi gibi düzelmedim suan çalışamıyorum artı şeker hastasıyım ilaç tedavisi görüyorum raporum var şuan digital yatmıyor malulen emekli olsbilirmiyim

  1. Merhaba,

   Sonuçlarınıza bakarak tahmini oran verilebilir. Malullük durumu için yeterli olmayabilir. Ancak Ağır işte çalışamaz raporu çıkabilir.

  1. Merhaba,

   Astımın cihazlı nefes alabilme aşaması değil ise rapor alabilmesi pek mümkün değil.

 4. Selam. Yaşım 49 Ssk girişim 1988 Pirim gün sayısı 10500 , Emekliliğime 1 yıl kaldı. Bu senenin başında Hidrosel gelişimli kasık fıtığı ameliyatı oldum, nüksetti 6 ay sonra aynı ameliyatı tekrar oldum, ama şu an hidrosel gelişimi tekrar devam ediyor, boyutu öncekine göre daha az olduğundan şu an beni rahatsız etmiyor. Fıtık için Ağır kaldırmamam güç kullanmamam gerektiği söylendi 3 defa ameliyat olmakta istemiyorum, işyerinde ki faliyetimi kısıtlıyor bu durum. Bundan dolayı malulen emekli olma şansım varmı?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre malulen emeklilik durumu çıkmaz. Alacağınız rapor ağır işlerde çalıştırılamaz şeklinde olabilir.

 5. Bende pankinson hastasıyım ve hipertansiyon boyun fıtığı sol kolda sinir sıkışması ve uçlarında zedenme günde 10 tane ilac alıyorum aşırı şekilde seyirmeler titremesi kramplar var dünyam karardı devamli yatıyorum bu haldeyim malulen emekli başvurdum bugün bana red kararı geldi bu ne demek doktorlar bizimle dalga geçiyor neden oranları düşüyorlar sistem den veya içtiğimiz rapurlu ilaçların yada yürüyoruz bunu bilerek red geliyor bu nasıl bir işlem Allah aşkına halim yıllardan beri diyor kansızlık var diyor hemen ilaç yazıyor orana gelince yazmıyor

 6. Merhaba ben 1983 doğumluyum 2 yaşından bu taşıma kadar ses nedir bilmem ileri derece %100 işitme engelliyim %67 raporum olmasına rağmen hiç bir engelli hakkından faydalanamıyorum artı 5 kez omur elik ameliyati oldum sağ bacak yari felç yürüyemiyorum şuan da ameliyatlayım evlendim boşandım eğitim cağında 10 yaşında kızım var ihtiyaçları karşılaşamıyorum ailemle yaşadım için engelki maaşına onay verilmedi hala aklım almıyor sebep nedir onay verilmemesine bilgilendirirseniz sevinirim saygilarimla

  1. Merhaba,

   İkametgahta bulunanların maaşı kişi başına düşen miktarı muhtaçlık tutarı olan 701 TL nin üzerinde çıkıyor ise engelli maaşı bağlanmaz.

 7. Merhaba Hiper Tansiyon ,Tanımlanmamış Astım bunlar kronik yıllardır raporlu bir şelilde ilaçlarını kullandığım hastalıklar yanısıra boyun fıtığım ve mide de sindirim problemlerim bulunmakta bu veriler doğrultusunda aşağıda ki sorularıma cevap aramaktayım.Şimdiden teşekkür ederim.
  1-) Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılmakta (Sonucu hakkında fikriniz)
  2-) Aktif olarak özel bir şirkette çalışmaya devam etmekteyim (İnsan Kaynakları ile konuştum bizlik bir problem olmadığını beyan ettiler) Bu şirketten kendim mi istifa etmem gerekmekte.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre engel oranının % 40 ı bulabileceğini düşünmüyoruz. ancak yine de isterseniz öncelikle hastalığınızın ilgili dalından randevu alıp muyene sonrası engelli raporu için sevk alın. Raporunuz eğer % 40 ve üzeri çıkar ise bunu Ankaraya gönderip vergi indirimi belgesi almalısınız. Bu da % 40 çıkar ise emeklilik için muracaat edebilirsiniz.

 8. ben 10 yıldır ziraat bankasında çalışmaktayım 2015 yılında beyin tümörü ameliyatı oldum .bir yıllık tedaviden sonra tekrar çalışmaya başladım.ancak son zamanlarda zorlanıyorum .günde 3 kere epilepsi ilacı içiyorum..banka emeklilik sistemi TZH vakfı bakıyor benim malulen emekli olabilirmiyim. olabilmem için neler yapmam gerekir ..bana bilgi verirmisiniz .banada kontrol muayenesi gerekirmi..

  1. Merhaba,

   Bu durmun işgücü kaybı oranına baklılır erken emeklilik için de en az % 40 oran almalısınız. İlaçla durudurulabilen bir epilepsi duruma var ise oran çıkmayabilir. Yine de heyete girmenizde fayda var.

 9. Merhaba
  Omirilikte çatlak var bazen yürüme zorluğu çekiyorum
  Ameliyatla platin koymak istiyor doktorlar ve iş gücüm ne kadar gideceğini bilmediği, bel olunca korktuğum için olmadım. Malünen emeklilik alma şansım var mı!!!

  1. Merhaba,

   En az % 10 işgücü kaybı ortaya çıkar ve % 60 da rapor alırsanız malülen emekli olabilirsiniz. Ancak platin takıldıktan sonra engelli durumu doğacağını düşünmüyorum.

  2. Mrb.her iki ayagimdan çok ağır varis ameliyatı oldum.ve şuan çalışmama engel.ara ara çalışıp ve işi bırakmak zorunda kalıyorum ve nefes darlığı var.malulen emekli olabilirmiyim.2006 girişliyim 1850 sigorta primim var.2012 rahatsızlıktan dolayı işten ayrıldım. 2016 tekrar çalışmaya başladım ve ve şuan çalışamıyorum. Bilgilendirirseniz teşekkürler hocam

  3. Merhaba,

   İş gücü kaybı raporu almanız gerekiyor. İş gücü kaybı % 10 ün üzerinde ve % 60 oranında engel raporu alabilirseniz ki alabilmeniz mümkün görünüyor. Malulen emeklik için başvuru yapabilirsiniz.

 10. Ben ortopedi engeliyim yüzde elli raporum var sağ kalçadan ayağa kadar ama çalışamıyorum nereye gitsem beni çaliştiramiyorlar çalışamıyorsunuz diyorlar peki nasıl olacak ben kiradayım 8defa ameliyat oldum kimse beni çaliştiramiyorlar 3çocuğum var bana nasıl yardımcı oluyor sunuz saygılar

  1. Merhaba,

   İl veya ilçenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurun. Maddi yardım alabilirsiniz. Ayrıca iş kur üzerinden başvurulara devam edebilirsiniz.

 11. Merhaba annem ileri derecede menier hastası ataklar geçiriyor ve denge kaybi yaşıyor gürültüden etkileniyor acaba % kac rapor alabilir malulen emekli olabilirmi

 12. İyi günler dilerim ben 1979 dogumluyum ve 1996 işe giriş 4900 gün sayım var ayrıca bel kemigimde sorun ve bel fıtıgım var malulen degil rapor alınırsa onay verilirse erken emeklılık hakkım varmı acaba tekrar iyi calışmalar

 13. Merhaba hocam, 47 yaşındayım. Mide fıtığı ameliyatı oldum,kemik erimesi tanısı var ,idrar kesesi sarkması ameliyatı oldum. Aniden baş dönmesi sikayetlerim var. Sigortaya 4.02.2009 girişliyim ve hala çalışıyorum. Ama artik gucumun tukendigini hissediyorum. Erken emeklilik sansım var mı? Tesekkur ediyorum…

 14. merhaba,
  1.dereceden kolon kanseriyim.bağırsağım 20 cm kesildi yaşım 66 %kaç engelli raporu alabilrim.şimdiden teşekkürler

 15. 1997 de saggozumdennakil ameliyatı oldum 2010da saggozumdennakil ameliyatı oldum şu adada kalp de ritimbozuklugum varsa hastalıklarda yüzde kaç alırım malulen emekli olabilirmiyimvergi indirimindebulunmadim 1989 sigorta girişim var toplam 4200yatmis piramit var

 16. hocam iyi günler 2007 işe girişliyim tip 2 diyabet hastasıyım şekerim 250-300 altına düşmüyor gözlerde sıkıntı birde kara cigerde yağlanma var belki baska organlarda bişeylerde cıkabilir diyabet hastalıgım sizce malüllen emekliliğe yetermi

 17. Merhaba intakranial hipotansiyon hastasiyim beyin zari yirtigi 2 defa kan yamasi oldum gozlerimde diplopi glokom boyun da platin ve otomatik diskfonsiyon bozuklugu ve psikiyatri durtu bozuklugum var 20 yillik sigortaliyim
  Saygilarimla

 18. Akut pankreatit geçirdim buna bağlı olarak da karaciğer de yalancı kistleri oluştu 2008yilinda tedavi gördüm karaciğer deki kist mide ve ince bağırsağa bağlandı ben rapor alabilir miyim

 19. Merhaba,

  Bana Mart 2019 da siroz teşhisi konuldu,malülen emeklilik için baş vurdum.ilk önce araştırma hastanesine sevk ettiler oradan kurul raporu aldım siroz teşhisi ile.Ara karar verildi tekrar Akdeniz tıp fakültesinden yeni bir kurul raporu istediler.Fakültede 2 defa yattığım için istediler diye düşündüm.Fakülteden de siroz teşhisi sağlık kurulu raporu aldım fakat bugün red kararı verdiler.Resmi gazeteden malülen emeklilik gerektiren hastalıklara bakmıştım,karaçiğer sirozu var şartlarında da aşağıdakilerin en az birinin varlığı diye altı madde var.Bu maddelerin yarısı (son bir yılda 2 defa yatarak tedavi,teropatik parasentez,hepatik ensefalopati,özofagus varis kanaması gb.) bende gerçekleşti ve raporumda var.Bana nasıl red verdiler.Yüksek sağlık kurumuna itiraz değiştirebilir mi.

  Teşekkür ederim.

 20. Hocam üç defa yazdım cevap yazmadınız, yoğunluk var sanırım, bende ileri derece uyku apnesi var ahi oranı 30.6 yüzde kaç rapor alabilirim teşekkürler

 21. Merhaba
  Kalp damar %30
  Kardiyoloji % 20
  Nöroloji. % 35
  KBB. %2
  Bu bölümlerden % 87 rapor aldım haftaya heyete girecem ne kadar düşerler Bilgi verirseniz memnun olurum.

 22. Merhaba. Ms hastasıyım. 2014 yılında malulen emekli oldum. 2017 yılında kontrol muayenesi oldum. Maaşım durdurulmadan devam etti. 2 yıl sonra 2019 şubat ayında tekrar kontrol muayenesi oldum. Maaşım durduruldu. Sgk ek rapor istedi genel cerrah ve üroloji den. Sizce neden bu kadar çok uzun sürüyor. 6 ay oldu ve maaşım hala durdurulmuş durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu