Engelli

2020 Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor

Malulen olmak için gereken hastalıklar, olmadan malulen emekli olmanız mümkün değildir. Aynı zamanda bu hastalıklardan dolayı da %60 oranında bir sağlık raporuna ihtiyacınız vardır. Bu hastalıklardan birine sahipseniz, %60 oranında iş göremez olduğunuzu belirten bir sağlık raporunuz da varsa malulen emekli olmanız mümkündür.


2020 Malulen emeklilik hastalıkları aşağıda sıralanmıştır;

 • Bunama (Demans) hastalığı,
 • Alzheimer hastalığı,
 • Sara (Epilepsi) hastalığı,
 • Otizm,
 • Multiple Skleroz (MS)
 • KOAH
 • Astım
 • Kronik Pankreatit
 • Kaşeksi
 • Sindirim sistemi kanamaları
 • Kalp ritmini bozan tüm hastalıklar
 • Parkinson

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emekli olma, iş gücünde %60 veya daha fazla oranda kayıp olduğu durumlarda gerçekleşir. Tabii ki, istisnai durumlar da mevcuttur. Eğer, çalışan kişinin iş gücü kaybı %60’ın altındaysa da belirli durumları sağlayarak malulen emekli olabilir. Malulen emekli olacak kişilerin öncelikle 10 yıl sigortalı çalışma hayatı ve malulen emekli olmak için gereken hastalıklardan birine sahip olmalıdır.

Bu hastalıklardan birini de tam teşekküllü hastanelerin birinden aldığı sağlık raporu ile kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıyeten, malulen emekli olacak kişinin, malul olmasına sebebiyet veren hastalığın, çalışanın sigorta girişi yapıldıktan sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.

2020 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

İş gücünün %60’ının kaybedilmesiyle malul bir şekilde emekli olunabiliyor. Malulen emekli olmak için de gereken en önemli şart bilhassa %60 iş göremez raporu ve malulen emeklilik hastalıklardan birinin tanısının koyulmuş olmasıdır. Bunların haricinde, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde de sağlanması gereken birtakım şartlar da mevcuttur.

Malulen emekli olmak için şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Herhangi bir sigorta kolunda en az 10 yıl çalışma süresi bulunmalıdır.
 • Herhangi bir sigorta kolunda en az 1800 gün SGK primi ödenmiş olmalıdır.
 • Vatandaş, geçirdiği hastalığın ya da %60 iş gücünü kaybettiği durumun, sigorta başladıktan sonra meydana gelmiş olması gereklidir.
 • Eğer vatandaş SSK’li yani 4/A sigorta kolunda çalışıyorsa, işi bırakmış olmalıdır.
 • 4/B sigorta koluna aitse yani Bağ-kurluysa vatandaşın tüm ticari etkinliklerle bir ilişiği olmamalıdır.
 • 4/C sigorta kolunda çalışıyorsa yani geçici görevde vs. ise görevini bırakmalıdır.

2020 Yılı Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Malulen emeklilik şartlarını yerine getiren birisi malulen emekli maaşı almaya hak kazanır. 2020 Ocak ayında yapılan 6.5 zam ile malulen emekli maaşınız da bu oranda artacaktır.

Örneğin; malulen emekli maaşı 770 TL olan bir emekli, 6.5 zam oranı ile beraber 820,05 TL olacaktır.

Malulen Emekli Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra yapılması gereken malulen emeklilik başvurusunda istenen belgeleri eksiksiz tamamlayıp, başvuru yapmaktır. Eğer, gereken evrakları tamamlamadan başvuru yaparsanız başvurunuz geçersiz olarak kabul edilecektir.

Malulen emeklilik başvuru belgeleri aşağıdadır.

 • Eğer çalışan, işten ayrıldıktan sonra 10 gün içinde malulen emeklilik başvurusunda bulunacaksa, işten ayrıldığı kanıtlayan bir belge,
 • Tahsis talep ve beyan formu,
 • Eğer başvuracak kişi kamu görevlisi yani 4/C sigortalıysa malulen emekli sevk onayı,
 • Malulen emeklilik hastalıklarından birine sahip olduğuna ve yüzdesini de gösteren bir sağlık raporu, malulen emeklilik başvurusunda istenen evraklar arasındadır.

Malulen Emekli Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Malulen emekli maaşı alma hakkı kazanıldıktan sonra, belirli durumlar meydana gelirse ya da bazı kuralların dışına çıkılırsa, malulen emekli aylığına son verilir.

Malulen emeklilik maaşının kesildiği haller aşağıda sıralanmıştır.

 • Yurt dışında sigortalı bir şekilde çalışmaya başlanılırsa,
 • Malulen emekli aylığı almaya başladıktan sonra yapılan kontrollerde malullüğü geçerse, durumlarından biri meydana gelirse malulen emekli aylığı sonlanır.

Malulen Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı başvurusunun kontrolü, emekli maaşının ne kadar olduğunu, emekli maaşı akıbeti gibi durumlarda cevap aramak için malulen emekli maaşı sorgulaması yapılmalıdır. 4/A Sigorta kolunda çalışanlar, yani SSK’liler için malulen emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait uygulamalardan “4A Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamayı açarak, malulen emekli maaşınızın durumunu görebilirsiniz.

4/B Sigorta kolunda çalışanların yani Bağ-kurluların nasıl malulen emekli maaşı sorgulaması yapacağı aşağıda belirtilmiştir;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait uygulamalar sayfasından “4B Emekli Aylık Bilgisi” uygulaması aracılığı ile emekli maaşınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

4/C Sigorta kolunda yani kamu görevlisi olan vatandaşların hangi adımları uygulayarak malulen emekli maaşını sorgulayacağı aşağıda anlatılmıştır;

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifrenizi kullanarak giriş yapınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun e-Devlet üzerinden sunduğu hizmetlerden “4C Emekli Aylık Bilgisi” hizmeti ile malulen emekli maaşınızın akıbeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Malulen emekli maaşı hesabı yapılırken belirli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde, malulen emekli maaşı hesabı yanlış yapılır. Eğer malulen emekli olmuş kişinin ödediği SGK prim günü sayısı 9000 günden az ise malulen emekli maaşı hesabı standart olarak 9000 gün üzerinden hesaplanır.

Fakat malulen emekli olmuş kişi emekli olurken 9000 prim günü üzerindeki bir günden emekli olmuşsa, bu prim günü üzerinden hesap yapılır. Örnek vermek gerekirse, 10000 SGK prim günü ile malulen emekli olmuş bir kişinin malul emekli aylığı 10000 SGK prim günü üzerinden hesap yapılır. Bu durumda da konuyu toparlayacak olursak SGK prim günü ne kadar fazla ise, alınacak malulen emekli aylığı da o derecede fazla olacaktır.

Çalışma Gücü Kaybı %60’ın Olanlar Malulen Emekli Aylığı Alabilir mi?

Kanunlara göre sadece iş gücü kaybı %60’ın üstünde olanlar değil, %60’ın altında olanlar da belirli şartları yerine getirmeleri dahilinde, malulen emekli ödeneği almaya hak kazanabiliyorlar.

İş gücü kaybı %60’ın altında olanların malulen emekli olması için gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Eğer iş gücü kaybı %50 ila %59 arasında ise, bu kişinin 16 yıl sigortalı çalışma süresi ve 4230 SGK prim günü bulunuyorsa,
 • Eğer çalışma gücü kaybı %40 ile %49 arasında ise bu kişinin 18 yıl sigortalı çalışma hayatı ve 4680 SGK prim günü ödenmişse, çalışma gücü kaybı %60’ın altında olduğu halde malulen emekli maaşı almaya hak kazanabilir.

Engelli Hakları Nelerdir ?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli Erken Emeklilik Şartları

İlgili Makaleler

216 Yorum

 1. Merhaba Hiper Tansiyon ,Tanımlanmamış Astım bunlar kronik yıllardır raporlu bir şelilde ilaçlarını kullandığım hastalıklar yanısıra boyun fıtığım ve mide de sindirim problemlerim bulunmakta bu veriler doğrultusunda aşağıda ki sorularıma cevap aramaktayım.Şimdiden teşekkür ederim.
  1-) Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılmakta (Sonucu hakkında fikriniz)
  2-) Aktif olarak özel bir şirkette çalışmaya devam etmekteyim (İnsan Kaynakları ile konuştum bizlik bir problem olmadığını beyan ettiler) Bu şirketten kendim mi istifa etmem gerekmekte.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre engel oranının % 40 ı bulabileceğini düşünmüyoruz. ancak yine de isterseniz öncelikle hastalığınızın ilgili dalından randevu alıp muyene sonrası engelli raporu için sevk alın. Raporunuz eğer % 40 ve üzeri çıkar ise bunu Ankaraya gönderip vergi indirimi belgesi almalısınız. Bu da % 40 çıkar ise emeklilik için muracaat edebilirsiniz.

 2. ben 10 yıldır ziraat bankasında çalışmaktayım 2015 yılında beyin tümörü ameliyatı oldum .bir yıllık tedaviden sonra tekrar çalışmaya başladım.ancak son zamanlarda zorlanıyorum .günde 3 kere epilepsi ilacı içiyorum..banka emeklilik sistemi TZH vakfı bakıyor benim malulen emekli olabilirmiyim. olabilmem için neler yapmam gerekir ..bana bilgi verirmisiniz .banada kontrol muayenesi gerekirmi..

  1. Merhaba,

   Bu durmun işgücü kaybı oranına baklılır erken emeklilik için de en az % 40 oran almalısınız. İlaçla durudurulabilen bir epilepsi duruma var ise oran çıkmayabilir. Yine de heyete girmenizde fayda var.

 3. Merhaba
  Omirilikte çatlak var bazen yürüme zorluğu çekiyorum
  Ameliyatla platin koymak istiyor doktorlar ve iş gücüm ne kadar gideceğini bilmediği, bel olunca korktuğum için olmadım. Malünen emeklilik alma şansım var mı!!!

  1. Merhaba,

   En az % 10 işgücü kaybı ortaya çıkar ve % 60 da rapor alırsanız malülen emekli olabilirsiniz. Ancak platin takıldıktan sonra engelli durumu doğacağını düşünmüyorum.

 4. Ben ortopedi engeliyim yüzde elli raporum var sağ kalçadan ayağa kadar ama çalışamıyorum nereye gitsem beni çaliştiramiyorlar çalışamıyorsunuz diyorlar peki nasıl olacak ben kiradayım 8defa ameliyat oldum kimse beni çaliştiramiyorlar 3çocuğum var bana nasıl yardımcı oluyor sunuz saygılar

  1. Merhaba,

   İl veya ilçenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurun. Maddi yardım alabilirsiniz. Ayrıca iş kur üzerinden başvurulara devam edebilirsiniz.

 5. Merhaba annem ileri derecede menier hastası ataklar geçiriyor ve denge kaybi yaşıyor gürültüden etkileniyor acaba % kac rapor alabilir malulen emekli olabilirmi

 6. İyi günler dilerim ben 1979 dogumluyum ve 1996 işe giriş 4900 gün sayım var ayrıca bel kemigimde sorun ve bel fıtıgım var malulen degil rapor alınırsa onay verilirse erken emeklılık hakkım varmı acaba tekrar iyi calışmalar

 7. Merhaba hocam, 47 yaşındayım. Mide fıtığı ameliyatı oldum,kemik erimesi tanısı var ,idrar kesesi sarkması ameliyatı oldum. Aniden baş dönmesi sikayetlerim var. Sigortaya 4.02.2009 girişliyim ve hala çalışıyorum. Ama artik gucumun tukendigini hissediyorum. Erken emeklilik sansım var mı? Tesekkur ediyorum…

 8. merhaba,
  1.dereceden kolon kanseriyim.bağırsağım 20 cm kesildi yaşım 66 %kaç engelli raporu alabilrim.şimdiden teşekkürler

 9. 1997 de saggozumdennakil ameliyatı oldum 2010da saggozumdennakil ameliyatı oldum şu adada kalp de ritimbozuklugum varsa hastalıklarda yüzde kaç alırım malulen emekli olabilirmiyimvergi indirimindebulunmadim 1989 sigorta girişim var toplam 4200yatmis piramit var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı