• Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?


  Hangi Hastalar Malulen Emekli Olur?

  Emeklilik her çalışan kişinin merakla beklediği bir dönemdir. Sigortalı olan kişiler, belirli bir süre çalışırlar ve bu süre içerisinde de prim ödemesi yaparlar. Bu prim ödemesi sayesinde hem indirimli sağlık hizmetinden faydalanırlar hem de emekli olacakları zaman alacakları emekli maaşının temelini oluştururlar. Günümüzde normal emekliliklere ek olarak malulen emekli olma durumu da vardır. Bazı hastalıklardan dolayı da malulen emekli olunabilmektedir. Biz de bu yazımızda “Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?” sorusunu cevaplayacağız.

  Malulen Emeklilik

  Emeklilik, belirli bir yaşa geldikten sonra kişinin iş hayatını bırakıp normal hayata dönmesidir. Sigortalı olan kişi emekli olduktan sonra, çalıştığı dönemde ödediği primler sayesinde belirli bir miktar maaş almaya devam eder ve bu sayede geçinir.

  Emekli olma konusunda devlet birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden birden fazla emeklilik çeşidi vardır. Kısmi emeklilik, normal emeklilik ve malulen emeklilik bunlardan üçüdür. Kısmi ve normal emeklilikte, prim ödeme gününe göre emekli olunmaktadır. Malulen emeklilikte ise değişen şartlara göre kişi emekli olabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hangi hastalıklar malulen emekli olur cevabı da bu konu kapsamındadır. Yeni belirlenene göre birçok hastalıktan dolayı kişiler malulen emekli olabilmektedir. Böylece çalıştıkları süre boyunca hastalıkla mücadele edenler malulen emekli olabilecekler.

  Önceki yönetmeliklerde hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabı çok sınırlıydı. Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı son değişikliklerle malulen emekli olunabilecek hastalıkların kapsamını genişletmiştir.

  Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre, daha önceden malulen emeklilik başvurusu yapmış olan kişiler tekrar emeklilik için başvuru yapabilecek. Malulen emekli olabilmek için belirli şartlarında sağlanması gerekmektedir. Bunun için kişinin meslek hastalığı ya da bir iş kazası sonucunda meslekte kazanma oranının en az %60’ını kaybetmiş olmalıdır. Bu kayıp oranı da sağlık kurulu tarafından raporlanmalıdır. Malulen emekli olmak isteyen bu kişiler en az 10 seneden beri sigortalı olmalı ve 1.800 gün prim ödemeleri bulunmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı sürece malulen emeklilik mümkün olmamaktadır.

  Malulen emekli olunabilen hastalıklarda ilk olarak organ nakline bakalım. Yönetmeliğe göre organ nakli olan kişiler koşulsuz olarak malulen emekli olabilecekler. Kemik iliği nakli bu konu kapsamının dışında tutulmuştur. Diyaliz tedavisi almayan kronik böbrek yetersizliği olan hastalar da malulen emekli olabilmektedir.

  Kanser hastası olan kişilere de malulen emeklilik hakkı verilmiştir. Yönetmeliğe göre bu kişiler, tedavi süresi boyunca malulen emekli sayılabilmektedir.

  Yeni yönetmeliğe göre malulen emekli olunabilecek olan hastalıklara tedavisi bulunmayan ağır elektrolit bozukluklar da eklenmiştir. Kemik iliği nakli yaptırmış olan kişiler de 12 ay boyunca malulen emekli kabul edilmektedir.

  Son yapılan değişikliklerle otizm de malulen emekli olunabilen hastalıklara eklenmiştir. Kişi yürüyemiyorsa ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorsa da malul sayılabilmektedir.

  Parkinson, MS, Demans, Alzheimer ve Sara gibi nörolojik hastalıklar da malulen emekli olunabilen hastalıklar kapsamına alınmıştır. Şeker hastalığı olan kişilerin malulen emekli olabilmesi için bazı kriterler eklenmiştir. Buna göre en az 3 organı bozulan şeker hastası malulen emekli olabilmektedir.

  Yeni yönetmelik ile birlikte KOAH, Astım, uyku bozuklukları hastalıkları için de maluliyet şartları oluşturulmuştur. Verem hastalığı olan kişilere de 2 sene süre ile maluliyet hakkı tanınmıştır.

  Kısacası hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kemik iliği nakli dışındaki organ nakilleri.
  • Kronik böbrek yetmezliği.
  • Kanser.
  • Tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları.
  • Otizm.
  • Alzheimer.
  • MS.
  • Demans.
  • Parkinson.
  • Sara.
  • KOAH.
  • Astım.
  • Uyku bozuklukları.
  • Sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar.
  • Kaşeksi.
  • Ülseratif kolit.
  • Kronik pankreatit.
  • Sigortalının çalışmasına imkan vermeyen genetik hastalıklar.
  • Yardım olmadan yürüyemeyen kişiler.
  • Travma sonrasında meydana gelen stres ve obsesif-kompulsif bozukluklar.
  • Kardiyolojik hastalıklar.
  • Şeker hastalığı. (Kişinin en az üç organı çalışamaz durumda olmalıdır.)

  Kişi malulen emekli olabilmek için bu hastalıklardan birisine sahip olmalıdır ve bu hastalığı da sağlık kurulu raporu ile belgeleyebilmelidir.  tıkla sorunu sor

  Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ömer dedi ki:

   Merhaba. 2012 yılında romatoloji bölümünden hipermobilite sendromu teşhisi konuldu ve sgk dan malüllük aylığından yararlanamacağım bildirildi. Yeni kanuna göre malüllük hakkım varmı. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Romatoloji bölüm hastalıklarında genellikle malüliyet verilmiyor. Henüz bunla ilgili de bir düzenleme yok.

  2. mahmut taşgener dedi ki:

   böbreklerim yüzde 11 çalışıyor malulen emeklilik için baş vurdum yüzde 60 rapor aldım sigortan ret cevabı geldi itiraz ettim bekliyorum sizce itirazım sonucu ne olur 3300 iş günüm var 25 yıllık sigortalılık sürecim var sigorta yüzde 60 heyet raporun yeterli değil diyor yardımcı olursanız mutlu olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut bey merhaba,

    25 yıllık sigorta süresine gör 1992 başlangıç olarak düşünürsek; 380 prim gününe ihtiyacınız var.

   2. mahmut taşgener dedi ki:

    Kasım 15, 2017, 3:30 pm
    böbreklerim yüzde 11 çalışıyor malulen emeklilik için baş vurdum yüzde 60 rapor aldım sigortan ret cevabı geldi itiraz ettim bekliyorum sizce itirazım sonucu ne olur 3300 iş günüm var 25 yıllık sigortalılık sürecim var sigorta yüzde 60 heyet raporun yeterli değil diyor yardımcı olursanız mutlu olurum sigorta girişim 1981

    Bu Yoruma Cevap Ver
    Sorunuzu Yazın [

  3. Yakup Ünsal dedi ki:

   2011 yılında iş kazasında 8.5 metre yükseklikten düştüm halen baş dönmesi var kazadan sonra omurilik te yamulma yani skolyoz teşhisi kondu yürümekte ve çalışmakta zorluk çekiyorum emeklilik kriterlerine uygunmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yakup Bey,

    Öncelikle geçmiş olsun

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden iş göremezlik raporu için müracaat etmeniz gerekiyor. Hastane raporları değişiklik gösterdiğinden sonuca göre değerlendirme yapabiliriz.

  4. adem dedi ki:

   Merhaba,
   3 ay önce evime girmeye çalışan hırsız tarafından ateşli silah ile vuruldum kalp ve akciğer ameliyatları geçirdim, kalıtsal bir durum olmasa da çabuk yorulma , ağrı ve psikiyatrik sorunlarım ortaya çıktı . sizce emekli olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Adem Bey,

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden iş gücü kaybı ile ilgili rapor talebinde bulunun yapılan tetkikler sonucunda rapor doğrultusunda ancak cevap verebiliriz.

  5. nurullah dedi ki:

   pulmoner hipertansiyon hastasıyım(kardiyolojik veakciger ile ilğili)
   4200 günüm var malelen emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurullah Bey,

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız rapor eğer en az % 40 iş göremezlik çıkar ise malulen emekli olabilirsiniz.

  6. sedat demirel dedi ki:

   merhaba ben 2 ay önce hepatit b ye baglı karaciger sirozuna yakalanıp karaciğer nakli oldum 4 b ye tabi bağkurluyum 2006 tescil tarihi 1600 günüm ödenmiş askerlik borçlanması yaparak malülen emekli olabilirmiyim yaşım 38 teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sedat Bey merhaba,

    Bağkur Malulen emeklilik için;

    Öncelikle Tam Teşekküllü Devlet hastanelerinden iş göremezlik raporu almalısınız en az % 40 iş göremezlik tespit edilir ise;

    %40 ve %49 arasındaki rapor için 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
    %50 ve %59 arasında rapor için 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4320 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.

  7. Ali dedi ki:

   Slm ben de hem astım hem koah hem de bel fıtığı var 98 sigorta giriş gün 3510 bu durumda malulen emekli olabilir miyim bana yardımcı olabilir misiniz Teşekkür

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Alacağınız iş göremezlik raporu sonucuna göre emeklilik yaş ve sürenizi hesaplayabiliriz.

  8. Bilal karali dedi ki:

   Kaza sonucu sag dizim kirildi. Vr su ands ayakta duramiyorum merdiven cikmakta zorlaniyorum meniskus yirtigim var kikirdaklarda zedelenme var malulen basvursam emekli olabilme sansim varmi tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bilal Bey Merhaba,

    Tedavi süresi sonunda doktorun vereceği iş gücü kaybı raporunudan sonra değerlendirme yapabiliriz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.