emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

2021 Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

Malulen emekliliği kapsayan hastalıkları taşıyanlar emeklilik başvurusunda bulunabilirler. ‘’Malulen emeklilik şartları hangi hastalıkları kapsıyor?’’ sorunuzun cevabı tüm detaylarıyla yazımızda hazırladık. Malulen emeklilik başvuru yaparak siz de emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

SSK ve SGK bünyesindeki tüm iş kollarında çalışan sigortalılar malulen emeklilik için başvuruda bulunabilirler. Malulen emeklilik yasası kapsamında belirlenen hükümleri taşıyanlar, belirlenen hastalıklarda tedavi görenler ve kaza sonrası engelli durumu oluşanlar emeklilik başvurusu yapabiliyorlar.

Malulen emeklilikle alakalı daha önce şu konulara da değinmiştik:

 1. Malulen emekli maaşı
 2. Malulen emekliliğe başvurdum, maaşım ne zaman bağlanır?
 3. Malulen emeklilik itiraz dilekçesi

Bunun dışında aklınıza takılan tüm sorulara bu yazımızda detaylarıyla değineceğiz.

MALULEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Malulen emekli olmak için 10 yıl sigorta zorunluluğu bulunmaktadır. Prim gün sayısı toplamda 1800 gün olmalıdır. Bu şartları taşıyanlar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Başvuruda sizden istenen evrakların eksiksiz olması gereklidir.

Malulen emeklilik başvuru aşamaları şöyledir:

 1. SGK İl Müdürlüğüne matbu dilekçe ile başvuruda bulunmalısınız.
 2. SGK tarafından maluliyet tespiti için belirlenen sağlık kuruluşundan tam teşekküllü kurul tarafından verilen sağlık raporunu almalısınız.
 3. Verilen sağlık kurulu raporunu SGK İl Müdürlüğüne ibraz ederek işlemleri başlatabilirsiniz.

UYARI: Sizin hastalığınızla alakalı bir sağlık kurulu raporunuz olsa dahi SGK tarafından kabul edilmez. Başvurunuz sonrasında SGK’nın yönlendirdiği tam teşekküllü sağlık kuruluşundan rapor almanız gerekir. Konu hakkında bilgi almak için tam teşekküllü sağlık raporu konumuzu inceleyebilirsiniz.

Malulen Emeklilik için Nereye Başvurulur?

Malulen emeklilik için başvuru yapabileceğiniz tek yer ikametinizin bulunduğu ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

UYARI: E-Devlet üzerinden malulen emeklilik başvurusu yapılamaz. Bu konuda internette yanıltıcı bilgiler yer almaktadır. Başvurunuzu bizzat il müdürlüğüne giderek yapmalısınız.

MALULEN EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

Malulen emekli maaşı; prim ödeme gün sayısına, ödenen prime esas kazanca ve malullük oranına göre belirlenir. Malulen emekli olunduğunda herkes eşit maaş alamaz.

UYARI: ‘’2021 malulen emekli maaşı 1700 TL’dir.’’ şeklinde internette yer alan bilgiler yanlıştır. İş kazası ve meslek hastalığıyla alakalı maaş bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Malulen Emekli Maaşı Kesilir mi?

Evet, malulen emekli maaşı şu 2 durumda kesilir:

 1. Malullüğün ortadan kalkması,
 2. Malulen emeklilik için verilen evraklarda suiistimalin/hatanın ortaya çıkması.

NOT: Bu konuda hazırladığımız detaylı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Malulen Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar?

Malulen emeklilik ikramiyesi, çalışılan yıl ve sigortaya esas maaş üzerinden normal emeklilikteki gibi hesaplanır. Çalıştığınız yıl ve aldığınız maaş ikramiyenin belirlenmesinde esastır.

Malulen Emekliler Bayram İkramiyesi Alır mı?

Evet, malulen emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı’nda tüm emeklilere verilen ikramiyeden alabilirler.

HANGİ HASTALIKLARDA MALULEN EMEKLİ OLUNUR?

 1. Görme azlığı
 2. Retina kanamaları
 3. İşitme kaybı
 4. Anemi
 5. Behçet hastalığı
 6. Gastrointestinal kanamalar
 7. Karaciğer sirozu
 8. Karaciğer nakli
 9. Epilepsi
 10. Demans
 11. Beyin tümörleri
 12. Bipolar bozukluk
 13. Kol, bacak gibi organ kaybı
 14. Kalp yetmezliği
 15. Parkinson sendromu
 16. Serebral palsi
 17. Multiple Skleroz (MS)
 18. Zekâ gerilikleri (IQ 50 ve altı)
 19. Şizofreni
 20. Kalp kapak hastalıkları
 21. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları
 22. Solunum sistemi hastalıkları
 23. Kalp nakli
 24. Böbrek nakli
 25. Akciğer nakli
 26. Tüberküloz
 27. AIDS

Hangi Psikiyatrik Hastalıklar Malulen Emekli Olabilir?

 1. Şizofreni
 2. Bipolar bozukluk
 3. Alzheimer
 4. Demans

MALULEN EMEKLİLİK NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Malulen emeklilik genellikle 1, 1-5 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Testler, tedaviler, incelemeler bu sürecin uzamasına neden olabilir.

Malulen Emeklilik Sonucu Nasıl Öğrenilir?

 1. ALO 170’i arayarak,
 2. E-Devlet üzerinden öğrenilebilir.

E-Devlet üzerinden öğrenmek için buraya tıklayınız.

Yorumlar
 1. cemil dedi ki:

  merhaba : benim miyopatik tutulum diye adlaldırılan kas hastalığım var. çapa tıp %40 engel raporu vermesine rağmen vergi dairesine başvurduğumda gelir idaresi raporumu % 20 ye düşürdü. cimer e başvurmama rağmen ve gelir idaresine 2 defa başvuru yapmama rağmen raporum halen % 20 den yukarı çıkarmadılar. gelir idaresi tam muayene bilgilerinin gönderilmesi diye bir yazı gönderiyor. çapa ise bütün bilgileri gönderdik diyorlar.belkide çapa gerekli bilgileri tam ve eksiksiz göndermiyor.ne yapmama önerirsiniz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çapadan tüm raporları elden suret onaylı talep edip siz gelir idaresine ulaştırmayı deneyebilirsiniz.

 2. Uğur dedi ki:

  Merhaba, Yaklaşık 8 sene önce tiroid bezim alındı. Hipertansiyon hastasıyım. Uyku apnesi var. 1998 yılı sigorta girişim var. 7360 gün prim ödeme sürem var. Yaklaşık 5 aydır çalışmıyorum. Malulen emekli olabilir miyim? Olursam ne kadar maaş bağlanır? ( Şu an da yaşımı bekliyorum. Sgk sitesinde Şu an emekli olsam 7200 tl emekli maaşım görünüyor)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre erkan emekli veya malulen emeklilik için yeterli oran alamazsınız.

 3. Bayram dedi ki:

  merhaba nasılsınız. babamın kalp yetmezliği ciğerleri su doluyor böbrekleri bildiğim kadarıyla sorunlu hap olmadan idrar çıkamıyor emekli olma şansı ne kadar. 64 yaşında 3103 günü prim var 2000 girişli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 60 oran çıkabilir gibi gözüküyor. Malulen emeklilik şansı var. Heyete girmesinde fayda var.

 4. Hakan dedi ki:

  Merhaba.06.08.1994 sigorta girişim ve 1800 gün prim ödemem var.Hipertansiyon hastasıyım. Ağır uyku apnesi teşhisim var. Bel fıtığım var.Ayrica bir yıldır panik atak tedavisi görüyorum .Mide ülseri başlangıcı var.malulen emekli olabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre malüllük için yeterli oran çıkmayabilir. % 35 42 arası bir oran çıkma olasılığı mevcut. bu da malüllük için yeterli olmaz.

 5. Ceyda Eser dedi ki:

  Merhaba 01.01.1988 SSK başlangıcım var 10 aşgın çalıştım ileri derece şeker hastalığım buna bağlı olarak böbrek yetmezliğim ve göz rahatsızlığım var katarak ameliyatı oldum 2 kez raporlarım da var 2596 gün primim var malulen emekliliğe başvursam % kaç rapor çıkar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre açlık ve ileç kullab-nımlı şeker değerlerinize bakılır. Çoğunlukla bu söylediğiniz rahatsızlıklarda oran çıkmaz. % 40 ı bulamayabilirsiniz.

  2. Mutlu dedi ki:

   Tip 1 diyabet te % 40 oran veriyorlar diğerleri kaç bilmiyorum. Bence bir heyete girin. Ben tip 1 diyabetten emekli oldum.

 6. Süleyman dedi ki:

  Merhaba % 50 raporum 2003 sigorta girişim var bu sene bel fıtığı ameliyatı oldum daha erken emekli olmama etken edermi bu durumum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Fıtığın ameliyattan sonra yine nüksetmesi ve iyileşmeme durumu oranı artırabilir ancak yine de % 60 a ulaşabileceğini düşünmüyorum. % 55 lerde kalabilir. Bu durumda emeklilik süre ve priminiz etkilemez.

 7. Kasım dedi ki:

  Merhaba 1997 sigorta girişim var 1977 doğumluyum 4800 gün sigortam var ağır beden işçisiyim belfitiğından ameliyat oldum tam olarak eskisi gibi düzelmedim suan çalışamıyorum artı şeker hastasıyım ilaç tedavisi görüyorum raporum var şuan digital yatmıyor malulen emekli olsbilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sonuçlarınıza bakarak tahmini oran verilebilir. Malullük durumu için yeterli olmayabilir. Ancak Ağır işte çalışamaz raporu çıkabilir.

 8. Bayram karadeniz dedi ki:

  Selm esim 25 yildir astim kironik hastasi 10 yildir sgk çalisiyor emekli malulen emekli olabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Astımın cihazlı nefes alabilme aşaması değil ise rapor alabilmesi pek mümkün değil.

 9. Timur dedi ki:

  Selam. Yaşım 49 Ssk girişim 1988 Pirim gün sayısı 10500 , Emekliliğime 1 yıl kaldı. Bu senenin başında Hidrosel gelişimli kasık fıtığı ameliyatı oldum, nüksetti 6 ay sonra aynı ameliyatı tekrar oldum, ama şu an hidrosel gelişimi tekrar devam ediyor, boyutu öncekine göre daha az olduğundan şu an beni rahatsız etmiyor. Fıtık için Ağır kaldırmamam güç kullanmamam gerektiği söylendi 3 defa ameliyat olmakta istemiyorum, işyerinde ki faliyetimi kısıtlıyor bu durum. Bundan dolayı malulen emekli olma şansım varmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre malulen emeklilik durumu çıkmaz. Alacağınız rapor ağır işlerde çalıştırılamaz şeklinde olabilir.

 10. Yasemin Şahin dedi ki:

  Bende pankinson hastasıyım ve hipertansiyon boyun fıtığı sol kolda sinir sıkışması ve uçlarında zedenme günde 10 tane ilac alıyorum aşırı şekilde seyirmeler titremesi kramplar var dünyam karardı devamli yatıyorum bu haldeyim malulen emekli başvurdum bugün bana red kararı geldi bu ne demek doktorlar bizimle dalga geçiyor neden oranları düşüyorlar sistem den veya içtiğimiz rapurlu ilaçların yada yürüyoruz bunu bilerek red geliyor bu nasıl bir işlem Allah aşkına halim yıllardan beri diyor kansızlık var diyor hemen ilaç yazıyor orana gelince yazmıyor

 11. Sahra dedi ki:

  Merhaba ben 1983 doğumluyum 2 yaşından bu taşıma kadar ses nedir bilmem ileri derece %100 işitme engelliyim %67 raporum olmasına rağmen hiç bir engelli hakkından faydalanamıyorum artı 5 kez omur elik ameliyati oldum sağ bacak yari felç yürüyemiyorum şuan da ameliyatlayım evlendim boşandım eğitim cağında 10 yaşında kızım var ihtiyaçları karşılaşamıyorum ailemle yaşadım için engelki maaşına onay verilmedi hala aklım almıyor sebep nedir onay verilmemesine bilgilendirirseniz sevinirim saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahta bulunanların maaşı kişi başına düşen miktarı muhtaçlık tutarı olan 701 TL nin üzerinde çıkıyor ise engelli maaşı bağlanmaz.

 12. Metin ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba Hiper Tansiyon ,Tanımlanmamış Astım bunlar kronik yıllardır raporlu bir şelilde ilaçlarını kullandığım hastalıklar yanısıra boyun fıtığım ve mide de sindirim problemlerim bulunmakta bu veriler doğrultusunda aşağıda ki sorularıma cevap aramaktayım.Şimdiden teşekkür ederim.
  1-) Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılmakta (Sonucu hakkında fikriniz)
  2-) Aktif olarak özel bir şirkette çalışmaya devam etmekteyim (İnsan Kaynakları ile konuştum bizlik bir problem olmadığını beyan ettiler) Bu şirketten kendim mi istifa etmem gerekmekte.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre engel oranının % 40 ı bulabileceğini düşünmüyoruz. ancak yine de isterseniz öncelikle hastalığınızın ilgili dalından randevu alıp muyene sonrası engelli raporu için sevk alın. Raporunuz eğer % 40 ve üzeri çıkar ise bunu Ankaraya gönderip vergi indirimi belgesi almalısınız. Bu da % 40 çıkar ise emeklilik için muracaat edebilirsiniz.

 13. ertuğrul şimşek dedi ki:

  ben 10 yıldır ziraat bankasında çalışmaktayım 2015 yılında beyin tümörü ameliyatı oldum .bir yıllık tedaviden sonra tekrar çalışmaya başladım.ancak son zamanlarda zorlanıyorum .günde 3 kere epilepsi ilacı içiyorum..banka emeklilik sistemi TZH vakfı bakıyor benim malulen emekli olabilirmiyim. olabilmem için neler yapmam gerekir ..bana bilgi verirmisiniz .banada kontrol muayenesi gerekirmi..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durmun işgücü kaybı oranına baklılır erken emeklilik için de en az % 40 oran almalısınız. İlaçla durudurulabilen bir epilepsi duruma var ise oran çıkmayabilir. Yine de heyete girmenizde fayda var.

  2. Zafer demir dedi ki:

   Boyun fıtığı ameliyatı oldum ama artık çalışamıyorum ve sinir sistemimi aşırı etkiliyor malulen emeklilik için başvuracak sonu ne olur 1998 SGK lıyım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ameliyat sonrası durum değerlendirmesi yapılır malelen emeklilik olmasa da engel ranı çıkabileceğini düşünüyorum.

 14. Kürşat Çelik dedi ki:

  Merhaba
  Omirilikte çatlak var bazen yürüme zorluğu çekiyorum
  Ameliyatla platin koymak istiyor doktorlar ve iş gücüm ne kadar gideceğini bilmediği, bel olunca korktuğum için olmadım. Malünen emeklilik alma şansım var mı!!!

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 10 işgücü kaybı ortaya çıkar ve % 60 da rapor alırsanız malülen emekli olabilirsiniz. Ancak platin takıldıktan sonra engelli durumu doğacağını düşünmüyorum.

  2. Fırat dedi ki:

   Mrb.her iki ayagimdan çok ağır varis ameliyatı oldum.ve şuan çalışmama engel.ara ara çalışıp ve işi bırakmak zorunda kalıyorum ve nefes darlığı var.malulen emekli olabilirmiyim.2006 girişliyim 1850 sigorta primim var.2012 rahatsızlıktan dolayı işten ayrıldım. 2016 tekrar çalışmaya başladım ve ve şuan çalışamıyorum. Bilgilendirirseniz teşekkürler hocam

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İş gücü kaybı raporu almanız gerekiyor. İş gücü kaybı % 10 ün üzerinde ve % 60 oranında engel raporu alabilirseniz ki alabilmeniz mümkün görünüyor. Malulen emeklik için başvuru yapabilirsiniz.

 15. Mehmet Salih dedi ki:

  Ben ortopedi engeliyim yüzde elli raporum var sağ kalçadan ayağa kadar ama çalışamıyorum nereye gitsem beni çaliştiramiyorlar çalışamıyorsunuz diyorlar peki nasıl olacak ben kiradayım 8defa ameliyat oldum kimse beni çaliştiramiyorlar 3çocuğum var bana nasıl yardımcı oluyor sunuz saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İl veya ilçenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurun. Maddi yardım alabilirsiniz. Ayrıca iş kur üzerinden başvurulara devam edebilirsiniz.

 16. Hüseyin Yüksel dedi ki:

  Merhaba annem ileri derecede menier hastası ataklar geçiriyor ve denge kaybi yaşıyor gürültüden etkileniyor acaba % kac rapor alabilir malulen emekli olabilirmi

 17. özgür dedi ki:

  İyi günler dilerim ben 1979 dogumluyum ve 1996 işe giriş 4900 gün sayım var ayrıca bel kemigimde sorun ve bel fıtıgım var malulen degil rapor alınırsa onay verilirse erken emeklılık hakkım varmı acaba tekrar iyi calışmalar

 18. Medine Melek Hancı dedi ki:

  Merhaba hocam, 47 yaşındayım. Mide fıtığı ameliyatı oldum,kemik erimesi tanısı var ,idrar kesesi sarkması ameliyatı oldum. Aniden baş dönmesi sikayetlerim var. Sigortaya 4.02.2009 girişliyim ve hala çalışıyorum. Ama artik gucumun tukendigini hissediyorum. Erken emeklilik sansım var mı? Tesekkur ediyorum…

 19. ahmet dedi ki:

  merhaba,
  1.dereceden kolon kanseriyim.bağırsağım 20 cm kesildi yaşım 66 %kaç engelli raporu alabilrim.şimdiden teşekkürler

 20. A.k dedi ki:

  Hiv virusu var bir arkadaşda 2007 sigorta girisi 3286 gün pirim var malulen emekli olabilirmi

 21. Ömer altun dedi ki:

  1997 de saggozumdennakil ameliyatı oldum 2010da saggozumdennakil ameliyatı oldum şu adada kalp de ritimbozuklugum varsa hastalıklarda yüzde kaç alırım malulen emekli olabilirmiyimvergi indirimindebulunmadim 1989 sigorta girişim var toplam 4200yatmis piramit var

 22. mehmet dedi ki:

  hocam iyi günler 2007 işe girişliyim tip 2 diyabet hastasıyım şekerim 250-300 altına düşmüyor gözlerde sıkıntı birde kara cigerde yağlanma var belki baska organlarda bişeylerde cıkabilir diyabet hastalıgım sizce malüllen emekliliğe yetermi

 23. Özlem dedi ki:

  Merhaba intakranial hipotansiyon hastasiyim beyin zari yirtigi 2 defa kan yamasi oldum gozlerimde diplopi glokom boyun da platin ve otomatik diskfonsiyon bozuklugu ve psikiyatri durtu bozuklugum var 20 yillik sigortaliyim
  Saygilarimla

 24. Ummgulsum dedi ki:

  Akut pankreatit geçirdim buna bağlı olarak da karaciğer de yalancı kistleri oluştu 2008yilinda tedavi gördüm karaciğer deki kist mide ve ince bağırsağa bağlandı ben rapor alabilir miyim

 25. Bora dedi ki:

  Merhaba,

  Bana Mart 2019 da siroz teşhisi konuldu,malülen emeklilik için baş vurdum.ilk önce araştırma hastanesine sevk ettiler oradan kurul raporu aldım siroz teşhisi ile.Ara karar verildi tekrar Akdeniz tıp fakültesinden yeni bir kurul raporu istediler.Fakültede 2 defa yattığım için istediler diye düşündüm.Fakülteden de siroz teşhisi sağlık kurulu raporu aldım fakat bugün red kararı verdiler.Resmi gazeteden malülen emeklilik gerektiren hastalıklara bakmıştım,karaçiğer sirozu var şartlarında da aşağıdakilerin en az birinin varlığı diye altı madde var.Bu maddelerin yarısı (son bir yılda 2 defa yatarak tedavi,teropatik parasentez,hepatik ensefalopati,özofagus varis kanaması gb.) bende gerçekleşti ve raporumda var.Bana nasıl red verdiler.Yüksek sağlık kurumuna itiraz değiştirebilir mi.

  Teşekkür ederim.

 26. Ersan dedi ki:

  Hocam üç defa yazdım cevap yazmadınız, yoğunluk var sanırım, bende ileri derece uyku apnesi var ahi oranı 30.6 yüzde kaç rapor alabilirim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Uyku apnesi neden ile en fazla % 35 oranında oran verilmektedir.

 27. Bülent BACAĞIKIRIK dedi ki:

  Merhaba
  Kalp damar %30
  Kardiyoloji % 20
  Nöroloji. % 35
  KBB. %2
  Bu bölümlerden % 87 rapor aldım haftaya heyete girecem ne kadar düşerler Bilgi verirseniz memnun olurum.

 28. Rukiye dedi ki:

  Merhaba. Ms hastasıyım. 2014 yılında malulen emekli oldum. 2017 yılında kontrol muayenesi oldum. Maaşım durdurulmadan devam etti. 2 yıl sonra 2019 şubat ayında tekrar kontrol muayenesi oldum. Maaşım durduruldu. Sgk ek rapor istedi genel cerrah ve üroloji den. Sizce neden bu kadar çok uzun sürüyor. 6 ay oldu ve maaşım hala durdurulmuş durumda