emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik (DYS) Evrak Takibi ve Sorgulama

Emeklilik (DYS) Evrak Takibi ve Sorgulama
01.01.2023

SGK Emeklilik başvuru evrak takip sayesinde SGK’dan verilen evraklar taranıp, sanal ortalama aktarılmaktadır. Evraklar taranıp sanal ortama aktarıldığı için de evraklar zarar görmeden güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Evraklar yıpransa, yırtılsa veya kaybolsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi sayesinde evraklar sanal ortamda korunmuş olur. Nitekim, Sosyal Güvenlik Kurumu DYS üzerinden de bu evrakları kullanarak emeklilik başvurusu ve emeklilik durumu haricindeki çoğu bilginin sorgulamasını yapabilirsiniz.

SGK evrak takip etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • SGK evrak takibi yapmak için belirtilen linkteki sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” isimli uygulamayı açınız. Uygulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip
 • Uygulama sayfası açıldıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayıp, e-Devlet Kapısı giriş sayfasına gidiniz.
 • E-Devlet Kapısı giriş ekranından T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.
 • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra uygulama sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” isimli uygulamaya yönlendirecektir. “Uygulamaya Git” Butonuna tıklayarak uygulamaya gidiniz.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sayfasından kimlik doğrulamak için “Onayla” butonuna basınız.
 • Kimliğinizi onayladıktan sonra Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Karşınıza çıkan sayfadan görüntülemek istediğiniz dokümanın yılını seçiniz.
 • Yılı seçip, “Sorgula” butonuna tıkladığınızda görüntülemek istediğiniz evraklar ekrana gelecektir.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi yapılması için T.C. kimlik numarası ve kayıt yılı girilmelidir. Bu bilgiler ile e-Devlet olmadan SGK evrak takibi yapılabilir.

SGK evrak aramak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Sizi “Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası” isimli sayfaya yönlendirecek olan linke tıklayıp bahsi geçen sayfaya gidiniz
 • Karşınıza gelen sayfadan T.C. kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edildiği yılı girdikten sonra “Evrak Ara” isimli butona tıklayarak, T.C. kimlik numarası ile SGK evrak takibi yapabilirsiniz. İstediğiniz evraklar karşınıza gelecektir.

E-Devlet Emeklilik (DYS) Takibi

SGK DYS evrak takibi ile aşağıda belirtilen sorgulamaları yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz tek şey e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresi olmadan aşağıdaki sorgulamaları yapmanız mümkün değildir. e-Devlet Kapısı şifresini herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimlik numaranızın yazdığı bir belgeyi ibraz ederek alabilirsiniz. İbraz edebileceğiniz belgeler T.C. kimlik kartı haricinde pasaport, nikah cüzdanı, ehliyet de olabilir.

SGK DYS evrak takibi sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır;

 • Emeklilik başvurusunun onay durumu
 • 4/A Emeklilik evrak takibi ve 4/C emeklilik evrak takibi
 • Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı, maaş bağlanmadı ise ne zaman bağlanacağı, bağlanması için nelerin gerekli olduğu veya hangi aşamada olduğu gibi bilgiler,
 • 4/A Maaş sorgulama,
 • 4/B Maaş sorgulama,
 • Bireysel ödemek için yapılan başvurular,
 • SGK’ye bağlı olarak yaptığınız birçok işlemi Doküman Yönetim Sistemi aracılığı ile yapabilir, yukarıda yazılan konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK DYS Evrak Takibi “Evrak Dosyasına Kaldırılmış” Ne Demektir?

SGK DYS evrak takibi sorgulamasında evrak dosyasına kaldırılmış ibaresi bulunuyorsa o evrakla ilgili işlemler bitmiştir ya da evrak sonlanmıştır. Amma velâkin “Evrak dosyasına kaldırılmış” ibaresi bulunan her evrak için işlemler bitmiştir ya da iptal olmuştur diyemeyiz. Bazı gerekli işlemler olabilir. Bu konuda net bir bilgiye ulaşmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edip, evrakınızın neden kaldırıldığına dair bir bilgi almanızda fayda vardır.

SGK DYS Evrak Takibi “Giden Evrak Kayıtlı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi giden evrak kayıtlı söz dizisi evrakınızın kayıt edildiğini ve ilgili yere gönderildiğini belirtir.

SGK DYS Evrak Takibi “Gelen Evrak Kayıtlı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi gelen evrak kayıtlı söz öbeğinin anlamı evrakınızın kaydedilme sürecinin devam ettiğini belirtir.

SGK DYS “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” Ne Demektir?

SGK DYS evrak takibi sorgulaması “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” ifadesinin anlamı işlemlerinizin devam etmesi ve kayıt altına alınmasıdır.

SGK DYS Evrak Takibi “Zimmetten Çıktı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi zimmetten çıktı ifadesinin anlamı evrakla ilgili işlemlerin bitmesidir. Evrak takibi sorgulaması yaptığınızda bu söz dizisiyle karşılaşıyorsanız evrakla ilgili işlemler sonlandırılıp ilgili yere gönderilmiştir ya da işlemler bitip dosyaya yerleştirilmiştir.

Varide No ile Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evrak varide no ile evrak takibi yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Aşağıda belirtilen sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak takip hizmetlerinden “Evrak Doğrulama” isimli uygulamaya yönlendirecek bağlantıya tıklayarak evrak sorgulamak için kullanacağınız uygulamaya gidiniz.
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen ekranda önce resimdeki güvenlik kodunu, ardından evrak varide numarasını ve evrak doğrulama kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak sorgulama işlemini bitirebilirsiniz.

4/C Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

4C Memur emeklilik takibi yapılabilmesi için e-Devlet Kapısı kullanılmalıdır. Bunun için de e-Devlet Kapısı şifrenizin bulunması gereklidir. E-Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları izledikten sonra 4C emeklilik evrak takibi yapabilirsiniz.

 • 4C kamu görevlisi emeklilik evrak takibi yapmak için aşağıda belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı kapsamında bulunan “4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi” isimli Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetine yönlendirecek olan bağlantıya tıklayınız.
 • Bağlantıya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Kapısı giriş ekranını açınız.
 • E-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi’ne T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra 4C emeklilik evraklarınızın durumunu görebilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Sürer?

SGK Emeklilik başvurusu süresine etki eden faktörlerin başında öncelikle SGK’nin iş yükü gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğun olduğu dönemde emeklilik başvurusu yaparsanız bu iş yükünün fazlalığına göre başvuru süreniz uzar. Bunun haricinde başvuru yaptığınız hizmet kolları da emeklilik başvurusu süresinin artmasına neden olur.

Örnek vermek gerekirse hem 4/a sigorta kolu emekliği hem de 4/b sigorta kolu emekliliği için emekli başvurusunda bulunmuşsanız başvurunuzun cevap süresi uzar. Nitekim SGK emeklilik başvurusu onay süresi ortalama 1-2 aydır. 1-2 Ay içinde emeklilik başvurunuz cevaplanır, eğer olumluysa 1-2 ay içinde emekli maaşınız bağlanır.

SGK EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMA

TC No İle SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar ?

Yorumlar

 1. Dursun kurt dedi ki:

  8 ay oldu engelli vergi indirim başvurusu yapdım hala bir so üç alamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemiden dolayı işlemler uzun sürebiliyor. Bir aya kadar dönüş alırsınız.

 2. AHMET CANBOLAT dedi ki:

  MERHABA 10 AY ÖNCE MALULEN EMEKLİ OLMAK İÇİN EVRAKLARIMI GÖNDERDİM AMA HALA HABER YOK EVRAK TAKİBİNDEN SORGULAMA YAPIYORUM AMA HİÇ BİR KAYIT GÖZÜKMÜYOR NE YAPMAM LAZIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 3. Erdal Öneş dedi ki:

  yurt dışı çalışmışlığımı kayıt ettirmek için dilekçe verdim. genel evrak 09.08.2019 tarihinde takip numarası :11.706.204 bununla ilgili bilgi almak istiyorum.

 4. YELİZ dedi ki:

  Merhaba sgk iş kazası dosya takibimi yapamiyorum sayfa açılmıyor nedeni nedir

 5. türker çelik dedi ki:

  hazırlanmış olan evrakın onaylanma ve düzenlenme işlemleri yapılır ne demek

 6. rüştü tilki dedi ki:

  buna istinaden bir dilekce yazdım ama hala cevap alamadım

  1. Arif dedi ki:

   SGK primi toplu geri ödenmesi dilekçe başvurusu yaptım,Henüz cevap alamadım ilginize sunu.ilginize sunulur.

 7. Yalcin Üstbas dedi ki:

  Sayin yetkili,
  ssk sicil Numaram 352******0346 Yurt Disi Borclanma Dilekcemi
  Aralik 2015de Iadeli Taahütlü gönderdim.Asgari ücretten hesaplanma yerini isaretlemeyi gözden kacirmisim. Sizden ricam Asgari ucretden hesaplanmasi.Tahakkuk cetveli icin bilgilendirirseniz sevinirim.
  Sevgi ve Selamlar.
  Yalcin Üstbas

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz, Yalçın Bey.

 8. aynur kaygan dedi ki:

  Malulen emeklilik için sonuç almak istiyorum

 9. salih bilak dedi ki:

  10/04/1985 bağkur başlangıcım var 01/09/2004 terk yani 19 sene 4 ay 21 gün bağkur 2006 ve 2013 yılına kadarda 1327 yatmış ssk var 25/09/1965 doğum tarihim ne zaman emekli olurumda maaş günüm hangi tarih olur