ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama İşlemi

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama İşlemi
11.10.2023

DYS evrak takibi sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından evrak takibi için kullanılan bir sistemdir. Bu sistem üzerinden SGK’y kayıtlı Türkiye’deki vatandaşların emeklilik başvuruları dahil olmak üzere, SGK’ye yapılan tüm başvurularını takip etmeleri mümkündür. Genelde emeklilikle ilişkilendirilen bir sistem olsa da DYS olarak kısaltılan bu sistem, Doküman Yönetim Sistemi’dir.

Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden evrak takibi ile emeklilik süreci takip edilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başta olmak üzere Türkiye’de birçok kurum e-Devlet ve online sistemler üzerinden bu tür hizmetleri vermeye başlamıştır. DYS evrak takibi emeklilik sorgulama işlemi e-SGK üzerinden ya da e – Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

DYS Evrak Takibi Nereden Yapılır?

Emeklilik evrak takibi başta olmak üzere SGK üzerinden yapılacak başvuru ve işlemler için evrak takibi Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden takip edilebilir. Online hizmetler kapsamında vatandaşların SGK evrak takiplerini kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlanır.

Bu kasamda SGK DYS evrak takip işlemleri kısaca şu adımlar takip edilerek yapılır:

 • e-Devlet: ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip’’ ekranından işlem adımları takip edilerek T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılır.
 • e-SGK: ‘’Uygulamaya Giriş İçin Tıklayınız’’ ekranından e-Devlet ile ‘’Evrak Arama’’ sayfasına erişim sağlanabilir.

SGK tarafından birçok online hizmetin sunulması sayesinde vatandaşların doğrudan SGK müdürlüklerine gitmek zorunda kalmadan da evrak takiplerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. Dakikalar içinde T.C. kimlik numaranız ile DYS’ye erişim sağlayarak süreç takibinden bulunmanız mümkündür.

SGK DYS Evrak Takip İşlemi

DYS evrak takip işlemleri sayesinde vatandaşların başvuru durumlarını ve evrakın hangi süreçte olduğunu görüntülemeleri mümkündür. Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden işlem yapmak isteyen kişilerin e-Devlet üzerinden işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Ayrıca Alo 170 üzerinden de bu hizmetler kullanılabilmektedir.

DYS evrak takip işlemi, e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasında yer alan ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip’’ ekranından gerekli işlem adımları takip edilerek sorgulamanın tamamlanması mümkündür.  

Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Evrak sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetleri üzerinden ya da e-Devlet üzerinden ‘’Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’’ hizmet ekranı üzerinden sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Emeklilik sorgulamasında SGK tarafından birçok bilgi dikkate alınmaktadır. İşe giriş tarihinden diğer değişkenlere kadar birçok unsur sizin emeklilik tarihinizi etkileyecektir.

Emeklilik Sorgulama : https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-basvurusu/

e-Devlet üzerinden emeklilik sorgulama işlemlerinizi yapmak için ilgili ekrana giriş yapmanız gerekir. Ardından şu adımları izleyerek sorgulama yapılır:

 • Sigorta Kolu (4A, 4B, 4C) seçilir.
 • ‘’Hizmet Başlama Tarihi’’ girilir.
 • ‘’Sorgula’’ butonu ile işlem tamamlanır.

Emeklilik sorgulama işlemlerinde evrak takibi ise DYS üzerinden yapılmaktadır. Emekli olma durumu bu ekran üzerinden sorgulanarak detaylar görüntülenebilmektedir.

EYT Emeklilik Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takip işlemleri ile EYT kapsamında emekli olacakların da süreç takibini yapmaları mümkündür. Türkiye’de kısa süre önce çıkan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenleme sonrasında milyonlarca kişiye emeklilik fırsatı doğmuştu. SGK ise artan bu emeklilik talepleri sonrasında yoğun bir çalışma dönemine girdi.

EYT kapsamında emeklilik başvuru sürecinin takip edilmesi konusunda SGK’nın DYS Evrak Takip sayfasına erişim sağlanması gerekiyor. e –Devlet üzerinden vatandaşların bu sisteme erişim sağlayarak süreç hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Ayrıca 170 Alo SGK hattı üzerinden de başvurularının ne aşamada olduğu konusunda bilgi almaları mümkündür. DYS evrak takibi emeklilik sorgulama işlemi için online araçlar kullanılarak hızlı sonuç alınması mümkündür.

Varide No ile Evrak Sorgulama

e-Devlet emeklilik takibi kapsamında varide no ile sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Evrak doğrulama ekranı üzerinden Güvenlik Kodu ve DYS kapsamında oluşturulan evrakın varide numarası yazılarak sorgulama yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan ‘’Evrak Doğrulama Kullanıcı Kılavuzu’’ kapsamında bu konuya da değinilmiştir.

‘’Evrak Varide No’’ yazılı alan Evrak Doğrulama Ekranı üzerinden erişim sağlayan kişilerin DYS’de üretilen varide numarasını ve güvenlik kodunu girerek işlem yapmasına izin verilmektedir. Varide no, her bir evraka verilen benzersiz bir numaradır. Bu numara ise evrakın gönderildiği kurum tarafından verilmektedir. Başvurunuz için oluşturulan bu varide no ile sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.  

SGK DYS Evrak Takibi ‘’Giden Evrak Kayıtlı’’ Nedir?

Giden evrak kayıtlı aylık talebiniz gibi ibareler DYS evrak takibi sürecinde vatandaşların en sık karşılaştıkları ibareler arasında yer almaktadır. DYS Evrak Takibi’nde ‘’Giden Evrak Kayıtlı’’ ifadesi, herhangi bir evrakın SGK tarafından ilgili kuruma gönderildiğini ifade etmek için düşülen bir nottur. Evrak henüz belirlenen kuruma ulaşmamış olsa da SGK tarafından gönderildiği ve kayıt altına alındığını bildirir.

‘’Giden evrak kayıtlı’’ ibaresinin yer alması halinde evrak numarası, tarihi, konusu, gönderici ve alıcı bilgilerine ulaşılabilir. Sisteme evrak kaydedilerek ilgili birime veya memura sevk edildiği bu ibare ile ifade edilmektedir.

SGK DYS Evrak Takibi ‘’Gelen Evrak Kayıtlı’’ Nedir?

SGK gelen evrak kayıtlı ibaresi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan ilk başvuru kapsamında evrakın kayda alınmış olduğu ifade edilir. Yani bu ibare yer alıyorsa henüz evrakınız ile ilgili işlemlerin devam ettiği ifade edilir. Temelde bu bildirim ile kişinin SGK’ya evrakının ulaştığı ve kayıt altına alındığı belirtilmektedir. ‘’Gelen evrak kayıtlı’’ ibaresinde önemli olan unsur ise söz konusu evrakın henüz işleme alınmamış olsa da SGK tarafından teslim alındığı ve kayıt altına alındığını ifade eder.

SGK DYS Evrak Takibi ‘’Gelen Evrak Dosyaya Kondu’’ Nedir?

DYS gelen evrak dosyasına kaldırılmış ifadesi ise genelde emeklilik başvurusu sürecinin onaylanmasını bekleyenlerin sık karşılaştığı bildirimler arasında yer alıyor. Bu ifade ile evrakın SGK tarafından işleme alınmadan önce SGK gelen evrak dosyasına konulduğunu ve SGK tarafından işleme alınmadan önce bu dosyadan çıkarılacağını ifade etmektedir.

‘’Gelen evrak dosyaya kondu’’ ifadesi, ilgili evrakın SGK tarafından işleme alındığını ve ilgili birimin dosyasına konulduğunu ifade eden bir bildirimdir. Sorgulama sırasında bu ibare le karşılaşan kişilerin evrakının inceleme ve değerlendirme aşamasında olduğunu göstermektedir. DYS üzerinden yapılacak sorgulamalar kapsamında vatandaşların bu tür bildirimler ile başvuru sürecinin ne aşamada olduğunu görmesi sağlanır.

SGK DYS Evrak Takibi ‘’Zimmetten Çıktı’’ Nedir?

SGK zimmeten çıkarıldı ifade ise SGK tarafından dosya sorgulama ekranı üzerinden başvuru sahiplerine evrakın kayda alındığının belirtilmesi anlamına gelmektedir. İlgili başvuru kapsamında işlem yapan kişi tarafından işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edildiği ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelmektedir.

‘’Zimmetten çıktı’’ bildiriminin yer aldığı sorgulama ekranında, evrak ile ilgili işlemin tamamlandığı ve evrakın ilgili birimden çıktığı belirtilir. Bu ibare, evrak ile ilgili işlemlerin bittiği ve kararın verilerek sonuçlanma aşmasına geçildiğin gösterir.

DYS evrak takibi emeklilik sorgulama işlemi kapsamında bu ibare ile karşılaşıyorsanız bu durumda işlemin tamamlandığını düşünebilirsiniz. Bu ifade evrak ilgili işlemlerin tamamlandığını göstermektedir.

Yorumlar

 1. Nurullah dedi ki:

  Bugün Mardin sgk tı aradım benden yeni rapor istediler sgk yazısı ne zaman elime ulaşır ilçede ikamet ediyorum

 2. Serkan dedi ki:

  Malulen emeklilik islemlerimi baslatali 1 yildan fazla oldu, hiçbir sonuç bildirilmedi. Ne zaman karar verilecek? Biz öldükten sonra mi?

 3. Olgun Kurt dedi ki:

  Merhabalar yurtdışı borçlanma talebinde bulundum e devletten. Giden evrak kayıtlı diyor bu ne anlama geliyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 4. Gökhan yildiz dedi ki:

  E devletten askerlik borçlanma başvurusunda bulundum işleme alındı yazıyordu silindi tekrar başvurdum yine silindi 170i aradım bir dilekçe oluşturdu takip boşu verdi ama hiç bir yerden takip edemiyorum beceremedim yardımcı olurmusunuz

 5. Mükremin ŞENOĞLU dedi ki:

  Merhaba öncelikle çok değerli yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Askerlik borçlanması için müracaat etmiştim.

  ➡️ SORU 1- DYS Evrak takip de; Evrak dosyasına kaldırıldı.. diyor. AÇIKLAMA kısmında da; 4CEVRAK-HIB-DYS4CEVRAK WEB SERVİSİNDEN GELEN EVRAK OTOMATİK OLARAK DOSYAYA KALDIRILDI… diyor.

  Ne anlama geliyor acaba?

  ➡️ SORU 2- (1 ) sene önce e-devlet de görünen bilgilere güvenerek Emeklilik için müracaat etmiştim. İşlem yapilmayinca karşı dava açtım, dava sonucu e-devlet de görünen fiili hizmet zammınin yanlış hesaplandığı anlaşılmış, pirim günü eksiğinden dolayı emeklilik işlemleri yapılmamıştır şeklinde karar çıktı. Şimdi Askerlik borçlanması için uğraşıyorum.

  SORU 2- Askerlik borçlanması yaptıktan sonra tekrar emeklilik için müracaat mı edeceğim yoksa önceki emeklilik dilekçesi geçerli kabul edilerek işleme devam ederler mi?

  Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 6. kadir ergül dedi ki:

  Engelli emmekli başvurusu 13.04.2022 tarihinde yaptım şuan durumumum dys den takip etmeye çalısıyorum.Dys de Ayrıntılı açıklama olmadığı içın şuan evraklarımın hangi aşamada olduunu ,raporum onaylanıp onaylanmadığını bilmiyorum. eksik birşeyler var mı yok mu bilmiyorum.Emeklilik işlemlerim ne kadar daha sürer.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 7. Cihan akkaya dedi ki:

  Selamlar SGK emekliliği hak etmiştir yazısı verdi günlerimin bir kısmı 4/b farklı bir şehirde !DYS Evrak takip te ” MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 3 (4-B HİZMET İSTEME) Giden Evrak Kayıtlı 07/07/2021 2:51 PM ZİRAAT ODA KAYDI H”. Yazıyor ne anlama geliyor teşekkürler

 8. Şafak dedi ki:

  Babam Malulen emekliliğe başvuru yapmıştı SGK dys sayfasında giden evrak kayıtlı bsk red yazıyor

 9. Dursun kurt dedi ki:

  8 ay oldu engelli vergi indirim başvurusu yapdım hala bir so üç alamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemiden dolayı işlemler uzun sürebiliyor. Bir aya kadar dönüş alırsınız.

 10. AHMET CANBOLAT dedi ki:

  MERHABA 10 AY ÖNCE MALULEN EMEKLİ OLMAK İÇİN EVRAKLARIMI GÖNDERDİM AMA HALA HABER YOK EVRAK TAKİBİNDEN SORGULAMA YAPIYORUM AMA HİÇ BİR KAYIT GÖZÜKMÜYOR NE YAPMAM LAZIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 11. Erdal Öneş dedi ki:

  yurt dışı çalışmışlığımı kayıt ettirmek için dilekçe verdim. genel evrak 09.08.2019 tarihinde takip numarası :11.706.204 bununla ilgili bilgi almak istiyorum.

 12. YELİZ dedi ki:

  Merhaba sgk iş kazası dosya takibimi yapamiyorum sayfa açılmıyor nedeni nedir

 13. türker çelik dedi ki:

  hazırlanmış olan evrakın onaylanma ve düzenlenme işlemleri yapılır ne demek

 14. rüştü tilki dedi ki:

  buna istinaden bir dilekce yazdım ama hala cevap alamadım

  1. Arif dedi ki:

   SGK primi toplu geri ödenmesi dilekçe başvurusu yaptım,Henüz cevap alamadım ilginize sunu.ilginize sunulur.

 15. Yalcin Üstbas dedi ki:

  Sayin yetkili,
  ssk sicil Numaram 352******0346 Yurt Disi Borclanma Dilekcemi
  Aralik 2015de Iadeli Taahütlü gönderdim.Asgari ücretten hesaplanma yerini isaretlemeyi gözden kacirmisim. Sizden ricam Asgari ucretden hesaplanmasi.Tahakkuk cetveli icin bilgilendirirseniz sevinirim.
  Sevgi ve Selamlar.
  Yalcin Üstbas

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz, Yalçın Bey.

 16. aynur kaygan dedi ki:

  Malulen emeklilik için sonuç almak istiyorum

 17. salih bilak dedi ki:

  10/04/1985 bağkur başlangıcım var 01/09/2004 terk yani 19 sene 4 ay 21 gün bağkur 2006 ve 2013 yılına kadarda 1327 yatmış ssk var 25/09/1965 doğum tarihim ne zaman emekli olurumda maaş günüm hangi tarih olur