• FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK!


  bağkur

  Emeklilik hesabı yapanlara müjde! Artık emeklilik için fazla prim ödemesi yapanlar artık düşük maaş almayacak.  Çok prim ödemesi yapanın maaşı artacak. SGK da açıkların en mühim sebeplerinden birisi de erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımızdır. Bunun önüne geçmesi hedeflenen bir çalışma masaya kondu. Bu çalışmada ne kadar çok çalışılırsa o kadar çok emekli maaşı alınacağı söyleniyor. Bir diğer amaç ise gelir-gider dengesini kurmaktır. Bunun için teşvik çalışmaları yapılmaktadır.

  Bu çalışma ile çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranının da artacağı söyleniyor. Çalışma sisteminde tıbbi ve ekonomik değerlendirmeleri göz önüne alan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak. Geri ödeme kapsamında olmayanlar için ise tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşviki yapılacak.

  Hükümeti bu teşvik çalışmasına iten durum ise her yıl artış gösteren sağlık güvencesi açığı oldu. SSK sisteminde gelir ve giderlerde dengesizlik olduğu yani gelirlerin giderleri karşılayamadığı tespit edildi. Erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının artışından dolayı sosyal güvenlik açığında artış görüldü.

  Reklam

  Hesaplama Nasıl Olacak?

  Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim ödeme miktarı göz önünde bulundurularak hesaplanacak. Şuan ki duruma baktığımızda emeklilik sistemlerinin farklılığı nedeniyle yüksek prim ödeyen vatandaş ile düşük prim ödeyen vatandaş aynı maaşı alıyor. Bir diğer şekilde yüksek prim ödeyerek emekli olan vatandaşla, asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapan vatandaşın da aynı maaşı alması söz konusu idi. Bu durumlar baz alınarak böyle bir uygulamaya gidildi.  tıkla sorunu sor

  FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben 1998 ocak ayı sigorta girişliyim ne zaman emekli olabilirim birde primi doldurmuş kişiler erken emekli olabiliyorlarmı? teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Yukarıdaki şartları sağlamadığınız sürece emekli olamazsınız.

  2. Hülya dedi ki:

   Merhaba,1973 doğumluyum, 01.12.1987 sigorta (sgk) başlangıcım şu zamana kadar sadece 1,5 yıl dışında tamamı dolu, 9500 günü geçiyor prim ödemeleri, yıl sonun da yaştan dolayı (44) emekliliğe hak kazanıyorum, 5000 günden emekli olanlardan düşük alacağım söyleniyordu bu bilgi yanlış mı çok prim yattığı için maaşım düşmez mi? Ayrıca ortalama ne kadar maaş bağlanır fikriniz var mı? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim… İyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız düşmez hesaplama toplam primden yapılıyor. Kaldı ki primlerin çoğu yüksek maaş bağlanma oranlarının olduğu tarihlerde yatmış. Maalesef tüm bilgilere sahip olmadığımızdan emekli maaşı hesaplaması yapamıyoruz.

  3. Ahmet dedi ki:

   30/04/1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 10/06/1998. Şu an Aktif olarak sigortalıyım, toplam primim 6062 gün. Emekli olabilmek için prim gün sayım yeterli. Ancak 57 yaşında emekli olabiliyorum. Emekli olana kadar prim yatırmaya devam etsem emekli olduğumda emekli aylığım düşer mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Maaşınız yüksek olarak yatarken çok düşük olarak yatmaya devam ederse ve gününüz dolmadı ise maaşınızda düşüş olur. Ancak aynı oranda devam eden maaşlarda düşüş olmaz. Sizin gününüz de dolmuş kalan sürelerde yatacak olan primler az da olsa emekli maaşınızı yükseltir.

  4. Peker dedi ki:

   merhabalar

   10.07.1999 ssk işe giriş tarihim. çıkış tarihim 14.10.2016 yani 5986 prim gün sayım var ve 2016 nın 10 nun cu ayından itiabaren bağkur ödüyorum yani yaklaşık 1 sene , boşunamı ödüyorum prim gün sayım emeklilik için yeterli ne yapmam gerekiyor 58 yaşını sadece beklemelimiyim yoksa ödemeye devam mı etmeliyim sağlık hizmetlerinden ailemin yararlanabilmesi için.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim gün ve süre şartını doldurmuşsunuz. Bağkur ödeme yükümlülüğünüz yok ise ödemenize gerek yok. GSS ödemesi yaparak da sağlıktan yararlanma hakkınız olur.

  5. ismail dedi ki:

   ben ismail 22-09-1982 dogumluyum 12.09.1997 staj sigortam işe baslama 08,03,2000 tarihi yatan prim5345 primlerim 7000 den fazla oldugunda emeklilik bağlama aylık düşük olurmu yatan sigorta
   askeri ücret üzeri saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için hesaplanacak başlangıç tarihi 08/03/2000 tarihidir. Asgari ücret üzerinden yatan primler sonucunda zaten taban emekli maaşı alınabilmektedir. Bu nedenle asgari ücretten primleriniz yatmaya devam etsede emekli maaşınız düşmez.

   2. ismail dedi ki:

    ali tezel sigorta yorumcusu 7000 primden sonra yatan sigorta emekli maaşını düsülüyor diyor bu doğrumu

    1. ismail dedi ki:

     asgari ücret yol yemek

     1. ismail dedi ki:

      bu staj sigortaları avukatlar ve doktorlar için gecerlimi sanayide calışanlar için yokmu

  6. İbrahim dedi ki:

   İbrahim. 9 eylül 2017

   Merhaba
   Maaş baglanması için müracaat etmedim.
   2013 yılında alt limit 10 lira 44 kuruş idi. Bu limitten ödeme yaptım. Ek olarak 2009 ila 2012 yıllari arasını yani 3 yada 4 yıl ödeme yapmam mümkün mü? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla prim ödemeniz SGK açısından sıkıntısı olmaz. Başvuru yapıp kalan yurt dışı günlerinizi yüksek primden borçlanıp ödeme yapabilirsiniz.

  7. İbrahim dedi ki:

   İbrahim. 8 eylül 2011

   MERHABA

   Sigorta giriş 14. ,06.1986 toplam 1991 eylül e kadar 834 günüm var. kasım 1969 doğumluyum. Temmuz 1992 den
   Mart 2016 ya kadar kesintisiz 25 yıl Almanyada çalıştim.26 haziran 2013 de yurtdışı borçlanmasi yaparak
   4466 güne denk 49000 tl . 5300 güne tamamlanması için
   ödedim.alacağım maaş düşük olursa yükselmesi için başka ödeme yada işlem yapilabilirmiyim diye soracaktim .teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Borçlanma yaparken alt limit ve üst limit var. Üst limitten borçlandıysanız maaşınız yüksek bağlanır. Ama başvuru yapıp maaş bağlanması için işlemleri başlattıysanız tekrar ödeme yapma şansınız bulunmuyor.

  8. Özer eyibil dedi ki:

   Bu kanun çıktımı çıkmadıysa ne zaman çıkar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özer Bey,

    Yazımızı yayınladığımız tarihlerde konu ile ilgili çalışmalar yapılmış ancak mevcut durumda henüz yasalaşmamıştır. Konunun tekrar gündeme gelmesini bekliyoruz.

  9. bulent dedi ki:

   1995 sigortaliyim primim su an 6376 da son 3 sene asgari ucretten yatiyor bu sekide calisirsam emekli oldugumda maas dususu olacagi soyleniyor dogrumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 sonrasında emekli maaşı bağlanma oranlarının düşmesi nedeni ile sonradan düşük ücret ile çalışanlarda böyle bir tedirginlik oldu. ancak emekli maaşı hesaplanırken esas kazançda ortalamaya dahil ediliyor. Primi dolanların sonradan yatan primleri maaşı düşürmez. Maaşınızı https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ l,nkinden takip edebilirsiniz.

    1. bulent dedi ki:

     sgk uzmani ali tezel istenilen prim dolduktan sonra odenen her 360 gunluk prim de emekli ayligi duser diyor bu mantikla benim gibi on bes yili olan kisinin 600 gibi fark yapar

  10. Meral dedi ki:

   Merhaba ben 2002 nisan ayından ağustos ayına kadar ssk ödemem var çok kısa bi süre 1982 doğumluyum …isteğe bağlı ödemelerimi yaparsam kaç yılında emekli olurum ne kadar aylık ödemem olur emeklilik maaşı ne alırım tesekkür edeim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    İsteğe bağlı ödeme ile en az 5400 gün primi doldurarak 60 yaşında emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı prim 2017 için en az 568,80 TL en fazla 4.666 TL ödeyebilirsiniz. Emekli maaşınız ödeyeceğiniz prime göre değişmektedir.

  11. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   1997 yılından beri yaklaşık 20 sene ortalama 4.000 TL üzerinden SGK’ya bildirim yapıldı. Nisan ayı gibi işimden ayrıldım. Şimdiki başladığım işyerinde ortalama 2.500 TL gibi maaş alıyorum. Emekli aylığı almama 33 ay gibi bir süre var bu şekilde devam edersem maaşımda düşme olur mu?

   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Emeklilik hesabı yaparken prim günün yanında prime esas kazanç toplamı da baz alınır. Emeklilik gününü doldurduktan sonra ödenen fazla prim maaşınızı düşürmez. Dolayısıyla emekli maaşınızda düşme olmaz.

  12. Melike dedi ki:

   1995 yılında ssk li olarak ise basladim.su an 5900 is günü doldurmus bulunmaktayım.fakat primim hep asgari ücretten odenmistir.halen calısmaktayım.prim gününü doldurduktan sonra halen asgari ücretten prim ödenirse emekli oldugumda alicagım ücret her calıstıgım yıl maasımda azalmaya neden olucagını söylüyorlar.asgari ucretten fazla ödenmesi gerekiyormus alicagım maasda düsüs olmaması icin .bilgilendirirsrniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melike Hanım merhaba,

    Prim dolduktan sonra ödenen primler emekli maaşını düşürmez. Prim dolduktan sonra ödenen prim kazanç tutarları emeklilik hesabında maaşa eklenir. Dolayısıyla zaten asgari ücretle ödenen primle taban maaş bağlanır. Maaşınızda düşüş olmaz.

  13. ERCAN ipek dedi ki:

   20.02.1993 SSK girişliyim.6250 gün primim var son altı aya kadar asgari tutar üzerinden yatıyordu.Altı aydır 2600.00 tl olarak yatıyor.emekli maaşımda düşme olurmu?son yatırılmaya başlayan primlerin katkısı maaşa olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ercan Bey,

    Emeklilik hesaplaması hem prim hem de yatan prim esas tutarından hesaplanır. Bu nedenle emekli maaşınızda düşüş olmaz. Anlık emekli maaşını görmek için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkini kullanabilirsiniz.

  14. Seyhan dedi ki:

   Tekrar merhaba,
   Fazla yatan prim tutarlarının emekli maaşı hesabında katkısı olur mu?
   Artış yaratır mı?
   Teşekkürler

  15. Cemil dedi ki:

   Selam ben Cemil 14121968 doğumluyum ssk girişim 22.07.1985 sonra 2005 yılında Bağ-Kur’lu oldum ssk gün sayısı 4835 Bağkur günü 4664 gün var ne Zaman emekli olabilirim birde fazla ödenen prim ler emekli olduğumuz Zaman maaş da düşük almamıza sebep olurmuş

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemil Bey,

    Fazla prim maaşınızı düşürmez çünkü hesaplama yapılırken toplam yatan prim tutarından hesaplanıyor. Verdiğiniz bilgilere göre prim gününüz dolmuş yaş olarak ise 51 yaşına tabisiniz.

    1. Erdoğan Ersoy dedi ki:

     yil 2017 günü dolan kişiler 3000 tl altında prim ödemeleri durumunda 2 tl civarında aylık alacakları maaş düşmekte hayırlı uğurlu olsun

  16. Rasim Çolak dedi ki:

   selam ben 28/03/1970 doğumluyum .
   07.07.1986 sigorta girişim var .
   halen çalışıyorum.7940 gün primim var emekli maaşımın düşmemesi için sgk bildirimim ne kadar yapılmalı dır.
   2019 mart sonu yaşa hak kazanıp emekli olmak istiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rasim Bey,

    Mevcut şartlarla çalıştığınız sürece emekli maaşınız düşmez.

  17. Seçkin dedi ki:

   Merhaba,
   01.11.1996 sgk girişliyim. Çalışma yılımı ve primlerimi doldurdum, şuanki koşullara göre fazlası var. Emeklilik aşamasında maaş düşermi?
   Ayrıca erken emeklilik gibi bir durum varmı?güncel bilgilerinizi paylaşır mısınız?
   Teşekkürler.
   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seçkin Bey Merhaba,

    Şu anda erken emeklilik ile ilgili bir çalışma yok. Fazla prim ödemesi emekli maaşını düşürmez. Çünkü emekli maaşı hesaplanırken ödenen prime esas kazanç tutarı da hesaplamaya katılıyor.

  18. ASUDE dedi ki:

   iyi çalışmalar,
   01/03/1996 ssk girişliyim fakat prim ödemeleri 01/02/1997 yılında başlamaktadır. Bugün itibariyle 6754 gün prim ödemem vardır ve ödemeler asgari ücretin %5 i fazla görünmektedir. Size sorum ise;
   -Emeklilik hesaplamasında hangi tarih baz alınmaktadır?
   -Prim gün sayım 854 gün fazla ve hala çalışmaya devam ettiğime göre fazla gün sayısı emekli maaşımı düşürümü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asude Hanım Merhaba,

    Emeklilik için 01/02/1997 yılı baz alınacaktır. İlk başlangıc tarihi staj başlangıcı olmalı aksi takdirde 1 gün dahi prim gözükürdü.

    Emeklilik hesaplamalarında toplam gün sayısı haricinde PEK Tutarı (Prim Esas Kazanç Tutarı ) da önemlidir. Bundan dolayı emekli maaşınızda bir düşüş olmaz. Eğer eski primleriniz Asgari ücretin üstünde yatıp, şuan asgari ücret üzerinde ise bir artış da olmaz.

  19. Seyhan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 2000-2008 yılları arasında birden fazla firmada çalıştım.Çalıştığım 3 firma sigortamı her biri 30 gün olarak yatırdı.her biri 10 günlük prim ödemesi gerekirken kimi 30 gün,kimi 20 gün şeklinde yatırmış.
   Bunun emekliliğime bir faydası var mı? Fazla yatan kısmı geri alma durumu var mı?Fazla yatan günler iptal mi oluyor? 20 yıl hizmet süremin dolmasına 2 yıl kalmışken prim günüm dolmuş görünmekte.(6310 gün prim ödemem var).

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik hesabı yapılırken Kurum fazla yatan ayları 30 günden sayar. Primleri iade alma şansınız bulunmuyor.

  20. hasan dedi ki:

   Merhaba ben hasan sigorta girişim 1991 doğum tarihim 28.08.1966 ne zaman emekli olurum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  21. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba, 1971 doğumluyum, sigorta başlangıcım 10.01.1994. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Primlerim tavandan ödendi. (Aralarda kısa süreli çalışmamda oldu)
   Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum.
   2000 öncesi gün sayım : 1.656
   2000-2008 arası gün sayım : 3.150
   2008 sonrası gün sayım : 1.299
   Emeklilik için yaşım dolana kadar tekrar çalışmak durumundayım. Bundan sonraki çalışmamın emeklilikte maaşımı düşürmemesi için brüt maaşın hangi aralıkta olması gerekir?
   Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

  22. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba, 1971 doğumluyum, sigorta başlangıcım 26.05.1995. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Primlerim tavandan ödendi. (Aralarda kısa süreli çalışmamda oldu)
   Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum.
   2000 öncesi gün sayım : 1.656
   2000-2008 arası gün sayım : 3.150
   2008 sonrası gün sayım : 1.299
   Emeklilik için yaşım dolana kadar tekrar çalışmak durumundayım. Bundan sonraki çalışmamın emeklilikte maaşımı düşürmemesi için brüt maaşın hangi aralıkta olması gerekir?
   Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

   1. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

    Başlangıcım yanlış oldu, doğrusu 10.01.1994

  23. hasan dedi ki:

   1998 girişim var sgk ya 5500 pirim gün sayım var bu zamana kadar asgari ücretten yattı iş değiştirdim bürüt 2500 -3000 tl yatacak emekli olana kadar ölmez isek emeklili maşım düşermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşınız düşmez aksine azda olsa artış gösterecektir.

  24. AYKURT AKAR dedi ki:

   01-01-1986 SSK girişliyim 1968 doğumluyum
   2000 öncesi gün 1654 aylık bağlama oranı 70
   2000-2008/10 arası gün 3149 aylık bağlama oranı 55
   2008/10 sonrası gün 2724 aylık bağlama oranı 41,82
   toplam gün 7627 bağlanan maaş 1075 tl.
   sistemde sadece ssk gün yani 4949 için 1058,58 tl yazıyordu.
   BağKur ile birleştiğinde 2678 gün ilave edildiğinde sadece 20 tl.
   fark etmiş oluyor. Bunda sizce de bir yanlışlık var mıdır? Yardımcı olmanızı
   rica ederim. Aykurt Akar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bağlanan maaşa göre primleriniz asgari ücret civarında yatmış gibi gözüküyor. Primler düşük olunca maalesef maaş da düşük bağlanıyor.

  25. Türker Çelik dedi ki:

   Merhaba ben 04.08.1997 sigortalıyım benden 5900 gün isteniyor benim şu anda 6600 günüm var fazla ödedimde emekli maşım düşermi sigortam 1850 den ödeniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız hep aynı oranda seyretti ise prim gün fazlalığı emekli maaşını düşürmez. Mevcut durumunuza göre Ne kadar emekli maaşı yatacağını https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden hesaplayabilirsiniz.

  26. CENGİZ BAL dedi ki:

   Merhaba,

   İlk işe giriş tarihim 24.08.1987 prim ödeme gün sayım:9800
   Emekli olacağım tarih:Nisan 2019
   Kasım 2016 dan bu yana çalışmıyorum.Sgk primim bugüne kadar tavandan odendi.Emekli olacağım tarihe kadar(kabaca 2 yıl)hiç çalışmazsam emekli maaşım düşermi?Yada daha düşük maaşa çalışsam emekli maaşım düşermi?Ve emekli maaşın düşmemesi yada daha da yükseltilebilmesi mümkünmü?(Eksik kalan primi isteğe bağlı ödemek vb)gibi.Yardımcı olursanız sevinirim.
   Saygılarımla,
   Cengiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hiç çalışmazsanız emekli maaşınız düşmez. Primleriniz tavandan yattığından alabileceğiniz en yüksek maaşı alırsınız. Prim yoğunluğunuz 2008 öncesi olduğundan düşük ücretle çalışsanız da emekli maaşınız da düşüş olmaz.

  27. Şükrü dedi ki:

   01081971 doğum luyum sigorta başlangıç 22. 07.1993 askerliği yatırdım başlangıcı1991cekiyor şuan 8049günüm var bense 53 yaş ve 5400.güne tabiyim şuan calışıyom SSK yatıyo 7 yıl var emekli olmama 2650gün fazlam var 7yıl daha yatacak emekli maaşım düşermi. çünki her fazla yatan ay için maaşda 3 TL kesilir diyorlar doğru mu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla yatan primler emekli maaşınızı düşürmez. Ancak primlerinizin düşük yatması emekli maaşınız etkiler. Brüt ücretinizi 2500-3000 aralığından aşağıda olmaması için çalışın.

  28. Yusuf dedi ki:

   9200 gün primim var yaşa takiliyorum 2 yılım var önceki dönemde primler asgari ücretin üzerinde yatırılıyordu şuan çalışmaya başlasam ve primler asgari ücretten yatirilirsa maaş da değişim olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eski prim günleriniz çok yüksek 2 yıllık yatacak asgari ücrettten maaşınız emekli maaşınızı düşürmez

  29. nihat topçu dedi ki:

   merhabalar 1971 doğumluyum 1.6.1984 sigorta girişim var şuan 6095 primim mevcut malum yaşa takıldım 2008 den sonra son 6 yılım yaklaşık brüt 4200 den primlerim 6 yıl boşunca yattı ve halen devam ediyor ayrıca bağkurda dondurulmuş 2140 günüm var emekiliğe 2 yılım var bağkur primlerimi dahil etsem toplamda 9000 iş gününü gecmiş olacağim emekli maaşım artarmı yok sa bağkuru dahil etmemin bir değeri yokmu tşk ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi emeklilik için birleştirmeniz emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler. Emekli olacağınız zaman birleştirme yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  30. nihat topçu dedi ki:

   merhabalar 1971 doğumluyum 1.6.1984 sigorta başlangıcım var prımlerim asgari ücretden yatırıldı son 6 yıl primlerim brüt 4200 halen calışmaktayım malum yaşa takıldım 2 yıl sonra emekli olacağım şuan 6095 sgk dan prim ödemem var yaklaşık 2140 günde bağkur da dondurulmuş primim var emekli olacağım zaman bağkur primlerini borcunu ödeyerek sgk primine dahil etmem emekli maaşında artış gösterir mi tşkler …dahil edersem 9000 günü gecicek..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi emeklilik için birleştirmeniz emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler. Emekli olacağınız zaman birleştirme yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  31. Ziya TUNÇ dedi ki:

   Merhabalar;
   SSK girişim 01/06/1995
   Doğum Yılım 1977
   25 yıl,55 yaş ve 5750 güne tabiyim..2019 yılında gün 2020 yılında sigortalılık sürem doluyor ve 2032 yılına kadar yani 55 yaşına kadar çalışmaya devam edeceğim bir aksilik olmazsa toplam gün sayım 10500 gibi bir rakama ulaşacak ekseriyetle asgari ücret veya biraz daha üstünde yatmıştır ssk primim şu an brüt 2488 tl den yatıyor.

   1) 2020 den 2032 yılına kadar yani yaşı beklerken ssk primini ödemeye devam edersem maaşım düşer mi?
   2) Takriben 4800 gün fazla prim ödeyeceğim bu fazlalık olanı emeklilik yaşım geldiğin de geri alabilir miyim ? ( tabii bu fazla primin maaşa bir katkısı olmayacaksa )

   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödemeleriniz emeklilik gün sayısını doldurduktan sonra aynı seyrinde devam ederse fazla yatan bu primler emekli maaşınızı yıllık yaklaşık %2 oranında artı olarak etkiler. Prim iadesi lama hakkınız yok. Yaş şartını doldurup emekli olma şansı bulunmayan kişilere malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iade edilebiliyor.

  32. hakan dedi ki:

   merhaba,
   01.10.1997 yılından 4 yıl 3 ay isteğe bağlı bağkur girişim var.05.09.2005 tarihinden itibaren bankalarda ( ssklı ve özel sandığa tabi) asgari ücretin min 4 katı seviyesinde brütten primim yattı. Kısmet olursa 284 gün sonra 5900 günle prim gün sayım doluyor. Ticaret ile uğraşmak istiyorum, şirket ortağı olursam prim ödeme zorunluluğu olmaması için hangi tür bir şirkette ortak olmalıyım, diğer taraftan ileride tekrar maaşlı çalışırsam emekli maaşım çok düşer mi? .
   DT:19091979
   Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Limited şirket ortaklarının tamamı Bağ-kur lu olmak zorunda iken ve Anonim Şirket ortaklarından Yönetim kuruluna seçilenlerin bağ-kur lu olma zorunluluğu var. Yani Anonim şirkette sadece ortak olursanız Bağ-kur a tabi olmuyorsunuz. İlerde çalışıp priminiz asgari ücret seviyesinde yatarsa emekli maaşınız düşer.

  33. Suat dedi ki:

   Fazla ödenen ssk primi emekli masimi düşürürmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla ödenen prim gün sayısı emekli maaşınızı düşürmez. Emeklilik gün sayısını doldurduktan sonra düşük ücret ile çalışmak emekli maaşınız düşürür. Çünkü emekli maaşı hesaplama oranları kademeli olarak 2008 sonrası düşürüldü.

  34. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1973 doğumluyum, sigorta başlangıcım 26.05.1995. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar arada boşluk olmadan kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum (4 senem var), primlerin yüksekten yatırıldı, 12.2011’de son aldığım brüt 5.440 TL idi.
   Şimdi tekrar çalışmak zorundayım ve o kadar yüksek maaş almam mümkün görünmüyor bu şartlarda tabii. Bizim gibi durumda olanlar için bunun bir alt sınırı var mıdır? Emeklilikte maaşımın etkilenmemesi için brüt maaş ne kadar talep etmem gerekir?
   “İnternette, 2008 sonrası çalışmalarda asgari ücretin 3 katından fazla olursa emekli maaşınız düşmez” diye bir yazı okumuştum.
   Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
   Saygılarımla,

  35. serkan dedi ki:

   12/12/1973 doğumluyum 15 mart 1992 sigorta başlangıcım var pirimlerim kurumsal şirket avantajıyla bürüt maaşım üzerinden ödendi ev almak için o şirketten ayrılmak zorunda kaldım bundan sonra çalışacağım yerler belki o şirket kadar kuvvetli ve düzenli olmayacak belki bu olumsuzluk maaşıma etki edermi kısmetse 9 senem var emekli olmaya malum yaşa takıldım şuanki pirimim 6790 gün saygılarımı sunarım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödeme günleriniz aylık bağlanma oranlarının yüksek olduğu dönemlerine denk geliyor. Primleriniz düşük ödense dahi emekli maaşınızı çok fazla düşürmez

    1. serkan dedi ki:

     alakanıza teşekkür ederim

  36. Alper dedi ki:

   Merhabalar benim teknik bi sorum olacak 2005 4 nisan sigorta prim başlangıcı m 12 yıl 2 aydır primi m sürekli yüksekten yatıyor 1 sene sonra işten ayrılsam primi doldurmak icin son 7 seneyi asgari den elden yatır sam emeklilik maaşı hesaplamada yüksekten yatan 13 yıl 13/20 oranında dengeli bir şekilde etki eder mi elden yatıracağım düşük tutarda 7 /20 oranında mi olur emeklilik maas hesabı nasıl olur ? Birde allah izin verirse 61 yaşında ölme yaslarina teorik olarak yakin emekli olacağımdan çalışmıyor Ken sagliktan faydalanma imkanı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 sonrası yatan primlerin emeklilikte çarpımı düşük. Primleriniz 1999 öncesi yüksek olsaydı son dönemleriniz çok etkilemezdi. Emekli maaşınız düşer ama ne oranda düşeceğini brüt primlerinizi bilmediğinizden bir şey söyleyemiyoruz. 2. sorunuza gelirsek isteğe bağlı brüt asgari ücretten prim öderseniz. Sağlıktan da yararlanabilirsiniz. Çok fark eder mi bilmem ama emeklilik yaşınız 60

  37. Celal GÖÇHAN dedi ki:

   sadece pazar günleri 2 pazar tezgahında tekstil ürünleri satan,ekim 2016 da işe başlayan ve sigortalı geçen hiç hizmeti olmayan 72 yaşındaki eşime vergi dairesine kayıtlı diye bağkurlu diye Bağkur’a kaydı yapılırmı? Yapılan işlem kanuna uygunmu ? Eşim işini 23/05/2017 tarihinde bu gün terk etti. Tahakkuk ettirilen Bağkur Primi Kurumca terkin edilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi kaydı olan mükellefler otomatik olarak sgk bildiriliyor ve bağkur kaydı oluşturuluyor. Bunun 1 gün veya 30 gün olması önem arz etmiyor. Aylık prim gününün 30 gün olup olmayacağı ile ilgili 170 SGK danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

  38. AYDIN dedi ki:

   Merhaba,

   Prime esas kazanç tespit davasını kazandım,1 gün sonra emeklilik müracaatı yapacağım dosyam yargıtayda emekli maaşı bağlandıktan sonra dosyam onanır ise onama tarihinden itibarenmi emeklilik maaşı güncellenecek,Şu an 1,5 aydır çalışmıyorum işsizlik maaşı alıyorum,işsizlik maaşını ne zaman kestirmem gerekiyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda ”İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir. ” der. emeklilik hakkı kazandığınıza dair yazıyı aldığınızda İş-Kur a bildirim yapmalısınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.