emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROLU OLACAĞI HABERİ YALANLANDI!

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROLU OLACAĞI HABERİ YALANLANDI!

Yerel seçimlere 3 aydan kısa bir zaman kala kamu, 600 bin taşeron işçisine kadrolu olma imkanı sunulduğu haberi duyurulmuştu. Toplamda 600 bin taşeron işçiye kadrolu olma yolu açıldığı ve torba yasaya bir madde ekleneceği ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacağı belirtilmişti. Öğrenilen bilgilere göre bu konu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda konuşuldu ve karar kesinleştiği konuşuluyordu.

Bu konu yıllardır tartışma konusu olmuştur ve kamuda çalıştığı halde kamu haklarından yararlanamayan taşeron işçilerle görüşmeler devam ediyordu.

Bazı işçiler kamuya çalıştıklarını söyleyerek dava açmıştı ve çoğunlukta bu davaları kazanmıştı. Sadece dava açıp kazanalar için bu konu konuşulurken şimdi 600 bin taşeron işçiye kadrolu olma yolu açıldığı haberi söylenmişti ve bu haberin Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, gerçeği yansıtmadığı söylendi.

Taşeron İşçileri Sevindiren Kadro Kararı Gerçeği Yansıtmıyor Mu?

Hükümet, bir süredir taşeron işçilerini kapsayan bir çalışma ve düzenleme üzerine durmaktaydı.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konu hakkındaki söylemlerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını belirtti. Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşeron işçileri kapsayan ve işçilerin ücretlerin tam ve zamanında almaları, sendika haklarından faydalanmaları, yıllık ücretli izinlerini kullanabilmeleri, kıdem tazminatı hakkına kavuşmaları konuları üzerinde bir çalışmayı hala sürdürdüklerini belirttiler. Bu açıklamaya göre taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili görüşmeler ve çalışmaların sürdürüldüğü de belirtiliyor. Taşeron işçilere kadro müjdesi haberi Bakanlık tarafından yalanlandı ve çalışmalar hala devam ediyor.

Yorumlar

  1. mesut dedi ki:

    Ne zaman kadroya geçicegiz ?

    1. SGK Merkezi dedi ki:

      Mesut Bey bu haber şu an için yalanlanmış durumda. Yani şu anda böyle bir durum bulunmamaktadır.