HaberlerSGK

TÜRKİYE SGK KAPSAMINI KKTC’YE GENİŞLETTİ!

Türkiye, SGK kapsamını KKTC’ye genişletti ve  Sosyal Güvenlik Kurumu ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. SGK kapsamını genişleterek bu kapsama KKTC’yi de dahil etti.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nda bir tören düzenlendi ve bu törende protokole KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza attı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attı.

Törende, Türkiye’de gerçekleştirilen Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar reformlarının oldukça önemli gelişmeler olduğu belirtildi. Türkiye’de yapılan bu gelişmelerin ise birçok ülkeye örnek olduğu da belirtildi. Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusun tamamının kapsam altına alındığı vurgulandı. Türkiye’deki sağlık sigortası açığının da oldukça azaldığı söylendi.

Devamı Gelecek

KKTC Sağlık Bakanlığı ile SGK arasında yapılan bu çalışmanın, Türkiye’de yapılan çalışmaların devamı niteliğinde bir adım olduğu söylendi. Bu hizmet ve kapsamla birlikte KKTC’de yaşayan öğrencilerin, turist olarak adada bulunan vatandaşların, öğrenci aileleri ve diğer Türk vatandaşlarının hem Türkiye’de hemde KKTC’de sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekleri de belirtildi. Bu uygulama ile birçok vatandaşın rahat edeceği söylendi.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba,Kıbrısta İnşaat Yapım işi aldık,burada SGK dosyası nasıl açıyoruz,personeller için ödenen primler türkiyede gerçerli oluyor mu ve aileleri yararlanabiliyor mu?

 2. 04/08/1968 doğumluyum 1993 yılından beri kktc de yaşıyorum ve vatandaş oldum türkiyede 2018 5 ağıstos yılında emekli olacağım acaba kktc emekllilik hakkımı kaybedermiyim

 3. merhaba.ben türkıyeden emekliyim kibrista da çalıştmyaklaşik 1000 günüm var onlari türkiyeye aktarabilirmiyim saygılar m

 4. Ben KKTC-TC, eşim TC-KKTC ve oğlum KKTC-TC vatandaşlarıyız. Ben ve eşim KKTC’de sigortalı çalışmaktayız. Oğlumuz ise 12 yaşında. Gerek KKTC Yakındoğu Üniversitesi Hastahanesinde gerekse Türkiye’deki hastahanelerde (özel-devlet) sağlık hizmetlerinden ailece yararlanabilme prosedürü hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

 5. Kibrista yasiyorum sigortaliyim turkiyede devlet hastanelerinde muayene olabiliyormuyum ….olabiliyor isem herhangi bir ucret iduyormuyum ……?
  Tesekkurler…..

  1. Sigortanız bulunuyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yalnızda ilaç alırken cüzi bir miktar muayene ücreti alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu