HaberlerSGK

TÜRKİYE SGK KAPSAMINI KKTC’YE GENİŞLETTİ!

Türkiye SGK kapsamını KKTC'ye Genişletti

Türkiye, SGK kapsamını KKTC’ye genişletti ve  Sosyal Güvenlik Kurumu ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. SGK kapsamını genişleterek bu kapsama KKTC’yi de dahil etti.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nda bir tören düzenlendi ve bu törende protokole KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza attı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attı.

Törende, Türkiye’de gerçekleştirilen Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar reformlarının oldukça önemli gelişmeler olduğu belirtildi. Türkiye’de yapılan bu gelişmelerin ise birçok ülkeye örnek olduğu da belirtildi. Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusun tamamının kapsam altına alındığı vurgulandı. Türkiye’deki sağlık sigortası açığının da oldukça azaldığı söylendi.

Devamı Gelecek

KKTC Sağlık Bakanlığı ile SGK arasında yapılan bu çalışmanın, Türkiye’de yapılan çalışmaların devamı niteliğinde bir adım olduğu söylendi. Bu hizmet ve kapsamla birlikte KKTC’de yaşayan öğrencilerin, turist olarak adada bulunan vatandaşların, öğrenci aileleri ve diğer Türk vatandaşlarının hem Türkiye’de hemde KKTC’de sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekleri de belirtildi. Bu uygulama ile birçok vatandaşın rahat edeceği söylendi.

Shares:

10 Yorumlar

 • şevki
  21.11.2018

  Merhaba,Kıbrısta İnşaat Yapım işi aldık,burada SGK dosyası nasıl açıyoruz,personeller için ödenen primler türkiyede gerçerli oluyor mu ve aileleri yararlanabiliyor mu?

  Cevapla
 • yaşar mete
  07.04.2017

  04/08/1968 doğumluyum 1993 yılından beri kktc de yaşıyorum ve vatandaş oldum türkiyede 2018 5 ağıstos yılında emekli olacağım acaba kktc emekllilik hakkımı kaybedermiyim

  Cevapla
 • MUHİTTİN
  12.03.2017

  DOĞRU

  Cevapla
 • MUHİTTİN
  12.03.2017

  VERDİĞİNİZ HİZMET ÇOK DEĞERLİ

  Cevapla
 • MUHİTTİN
  12.03.2017

  merhaba.ben türkıyeden emekliyim kibrista da çalıştmyaklaşik 1000 günüm var onlari türkiyeye aktarabilirmiyim saygılar m

  Cevapla
 • Oğuz
  01.12.2016

  Kktc sigortam var neden turkiyede yararlanamadım 7

  Cevapla
 • hüseyin bozgeyik
  01.11.2016

  bu durum memur çocukları içinde geçerlimi

  Cevapla
 • Atınç Yalman
  18.10.2016

  Ben KKTC-TC, eşim TC-KKTC ve oğlum KKTC-TC vatandaşlarıyız. Ben ve eşim KKTC’de sigortalı çalışmaktayız. Oğlumuz ise 12 yaşında. Gerek KKTC Yakındoğu Üniversitesi Hastahanesinde gerekse Türkiye’deki hastahanelerde (özel-devlet) sağlık hizmetlerinden ailece yararlanabilme prosedürü hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 • Mehmet
  22.06.2016

  Kibrista yasiyorum sigortaliyim turkiyede devlet hastanelerinde muayene olabiliyormuyum ….olabiliyor isem herhangi bir ucret iduyormuyum ……?
  Tesekkurler…..

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   23.06.2016

   Sigortanız bulunuyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yalnızda ilaç alırken cüzi bir miktar muayene ücreti alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir