Haberler

8 Eylül 1999 Öncesi SSK, Bağkur Hizmeti Olan Memur EYT’den Yararlanabilir mi?

EYT yasasında sona gelinmesinin ardından birçok kişi EYT ile gelecek yenilikleri araştırmaya başladı. Özellikle 8 Eylül 1999 yılı öncesinde çalışma hayatına başlayanların çalışma statülerine bakılmaksızın EYT kapsamında yer almaları bu kapsamda bulunan memurların nasıl yararlanacağı sorusunu da gündeme getirdi.

Geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması beklenen EYT’nin büyük deprem felaketi sonrasında Meclis çalışmalarına ara verilmesi nedeniyle bir süre daha ertelenmek durumunda kalmıştı. Önümüzdeki haftalarda yasalaşması beklenen EYT’de yeni detaylar ise merak ediliyor.

MEMURLAR EYT’DEN YARARLANACAK MI?

8 Eylül 1999 yılı öncesinde SSK veya Bağkur kapsamında çalışmaya başlayan ve sonrasında memur olan kişilerin EYT’den yararlanıp yararlanamayacakları sorusu merak ediliyor. Söz konusu tarihe kadar farklı işlerde çalışan ve o tarihe kadar hiç memurluk hizmeti bulunmayan kişiler için nasıl bir çözüm sunulacağı araştırılıyor.

Mevcut yasalar ve EYT düzenlemesi ile bu kişilerin durumu değerlendirildiğinde ise ister 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde memurluk hizmeti olsun ister farklı bir sigorta kolunda çalışmış olsun fark etmeksizin önemli olanın bu tarihten önce çalışma hayatına başlanmış olması olduğuna dikkat çekiliyor. Primleri yeten kişiler eğer söz konusu tarihten önce çalışmaya başlamışsa EYT kapsamından yararlanabilecekler. Bu kapsamda EYT’den yararlanacak kişilerin hizmet sürelerinin yeterli olması halinde yasadan yararlanması bekleniyor.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrasında çok sayıda ilde ağır bir yıkım ve çok sayıda can kaybı yaşandı. Bu deprem sonrasında hala yaralar sarılmaya devam ederken Meclis çalışmalarına ise deprem nedeniyle ara verilmişti. Normalde geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen EYT yasasının Meclis’in ara vermesinin ardından bir süre daha ertelendi.

Acı deprem felaketi sonrasında Meclis’in çalışmalarının ertelenmesinin ardından TBMM’nin 21 Şubat Salı günü itibariyle gündemde bulunan kanun tekliflerinin görüşülmez üzere çalışmalara başlanacağını açıklandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yapılan açıklama sonrasında EYT’nin de Meclis’in ilk gündem maddelerinden biri olması beklendiği ifade ediliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir