Haberler

En Düşük Emekli Maaşı Alan Emeklilere “Refah Payı” Düzenlemesi Geliyor

En düşük emekli maaşı yapılan düzenlemeyle birlikte 7 bin 500 lira oldu. 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler ise bu durumdan faydalanamadı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, bu durumdan faydalanamayan 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan emeklilere refah payı adı altında bir zam yapılacağını duyurdu. Bakan Bilgin, emekli maaşını halen alamayan 1 milyona yakın EYT’liyi de sevindirecek bir haber verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk canlı yayınında emekliler ve EYT’lilerin dikkat kesilmesi gereken açıklamarda bulundu. Bakan, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarıldığı zaman zam alamayan emeklilerin refah payı ödemesi alacağını duyurdu. EYT’ye emeklilik başvurusu yapıp da halen emekli maaşını alamayanlarla ilgili de Bakan Bilgin’den açıklamalar geldi. Haberin devamından Bakan Bilgin’in açıklamalarının detaylarına ulaşabilirsiniz.

1 milyon EYT’li ilk maaşını aldı

Bilgin EYT ile alakalı şu sözleri kullandı:

‘’EYT’de yaşanan deprem felaketinden ötürü önceliği deprem bölgesinden müracaat edenlere verdik. İlk uygulamalar orada yapıldı. Yaklaşık olarak 1 milyon kişi ilk maaşını aldı. Alamayanların herhangi bir kaybı yok. Hak etme günlerine bağlı olarak prim gün sayıları doldurma sayılarına da göz önüne alınarak her gün işlem yapılıyor. Ayda yaklaşık 30 bin kişiye emeklilik bağlanıyordu. Bu rakamı 120 bine 130 bine çıkardık. SGK personelimiz büyük bir hazırlık yaptı. Gecelerini gündüzlerine katarak çalıştılar. TBMM jest yaptı, onların fazla mesailerini artırdı. Müthiş çalıştılar. 1 milyona giden rakam yaptılar. Gecikenler endişe etmesinler çünkü birikmiş olarak alacaklar.’’

Yeni Kanuna Göre İşe Başlayanların Durumu Nedir?

Bakan açıklamasına şu cümlelerle devam etti ve yeni kanuna göre işe başlayanların durumunu da aydınlattı:

‘’Yeni kanuna göre girenler bir mağduriyetle karşı karşıya kalmayacak. 1 gün sonra işe girmişseniz 1 gün sonra size bir haksızlık yapılması söz konusu değil. Bilinen bir kanunla işe başlıyorsunuz. Mağduriyet oluşursa bunun nedeni kanunun geriye işletilmesi. EYT’de yaş ortalaması kaç? Daha önce bu ortalama 49.9’du. EYT ile yaklaşık olarak 50 yaşına geldi. 50 yaş da genç tabii ki çalışanlar için geçerli bir sınır. 65’e kadar çalışmak için herhangi bir engel yok. EYT, 34 yaşında, 45 yaşında emekli olmanın getirdiği sorunları, emeklilik fonuna yapacağı yükü ortadan kaldırabilecek bir şey. Biz de yaklaşık alt sınırı 3 çalışana bir emeklilik. Bu düzenlemeden önce 2.3 çalışana bir emeklilik düşüyordu. Şimdi bu sayı 1.9’a inecek. Emeklilik sisteminin sürdürebilmesinde sorun meydana geliyor. Bu sorunu Türkiye istihdam yaratarak ve büyüyerek aşacak. Türkiye özellikle sanayide büyüyerek sorunu çözdü. Bunu daha da ileriye taşımamız lazım.’’

Emeklilik başvuru süreci için konumuzu incelemenizi öneriyoruz : https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-basvurusu/

EYT’lilerin Sorunları En Geç Mayısta Çözülecek

Bakan’ın yaptığı açıklamaya göre EYT’de yığılma olmuyor. EYT’lilerin hizmet birleştirmelerini SGK yapıyor. ‘Beklemede’ denilen dosya değerlendiriliyor. Uygun zamanda o dosyaya cevap veriliyor. En geç Mayıs ayı içinde beklemede olan dosyalar da cevabını alacak. 1 milyona doğru gidiliyor. Toplam müracaat ise 1 milyon 700 bin civarında.  Bu başvuruların bir kısmının prim gün sayısı eksik, diğer şartlar tutmuyor. Diğer şartlar değerlendiriliyor. Kısa sürede onlar tamamlanacak. Hızlı bir şekilde cevap veriliyor.

Asgari Ücrete Yeni Bir Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücrete bu yıl beklenmedik bir zam yapıldı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek Dolar bazında maaşı verildi. Bakan açıklamasında şu sözleri kullandı:

‘’8 bin 500 lira yüksek bir para mı? Değil. Bunun altına düşmemesi için belirledik. Asgari ücreti yukarıya çektiğiniz zaman yüzde 50 zam yaptınız diyelim. Asgari ücretin üzerinde çalışanlar da işverenlerinden aynı oranda zam istiyorlar. Asgari ücretin diğer ücretleri düzenleyici etkisi var. Temmuz ayında da bunu değerlendireceğiz. Şu anda bir rakam vermeyi düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuları bir seçim vaadi haline getirmediğini biliyoruz. Asgari ücret yılda 1 kez düzenliyor. Ama enflasyondan ötürü 6 ayda bir düzenledik. 8 bin 500 liranın reel etkisini Temmuz’da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.’’

7 Bin 500 Lira Üzerinde Maaş Alan Emekliler

Cumhurbaşkanının emeklilerle alakalı çalışmaları kendisinden istediğini belirten Bakan, 6 ayda bir özellikle kamu çalışanları olmak üzere çalışanların ve emeklilerin maaşlarıyla ilgili düzenleme yaptıklarını belirtti. Temmuz ayında tüm grupları kapsayan bir düzenleme yapacağını dile getiren Bakan, aşağıda olanları yukarıya, yukarıdakileri de daha yukarı taşıyacaklarının altını çizdi. Temmuzda yeniden düzenleme yapılacağını belirten Çalışma Bakanı Vedat Bilgin aynı zamanda refah payında da değişikliklere gidileceğini söyledi.

Refah payını farklılaştırarak 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanların da maaşlarında düzenleme yapılacağını belirten Bakan, 7 bin 500 lira alanların sayısının 9 milyon olduğunu ve toplamda 15 milyon emeklinin bulunduğunu da açıkladı. 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah payı verilecek.

Kamu İşçilerine Maaş Zammı

Yukarıda değindiğimiz gibi kamu işçilerine de bir maaş zammı yapılması söz konusu. Bakan kamu işçileriyle alakalı şu açıklamalarda bulundu:

‘’Şu anda kamuda 700 bini aşkın işçilerle ilgili toplu sözleşmemiz devam ediyor. Bir oransal artış yapacağız. Asgari ücretle olan işçilerin 12 bin veya 12 bin 500’e çekilmesi söz konusu. Onların talep ettiği bir rakam var. Toplu sözleşmeleri Kamu İşveren Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. Bugün ya da yarın bir araya gelecekler. Biz nihai kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız. Kamuda çalışanlarımızın alacağı ücret seviyeleri çok önemli. Kamu sektörü emekçileri özel sektöre de öncülük ediyorlar. Kamu çalışanları yani memurlar bundan olumsuz etkilenmiyor. Biz refah payıyla birlikte yüzde 30 kamu çalışanlarına zam yaptık. Şimdi Temmuz’da onların zamları var. Bunu yeniden refah payıyla birlikte ele alacağız. Memurların çalışmaları başka, sosyal şartları başka. Memurların günlük ücretlerine yansıyan çeşitli kalemler var.’’

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir