Haberler

Diyanet’in Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Yapılan Yeni Değişiklikler Yürürlüğe Girdi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Görev ve Çalışma Yönetmeliği kapsamında değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, olağanüstü haller, afet ve acil durumlarda sunulacak bazı hizmetlerine yönelik ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde planlayıp yapabilecek.

Diyanet’in görev ve çalışmalarına yönelik yapılan değişiklikler ile özellikle afet, acil durum ve olağanüstü hallerde yapılacak görevler için daha kapsamlı hizmet verilmesi hedefleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeler ise dikkat çekiyor.

BAZI DİYANET GÖREVLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI!

Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik kapsamında olağanüstü haller, afet ve acil durumlarda sunulacak din, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri ile ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde planlama ile uygulama yapılabilecek.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görevlerinde bazı değişiklikler yapan yönetmelik kapsamında müdürlük, cami ve mescitlerdeki irşat hizmetlerinin usulüne yönelik değişikliğe gidildi. Söz konusu hizmetlerin daha etkin ve verimli şekilde yürütülmesine yönelik cami ve mescit dışında dini programlar ve ilmi toplantılar düzenlenebilecek.

DİYANET KUTLU DOĞUM İBARESİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında ‘’Kutlu Doğum’’ ibaresinde de değişikliğe gidildi. Önceki yönetmelik kapsamında ‘’Kutlu Doğum’’ ibaresi olarak yer alan gün ‘’Mevlid – i Nebi’’ olarak değiştirildi.

DİN HİZMETLERİ GÖREVLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ!

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevlerinde yapılan değişikliklerden öne çıkan başlıklar ise kısaca şöyle:

  • Başkanlık tarafından uygun görülen yerlerde vaaz ve irşat ekipleri gönderilebilecek.
  • Başkanlık vaizlerinin vaaz ve irşat programları düzenleme ve hutbe hazırlama yetkisi olacak.
  • Genel Müdürlük, İslam’ı kabul edenlerle ilgili işlemleri takip edecek, ihtida belgelerine ilişkin kayıtları tutacak.
  • Aile, kadın ve gençlik ile toplumun diğer kesimlerine yönelik dini konularda aydınlatma ve rehberlik hizmeti verilecek.
  • Toplumsal huzuru tehdit eden terör, şiddet, bağımlılık gibi olumsuzlukların önlenmesi hususunda ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılacak.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir