emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

EMEKLİ ASTSUBAY VE UZMAN ERBAŞLARA EK ÖDEME!

EMEKLİ ASTSUBAY VE UZMAN ERBAŞLARA EK ÖDEME!

100 TL Ek Ödeme

Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte 22.02.2014 tarih ve 28921 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 6519 sayılı Askerlik Kanunu olarak da bilinen kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7. maddesiyle değişik 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun ek 81. maddesinde şu şartlar vardır: Milli İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfı’na dahil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup astsubay, subay , uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çarşı ve mahalle bekçisi adlı kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya adi malullük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL tutarında ayrıca ödeme yapılır.

Bu hükümlere göre emekli olduktan sonra sigortalı bir işe giren emekliler bu ek ödemeyi alamazlar. Bu ödemeyi alma hakkını kaybeden emekli askerler en az 1 ay içinde gerekli makamlara bildirmek zorundadırlar. Yoksa aldıkları ek ödenekler faiziyle birlikte geri iade olarak istenecektir.

Sonuç olarak bu düzenlemeyle birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan astsubay, subay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar emekli aylığı yada malullük aylığı alıyorlarsa 100 TL ek ödeme, vefat etmiş olanlara ise aylık bağlanmış dul ve yetimlere de 100 TL ek ödeme verme kararı kesinleştirilmiştir.

Fakat bu ödeme aşağıdaki şartları bulunduran kişilere ödenmeyecektir:

  • Makam tazminatı almaya hak kazananlara,
  • Vazife malullerine,
  • Asker emekli olarak maaş bağlanmamış olanlara,
  • SGK’ya bağlı herhangi bir kurumdan sigortası olanlara ek ödeme gerçekleştirilmeyecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.