• FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK!

  bağkur

  Emeklilik hesabı yapanlara müjde! Artık emeklilik için fazla prim ödemesi yapanlar artık düşük maaş almayacak.  Çok prim ödemesi yapanın maaşı artacak. SGK da açıkların en mühim sebeplerinden birisi de erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımızdır. Bunun önüne geçmesi hedeflenen bir çalışma masaya kondu. Bu çalışmada ne kadar çok çalışılırsa o kadar çok emekli maaşı alınacağı söyleniyor. Bir diğer amaç ise gelir-gider dengesini kurmaktır. Bunun için teşvik çalışmaları yapılmaktadır.

  Bu çalışma ile çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranının da artacağı söyleniyor. Çalışma sisteminde tıbbi ve ekonomik değerlendirmeleri göz önüne alan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak. Geri ödeme kapsamında olmayanlar için ise tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşviki yapılacak.

  Hükümeti bu teşvik çalışmasına iten durum ise her yıl artış gösteren sağlık güvencesi açığı oldu. SSK sisteminde gelir ve giderlerde dengesizlik olduğu yani gelirlerin giderleri karşılayamadığı tespit edildi. Erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının artışından dolayı sosyal güvenlik açığında artış görüldü.

  Hesaplama Nasıl Olacak?

  Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim ödeme miktarı göz önünde bulundurularak hesaplanacak. Şuan ki duruma baktığımızda emeklilik sistemlerinin farklılığı nedeniyle yüksek prim ödeyen vatandaş ile düşük prim ödeyen vatandaş aynı maaşı alıyor. Bir diğer şekilde yüksek prim ödeyerek emekli olan vatandaşla, asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapan vatandaşın da aynı maaşı alması söz konusu idi. Bu durumlar baz alınarak böyle bir uygulamaya gidildi.

  tıkla sorunu sor

  FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ibrahim dedi ki:

   Serbest meslek insaat isci calisaniyim
   Emeklilik icin bana 65 yas ve
   7 bin kusur gun yuklendi.
   Agir sanayi ve insaat islerinde
   55-60 indan sonra vucut yipranip kimse
   ise almayinca bizim sigortayi kim calistiracak
   ben nasil emekli olucam.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı sağladığınızda emeklilik için hak kazanacaksınız.

   2. Sibel şık dedi ki:

    Merhaba 1 ekim 1990 ssk girişim var 10 şubat 2010 yılına kadar kesintisiz çalıştım.pirimlerimiz aldığımız maaş üzerinden yattı.emekliliğime 18 ay kaldı 6350 gün primim var.2010 yılından bu yana çalışmıyorum kalan 18 ay içinde tavandan prim ödesem maaşımı etkiler mi oran ne olur.teşekkürler

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Maaşınız olumlu etkilenir. Ancak sizin prim günleriniz tamamlanmıştır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. muhammet yeşildağ dedi ki:

   benim ilk sigorta günüm 20.12.1995 bana 5825 gün vuruyo.şu an toplam sigorta günüm 6236dır. ben kaç yaşında emekli olurum ve ssk pirimimiz 2000tlnin üzeride ödeniyor.bu fazla pirim ileride emeklilik maaşışına nasıl yansır.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    56 yaşında emekli olursunuz. asgari ücretin en az ikibuçuk katı üzerinden bildirilirse emekli maaşınız düşmez.

   2. Kazım Kaya dedi ki:

    Hayırlı akşamlar Yusuf Bey benim sorum 5 Aralık 2016 tarihinde emekliliğini verdim fakat 01/01/2017 emekli aylığını başlatıldı ve 2016 yılında yapılan zamlardan faydalanamadım sebebi nedir ? İlginiz için çok teşekkür ederim.Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını temenni ederim . SAYGILARIMLA.

  3. cengiz çinar dedi ki:

   26 0cak 1967 doğumluyum 26.0cak 2015 te 6980 gün prim günüm olmuş, hemen emeklilik için müracat ettim ,henüz daha cevap gelmedi.Fazla ödenen primden için maaşım düşermi ?yeni yasa benim içinde gecerlimi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Fazla ödenen primden maaşınız düşmez.

  4. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba

   Annem sgk dan emekli olabilir yazısı aldı ama 28000TL Bağkur borcu var toplam prim sayısı 9680 gün fazladan geçen süredeki bağkur borcunu sildirebilir mi ? torba yasada bununla ilgili bir çalışma var mı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  5. Himmet dedi ki:

   Merhabalar, 1 haziran 83 doğumluyum henüz erken diyeceksiniz ama bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. 15.01.2000 tarihinde sgk numarası okul tarafından alınmış olup ilk prim günüm 01.03.2006 tarihinde ödenmeye başladı. Şimdi benim tahmini emeklilik sürem 60 yaş olduğuna göre 2043 yılı na tekamül ediyor ve doğal olarak o zaman a kadar da sgk lı olarak çalışmaya devam edersem 13500 gün falan yapıyor. Emeklili oduğumuz zaman normalde 7 bin iş günün den emekli olanla aynı maaşı mı alırız. birde 7 bin iş günü dolduğu zaman sgk prim ödeme olmaz ise yine de sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmiyiz. Teşekürler kolay gelsin.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Prim günü fazlası emekli maaşını etkilememektedir. Emekli olmaya hak kazandıktan sonra sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Sadece prim günü dolması durumunda gelir testi yaptırıp gss kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

  6. kamil başarır dedi ki:

   Merhabalar, 8700 gün prim ödemesi ile 2007 yılında emekli oldum. 6000 gün prim ödeyenlerle AYNI MAAŞI alıyorum.bu aradaki 2700 günü boşuna mı ödedim anlayamıyorum.Bilen birisi varsa lütfen açıklasın. Ayrıca 8700 günün çoğunluğu SSK tavanından ödenmiştir.Bu kadar fark olur mu? Konuyla ilgili açıklama yapılırsa çok sevinirim. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Fazla prim ödemesinin pek bir faydası olmuyor. Sadece prim öderken iş yerinizin SGK ya ne kadar brüt maaş bildirdiği önemlidir. Emeklilik maaşı bu durumlara göre bağlanmaktadır.

  7. melahat dedi ki:

   Merhabalar,ben 5900 gün olarak prim günümü dolduruyordum geçengün baktım 6100 olmuş bu durumda benim yapmam gereken bir şey var mı.
   01.03.1997 den beri sgk lıyım. 36 yaşındayım.Hala çalışmaktayım bunun emekli olunca bunun bana bir zararı olur mu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır bir etkisi bulunmuyor.

  8. fatıme cetıner dedi ki:

   meraba….1973 doğumluyum 2014 ıtıbarıyle 5300 prımı doldurdum…su anda sgk lı calısmaya devam edıyorum ama ılerde 2018 de maas almaya başladığımda maaşımın dusuk olamsından endıselenıyorum… bu durumda napmam gerekır cevaplarsanız cok sevınırımmm tskkkk

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ya bildirilen brüt maaşınızın miktarına göre ve yatırılan SGK primlerine göre maaş belirlenmektedir. Bu ikisinin yüksek olması emekli maaşınızı yüksek almanızı sağlar.

  9. filiz dedi ki:

   Bugün ödenen en yüksek ssk ne kadar yani 480 den fazla var mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  10. ALP dedi ki:

   Merhabalar benim 01/12/1989 tarihinde sigortaya girişim oldu. Şuanda 6761 prim günüm var.emeklilik için 5525 gün gerekli.Birde 52 yaşını beklemek zorundayım.sigortam bordroda asgari ücret gösteriliyor.emekli olduğumda prim gün sayısı birhayli fazla olacak.Bu fazlalık yüzünden emekli maaşından yıllık 36 tl. düşermi yani 10 yıl için toplamda 360 tl. yapar. Birde şuanda meclise sunulacak olan teklif onaylanırsa sadece yaşa takılanları emeklilik hakkı ile ilgili.Bende o dilimin içinde olurmuyum. ÇOK TŞK……..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Fazla priminin maaşa etkisi yoktur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  11. ergun aydemir dedi ki:

   Merhaba 1991 yılında stajyer sigortasıyla sigorta tescil numarası aldım. Halen bu tescil no üzerinden sigortalarım ödeniyor. Asıl işe başladığım tarih 1993 çıraklık sigortası sigorta başlangıcı sayılmıyor sanırım.Çünkü sadece sağlık mahiyetinde olduğunu biliyorum. fazla gün sayım olduğundan 1991 çıraklık sigortası başlangıç tarihim emeklilik için başlangıca dahil edilir mi.
   syg

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten dökümünüzü sorgulayabilirsiniz. Orada başlangıç tarihiniz belirlenmiştir.

  12. emel dedi ki:

   Merhabalar. Eski yasaya göre prim gün sayısını doldurduktan sonra prim ödenmeye devam ederse emeklilik maaşı düşüyordu. Ama bu maaşı 2500 brüt olanları etkilemiyordu. Şimdi yasa değişti mi? Eşim prim gün sayısını doldurdu. Şu an 43 yaşında. Sanıyorum 56 yaşında emekli olacak. Şu an çalışmıyor. Daha önce maaşı oldukca yüksek brüt üzerinden yattı. Şu anda primin ödenmemesi ileride maaşını çok düşürür mü? ya da şu an primin ödenememesi maaşına nasıl yansır.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Herhangi bir etkisi olmaz.

  13. murat dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olduğumuzda, SGK priminin işveren tarafından yüksek yatırılması mı gerekiyor. İş veren ile maaş ve sigorta pazarlığına oturduğumuzda nasıl bir argüman ile karşısına çıkmamız gerekiyor.

   Saygılarımla

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Primlerin yüksek yatması emeklilik maaşını arttırmaktadır.

  14. nilüfer dedi ki:

   1997 sgk girişliyim. 5000 iş günü primim var. 5000 gün primim tavana yakın ödendi fakat yeni başladığım şu anki iş yerim asgari ücrete yakın gösteriyor. Emekli maaşımı ne kadar etkiler? prim günü dolduktan sonra ödenen düşük primler, emekli maaşını düşürür mü?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Fazla etkisi olmaz ancak bir miktar düşüş olabilir. Genel maaşı çok fazla etkilemez.

  15. yasin dedi ki:

   Merhaba
   Şubat 1977 doğumluyum. 04.09.1995 SGK girişim mevcuttur. 04.09.1995 –Ekim 2006 tarihleri arası SGK’dan ödemesi yapılmıştır. Ekim 2006 yılında itibaren Bankaya ait Özel emekli sandığına prim ödemekteyim. Toplamda SGK+Banka Emekli Sandığı 6239 günüm bulunmaktadır.(Askerlik mevcuttur ödenmemiştir) Çalışma süresi içinde % 40 engelli indirim belgem mevcuttur. Mevcut durumda emekliliğe hak kazanıyorum fakat emekli maaşım düşüceğini tahmin ettiğimden dolayı emekli olmak istemiyorum. Ek bilgilere istinaden tahmini emekli maaşı hakkında bilgi verebilirmisiniz. Saygılarımla
   KAZANÇ PRİM GÜN KURUM
   1995 Yılı Toplamı 41,657,202.00 117 gün SGK
   1996 Yılı Toplamı 217,202,288.00 351 gün SGK
   1997 Yılı Toplamı 458,156,260.00 352 gün SGK
   1998 Yılı Toplamı 1,370,463,904.00 598 gün SGK (fazlalık var)
   1999 Yılı Toplamı 1,286,563,500.00 357 gün SGK
   2002 Yılı Toplamı 32,758,329.00 3 gün SGK
   2003 Yılı Toplamı 4,244,058,647.00 299 gün SGK
   2004 Yılı Toplamı 5,962,680,000.00 360 gün SGK
   2005 Yılı Toplamı 9,275.00 270 gün SGK
   2006 Yılı Toplamı 10,749.00 272 gün SGK
   2006 Yılı Toplamı 3,639.20 1,109.96 88 gün Özel Sandık
   2007 Yılı Toplamı 19,055.00 5,874.35 360 gün Özel Sandık
   2008 Yılı Toplamı 35,293.98 11,286.21 360 gün Özel Sandık
   2009 Yılı Toplamı 35,975.00 10,252.89 360 gün Özel Sandık
   2010 Yılı Toplamı 36,173.08 10,309.37 360 gün Özel Sandık
   2011 Yılı Toplamı 40,084.65 11,424.17 360 gün Özel Sandık
   2012 Yılı Toplamı 43,962.67 12,529.40 360 gün Özel Sandık
   2013 Yılı Toplamı 46,132.83 13,147.87 360 gün Özel Sandık
   2014 Yılı Toplamı 47,127.40 13,431.28 360 gün Özel Sandık
   2015 Yılı Toplamı 30,639.87 8,732.34 210 gün Özel Sandık

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emeklilik hesaplama sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.

  16. Yahya kurtul dedi ki:

   15-11-1993 itiraf ile sgk girişim ve 6120 günlük prim ödemem var..yurtdışında ise 1985-1986 arasında 1 yıllık bir borçlanma yaptım..benim başlangıç girişim kaç olur acaba ..ve ne zaman emekli olurum…01-02-1966 doğumluyum..bir bilgilendirme yaparsanız sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    85-86 tarihleri arasında sayılacaktır. Emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. şartları sağlıyorsunuz.

  17. Muhterem dedi ki:

   1972 doğumluyum. 1988 girişli sigorta başvurum var. Asgari ücretin az üstü prim yatıyor.8000 iş günüm var. Ne zaman emekli olurum ve emekli maaşımı nasıl etkiler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    50 yaşında emekli olabilirsiniz. Fazla prim maaşı etkilemez.

  18. Mustafa dedi ki:

   Fazla prim odemesinin faydasi olmuyor derken fazla prim gunu olarakbmi diyorsunuz,
   Bir kisi tavandan 7200 gun , digeri tavandan 9000 gun ssk odesin. Ikisi de yasit ve erkek olsun, 60 inda emekli olsun.
   Maaslari farketmez mi diyorsunuz ?
   Ssk nin sitesinde bir hesaplama yontemi var, bunda uzun sure pirim odemek de onemli diyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır fazla primin bir katkısı olmuyor.

  19. İLYAS dedi ki:

   merhabalar: Ben 01 : 01 : 1990 dan itibaren tarım sigortasına prim ödemeye başladım , yine aynı tarihten itibaren çalışma sigortasına ödeme yapıldı 2007 yılında sigorta müdürlüğü bana iki ayrı sicilimin olamayacağı ve iki ayrı ödeme yapamayacağımı , dolayısı ile sigorta numaralarımı tek numarada toplamamı ve çalışma hayatına devam etmemi istedi. ama tarım sigortasına yapmış olduğum primlerimin akıbetinin ne olduğunu sormama rağmen bir şey söyleyemediler. ben 05 : 05 : 1967 doğumluyum 52 yaşımda emekli olabilirmişim. emekli olacağım güne kadar bu işle ilgili bir şeyler yapabilir miyim ne önerirsiniz alacağım emekli ücretine yansırmı ?
   şimdiden TŞKLR.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. SAADET dedi ki:

   10 MAYIS 1996 GİRİŞLİYİM AYNI İŞYERİNDEN 6287 GÜNÜM VAR
   NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM VE NORMALDE EMEKLİLİK İÇİN 5825 GÜN YETERLİ EMEKLİ OLURKEN MAAŞIM DÜŞÜK OLUR MU

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Prim gününüz yeterlidir. 56 yaşında emekli olabilirsiniz. Fazla prim maaşı etkilemez.

  21. roza roza dedi ki:

   03 mart 1994 girişliyim. 5782 günüm var.112 gün fazlam var..Asgari ücret
   üzerinden ödeniyor..2017 de emekli olmam gerekiyor..2 yıl daha çalışmak zorundayım..prim günlerim dolduğu için emekli maaşında düşme olurmu?
   eski yönetmelik değiştimi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir düşme olmaz.

  22. Dilek dedi ki:

   Merhaba,
   41 yaşındayım. prim sürem ve hizmet sürem doldu. Emekli olmak için 5 yıl yaş bekleyeceğim.
   Şu an 3000 tl.den prim ödenmeye devam ediyor. Ancak son 5 yılımı başka bir işe girip çalışsam ve asgari ücretten primim yatsa emekli maaşım düşer mi?
   Teşekkür ederim,
   İyi Çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaşınızda düşme olacaktır.

  23. Emrah Kaya dedi ki:

   Merhaba ben 20.01.1988 doğumluyum işe girişim 12.09.2005 normal şartlarda 60 yaşında emekliyim. E devlet sisteminden hesaplama yaparken 60 yaş 25 yıllık sigorta 4500 prim gün veya 60 yaş 7000 prim gün yazıyor.
   Sorum
   1- iki şarttan birini yerine getirmem halinde maaşım aynı mı olur ?
   2- Eğer aynı olur ise 4500 prim gününden sonra prim ödemesi yapmayıp GSS testi yaptırıp sağlık hizmetine devam edip yaşımı bekleyebilirmiyim ? TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZE.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  24. OSMAN ÖZKAYA dedi ki:

   merhaba 1975 doğumluyum 1993 ten beri sigortalıyım şu anda 7030 günüm var sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum çalıştığım sürece sigortama devam etirmek taraftarıyım bu durumda gün sayı daha fazla olacak. merak etiğim gün saıyım nekadar çok olsa emekli olduğumda okadar maaşım yüksek olmazmı. bazı kişiler fazla gün oldumu tam tersi maaşın düşer diyorlar beni bilgilendirirmisiniz lütfen.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla günün emekli maaşına etkisi yoktur.

  25. hüseyin aytuğ dedi ki:

   merhaba;23.01.1972 doğumluyum.1992 temmuz sigorta başlangıcım.şuan itibari ile e devlette 5610 gün primim gözüküyor.kaç yaşında oalbılırım ve yaşımı beklemeye kadar prim ödemesem olurmu?yada sağlıktan yararlanmak için gss yemi geçmem gerek.primler ağır geliyor artık.teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaşında emekli olabilirsiniz. Prim günleriniz yeterlidir. Yaş gelene kadar prim ödeyebilirsiniz. GSS kapsamına da geçebilirsiniz.

  26. emrullah dedi ki:

   01.01..2000 tarım sigortası yatırmaya başladım 3600 gün gerekli olduğu için 2014 yılında ek5 tarım sigortasına geçiş yaptım 30 gün üzerinden daha erken gün sayını doldurursun dediler askerlik borçlanmam 20 ay daha öncesinden dsi de (1990)yılında 80 gün sigortam var normal sigortadan emekli olmak istiyorum bunun içinde son 3 yıla bakılıyor askerlik borçlanmasını yaparsam normal sigortamı sayılır ve 1990 yılından 2000 yılına kadar borçlana bilirmiyim pirim gün sayımın fazla olması emeklilik maaşımı yüksek tutarmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. FİLİZ dedi ki:

   merhaba,
   benım sigorta başlangıcım 1/07/1997 ve kasım itibariyle prim gün sayımda 5670 .
   Doğum borçlanması yaparak 5975 e tamamlamak ve işten ayrılmak istiyorum. 2004 yılı sonrası 3 ay ve 2009 yılı sonrası 7 ay borclanma yapabileceğim
   Primlerim şimdiye kadar tavandan yatmıstı fakat borçlanmayı asgari ücret üzerinden yapabileceğim. bu durum emeklilik maaşımı olumsuz etkiler mi?
   eger eksik süremi çalışarak tamamlarsam emeklilik maaşım üzerindeki etkisi nasıl olur
   dogum tarıhım:23/07/1978
   cok teşekkürler
   Filiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Asgari ücret üzerinden yaparsanız maaşınızda az bir miktar düşüş olacaktır. Eksik günlerde yine yüksek prim yatması durumunda maaşınız yükselecektir.

  28. mustafa dedi ki:

   04,03,1991 de tsk ne uzm erbaş olarak başladım ,04,03,1996 da bıraktım,15,03,1996da sgk lı olarak çalışmaktayım ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  29. zeki dedi ki:

   ayrı ayrı iş yerlerinde bir ay içerisinde 30 günden fazla olan gün sayısı nasıl hesaplanıyor. 20″24″15 gibi…..tşkr.ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  30. Selime dedi ki:

   Merhabalar,
   Çalıştığım iş yeri mimar olduğum için birden fazla firmada skklı olarak gösterdi. Şuan hizmet dökümünde bir yıl için 720 gün çalışmış olarak görünüyorum .
   Bu fazladan yatırılan primlerin bana bir faydası olur mu ?
   Fazla ödenenleri alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır fazla primlerin faydası olmaz. 1 yıl içindeki fazla primler silinecektir.

  31. Ramazan dedi ki:

   Sayin Karatas, 1976 dogumluyum. Türkiye’de Nisan 95 yilinda sigorta baslangicim var. Toplam 2 yil ve sonra 18 ay da askerlik. Daha sonra Almanya’ya gelip 2008 Subat’da kendi isimi kurdum ve devam etmekteyim. Ama 2008 yilindan itibaren calismaya basladigim icin normalin yarisi kadar emekli maasi alabilecegimi ögrendim (yaklasik 750 TL). Dogruysa emekli maasimi yükseltebilmem icin ne yapmami önerirsiniz ? Asgari ücret artisi dolayisiyla bu ay gelip borclanmami yapmami tavsiye eder misiniz ? Cevabiniz icin simdiden tesekkür ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması sizin için faydalı olacaktır. Böylece emeklilik yaşınız ve doldurmanız gereken prim günü düşer. 2008 öncesi olacaksınız borçlanma yaptığınızda.

  32. Bilgi dedi ki:

   1973 doğumluyum, 1993-1997 arası özel bir bankada çalıştım; SSK girişim 1997 ve prim günüm 5900..2015 yılına kadar tavandan yatıyordu maaşım. 2015’de başladığım yeni işte ise asgari ücret civarında gösteriliyor. Emeklilik maaşını çok etkiler mi bu durum, çalışılan gün sayısının düşük gösterilmesinden bahsediliyor gerekir mi ve kaç gösterilmesini tavsiye edersiniz,

   Teşekkürler,

   Saygılar,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı çok etkilemez, çalışılan gün sayısını düşük göstermenin pek bir avantajı bulunmuyor.

  33. A.A dedi ki:

   Primlerim doldu yaş için son 4 yılım kaldı. Şu an çalışmaktayım son 4 yılımın primlerini yüksekten ödetirsem emekli maaşıma faydası olur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet faydası olacaktır.

  34. engül dedi ki:

   ben 1995 te sigortam başladı.şu an prim gün sayım 6400 gözüküyor.asgari ücretten prim ödeniyor.fazladan yatırmam ilerde maşımdan kesilecekmi.çünkü bunla ilgili sgk bile net cevap vermiyor.39 yaşındayım yaş beklemek zorundayım.tşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır fazla prim yatırınca maaştan düşmez.

  35. abdullah sami duman dedi ki:

   Erken emekli olmak icin %51 saglik raporu aldim.ilk sigorta baslangicim 19.10.1993 tarihi ve 764 gun emekli sandigi hizmetim var 19.07.1996 tarihinden itibaren ssk oldum ssk 5850 gunum var emekli sandigi baslangici kayitlarda gorunmuyor hizmet birlestirme sureci 6 ay suruyormus.emekli sandigi baslangicini dikkate almadan emeklilik icin muraat ettigimde emeklilik maasina etkisi ne olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    ilk giriş 93 yılı olduğu için avantajdır. Emekli sandığındaki günlerinizi saymazsanız, 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

  36. Murat can dedi ki:

   25/03/1988de bagkurlabaşladım 10/02/2011 13.basamakta biraktim ssk başladı 2 yil askari ücret sorasi 1300tl .5ay sora 1500 4aydir 4500 maaş 10gün çalişiyorum sigotam 10 gün yatiyor 1.5 yil daha ödemeyi düşünüyorum tahmini nekadar maaş alirım daha ne kadar prim ödememi tavsiye edersiniz veya yatirmayitavsiye etmezsiniz gün sayim toplam 9779 maaşımın iyi olabilmesi için nekadar yatirmaliyim iyidediğim 1800 felan çok teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz yeterlidir. Yüksek miktardan prim yattığında maaşınız yüksek olur, prim miktarıyla maaşın pek ilgisi yoktur, Murat Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  37. abdullah sami duman dedi ki:

   Yusuf bey sorumu yanlis anlamissiniz ben %51 saglik raporu ile mevcut sistemde kayitlardaki primle erken emekli olabiliyorum yani ssk giris 19.07.1996 gorunuyor benim asil sorum ilk sigortali oldugum. Ve 19.10.1993 tarihindeki emekli sandigi primlerimin sistemde gozukmmesi bunlari hizmet birlestirmesi icin saydirdigimda maasima etkisi ne yonde olur maasimi artirirmi dogum tarihim 05.06.1968

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınızın miktarına etki edecek olan yatırdığınız primlerin seviyesidir. Emekli sandığına daha yüksek seviyeden yatmışsa az da olsa olumlu etkisi olacaktır.

  38. Erdal Akbulak dedi ki:

   Emeklilik için 4.5 yıl fazla çalışmam gerektiği devletimiz tarafından bana bilgilendirildi. Çalışma neticesinde yaklaşık 7200 gün primli olarak bana 1 yıl önce 930 TL. maaş bağlandı, ama 5500 gün yatıran ve günü bekleyene 1200 TL. bağlandı. Şu an ben 1015 TL. alıyorum. Şimdi anlamaya çalıştığım devletimiz öyle uygun görmüş bende kanun gereği SGK’ lı olarak çalışmaya devam etmişim, böyle bir sonuç olur mu ve düzelmesi için bir çalışma var mı? Ayrıca devletimiz yetkilileri en az işçi emekli aylığı 1100 TL. tamamlandı diyorlar iken neden 1015 TL. almaktayım. Bu durumda, kanundaki eşitlik ve hak arama hakkımı kullanarak düzeltilmesi için dava açma hakkım var mı? Tarafıma bildirmenizi arz ederim, Saygılarımla…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin emekli maaşına bir katkısı bulunmuyor maalesef. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz, Erdal Bey.

  39. ibrahim aydın dedi ki:

   bagkurluyum.ssk ya gecmeyi düşünüyorum.son 3.5 yıl yüksek seviyeden prim ödemem emekli maaşımı artırır mı?
   askerlik borçlanmasını yaparak 1 yıl erken emekli olabiliyorum.sizce askerli borçlanmasını en yüksek seviyeden yapmalı mıyım? yoksa 1 yıl yüksek seviden prim ödemem mi daha iyi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yüksek seviyeden prim yatırmak ve borçlanmak emekli maaşını arttırmaktadır.

  40. yasmin dedi ki:

   Pirim gün sayımı fazlasıyla doldurdum fakat 48 yaşı beklemem gerekiyor. Benim gibi emekli maaşını almak için yaşını bekleyenlere yönelik herhangi bir çalışma yada yasa değişikliği yapılma ihtimali varmi.
   Bir de ben şuan çalışmıyorum” rahmetli babamdan ” kalan emekli maaşı bekar olduğum için alıyorum çalışmaya başlarsam o maaşı almaya devam edermiyim,Teşekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasa ve çalışmalar hakkında Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  41. ibrahim dedi ki:

   merhaba
   emekli olmama 4 yıl var. bugüne kadar primlerim asgari tutardan yattı.bagkurdan ssk gectim.bu son 4 yılda yüksek prim ödersem faydası olurmu? en az ne kadar ödemelyim? yüksek ödediğim primin faydası yaklasık olarak maasıma kac tl artırır?
   tesekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yüksek prim ödemek maaşı arttıracaktır. Ancak hesaplama işlemi karışık ve net bir rakam vermemektedir. Bu yüzden SGK müdürlüklerine uğrayarak detaylı bilgi alabilirsiniz, İbrahim Bey.

  42. Huseyin Akman dedi ki:

   Benim sorum sudur 1 11 2015 tarihinde emekliligim kabul olmus ve emeklilik ödemesi baslamisdir bazi söylentilere göre 3 ay icerisinde Turkiyeye gelip yeni bir banka hesbi acdirip yeni hesapnr aktarma yaptirmazsam emekliligimin durulacagindan bahs ediliyor ne derece dogrudur bu konuda vereceginiz bilgilerden dolayi tesekkur ederim

   Not: ben 6 inci ayda izine gelmeyi dusunuyordum buna göre yardimci olma imkaniniz olursa memnun olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu söylentinin doğru olma ihtimali çok düşük. Yine de detaylı bilgi için konsolosluğa müracaat edebilirsiniz, Hüseyin Bey.

  43. şenol balcan dedi ki:

   merhaba;
   vereceğiniz cevap için şimdiden teşekür ederim.
   ekim ayında 9700 prim günü ile emekli oluyorum,prim günsayısı maaşımı etkilermi yani 10.000 günü doldurmam ve 1 ocak ı beklemem menfaatime olurmu ?saygılarımla..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim yatırmak maaşı etkilememektedir, Şenol Bey.

  44. ömer avcı dedi ki:

   20.12.1989 sigorta girişim 25.01.1972 doğumluyum 8050 günüm var emekliliğime 8 sene var çalışmaya devam edersem fazla prim emekli maaşını düşürmez diyorsunuz bu kanun değiştimi olurda mecbur kalıp asgari ücretle işe başlarsam emekli maaşını ne kadar etkiler son olarakta EYT lerde son durum nedir acaba ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim maaşı etkilemiyor. Ancak düşük prim yatırmak maaşı düşürebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ömer Bey.

  45. Yıldırım dedi ki:

   1976 doğumluyum 1994 sigorta girişim yaklaşık 1000 gün 3600 gün bağkur pirimim var ve hala devam etmekteyim emekli maaşımın yüksek olması için bağkurdan çıkıp Son 4 yıl yüksek pirim yatırcam ve sonra yaşımı bekleyeceğim emekli maaşımın düşmemesi için bu bekleme süresini asgari ücretli sigortalı çalışmalımıyım yoksa beklemelimiyim emekli maaşımın düşmemesi için

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Düşmemesi için prim yatırmayabilirsiniz, Yıldırım Bey.

  46. Ömer urkut dedi ki:

   9000 gün prim yatırdım fakat maaşım düşük. 1956 doğumluyum 49 yaşında emekli oldum. Şimdi yapabileceğim bir şey varmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim gününün fazlalığı maaşı etkilemiyor, Ömer Bey. Maaşın az olduğunu düşünüyorsanız SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

  47. Musti dedi ki:

   Merhaba,ilk sigorta günüm 12.09.1994 emekli olmam icin 5825 günüm vuruyor.ödenen prim gün sayım bugün itibariyle 6077 gundur.bordrom 1 sene öncesine kadar 1250 idi.1 senedir 1500 odeniyor.bu şartlarda emekli olsam kaç para alırım.birde bu ödenen fazla gün sayıları beni nasıl etkiler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla gün sayısı maaşı etkilemiyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  48. bahadır dedi ki:

   Maaş bağlama oranı var,bu da fazladan ödenen günle alakalı değil mi? Bunu izah edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Bahadır Bey.

  49. ismail dedi ki:

   Merhaba

   1 temmuz 1992 yılında ssk lı oldum suna 8400 gun prim odedim

   28.2.1968 doğumluyum nezaman emekli olurum

   tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaşında emekli olabilirsiniz, İsmail Bey.

    1. ismail dedi ki:

     teşekkürler

  50. Ali Kemal Kollu dedi ki:

   Merhabalar Babam 09.02.1994 bagkura girisi.Su an 7942 gun prim yatirdi.Edevlette emeklilik sarti 54 yas 9000 prim gunu ve 58 yas 5400 prim gunu diyor.Biz 5400 prim gununu gectigimiz icin prim yatirmayi birakalim 58 yasi bekleyelim(su an 57 yasinda) yas gelince emekli olalim diyorduk.Bu seferde bize 9000 prim gunu dolmayinca maasimizin 4/1 oraninda az yatacagi soylendi.Boyle bir sey var mi su an 7942 gunde prim odemeyi kessek 58nde yastan emekli olsak maasimiz eksik mi yatar? Yatarsa ne kadar kesinti olur maastan? Tesekkurler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın detaylı bilgileri SGK müdürlüklerinde bulunduğu için net olarak durumunuzu oradan öğrenebilirsiniz. Dedikleri gibidir, Ali Bey.

  51. Özgür Pektaş dedi ki:

   42 yaşında, 01.07.1992 SGK girişli ve aralıksız SGK ödemiş durumdayım.Şu an 8420 gün prim ödeme günüm var, 53 yaşında emekli olacağım.Şirket ortağıyım, Bağkur zorunluluğum yok ve Son 10 yıldır tavandan SGK ödemesi yapıyorum.Prim ödeme günümü doldurduğum halde, Şirket ortağı olduğum için prim ödemeye devam etmeli miyim? Prim ödemem gerekmiyorsa; Pirim ödeme günü maaşı etkilemiyor demişssiniz, hiç prim yatırmadan yaşı beklesem yine aynı maaşı alır mıyım? aksi durumda Maaşın düşmemesi için minimum ne kadar brüt ücret göstermeliyim? Prim ödemeye ara versem, emeklilikten önceki son 1300 gün tekrar sigorta girişi yapıp yuksek tutardan sgk ödesem yine aynı maaşı alır mıyım? Kısacası, maaşım önemli ölçüde etkilenmiyorsa, devlete gereksiz vergi ve prim ödemek istemiyorum, ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz tamamlanmışsa ödeme yapmayabilirsiniz. Sonrası için Bağ-Kur ya da GSS borçlandırılabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  52. rafet özdemir dedi ki:

   Merhaba, Ben 1961 doğumluyum.1980 ssk girişliyim toplam yatırdığım prim gün sayısı 7138 gün ,2006 yılının 10. ayında 5000 gün den emekli oldum. ama benim fazla yatırmış olduğum 2138 günün maaşıma artısı hiç olmadı . Benimle 5000 gün yatırarak emekli olan kişilerin aldiği maaş la aynı miktar.Maaşımda farklılık olmalımı? Olması gerekiyorsa ne yapmalıyım? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim yatırmanın emekli maaşına bir etkisi bulunmuyor, Rafet Bey.

  53. vahap alataş dedi ki:

   16/08/1995 sigorta girişim toplam 4246 günüm var.yeraltı girişim 01/07/2007 şu an yine yeraltında çalışmaktayım. bu şartlara göre ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeraltı çalışmaları ve emeklilik şartları ile ilgili detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. ARİF ŞAHİN dedi ki:

   MERHABA
   29.11.1969 doğumluyum.1996-1997 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım.işe ilk giriş tarihim 22.05.2001şu an hala ssklı olarak bilfiil çalışmaktayım.ilk girdiğimde özürlülük oranım % 80 idi.yani 1.dereceden fakat daha sonraki yıllarda % 46 yani 3.dereceye düşürüldü.bu durum emeklilik tarihimi etkilermi.askerlik borçlanması yaptığım takdirde hangi ay ve yılda emeklilik hakkına sahip olabilirim.
   teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    %60 rapor ve sonrası 1800 prim gününden malulen emekli olabilmektedir. Bu durumda siz bu yasadan faydalanamıyorsunuz. Askerlik borçlanması yaparsanız, 56 yaş ve 5825 prim günü şartlarını sağlamanız gerekiyor, Arif Bey.

  55. kadir baykuş dedi ki:

   hocam merhabalar, e devletimde 15.10.1987 ilk sigorta başlangıcım yazıyor fakat ödeme 1989 da başlıyor 1989-1993 yıllarında toplam 342 gün ssk yatmış, 13.01.1999 tarihinden beri bağkurluyum, 07.12.1969 doğumluyum, en erken emekli olabilmem için hangi yolu izlemeliyim, ssk ya geçersem nasıl olur beni aydınlatırsanız çok memnun olurum, saugılar, hayırlı çalışmalar, kadie baykuş…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Kadir Bey.

  56. sadettin dedi ki:

   ben şuan çalışıyorum ve merak ettiğim konu aylık yatan sgk primim kadar mı maaş alırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet emeklilik maaşı primin seviyesine bağlıdır, Sadettin Bey.

  57. yusuf dedi ki:

   mrb Yusuf bey bnm babam ciftci bagkurundan emekli isteseydi esnaflıktanda emekli olabilirdi ama sabretmedi çiftçilikten emekli oldu ama aldığı maas yetmiyor bunu tekrar bagkurluktan esnaflığa ceviremezmi ne bilim herhangibi bi maas nasıl yükseltebilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef böyle bir durum olamıyor, Yusuf Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. murat topaç dedi ki:

   15.05.1969 doğumluyum. SGK girişim 01.10.1987 ve 8700 gün pirim ödemem var. 15.01.2016 tarihinde işten ayrıldı. şu anda yurt dışında çalışıyorum. verilere göre 2019 yılında emekli olmam gerekiyor. emeklilik tarihine kadar pirim ödemsem emekli maaşım düşer mi? bu konuda bilgi verebilir misiniz? çok teşekkür ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz tamamlanmıştır. Prim ödememe ya da fazla ödeme durumunda emekli maaşına bir etkisi olmaz, Murat Bey.

  59. selver dedi ki:

   iyi gunler

   395 gun istege bagli prim odemesi yapacagim ve en yuksekten odersem maasim yuksek olurmu. sgk kurumundaki gorevli memeur olur diyo.baska bir bey ile gorustum Ankara sgk dan olmaz diyor . nedir bunun dogrusu. Olur mu Olmaz mi?

   Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Mutlaka olumlu bir etkisi olur, ancak çok fazla değiştirmez maaşınızı.

  60. ayse dedi ki:

   Slm yusuf by ben bagkurlu olmak istiyorm ama ev hanimiyim hic calismadim mumkunmu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz ya da detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ayşe Hanım.

  61. Ali Say dedi ki:

   1973 Doğumlu ve sgk 1991 girişliyim. Prim günlerimin %90’ı tavandan doldu. Ancak Şu anda 4300 brütle yani tavanın altında çalışıyorum. emekliliğe kadar da çalışmalıyım. emekli maaşım da tavandan olmayacak o zaman değil mi? Saygılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çok fazla etkilemez, primlerinizin çoğu yüksekten yatmış. Tavandan olmaz ancak çokta fark olmaz, Ali Bey.

  62. Kâzım Kaya dedi ki:

   Yusuf Bey öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Benim sorunum 2016 aralıkta emekli olucam fakat çıktığım işyerinde 1880 ila 2150 TL arasında primim yatıyordu yeni işyerinde emekli olasıya kadar asgari ücretten gösterildiği zaman emekli maaşı düşükmü bağlanır ve birde 25 yıl dolup prim günü dolduktan sonra emekli olasıya kadar 2,5 veya 3 TL kesiliyormu. Teşekkür Ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Düşük prim yatırılması durumunda ortalama alındığı için maaşınızda düşüş yaşanabilir, Kazım Bey.

  63. abdurrahman kaya dedi ki:

   benin sorum 31.011.2015 tarihinde ne kadar emekli alabilirim sayfasından baktığım zaman 2410 tl görüküyordu bir gün sonra 2016 da 2150 tl ye düştü daha sonra zamlarla 2633 tl oldu zamdan önce niye düştü hesaplama sistemimi değişti acaba sebebini biliyormusunuz 1970 doğumluyum 1986 skk başlangıcım 8750 primim var teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Abdurrahman Bey.

  64. Özkan dedi ki:

   1968 doğumluyum. 1991 de ise basladim. 7000 is gunum var. Yasdan dolayi emekliligi bekliyorum. Eger calisirsam emekli maasimin düsecegini soyluyorlar. Ne kadar kesinti olur yardimci olur musunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim emekli maaşını etkilemiyor, Özkan Bey.

  65. Ferruh Arcan dedi ki:

   Yusuf Bey prim gün sayımı tamamladım.Emeklilik yaşıma 4 yıl daha var.Primlerim sürekli asgari ücret üzerinden yattı.Geri kalan 4 yılı 3000 tl brüt üzerinden yatırsam emekli maaşım yükselir mi?Ya da prim ödemeyi durdursam mı acaba?Yaşım 45.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınıza olumlu etkisi olur ancak çok fazla etkilemeyecektir.

  66. Mehtap dedi ki:

   İyi Günler Hocam,benim sorum.Annemin emekliliği ile ilgili.Annem Türkiye’de senelerdir malulen Emeklilik alıyor.Biz gecen sene Tüm maş alsın diye Borçlanma dilekçesi gönderdik ve borçlanma dilekçesi geldi ve 07.01.2016 hepsini yatırdık.Bize dendiki birinci ayı kavuşturmayız ama ikinci ayın aylığı yüksek maş gelir.Fakat ikinci aylıksa düşük geldi.SSK ya sorduk yüksek maş alması beşinci ayı bulur dendi.Bu normalmi?
   Ne yapmamız gerek?
   Şimdiden çok teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mehtap Hanım.

  67. a.sami duman dedi ki:

   YUSUF BEY Merhaba ben %51 engelli raporu ile vergi indirimi alarak 01.01.1997-06/01/2016 tarihleri arasında 5749 gün ile emekli oldum.2652 emekli maaşı+107 syz alarak emekl oldum ve ilk maaşımı23.01.2016 tarihinde aldım
   Benim SGK kurumunda görülmeyen ve hizmet birleştirmesi yapılması bekleyen
   19.10.1993 -17/08/1996 emekli sandığı 764 gün ve
   18/08/1996 -31/12/1996 ssk 162 günüm vardı.
   Bugün SGK bölge müdürlüğüne gittim.Bana 162 ssk hizmetim birleştirildiği fakat bu birleşmenin maaşımda 17 tl düşüşe neden olduğunu bunun nedeninin ise 2000 yılından sonra primlerimin yüksek yatması gösterildi.
   benim sorum 162 gün 2000 yılından önce olması ve hizmet yılımı dahada başa çekmesi halinde maaşımı artırmasını beklerken düşürmüş olup,emekli sandığına tabi olarak 19/10/1993-17/08/1996 yılları arasındaki hizmetim birleşmiş olduğunda da emekli hizmetim süresini yıl olarak başa çekmesine rağmen o dönemdeki memur maaşlarının düşüklüğü hizmet birleştirmesi sonrası maaşımı düşürürmü yoksa artırırmı (emekli sandığı ve ssk hizmetimi 4 yıl başa çekmektedir) yani hizmet birleştirmesi sonrası emeklilik yılı başlangıcı 01/01/1997 yerine 19/10/1993 olarak baz alınacaktır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. Hakan dedi ki:

   Yusuf bey merhaba; sorum böyle 21.10.1969 doğumluyum ve 1994 den beride sigortalıyım.7111 gün sigorta günüm mevcut bunun 1490 günü 2000 öncesi 2981 günü 2000-2008/10 2640 günde 2008/10 sonrası sgk sitesinden yapmış olduğum sorgulamada gösterge 10525 ortalama yıllık kazanç 9.151,20 ortalama aylık ise 2.910,30 çıkıyor.aylık bağlama oranı %67,30 ikincisi %53 üçüncüsü ise 39,50 çıkmakta bu verilere göre 1.222,96 TL emekli maaşı gösteriyor. hal böyle ikin emekliliğime 7 yıl var. iş yerin de SGK tavanı olan 10.705,50 TL den değilde kıdem tazminatı tavanı olan 4.092 TL ödense fark olur mu ? olur ise de 7 yılda tavan ödemelerimde her yıl için emekli aylığım ne kadar artar ? şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz, Hakan Bey.

  69. ekrem avlamaz dedi ki:

   2009 yılında emekli oldum 34 yıl 10 ay çalışma yılım var 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödendi 4 yıl 10 ay ödenmedi. yeni kanunda emekli olanlara 30 yıl şartı kalkmış ben bu kalan 4 yıl 10 ay ikramiyeyi nasıl alabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ekrem Bey.

  70. Özer durgun dedi ki:

   Borç yapılandırmasında hizmet süresini borçlandırmışlar ama hizmet süreme ilave etmemişler .Dolayısı ile banada 3yıl fazladan pirimi faizleri ile birlikte almışlar .Buna itiraz edsem fazla ödemelerimi geri alabilirmiyim .Ayrıca kuruma çalıştırdığım işçi pirimlerile ilgili borcuma mahsup ettirebilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz.

  71. Cemal dedi ki:

   iyigünler ben kalp yetmezliğinden dolayı çalışamıyorum bu yüzden malulen emekli olabiliyorum. Normalde 5375 gün ve 25 yıl dolduğunda emeklilik sürem doluyor ve 50 yaşını beklemek zorundayım Fakat benim sgk primi 5000 iş günü yattı ve 25 yıl neredeyse doldu eğer ben malulen emekli olursam verilecek maaş bu yatan 5000 iş günü üzerinden mi hesaplanıyor yoksa standart 970 lira malulen emekli maaşımı bağlanıyor yardımcı olursanız sevinirm.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Standart maaş bağlanmaktadır, Cemal Bey.

  72. Onur dedi ki:

   1976 doğumluyum 1.5.1993 SSK girisliyim pirimlerim doldu bu saatten sonra ne yapmalıyım pirim yatırmaya devam edersem emekli ayligim düşer mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin emekli aylığına bir etkisi bulunmuyor, Onur Bey.

  73. ziya dedi ki:

   Bugunun tarihi 16 mart 2016 benim emeklik şartlarım tamam sorum bürüt maşım 2430 pirim günüm 7951 bugün emekli olsam sgk nın sitesinde emekli maaşım 1127 görünüyor emeklilik müracatımı bugünmü yapsam yoksa altıncı ayı bekliyip yani 25.06.2016,tarihinde versem emeklilik maaşım yukarıda belirttiğim rakamdan fazla olurmu bilgi verirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hesaplama işlemi konusunda net bir bilgi veremiyoruz, Ziya Bey.

  74. UFUK AKIN dedi ki:

   1990 girişliyim. 1965 doğumlu bayanım . Hem prim hem yaş olarak 2012 yılı Mayıs ayında emekli olabilirdim. Ama çalışma hayatına devam ettim. Asgari ücretli çalışan olarak şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım. Çalışmaya devam ettikçe emekli maaşı düşmeye devam edermi ? Bu nasıl bir sistem aklım almıyor. Düzenleme yokmu ? Tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çalışmaya devam etmenizin emekli maaşınıza bir etkisi olmaz, Ufuk Bey.

  75. ARZU KENDİR dedi ki:

   Merhaba,
   44 yaşındayım. 7500 prim günüm var. Primlerim tavandan ödendi 22 yıldır. Aralıksız çalıştım. 51 yaşında emekli oluyorum. İnternetten emekli olursam ne kadar maaş alırım diye sorgulattığımda 3,200 TL çıkıyor. Şu an işten ayrılsam ve prim yatırmasam bu tutar düşer mi? Yoksa 7 sene boyunca tavandan mı yatırmam gerekiyor. Ne tavsiye edersiniz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz tamamlanmışsa prim yatırmanıza gerek yoktur. Yüksek prim yatırmışsanız maaşınız da yüksek olur. Belirttiğiniz rakam doğru olabilir, Arzu Hanım.

  76. Erkan dedi ki:

   Merhabalar,
   01.01.1968 dogumluyum ve 01.09.1994 yılında sgortalı oldum. Toplam 6099 günlük ödenen primlerimin 2010 yılının sonuna kadar 4a dan ve 01.06.2012 den sonrakiler ise 4b den. Hesaplamalara göre gün sayısı olarak fazla prim ödemiş gözüküyorum (5750 gün sayısı olması gerekiyor). Ama sigortalı olarak 25 yılı tamamlamadım. Son 7 yıl içinde ise 1261 gün sayısını fazla ödemelerim ile 4b den yapmışım. Bundan sonra prim ödememe gerek var mı ? Sigortalılık yılını (25 yıl) dolduruncaya kadar prim ödemek gerekiyormu ? Yaşım geldiğinde 4b den mi emekli olacagim ? Fazla ödediğim primleri geri almak mümkün mü ? Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 3.5 yılda hangi kurumdan ödeme yapmışsanız o kurumdan emekli olursunuz. Fazla primin maaşa bir etkisi olmaz. Geri de alamazsınız.

  77. yilmaz dedi ki:

   04.1992 girişim var 8521 prim . ne zaman emekli olurum.prim yatırmazsam maaş düşermi. brüt 5000tl

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    43 yaşında emekli olabilirsiniz. Fazla primin emekli maaşına etkisi yoktur.

  78. emine dedi ki:

   1962 doğumlu 1985 bağkur girişliyim 1991 aralık durdurdum 2010 arakık sigortaya geçip 8 ay çalıştım 2015 aralıkta 1 doğum borçlanması ödedim şimdi ek 5 yaparak 10 ayımı tamamlamak istiyorum ek 5 e geçmek emeklilikte maaşı düşürür mü bir de primleri biraz yüksekten ödemek maaşı etkiler mi 58 yaşımda emekli olacağım söylendi ..teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emine Hanım.

  79. Zafer Güçlü dedi ki:

   Şubat 2015 tarihinde geçmişe dönük olarak 450 günlük bağkur prim borcumu yapılandırdım ve ödemeye başladım. Fakat Mayıs-Temmuz-2015 arası kanun tekrar değişmiş ve ödeme zorunluluğu kalkmış olmasına rağmen ben bunu daha sonra öğrendim. 12 taksitimin şu ana kadar 6 sını ödedim, sonuncuyu ödeyemedim. Prim gününe ihtiyacım yok, sadece yaşı doldurmayı bekliyorum, geri kalan taksitleri ödesem emeklilik maaşımda bir etkisi olurmu? İptal dilekçe süresini kaçırdığımdan dolayı iptal de edemiyorum, bundan sonra hiç birini ödemesem ilerde bir problem yaşar eski borçlarla tekrar karşılaşırmıyım ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu ile alakalı detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Zafer Bey.

  80. ARZU dedi ki:

   MRB.1993 YILI OKULDAN SİGORTA BAŞLANGICIM VAR.2003 YILINDA ÇALIŞMAYA BAŞLADIM 4326 GÜN PRİMİM VAR.NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette 1993 yılındaki sigorta gözüküyorsa 50 yaş ve 5675 prim günü şartlarıyla emekli olabilirsiniz.
    2003 yılı gözüküyorsa 7000 prim günü ve 58 yaş şartlarını sağlamanız gerekir, Arzu Hanım.

  81. Abdullah dedi ki:

   Yazık devlet neden uyur,yada görmezden gelir.28 yıllık denizcilik hayatımda 2 bin dolardan aşağı maaş almadım.Emekli olunca verilen maaş 1250 tl.? Denizci olup 2000 tl’den aşağı maaşla çalışan olmadığını, bakırköydeki deliler bilirken,devletimiz neden bilmez ve göz yumar.Bu konuda hiçmi denetçi yok,varsa,bunlar ne yapar, neden maaş alırlar.?

   1. emel dedi ki:

    merhaba, kendi adıma bir a.ş şirketim var..tek ortaklı ve işyerimde çalışan yok.. kendim de başka bir firmada sgk olarak çalışıyorumm
    emeklilik prim günü doldurdum ama yaşı bekliyorum..
    2 yılım var yaşın dolmasına.. şu anda asgari ücretli çalışıyorum bu durum emekli maaşımı düşürü mü?? nasıl bir yol izlemeliyim.. teşekkürler

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Prim gününüz tamamlanmışsa fazla primin maaşınıza bir etkisi olmaz.

  82. mehmet dedi ki:

   SLM 1991 SSK girişim şu an gün ve yılı doldurdum yaşı bekliyorum ancak prim ödemesi yapılarak çalışmaya devam ediyorum maaşımın düşmemesi için 30 gün için 450 TLyerine 10 için 450 tTL yatırarak tavandan ödüyoruz doğru mu yapıyorum tavsiyenize ihtiyacım var henüz 8 yıl var emekliliğe saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğru bir uygulamadır

  83. zerrin özbek dedi ki:

   21/06/1968 yılında sigorta girişim var 1994 yılında emekli oldum 6854 günüm vardı ama 5000 iş günü üzerinden hesaplama yapıldı. BU arada olana prim tutarımı iade alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir, Zerrin Hanım.

  84. nusret çavuş dedi ki:

   1966 doğumluyum.01.10 1989 yılından beri sigortalı olarak çalışıyorum.04.12.1989 yıllından beri resmi kurumda sigortalı işçi statüsünde çalışmaktayım.askerlik borçlamnası olarak 510 gün ödedim yaklaşık 5000 gün ücret krşılığına( 01.01.1985- 31.03.1987 tarihleri arası)ve sigortamı 1988 yıllına çekmiş oldum.doğum tarihim 28.09.1966 yılı. prim gün sayım 10.000 günün üzerinde. aslen bulgaristan doğumluyum ve şu anda 400 günüm yurtdışı günlerim var elimde ,sizden öğrenmek istediğim bu 400 günü yatırmamda fayda olur mu emekliliğime ve ya ikramiyeme.bir de emekliliğe ayrılmam ne zaman en uygun olur maddi anlamda hemen doğum tarihimde mi yoksa yıllın tamamlanmasını beklemem mi daha kazançlı olur .çok teşekkür ediyorum,saygılar …

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapmanıza gerek yoktur.

  85. ilknur dedi ki:

   1974 doğumluyum 9.3.1993 SSK girisliyim pirimlerim ve 20 yıllık çalışma süremi doldurdum sadece yaşımın dolmasını bekliyorum bu saatten sonra ne yapmalıyım pirim yatırmaya devam edersem emekli ayligim düşer mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin maaş etkisi olmuyor. Yaşı beklemek durumundasınız.

  86. serkan dedi ki:

   En yuksek emekli maasi almak icin prime tabi kazanc ne kadar olmali

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  87. mevlut barut dedi ki:

   beinim yasim 47 sgk giris 1986 pirim sayim 10000 bin asgari ujreten yatiyor ben masdusuk mu alrim yada yuksekmi alirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Asgari ücretten yatmışsa düşük bir maaş alırsınız.

  88. mustafa parlak dedi ki:

   Selam.. Öncelikle verdiginiz bilgiler için sonsuz teşekkürşer.. 04.01.1976 doğumluyum..13.01.1994 sigorta başlangıcım ve 5960 gün sayım var..Nezaman emekli olurum bu birincisi, ikinciside bugüne kadar asgari ücretten yatan primlerim bundan sonraki emekli maaşımı olumlu etkilemesi açısından yüksek yatsa olurmu? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    54 yaşında emekli olabilirsiniz. Bu primlerden sonra maaşınıza yüksek primin etkisi olmaz.

  89. turgay dedi ki:

   Emeklilik hakkında bi sorum olacak.
   28/04/1979 tarih doğumluyum
   04/10/2000 tarihinde sigorta baslangıcım olan 3949 gün bagkur
   Ve ayrıca daha sonrasında 1510 günde ssk primim var
   1999 tarihinin mayıs ayında askerlik görevime basladım ve 2000 yılı 10.ayında bitirdim askerlik ödemem ve ödememem durumunda ne zaman ve hangi sartlarda emekli olurum ?
   şimdiden vereceginiz cevap için tesekkur eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik ödemenin size faydası olacaktır. 2 yaş erken emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi de yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  90. sadi ozturk dedi ki:

   Sadi
   Ben 7.3.1973 dogumluyum 89 yilinda emeklilik uzama soz konusu idi bende 5 gun bir is yerinde sigorta odedim fakat ciraklik sigorta baslangicim 03.10.1988 suanda 6372 gunum var 51 yas gosteriliyo emeklilik 95 yilinda teror olaylarindan dolayi 15 ay diye askere gittik 18 ayda geldik o zamanki hukumet bizi teror magduru demisti emeklilik icin veya suanda ozel isyerinde calismaktayim maas asgari ucret uzerinden yatiyo maasimizi yukseltmek icin bu saatten so ra ne derece faydasi olur ayrilip kendime ait isyeri acmak istiyorum ssk mi devam ettirebiliyommu veya esnaf bagkuru yaptirmam sartmi cvp lariniz icin simdiden cok tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş yükseltmez için yüksek prim ödemeniz gerekir. Ancak primleriniz dolmuşsa hiçbir faydası olmaz. SSK dan emekli olmak daha faydalıdır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  91. Bülent Güler dedi ki:

   Merhaba 1.12.1996 girişim var ve primim doldu 5850 yaşımı bekliyorum 56 beklerken eşimin sgk yatırmayı düşündüm ama günü az 2005 girişli 1010 günü var 7000 günü ve 58 yaşını tamamlaması lazım yatırmak mantıklımı aylık ödemeler yükseldi yaklaşık 630 tl ödeniyor 4500 gününe ulaşıp yaşımı beklemeliyiz yardımcı olabilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu durum size kalmıştır, Bülent Bey. İki prim süresi içinde 58 yaşında emekli olacak. Bu durumda 4500 prim günü daha kolaydır.

  92. Ali Kasif dedi ki:

   Merhabalar. 1967 dogumluyum, 1991 de SSK li olarak ise basladim ve o zamandan beri aradaki 6 aylik askerlik suresi haric calisiyorum. Sistemde prim gun doldugu, sureye 4 ay kaldigi, yasin ise 2020 de dolacagi yaziyor. Bugun isten ayrilsam yasim dolduktan sonra emeklilik maasi alabilmem icin, 25 yil dolana kadar 4 ay daha disaridan prim odemek zorunda miyim, yoksa onda da yas gibi odeme yapmadan bekleme hakkim var mi? Bir diğer sorum ise, yaş dolana kadar kalan süre içerisinde daha düşük ücretli bir işe girsem emeklilikte maaşım düşer mi? Tesekkurler,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim miktarınız dolmuşsa prim yatırmanıza gerek yoktur. Düşük maaşlı işe girmenizde emekli maaşınızı etkilemez.

  93. hafi dedi ki:

   1997 yılından itibaren askeri ücret üzerinden ssk lıyım doldurmam gereken 54 yaş/ 5975 ama benim şuan prim günüm 6177 – maaş alacağım prim gün sayım doldu ve geçiyor ben maaş alamadığın için çalışmaya devam edersem emekli maaşım düşermi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin maaşa bir etkisi olmuyor.

  94. gökhan yıldız dedi ki:

   hocam iyi günler 16.5.1985 ilk girişim var 6.6.1970 doğumluyum ssk dan 6000 gün bağkurdan 14 basamaktan 1980 günüm var çalıştıkça maaşım düşermi 2000 gün fazla ödemem var bu nasıl adalettirki hiç bir faydası olmuyor maaşıma devletin bu konu ile ilgili çalışması varmı ssk asgari ücretten yatırıldı son iki yılım ise büret 2.500 tl ödeniyor kaç para emekli maaşı alırım saygılar…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ne kadar maaş alacağınızı hesaplamanız zor. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  95. Meral dedi ki:

   Eşimin 6binden fazla gün sayısı var ama 1100 lira maaş bağlandı bu nasıl olacak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin maaşa bir etkisi olmuyor. Brüt maaşlar ve yüksek prim seviyesi maaşı etkiler.

  96. ali önal dedi ki:

   ben 5200 günle emekli oluyorum fakat benim şuan 5450 günüm var bu günle emekli olursam normal günle emekli olmanın arasın da ne kadar maaş farkı olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim ödemesinin emekliliğe bir katkısı bulunmuyor.

  97. bahri kılıç dedi ki:

   ssk girişim 1986 boşluklar var arada şu an günüm 5294 emeklilik günü 5375 son 6 yılı bürüt maaştan yatıyor pirimim 2664.64 emekli olursam ne kadar maaş alırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ne kadar maaş alacağınız konusunda net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

  98. TUNA BEKTAS dedi ki:

   Yusuf Bey, bu kadar insanı sabırla okuyup yanıtlamışsınız. İÇTEN TEBRİK EDİYORUM… 6/11/1968 doğumlu olup , uzun süreli SSK Prim başlangıç tarihi 1/2/1989 dur ve 3 gün sonrada 5450 gün sayısı bitecek. 2014 ten bu yana, iş verenim aldığım maaş üzerinden SGK yatırmakta ve bu yıl 5.750 tl prim üzerinden sürdürülmekte. 3 yıl 6 ay sonrada emekliliğe hak kazanıyorum. Emekli maaşı son 5 sene için primin yüksek olması durumunda etkin bir artış gösterir mi? Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim gün sayısı tamamlanmışsa bir etkisi olmaz. Ancak son 5 senede tamamlanacaksa olumlu etkisi olur.

  99. bülent üven dedi ki:

   24.01.1970 doğumluyum.01.01.1995 sgk girdim .1290 gün sgk var.08.12.1999
   bağkura geçtim.şu an ki tarihe kadar bağkurdan boş günüm yok.bağkur ve sgk ne zaman emekli olabiklirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmalısınız. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Müdürlükte emeklilik şartlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

  100. MUHARREM TUĞ dedi ki:

   07 Nisan 1968 doğumluyum. 01 Haziran 1986 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. 16 Temmuz 1194 tarihine kadar çeşitli işyerlerinde sigortalı olarak çalıştım. Bu tarihe kadar 1391 gün sigortalı gözükmekteyim. ayrıca 1988 – 1989 tarihlerinde askerlik hizmetimi yaptım ve bu hizmetimi borçlanarak ödemesini yaptım.
   16 Temmuz 1994 tarihinde memur olarak göreve başladım. 28 Aralık 2010 tarihinde memurluk görevimden istifa ettim.
   06 Haziran 2012 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. bu güne kadar hiç kesintisiz sigortam yattı.
   ne zaman emekli olabilirim. Ayrıca prim ödedikçe emekli olduğumda emekli maaşımda düşme olurmu.
   Teşekkürler, kolay gelsinl

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  101. Ünal yaglı dedi ki:

   Sigorta baslagicim 1994 Özel bir şirkette 13 sene çalıştım 2002 de ise girdim 2015te ayrıldım prim 4800 5675si doldurmam gerekiyor prim 13 sene ortalama 2000tl yatti sigortami devam ettirmeyi düşünüyorum inşaatta çalışıyorum sigortami mütait ödeyecek aylık 400 tl Budan sonra bu sekilde düşük ödemenin emekli maaşına bir etkisi olurmu emekli maaşı düşermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli maaşını düşürür ancak primin çoğu yüksek ödendiği için yine de maaşınız düşük olmaz.

  102. Mevlüt Baysız dedi ki:

   Merhaba benim doğum tarihim kimlikte 01/01/1971 işi giriş tarihim 20/01/1989 yılı pirim gün sayım 8910 dır
   1) Sistemde sigorta pirim gün sayısı 5450 belirtiliyor fazla yatan ve yatacak primler daha az maaş almama sebep olurmu
   2) Benim gerçek doğum tarihin 01/01/1969 dava açsam sgk nı etkiler mi saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin maaşa bir etkisi olmuyor. Belgeleriniz varsa mahkeme kararıyla doğum tarihinizi değiştirebilirsiniz.

  103. nedim ulağ dedi ki:

   1987 işe giriş fazla yatan prim 5000 emeklilik maaşıma ne kadar yansır şu an 9050
   günüm var emekliliğime 4 yıl var ssk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin emeklilik maaşına bir etkisi bulunmuyor.

  104. sultan tepeyurt dedi ki:

   merhaba eşim 1975 doğumlu sskya giriş 01.03.1989 askerlikten muafhalen çalışmakta 9050 gün pirimi var 30 yıllık tip 1 şeker hastası artık zorlanıyor gözlerinde üç yıldır problem başladı malülen emekli olabilirmi olmassada çalışmaya devam ediyor mecbur bu defada pirim ödedikçe maaş düşüyor zaten askari yatırılıyor ne yapmalı malülllüğe baş vurmalımı beklemelimi ne fark eder maaşında beklerse ne zaman emekli olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Malulen emeklilik için %60 rapor gerekmektedir. Prim gününü tamamlamışsa emeklilik maaşında düşüş olmaz. Normal emeklilik için 51 yaşını doldurması gerekir.

  105. ismail deniz güran dedi ki:

   merhabalar maaş hesabında 2000 yılı öncesi son 10 yıl veya 5 yıla bakılıyor deniyor benim girişim 1994 1 nisan ve 1547 günüm var burda hesbı son 5 yılda 1995 i mi baz alacak yoksa gün sayısınımı 2. sorum son 7 sene asgari ücretin 5,5 katı pirim yatıyordu şu an ise 4,5 katı yatıyor emekliliğe de 3,5 senem var çok kaybım olurmu teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  106. ilyas erciyas dedi ki:

   prim yükseldikce emekli maaşı düşermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bir etkisi olmuyor.

  107. Mehmet Celal KARANFİL dedi ki:

   Ben 01.08.1984 te işe başladım şu anda 9066 prim günüm oldu.15.10.1966 doğumluyum.Emekli olduğumda 9216 gün olacak ben de bu emekli primi fazla olursa maaşta artacak ile ilgili yasadan yararlanacak mıyım?.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim fazla maaş alınmasına sebep değildir.

  108. Fahri dedi ki:

   30 yıllık sigortalıyım şubat 2017 de emekli olunca maaşımda düşme olacakmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bir düşme olmaz.

  109. sadík direk dedi ki:

   Emekli maaşı hesaplama link i doğru mu yani bilgileri girince alınacak maaş oradaki yazan miktarı yoksa bir aldatmaca mı? Teşekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaklaşık olarak hesaplanmaktadır. Maaş fazla bir fark göstermemektedir.

  110. Fettah dedi ki:

   8231 gün ssk pirim günüm var bana ödenen maaş 1100 tl oysaki arkadaşlar 5500 günden emekli olmasina rağmen 1450 tl maaş aldıklarını söylüyorlar aradaki gün farkını bizim gibi saf insanlar mı karşılıyor bilgilendirmenizi önemle Rica ederim. Fettah ALVUR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin emeklilik maaşına bir etkisi olmuyor. Emeklilik maaşında SGK’ya bildirilen maaşınız ve prim seviyesi önemlidir.

  111. galip yuce dedi ki:

   01.05.1964 dogumluyum.Yurtdisi borclanmasi 811 gunu 17tll uzerinden yatirdim.yuksekten yatirsaydim emekli maasimda toplamda artma olurmuydu…4305 gunum turkiye 811 gunum yurtdisi toplam 5116 gunum sgk….360 gunim yedeksubay toplam 5476 gunle emekli oluyorum.5450 id gunu 1989 yili girisim nddeniyle2015 yilknda emekli olmsm gerrkiyor.ne ksdar emekli maasi alitim.yurtdisi borclanmasini yeniden yuksekten duzdnleyebklirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  112. ESER ÖZÜSAĞLAM dedi ki:

   01.04.1994 sigorta girişim 08.05.1977 doğumluyum şu anda 6570 gün prim gün sayım var ve bugüne kadar hep asgari ücret üzerinden sigortam yatıyor emekliliğime 15 sene var ve emekli olana kadar asgari ücretten sigortam ödenmeye devam ederse emekli olduğumda maaşm düşermi ve bir kanun çıkacaktı fazla prim ödenenin emeklilikte fazla maas alacğı idi bu kanun çıktımı teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primlerinizi tamamlamışsınız emekli maaşınızda bir değişiklik olmaz. Fazla prim yatırana fazla maaş gibi bir kanun şuan için çıkmadı.

  113. Gökşen dedi ki:

   Merhaba,

   1994 sgk girişliyim.5525 gün hizmet sürem var.Bunun 452 günü bağkur.2012 Hazirandan sonra pirimlerim yüksek ödenmişti.3600 günden kıdem tazminatımı kullanarak ayrıldım.bundan sonra kalan 5 aylık eksik pirimlerim asgarden ödenirse emeklilik zamanındaki maaş miktarını düşürür mü?
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı düşürür ancak çok düşürmez.

  114. turgut dedi ki:

   iyi günler ben turgut, 26.04.1965 dogumluyum ve sigorta girisim26.04.1983 olarak bas vuru yaptim ve hatta 2014 de ssk üzerinden giris cikis olarak calisti gözüktüm ve 2015 tarihinde de 1800 is gününde malülen emekli olarak müracat ettim.akciger kanseri oldugum icin 2012 senesinde günlük prim miktari olan para yüksek tabandan 33 TL üzerinden ödedim.halbuki norma ödeseydim 1800 is gününü yaklasik 13,58 TL idi bense 33 TL olarak ödeme yaptim yüzde 90 almanyadan raporlarimi gönderdim.sizce ben bu durumda en az sanirim yüzde 70 in üzerinde onay alirsam kac para emekli malülen ayligi alirim.beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Resmi bir site değiliz. Malulen emekli aylığınızı hesaplamak oldukça zor. Böyle bir bilgiyi sizinle paylaşamayacağız. SGK müdürlüklerinden ya da Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  115. recep dedi ki:

   5250 gunum var yarisi ssk yarisi bakur vergi mukellefiyim 1991 girisim var ssk odeyebilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  116. Mehmet Celal KARANFİL dedi ki:

   15.10.1966 doğumluyum..01.01.1984 yılında işe başladım.Askerliğimi de 1992-1993 te 12 ay yedek subay olarak yaptım.Fakat bu süreyi emekli sandığına o kadar yazı yazdığım halde bu tarafa aktaramadım.(SGK’ya) Ben ağustos 2016 yılında emekli olacağım.Eğer şu kalan 3 aylık sürede yatırılacak olursa toplam gün sayım 9066+90 = 9156 gün olacak.Bu askerliğimi saydırmak için ne yapmalıyım? emekli olduktan sonra da saydırmam mümkün mü? Eğer onu da saydırabilirsem emekli maaşımda iyi bir artış olabilir mi? ha şunu da belirteyim tüm çalışmam hep asgari ücret üzerinden yatırıldı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanmasının size bir faydası olmaz. Emeklilik maaşınızı etkilemez. Sigorta başlangıcınızı da geriye çekmez. Prim sayınızı yükseltir ki bu da gereksiz zaten primleriniz fazla.

  117. ezgi dedi ki:

   merhaba

   1977 aralık dogumluyum . 1 aralık 1997 sigorta girisim var .2014 yılının yarısına kadar tavandan prim yatırıldı . sonrasında 5500den 5900tl’ye artacak sekilde prim yatırıldı . Yaklasık emeklikik maas hesabım 2500 tl cıkıyor . Prim gun sayımın dolmasına yaklasık 2.5 sene var .Tavandan yatırılmama durumu maaşı ne kadar etkiler ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı etkiler ancak %10 gibi bir değişim olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  118. Tolga dedi ki:

   Merhaba. 20.07.1994 itibariyle sigortalıyım. Toplamda 5612 gün prim günüm var. 5750 gün olduğunda emekliliğe hak kazanıyormuşum. Yani 138 gün daha sigorta yatırırsam yaşı beklemek suretiyle emekliliğe hak kazanıyormuşum. Prim ödemelerim hep tavandan yapıldı. Şimdi ben bu 138 günü asgari ücretten yatırırsam, bu durum emekli aylığımı olumsuz etkiler mi? Bir de kaç yaşında emekli aylığına hak kazanırım?
   Teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İsteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. 138 gün gibi az bir prim gününü düşük seviyeden yatırsanız bile maaşınız fazla etkilenmeyecektir. 55 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  119. MUSATAFA dedi ki:

   PRİM GÜNLERİM DOLDU 7 YIL YAŞI BEKLİYORUM SİMDİYE KADAR TAVANA YAKIN RAKAMDAN PİRİM ÖDENDİ YE İŞİMDE ASGARİ ÜCRET TEN ÖDENECEK MAAŞİM NEKADAR DÜŞER ,PARKTAYM AYDA 10 GÜN MESELA SİGORTALI GÖZÜKSEM TAVANDAN OLSA EMEKLİ MAAŞ İÇİM DAHAMI AVANTAJLI OLUR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz dolduktan sonra emekli maaşına bir etkisi olmaz.

  120. Mehmet Celal KARANFİL dedi ki:

   Benim emekli olduğumda 9156 günüm olacak Ne kadar emekli maaşı alırım.Bildiğim kadarı ile bu prim gününün çokluğu ile ilgili yeni düzenleme yapılıyormuş.

  121. Tolga dedi ki:

   İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum Yusuf Bey.
   Saygılar…

  122. Cemal yıldız dedi ki:

   Merhaba 15/05/1979 doğumluyum işe giriş tarihim 28/05/1998 4443 günüm var ne Zaman emekli olurum şuan da askeri ücretsen yatıyor yüksek ödesem faydsı olurmu teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    57 yaşınızı ve 5900 prim gününü tamamladıktan sonra emekli olabilirsiniz. Yüksek öderseniz maaşınız artacaktır.

  123. bahattin azak dedi ki:

   1 11 1985ten 19 07 2005 tarihine kadar ssk var butarihten sonra ticari taksi plakası aldım son üç buçuk sene ssk ya başka işe girdim 2017 nin martında emeklilik yaşa takıldım halen daha prim ödüyorum askari ü cretten ve yasa çıktıktan bu yana emekli aylığım azalıyor buda beni üzüyor bizim halimiz ne olacak hakkımız ne olocak beni aydinlatırsanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınızın düşmemesi için günlük kazancınızı fazla göstermeniz gerekir. SGK’ya bildirilen maaşa göre aylık çalıştığınız günü az bildirebilirsiniz.

  124. Yalçın dedi ki:

   Benim sigorta girişim 1996 istenilen pirim günüm 5700 benim şuan 6.800 günüm oldu maaşım 1.500 yatıyor pirime esas kazanç 1.925.36 görünüyor şuan her çalıştığım ay için kesinti oluyor diyorlar çalışma. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni yasayla birlikte belli bir seviye maaş altında çalışan kişilerin her ay emekli maaşında düşüş olmaktadır. Bunun önüne geçmek için aylık çalıştığınız günleri az gösterebilirsiniz. Bu sayede günlük kazancınız fazla gözükür ve maaşınız düşmez hatta yükselir.

  125. Birol dedi ki:

   Benim sigorta girişim 1991 benden istenilen pirime gün sayım 5.600 gün şuan ki günüm ise 8.600 oldu şuan aldığım maaş 1.500 esas kazanç 1.925.36 görünüyor emekli olduğumda maaşımı düşük mü alırım her ay için düştüğü söyleniyor sigortasız mı çalışmalıyım bilgilendirirseniz teşekkür ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Her ay düşüş yaşanır. Günlük kazancınızı yüksek göstermelisiniz.

  126. durdane guney dedi ki:

   Ben58yasindayim1200ödedim emekli oldum5000isgunummaasimemekli1200alıyım neden

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yatırılan prim seviyesi ve SGK’ya bildirilen maaşınızla alakalı bir durumdur.

  127. azmi çoruk dedi ki:

   1988 in mart ayı girişim var 7000 işgünü pirimim var asgari ücretten yatıyor pirimim 5 /1/1970 doğumluyum 2020 yılında emekli olacam pirimimi yüksekten yataırsak bi avantajı olurmu yükek emekli maaşı almak için ta bandan yattığı için düşük maaş bağlanıyormuş doğrumu bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet tabandan prim ödemesinde düşük maaş bağlanmaktadır. Yüksek prim ile maaşınız yükselir. Günlük kazancınızı yüksek göstermelisiniz.

  128. EMEL dedi ki:

   MERHABA HOCAM BEN INGILTEREDE YASAYAN 1972 DOGUMLU BAYANIM.ILK ISE BASLAMAM TURKIYEDEN 01.12.1998 GIRISLI BURADAN YURTDISI BORCLANMA YAPMAK ISTIYORUM MAASIMIN YUKSEK OLMASI ICIN NE YAPMALIYIM.SU ANKI SARTLARDA BORCLANMAMI EN DUSUKTEN YAPASAYGILARIMLARSAM MAASIM BUGUNKU SARTLARDA TAHMINEN NE KADAR OLUR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Düşük seviyen prim yatırırsanız maaşınız düşük olacaktır. Maaşı hesaplamak oldukça güçtür. Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  129. mustafa dedi ki:

   yusuf bey..haziran 2016 da emekliği haketmiş durumdayım,fakat ssk prim ödememiktarım 2aydır tavandan yatıyor,2017 ocak ayında emekliliğmi istesem son 6ayda yatan prim emekli maaşımı yükseltirmi? teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yükseltecektir.

  130. Necati Yalman dedi ki:

   1974 yılında ssk lı olarak çalışmaya başladım. 1999 yılının mayıs ayın da ssk dan emekli oldum. Benim sorum, 1992 yılında o zamanki kanuna göre emekliliğime yedi yıl kala tavandan ödeme yaparsam tavandan emekliliğe hak kazanacaktım. Ama tavandan emekli değilde bütün primlerimin ortalaması alınarak maaş bağlandı. İtiraz ettim kabul edilmedi. Yapılan uygulama doğrumudur ? veya mahkemeye başvurabilirmiyim. Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasa bu şekilde işlemektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  131. Hüsmen dedi ki:

   Ben 1967 doğumluyum 2017 haziran ayinda emekli maasi almaya hak kazanicam(yaş şartı vurduğu icin). pirimim dolmus olmasina ragmen 2 seneden beri sigortami odenmesi gerekenden iki kati fazlasiyla oduyordum emekli maasima etkisi olur die .sonradan ogrendimki ole bisey olmuyormuş fazla odedigim paraları geri alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla primin maaşa etkisi olmuyor. Ancak yüksek seviyeden günlük kazanç bildirmeniz maaşınızı olumlu yönde etkiler. Yatırılan primleri emekliliğe hak kazandığınız için alamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  132. Bilal dedi ki:

   Bu haber nekadar dogru bilmem ama sevindirdi beni resmi gazete yazdımı benimde icimi kemiriyor bu sistem 8000 is günüm var 6000emekli olan benden 150 200fazla maas alacak ben sigortalı devam edim o doldursun sigortasız calısan ohhohh haberin gercek payını bildirirseniz sevinirim. Bu haber doğruysa erken emeklilik istememm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim ödemesi maaşı düşürmüyor. Ancak düşük seviyeden ödeniyorsa maaşta düşüş yaşanmaktadır. Prim günleriniz dolmuşsa günlük kazançlarınızı fazla göstermeniz tavsiye edilir.

  133. AYHAN dedi ki:

   bu yasa cıktımı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz çıkmadı.

  134. volkan ozen dedi ki:

   Merhabalar 1977 dogumluyum sigorta girisim 1993 yılıdır su anda 4750 gunum var normalde 5500 gun uzerinden emekli oluyorum tabii yaşımı beklicem biliyorum sormak istedigim soru gunumu doldurmak icin 3 yıllık bir surem kaldi bu sureyi yuksek primden yatması ileride baglanacak olan emekli maaşımı nasil etkiler teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli maaşınıza olumlu etkisi olacaktır.İmkanınız varsa yüksek yatırmanızı öneririz.

  135. HAKAN-OZ dedi ki:

   Merhaba 01.09.1988 girişliyim 28.04.1971 doğumluyum 5450 gün isteniyor 7828 günüm var işten çıkarıldım .Prim günüm ve çalışma yılım dolu.Yaklaşık 10 yıl tavandan ödemem var.Yaklaşık 2000 TL emekli maaşı alacağımı internetten gördüm.İşkurdan işsizlik ödeneği müracaatı yaptım sıkıntı olur mu?2022 ‘de emekli olacağım bundan sonrası için ne yapmamı önerirsiniz?Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bundan sonrası için sigortalı bir işte çalışırsanız SGK’ya bildirilen günlük kazancınızı yüksek gösterebilirsiniz.

  136. aziz dedi ki:

   Merhaba,
   1977 doğumluyum. sgk girişim 01,09,2000. bugüne kadar primlerim tavandan yatırıldı. gün sayım 5700. bu ay sonu işten ayrılıyorum.
   bundan sonra kalan 1500 günün primiminin tavandan veya tabandan ödenmesi emekli maasşımı değiştirirmi?
   çalışma günüm dolduktan sonra 58 yaşına kadar prim ödemeya devam etmem emekli maaşımı artırır mı? ve ödediğim prim miktarı ile maaş artar mı?
   emeklilik yaşına 3,5 yıl kala primi tavandan yatırmak emeklilik maaşını ciddi ölçüde artırır şeklinde bir şey duydum doğru mudur?
   gün sayısı dolduktan sonra prim ödenmeyen her ay emekli maaşını düşürüyor mu?
   teşekkür ederim destek için simdiden.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  137. Necmi dedi ki:

   Sayın Karataş,
   Doğum ocak 1965, ssk giriş 02.01.1985 (850 gün pirim var)
   Emekli sandığı giriş şubat 1990, 22 yıl bu sandıktan pirim ödendi ve 1/4 iken istifa ederek, SSK lı oldum. 4.5 yıldır tavan dan pirim ödeniyor. SGK sitesinde emekli maaş sorgulama yaptığımda her ay 15-22 tl arasında artış oluyor. Emekli sandığına pirim ödemesi olduğundan bu sistemde görülen emekli maaşını yaklaşık olarak alabilirmiyim acaba. Teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistem maaşı yaklaşık olarak hesaplamaktadır. Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

    1. Necmi dedi ki:

     Teşekkür ederim Yusuf bey, hizmet birleştirmemi yaptım. Ancak e-devletten hizmet dökümü aldığımda 2018/10 dönemi emekli sandığı primlerini göremiyorum. (Bunun ile ilgili yeni bir program yazıldığını gördüm SGK sitesinde)
     Yazılarınızı ve yorumlarınızı takip ediyorum. Bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim

  138. ilahn dedi ki:

   Slm
   kamuda çalışmaktayım prim ve gün sayım doldu 49 yaş bekliyorum 16 ay var tazminatımı alıp ayrılsam 16 ay prim yatmasa emekli aylığı bağlandığında ne kadar düşük olmasına sebep olur (net cevap veremiyorsanız tahminide olur) 01,06,1985 girişim ve 10,900 günüm var, piyasada çalışsam düşükde olsa prim yatsa faydası olurmu ? iyi günler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim yatmasa ya da düşük yatsa fazla etkilemez.

   2. Veli Taşpunar dedi ki:

    01.08.1988 tarhli ssk girişliyim. 7700 günüm var. Hala çalışıyorum 1971 doğumluyum günüm dolu fakat yaştan bekliyorum . Fazla çalışmamda emeklilik maaşımı düşürürmü yükseltirmi? Açıklarsanzı sevinirim.

  139. lokman dedi ki:

   merhaba,

   ilk sigortam 1983 işten ayrılma tarihim 26.07.2016 1967 dogumluyum 8900 prim günüm var askerliği ödemedim primlerim hep en üst den yattı . ne kadar maas baglanır ve daha yüksek olması için yapabileceğim bir şey varmıdır. teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik ödemenize gerek yoktur. Emeklilik için başvurabilirsiniz.

  140. hüseyin özdemir dedi ki:

   EMEKLİLİKTE
   3600 pirim gün ile 7000 pirim gün arasında emekli maaş farkı var mı.
   benim emeklilik için 5450 gün doldu .25 yıl da doldu yaşı bekliyorum.fakat sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum.pirim gün sayısının fazlalığı emekli maaşımı düşürüyor. ! durumu vardı bu durumun düzelip düzelmediğini öğrenmek istiyorum.şu an çalışma fazlalığı bana zarar veriyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününden maaş normal emeklilik maaşına göre oldukça düşüktür. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  141. UĞUR dedi ki:

   4 B DEN 2018 YILININ MAYIS AYINDA EMEKLİ OLACAĞIM. 50 YAŞ 9000 GÜN ÜZERİNDEN. SON 2 YIL TAVANDAN ÖDERSEM EMEKLİ MAAŞIMA KATKISI OLUR MU, NE KADAR ETKİLER ACABA?
   TEŞEKKÜR EDERİM.SAYGILAR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 2 yıl yüksek ödemeniz durumunda maaşınız olumlu etkilenir. Artacaktır.

  142. YÜKSEL dedi ki:

   69 doğumluyum 01-12-1997 girişli sgk lıyım 5920 gün primim var bunun içinde askrliği 540 gün ödedim askerden sonra sigortalı olduğum için başlangıç tarihim geriye gelirmi birde işyerim sigorta pirimimi ödemediği için son on ayını ek-5 tarım sigortası ödedim ve pirim yeterli olduğu için ödemeyi durdurdum soradan ödediğim tarın sigorttası emekli maaşımı etkilermi düşük tarım sigortası üzerindenmi emekli maaşımı alırım

  143. zennur TOSUN dedi ki:

   15.01.1968 doğumlu Bayanım. ilk işe başlama tarihim 27/11/1989
   331/12/2007 tarihine kadar sgk olarak çalıştım.
   01/01/2008 yılınde isteğe bağlı sgk ödedeim . kanun değiştiği için
   01/10/2008 tarihinde zorunlu bağkurlu oldum.
   1530 gün bağkur ösedim. 01/10/20018-31/12/2013 taihleri arası
   01/01/2014 sgk giriş yapıldı halen sgk lıyım .
   4708 gün skg
   1530 gün bağkur toplam gün sayım 6238 gün oldu .
   SGK’dan emekli olmak için çalışmaya devam ediyorum sigortam yüksekten yatırılıyor. Sanırım 2017 mayıs ayı sonunda sgk’dan emekli olacağım.
   2014 -2015 yılı asgari ücerten 2016 yılı 3500.-tl den yatıyor şuantemmuz ayı 6500tl olacak nekadar yüksek yatırırsak emekli aylığı alırım.
   ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  144. Ertan Ersunan dedi ki:

   Merhaba, müsaiteniz benim de durumum şu şekilde.
   28.08.1974 doğumluyum.
   14.12.1993 yılında ssk girişim var.
   2672 gün ssk primim var. Daha sonra isteğe bağlı sigortaya geçtim.
   2737 gün de isteğe bağlı primim var.
   Bu durumda 5400 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsin denildi ama istersem 9000 güne de tamamlayabilirmişim.
   Sormak istediğim şayet 9000 güne tamamlarsam emeklilik yaşım da düşer mi? e devlet siteside “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” kısmına 4b olarak girince şöyle bir yazı çıkıyor bu doğru mudur acaba? Teşekkür ederim.

   “GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULLARI ASAGIDA BELIRTILMISTIR.
   KOSULLAR 58 YAS 5400 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 54 YAS 9000 PRIM ODEME GUN SAYISIDIR.”

  145. SAMİ dedi ki:

   YATIRILAN KAZANÇ 3500 DEN AŞAĞI DÜŞMÜYOR YAŞI BEKLİYORUM VE 3 SENE VAR EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMASINDA ŞUAN 2250 TL ÇIKIYOR 3 SENE ASGARİ ÜCRETLİ BİR İŞTE ÇALIŞSAM NE KADAR DÜŞER. TEŞEKKÜR EDERİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hesaplamak zor ancak 3 sene uzun bir süre bu yüzden düşüş belirgin olacaktır.

  146. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba yusuf Bey ben1965 doğumluyum 1987’de sigortam başladı 1 sene çalıştım. Sonra 2007’de tekrar sigortalı bir ise başladım hastanede asgari ücretle aralıksız devam ediyorum. Benim sorum 1991-1993 doğumlu çocuklarım için doğum borçlanması yaparsam emekli oluyorum . Doğum borçlanmasının primini yüksek yatırma şansı varmı emekli maaşı yüksek olması için nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

  147. rukiye dedi ki:

   merhaba 1990 sigorta girişliyim 2970 günüm var tavandan ödenmiş.2 çocuk ödemei yapıp 2 yıl 9 ay daha ödeme yapacağım bir yerde işe girip 5000 tl maaş üzerinden ssk yatsa asgari emekli ücretinden yaklaşık ne kadar fazla maaş alırım
   tşklr

  148. hüseyin özdemir dedi ki:

   sigorta yılım ve pirim gün sayım tamamlama rağmen çalışmaya devam ediyorum.çalıştıkça emeklilik maaşımın düşeceğini yada yükseleceğini yıllardır öğrenemedik.son durum nedir kanun çıktımı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Fazla prim emeklilik maaşını düşürmüyor. Ancak günlük kazancınız sigortaya düşük bildiriliyorsa maaşınız düşecektir.

  149. ESRA AYDAN dedi ki:

   Sayın yetkili,

   17 Aralık 1968 tarihinde doğdum 01.10.1991 SGK girişliyim, şuan prim günüm 6907 aralık 2016 tarihinde kısmetse emekli olacağım, brüt ücretim 4500 TL civarında fakat geçmiş düşükten yattı. Emekli maaşımı artırmak için ne yapmalıyım, 7200 günü tamamlayıp emekli olursam maaşım artar mı sgk dan aldığım tabloya göre maaş bilgim aşağıda yer almaktadır. yardımlarınızı rica ederim.

  150. şenay basogul dedi ki:

   Merhabalar şu an 40 yaşındayım Sigorta başlangıcım 15.01.1996. Primlerimin dolmasına 187 günüm kaldı 20 yıl da doldu ve su an çalışmıyorum saglık sebebiyle. Şu an babamın ölüm maaşına başvurucagım ve kalan bu 187 günü dışardan kendim ödemek istiyorum taksitle. Bunun mümkün olduğunu ögrendim ama egen kendim yatırırsam (52 yaş vuruyor maasımı alabilmem için) kendi emekli maaşımı almaya başladığımda yine kendim ödediğim için bi düşme sözkonusu olurmu aylığımda?

  151. SAVAŞ TAŞPINAR dedi ki:

   10.01.1975.DOĞUMLU ERKEK SİGORTALIYIM.10.01.1993 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDAN 249 GÜN SSK PRİM ÖDEMEM VAR ASGARİ ÜCRETLİ.20.06.2003 DEN 15.09.2008 YILINA KADAR 5YIL 2AY 25 GÜN TARIM BAĞKUR YATIRDIM.01.10.2008DEN 02.07.2013 YILINA KADAR 4YIL 9AY 2GÜN ESNAFİŞVEREN BAĞKUR YATIRDIM.03.07.2013 YILINDA SSK YA GEÇTİM VE 2013 YILINDA ASGARİ ÜCRETTEN 177 GÜN.2014 YILINDAN 360GÜN.2015 YILINDAN 360GÜN.2016 YILINDAN 31.07.2016.TARİHİNE KADAR 210GÜN PRİMLERİM YATTI.EMEKLİLİK PRİM GÜNLERİMİN DOLMASINA YAKLASIK 24 AYIM KALDI.SORUM ŞU BEN SON 24 AYIMI EN YÜKSEK PRİM KAÇLİRADAN ÖDENİYORSA SSKLI BİR İŞYERİNE GİREREK MAAŞIMI 30GÜN EN YÜKSEK TUTAR ÜZERİNDEN GÖSTERSEM EMEKLİ MAAŞIMI YÜKSEK ALMAMA KATKISI OLURMU OLMAZMI.BİRDE SON 24 AYIMI SSKLI ÇALIŞARAK EN YÜKSEK PRİM ÖDEME TUTARINDAN AYDA 10GÜN GÖSTEREREK TAMAMLASAM DAHA ÇOK FAYDASI OLURMU.TEŞEKKÜRLER.

  152. imam karababa dedi ki:

   toplam primim 5023 5900 de doluyor emeklilik yaşı 57 yaşım 38 yatırılan brüt 2900 tl net 2200 gorunuyo primin arttırılaması emeklilik maaşını etkilermi arttırmalımıyım?

  153. mevlut barut dedi ki:

   sayın hocam ben 47 yaşındayım sskgirişim 1986 pirimsayım10.000 gun emkliyaşım mejburi 49 olup benim pirimler askari ujret ten yatmakta benim emeklilikte 11500 bulur bu pirime göre maşım duşer mi saygılarımla

  154. SAVAŞ TAŞPINAR dedi ki:

   10.01.1975.DOĞUMLU ERKEK SİGORTALIYIM.10.01.1993 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDAN 249 GÜN SSK PRİM ÖDEMEM VAR ASGARİ ÜCRETLİ.20.06.2003 DEN 15.09.2008 YILINA KADAR 5YIL 2AY 25 GÜN TARIM BAĞKUR YATIRDIM.01.10.2008DEN 02.07.2013 YILINA KADAR 4YIL 9AY 2GÜN ESNAFİŞVEREN BAĞKUR YATIRDIM.03.07.2013 YILINDA SSK YA GEÇTİM VE 2013 YILINDA ASGARİ ÜCRETTEN 177 GÜN.2014 YILINDAN 360GÜN.2015 YILINDAN 360GÜN.2016 YILINDAN 31.07.2016.TARİHİNE KADAR 210GÜN PRİMLERİM YATTI.EMEKLİLİK PRİM GÜNLERİMİN DOLMASINA YAKLASIK 24 AYIM KALDI.SORUM ŞU BEN SON 24 AYIMI EN YÜKSEK PRİM KAÇLİRADAN ÖDENİYORSA SSKLI BİR İŞYERİNE GİREREK MAAŞIMI 30GÜN EN YÜKSEK TUTAR ÜZERİNDEN GÖSTERSEM EMEKLİ MAAŞIMI YÜKSEK ALMAMA KATKISI OLURMU OLMAZMI.BİRDE SON 24 AYIMI SSKLI ÇALIŞARAK EN YÜKSEK PRİM ÖDEME TUTARINDAN AYDA 10GÜN GÖSTEREREK TAMAMLASAM DAHA ÇOK FAYDASI OLURMU.TEŞEKKÜRLER…

  155. Ali Mutlu dedi ki:

   Emekli maaşı düşmemesi için ne kadar günlük kazanç olması gerekiyor.? Benim aylık primim 3 300 .Emekli maaşım düşmemesi için yeterli mi? Teşekkürler..

  156. Ayşe dedi ki:

   Emeklilik günü hesaplattığımda, primlerimin çoktan tamamlandığı hatta 19 ay fazladan ödeme yapmış olduğum bildirildi. Emeklilik için 50 yaşımı bekledim. Geçen ay 50 yaşım doldu başburu yaptım . Bugün cevabı geldi ve 1.200 tl civarı lacağım söylenen maaşım, önümüzdeki ay 980 tl bağlandığı belirtildi. Bu nasıl bir iştir, asgari ücretten bile düşük.
   İtiraz ve mahkeme hakkım var mı ? Ne yapmam gerekiyor. Yol gösteririseniz çok memnun olurum.
   Saygılar, teşekkürler…

  157. hasan dedi ki:

   ben 1999 /08/01 girişliyim ben yaş yüzün de emekli olamıyorum ,peki fazaladan pirim yatırırsam emekli maaşım düşermi artarmı

  158. Taner Güç dedi ki:

   1996 ssk girişliyim, 5050 günüm var ve halen çalışıyorum. Daha eklenmemiş 4 senelik bir Almanya çalışmam var. Sizce bunu ödememin emekli maaşıma faydası olur mu?

  159. oldman dedi ki:

   selam benim şantiyelerde ayrı ssk numarası olduğundan yıllık ssk prim sayısı 360ı geçen yıllarım var bunlar emeklilik maaşı hesaplanırken maaş rakkamını düşürdüğünü düşünüyorum bu konuda bilgi verirmisiniz

  160. Aylin Tokat dedi ki:

   Merhabalar,

   prim ve süre şartını tamamlamakla birlikte yaşı beklemekteyim. ortalama olarak maaşım hep tavandan yatırıldı. SGK sisteminden hesaplattığım üzere bugün itibariyle emekli olursam 3.500.-TL civarında emekli maaşı alabilecekmişim gibi gözüküyor. Bundan sonraki dönemde çalışmayarak beklersem maaşım yine yatırmış olduğum prime göre 2023 yılında ciddi olarak artacak mı? yoksa çalışmaya devam edersem 2023 yılında yine tavandan ödenmeye devam edileceği için daha fazlamı olacak? yani hangisi daha avantajlı. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  161. Fettah ALVUR dedi ki:

   8235 gün SSK pirm günüm var ben emekli olalı 4 ay oldu hani Sayın Başbakanımız 1300 TL den düşük emekli aylığı olmayacak demişti bize layık görülen 1150 tl allahtan revamı, Birde önceden konut edindirme fonu adı altında fon vardı bu fon gün geldi işsizlik fonu oldu neden emekliye ayrılanlara bu fondaki birikmiş paraları verilmiyor bu hakmıdır ben hakkımı helal etmiyorum kimsenin zoruna gitmesi. NOT : Dilekçe yazdım insan yerine koyupta bir cevap yazmadılar SSK dan şikayetçiyim.

   1. Fettah ALVUR dedi ki:

    Dilekçe yolladım neden cevap gelmedi yoksa bizleri yoktanmı sayıyorsunuz seçimler yaklaşıyor bizlerde sizleri yoktan sayarız bilmem anlatabildimmi.

  162. Mura dedi ki:

   08 03 1973 doğumluyum ilk ise giriş tarihin 08 06 1998 %40 engelli raporun var ne zaman emekli olurm

  163. yusuf dedi ki:

   7923 prim günüm var 15/02/1994 sigorta başlancı 25/03/1971dogum 15ay askerlik borçlanması yattı2006yılında ne zaman emekli olurum asgari ücretle çalısıyorum kaç tl emekli maaşı alırım fazla yatan primlerin yararımı. zararımı var erken emeklilik hakım varmı askerlik borçlanmasının bana faydası olurmu teşekküredrim

  164. Mustafa Deşti dedi ki:

   İyi günler ben 1985 . senesinden 2016 yılına askeri ücretli çalıştım bana 1285tl emekli aylığı bağladılar benim günsayım 8900 küsür benim arkadaşlarım pirimleri benim gibi askeri ücretten yatmış benim arkadaşlarımda pirim günü 7000 küsür kimine 1400 küsür maaş bağlamışlar 5200 küsür olanlara 1250 tl bağlamışlar çok büyük haksızlık var kiminin maşı 1600 küsür ne gibi önlem alınacak benim duumum ne olucak bu arkadaşlarımın hepsi aynı şartlarda hepside düşük A skeri ücretten gösterilmişolduğu halde pirim günü az olduğu halde benden dağa çok maaş bağlanmış Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum Saygılarımla

  165. MGÜLER dedi ki:

   1969 mart doğumluyum. 01/07/1997’de bir gazetede 212 basın kadrosuyla çalışmaya başladım. Şu ana kadar 5511 gün primim ödendi. 5900 günde emekli oluyorum. Son 7 aydır medya dışında bir işte, asgari ücretle danışmanlık yapıyorum. Şu an günüm dolduğunda 2800 TL. civarı bir emekli maaşı alacağım görünüyor uyg.ssk.gov.tr adresinde. 5900 günüm dolduktan sonra prim ödemeye devam edersem maaşım artar mı? Yoksa günüm dolduğunda prim ödemesini durdurmalı mıyım? Bir sorum daha olacak; Basın yasasına göre yıpranma payım hesaplandığında ne zaman emekli olabilirim. Teşekkürler.

  166. Aydın dedi ki:

   1-1-1995 bağkur girişliyim kesintisiz 7800 günüm var 10-02-1967 doğumluyum 1994 nisan ayında askere gittim 9ay kısa dönem askerlik yaptım ssk ve bağkurdan askerlik borçlanması yaparsam 2021 şubatta emekli olabileceğim söylendi emekli maaşımı artırmak için sskya geçmem avantajlı olur mu bağkurdan yaklaşık 983 tl maaş alacağım söylendi yoksa bağkurda kalmam dahamı avantajlı

  167. aydanur ataş dedi ki:

   15.02.1977 doğumluyum 15.03.1990 sigorta giriş 310 pirim gün sayım var.3 çocuğum var emekli olmak içi n ne gerekiyor .? kolay gelsin

  168. bülent dedi ki:

   22/03/1972 doğumluyum 01/6/1985 yılında sigortalı oldum 1985 yılında iş kazası geçirdim sağ el 2/ 3 parmaklarım yarım 2011 yılında malülen emeklilik başvuru yaptımbeni emekli yapmadılar su anda sigorta pirimim 9413 yaklasık yaklaşık 26 seneye tekabül ediyor peki bu erken emeklilik yasası çıkarsa ben yararlanabilirmiyim yararlanmam için ne yapmam gerikiyor şu anda hala özel söktörde çalışmaktayım normal emekli yaşım 49 bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  169. Cengiz TÜRKSEVER dedi ki:

   Merhaba yusuf bey ben temmuz da emekli oldum 1308lira maaş bağland.2016 da emekli olanlara ocak temmuz ve 100lira fark verilecek deniliyor gazete ve televizyon larda acaba bana verilen 1308lira maaş bu farklar hrsaplanıpmı verildi yoksa daha sonra verilecekmi teşekkür ediyorum.

  170. AYŞE DEMİREL dedi ki:

   5510 4 a sigortalıyım eksik günlerimi borçlanabilir miyim?Geriye dönük borçlanma çıktı mı acaba? hizmet yılım ve yaş şartım doldu 150 gün eksiğim var cevap verirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin

  171. jolly dedi ki:

   merhaba, ilk sigorta başlangıcım liseden 1991 yılı. Ancak ilk tam zamanlı çalışmam da 1993 eylül. halen çalışmaktayım. Süre ve prim günümü haylice aştım. Primlerim en son 3800.tl den ödeniyordu. bu da her sene %10 civarı artar. bir sürü araştırıyorum ama tam olarak emin olamıyorum. yaklaşık 10 sene daha var emeklilik yaşım için. bu geçecek sürede bu şartlarda emeklilik maaşım düşer mi? çeşitli yazılarda okuduğumuz gibi günlük ücreti yükseltip gün sayısını mı düşürmeliyiz yada çıkış verip beklemeli mi? Son yapılacak düzenlemelerden bahsediliyor. 8/9/1999 tarihi öncesi istisna ne demek. yani erken emeklilik bu durumda benim için geçerli değil mi? yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

  172. Fikret dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,bende bir iki soru soracağım izninizle.Mart/1966 doğumluyum ,8/1992 bağkur girişim var ve devam etmekte ,09/2016 da 8730 günüm olacak ve indirim sayesinde 1593.00tl ödüyorum (9/2008 den sonrası için aylık ortama= 1700.00tl ve 13. basamak).

   a=emekli olacağım 9000 iş günü 07/2017 de ödemeyi bırakayım mı,
   b=03/2019 yaş gününe (53 yaş sınırı) kadar devam edeyim mi,
   c=eğer devam edersem primi ne kadar ödememi tavsiye edersiniz,
   cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla

  173. Yasemin dedi ki:

   Yusuf bey, 01.02.1992 sigorta başlangıç tarihim. Doğum tarihim 21.08.1974 doğum sebebiyle işten 2008 yılında ayrıldım o zaman 3952 prim gün sayım.Sonra bir işte çalışmadığım için 2005 ve 2008 yılında doğan çocuklarım için 690 ve 720 gün olarak doğum borçlanması yaptım. Prim günüm 5362 oldu.. Olması gereken prim günü 5525 ve 48 yaş şimdi ben yaşı beklerken kalan prim ödememi dışardan asgari ücretten yatırırsam emekli maaşımı düşürürüm ya da bi iş yerinde asgari ücretle çalışırsam yine maaşı düşürüyorum. Prim ödemesi bittikten sonra asgari ücretle çalışmanın bi artısı ve ya eksiği olurmu Sağlık hizmetlerinden eşimin sigortasından faydalanıyor. Emekli olduğumda kendi sağlık hakkım olurmu ayrıca sağlıkla ilgili bi ödeme yapmam gerekiyor mu.çok uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim

  174. mehmet çimşir dedi ki:

   merabalar10.05.1979 dogumluyum 1.10.1991 den çıraklığa başladım 4 yıl 91 de sigorta numarası aldım .e devlette sistemde ssk giriş 91 görünüyor.
   fakat primler 96 da başlıyor.5525 gün primim var 60 gün sonra prim doluyor ne yapmalıyım

  175. Yüksel Öztürk dedi ki:

   Slm, 1972 doğumluyum.SSK girişim 1991 7.ay, çizelgede 5200 prim günü yazıyor.Benim şuan 6840. 5200 günün büyük kısmı tavana yakın yattı, dolduktan sonra asgari ücret yattı. Şimdi yine 5000 TL üzerinden yatmaya başladı.Emekli maaşım düşermi?

  176. Esra Aydın dedi ki:

   MERHABA,

   17.12.1968 DOĞUMLUYUM 01.10.1991 YILINDA SİGORTAM BAŞLADI. 17 ARALIKTA EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANACAĞIM , PRİM GÜNÜM 7000 , PRİM GÜNÜMÜ 7200 GÜNE ÇIKARIRSAM 7100-7200 GÜN ARASINDA BİR FARKLILIK OLUR MU? YURT DIŞINDA BULUNDUĞUM GÜNLERİ 100 GÜN DIŞARIDAN ÖDEMEK İSTİYOR.

  177. HALİS KUŞ dedi ki:

   2017 NİN 3. AYINDA SSK DAN EMEKLİ OLUYORUM İŞYERİ AÇSAM EMEKLİLİĞİMİ ETKİLERMİ

  178. Mehmet dedi ki:

   Merhaba,
   Sayın Karataş,
   11.1968 Doğumluyum, 08.1986 Sigorta girişim var,
   10.131 gün doldurmuş durumdayım, Kasım,2016 işten ayrılacağım,
   Bu durum alacağım emeklilik maaşını düşürür mü?
   Dışarıdan ödememi önerir misiniz?
   Ne kadar prim ödersem alacağım emeklilik maaşıma olumlu katkısı olur.
   Teşekkürler,
   Saygılarımla,

  179. metin yildirim dedi ki:

   merhaba
   08091971 dogumluyum 1/10/1991-02/1999 a kadar bir iste calistim daha sonra 550 gun askerlik yaptim askerden geldikten sonra 10/2001 den 11/2003 yilina kadar bir baska iste calistim
   toplamda askerlik haric 3433 gun ssk calismisligim var

   2004 un ilk aylarinda yurtdisina ciktim ,o gunden bu gune 10/2016 yilina kadar yurt disinda calisiyorum.

   a) nezaman emekli olabilirim
   b) en yuksek emekli maasi ile nasil emekli olabilirim
   c) yurt disi borclanmasini kac gun yapmaliyim

   Tessekkurler
   Metin

  180. İsmail GÖKÇE dedi ki:

   yaşım 43 sgk girişim ticaret lisesi stajerlikten 1987 gözükmekte ancak normal gün olarak 1995 mayıs gözükmekte 7900 günüm var ne zaman emekli olurum

  181. demet korkmaz dedi ki:

   MERHABA
   ben 1976 doğumluyum ve sgk girişim 01.11.1994 yılı .2016 nisan ayında olması gereken 5750 prim günümü doldurdum hatta şuan 5900 kadar primim var ama primim dolduğu halde çalışmaya devam ediyorum çünkü şu an 40 yaşındayım ve 51 yaşı beklemem gerekiyor emekli olmak için.ayrıca primlerim hep asgari ücret üzerinden yattı.benim merak ettiğim 51 yaşına kadar çalışırım heralde peki bu durumda prim ve çalıştığım yıl sayısı fazla olacağı için emekli maaşım düşük mü olucak bunu öğrenmek isterim .şimdiden teşekkür ederim bu hizmet için .

  182. UFUK dedi ki:

   Babam 4a kapsamında 22 yıldır calısıyorum emeklılık sartları 25 yıl 9000 prım gun sayısı 55 yas istiyor.. Yasım 44 prım gun sayım 7380 ve 22 yıldır calısıyorum aynı yerde emeklı maasımın dusmemesı ıcın 25 yılı doldurdugumda ısten ayrılmam gereklımı yada fazla yatan prım yada sıgortalılık suresı emeklı maasımın dusmesıne sebep olur mu? saygılarımla..

  183. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar…
   Benim sorum en son çalıştığım işyerinden 2500 TL maaş alıyordum ve bu rakam üzerinden sgk bildirgem yapılıyordu rahatsızlandığımdan dolayı işten ayrıldım ve emekli olmama 2 sene 4 ay var bu aşamada kalan günlerim için ne kadarlık bir maaş gösterilmesi emekliliğimde faydalı olur. Şimdiden teşekkürler…

  184. fikret moral dedi ki:

   Merhaba; geçen sene emekli oldum . 2008-2010 yılları arasında 2 yıl libyada çalıştım , şirket primi düşük yatırmış.Dava açarsam veya ssk ya müracat edersem, emekli maaşında artış olabilirmi ?

  185. İrfan TAN dedi ki:

   01/02/1990 yılından beri hiç boşluk olmadan çalışıyorum pirimlerim yüksek olarak ödenmiştir 01/01/2017 tarihinden sonra (bürüt maaşım 3500 tl )den işe başlayıp çalışırsam 01/03/2020 de emekli olcam bu maaş tutarım emekli maaşımı düşürürmü yoksa bu haliyle bıraksam daha karlı olurmuyum.

  186. mehmet kaynar dedi ki:

   slm benim 5 kasım 2016 itibarı ile 1625 gün bağkur 5400 gün ssk olmak üzere toplam 7025 sigorta prim günüm var 2023 yılına kadar yaşı bekliyorum bu zamana kadar prim ödemem devam ederse emekli maaşım da düşüş olurmu haricen de 540 gün askerlik borçlanması yapma durumum söz konusu lütfen bana bir akıl verirmisiniz teşekkürler saygılar…. mehmet kaynar

  187. Sadettin dedi ki:

   Önceki işyerimde brüt 3.450 tl den sigorta primim ödeniyordu şu an çalıştığım (işe yeni basladım) işyeri asgari ücretten ödüyor prim günüm dolu 6250 günüm var 1987 girişliyim yaşı doldurmama 9 yılım var emekli maaşım düşermi

  188. Eserinim dedi ki:

   Merhaba 74 doğum luyum 90 ssk girişliyim.5525 gün doldu fakat 52 yaşı beklemek zorundayım.bu arada asgari den prim ödemeye devam edicem..maaşımı olumsuz etkilermi ?
   Yada 15 gün gösterse işyeri ,fakat bu 15 günün primini yüksek maaş dan ödese ileride maaşımı olumlu etkilermi.? Ne yapmalıyım .?
   Teşekkürler

  189. Cngz bl dedi ki:

   Merhaba
   83 doğumluyum 3600 gün yatan son 1 yıl brüt ortalama 4bin TL böyle devam edip 7bin tamamlayıp sonrasında 60 yaşı beklersem maaş düşermi
   Tşkler

  190. ersin yılmaz dedi ki:

   Emekli maaşını arttırmak için;

   Fark ücretini ödemek koşuluyla, geçmişte yatırılmış ssk primlerini yükseltmek mümkün müdür?

  191. MUSTAFA KARATEPE dedi ki:

   1995 sigorta girişim var. istenen prim gün sayısı 5750 kalan hizmet süresi 3yıl 7 ay görünüyor. şuan ödenen prim gün sayım 6150 . sorum şu saglıktan yaralanabilmem için sigortalı bir işte çalışmaya devem etmelimiyim. yada GSS yaptırmam yeterlimi. birde ileride bağlancak emekli maaşımı etkilermi. etkiler ise yüseltmek için ne yapmalıyım. ilginiz için şimdiden TEŞEKKÜRLER YUSUF BEY.

  192. ramazan asa dedi ki:

   benim yaklaşık 9000 bin gün primim var emekli olmama 6 yılvar prim ödemeye devam edeyim mi fazla prim bana faydası olurmu yoksa zararımı olur

  193. Suat Çelikten dedi ki:

   02.08.1967 doğumluyum 8.4.1992 yılında SSK’lı olarak işe başladım 540 günde askerlik yatırdım.1.2.2005 tarihine kadar asgari ücretin 2 3 katı maaşla çalıştım. daha sonra işten çıktım 2008 de tarım bağkurlu oldum 1813 gün oradan primim var. Şirket kurdum 593 gün oradan primim var. 12.12.2014 tarihinden beri SSK’lı olarak çalışmaktayım asğari ücretten.Emekli maaşım nasıl olur veya en uygun ne yapmalıyım.Saygılar

  194. Suat Çelikten dedi ki:

   Yukarıdaki sorumda söylemeyi unuttum benim çiftçi kaydım devam ediyor iptal etme şansım yok .Saygılar

  195. Serap dedi ki:

   Merhaba 1977 doğumluyum sigorta girişim 1995
   Yıl ve günüm doldu yaşı bekliyeceğim asgari ücretin brütünden yatırılıyor sigortam hala.işe devam ediyorum emekli maaşımdan düşüş olur mu? Teşekkürler

  196. İrfan dedi ki:

   15.12.1967 doğumluyum.İşe giriş tarihim 15.12.1986 sigorta başlangıcı. İşten çıkış tarihim 01.08.2016 dır.Toplam prim gün sayımı 9053 gündür.Şu anda işsi,lik maaşı alıyorum.(En son aldığım maaş brüt 3750)
   Soru 1: Ne zaman emekli olurum ?
   Soru 2: Şu an da sigortalı bir işe çalışırsam emekli maaşım düşer mi veya maaşım artar mı
   Yardımcı olursanız sevinirim.Cevabınızı bekliyorum.

  197. Vedat Ergün dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,

   Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben 02.08.2019 da emekli olacağım.prim günüm 9000 gün. Bundan sonraki son 2,5 senemin yüksek prim öemesinin emekli Maaşımı yüksek almama faydası olur mu? Teşekkürler

  198. Filiz Şenöde dedi ki:

   07.07.2000 4 A sigorta girişliyim.38 yaşindayım.5497 prim gün sayim.7000 gün dolunca prim odemeye devam etmem mi etmemem mi faydama?Ayrıca son 1 yildir primi yüksekten yatirtiyorum.Emekli maaşina faydası olacakmı.Kanunlar surekli değisiyor kafam karistı???Teşekkürler…

  199. merdan yazar dedi ki:

   slm 04/ 05/ 1971 dogumluyum ssk girişim 12/ 01/ 1987 01/ 08/ 1998 yılına kadar toplam ssk gün sayım 090 gün 01/ 08 /1998 yılından 04/05/ 2011yılları arası toplam -4650 gün mecburi tarım sigortam var 05/05/2011 tekrar ssk toplam ssk gün sayımşu an 2070 gün e devletten baktıgımda emeklik şartı 50 yaş 5375 gün sayısı görünüyo benim toplam günüm 6700 oldu yani gün sayım fazlası var ama ssk askari ücretten emeklime 4 yıl var YUSUF BEY size sorum şu emekli maşımı yüksek almak icin N yapmam lazım tşkler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  200. Nüsret YILDIZ dedi ki:

   Merhaba iyi pazarlar ben sgk 4/c ile çalışanım yalnız 25 yılı dolduralı 5 yıl geçti ve daha 4 yıl yaşı tamamlamam için çalışmam lazım çalışıyorumda. Bu fazla çalışmalar ileride emekli maaşımın miktarını düşürürmü

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    NUSRET BEY, Yaş dışında diğer şartları tamamladığınız gün itibarıyla almış olduğunuz maaş, bu süreçten sonraki çalışmalarınızdan aldığınız maaştan yüksek olursa maaşınız düşebilir
    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  201. ramazan adalı dedi ki:

   ramazan adalı sgk gırıs gunum 01 03 1985 1995 senesıne kadar 1591 gunum var 1995 / 2000/10 ay arası 1860 ıstege baglı sgk gunum var 2000/10 / 2013 01/ 06 arası bagkur 4530 gunum var 2013/ 01/ 06 tarıhınde bagkurdan cıkıp 2017/ ocak tarıhıne kadar sgk oduyorum toplam sgk pırım gunum 4742 var toplam bagkur gunum le beraber 9272 gunum oluyor emeklı yasım 48 suankı yasım 50 buna gore emeklılık dılekcemı verırsem fazla gunumden dolayı maasım dusermı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır RAMAZAN Bey, Ancak Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  202. SEDAT NURİ BATMAZ dedi ki:

   12/02/1974 DOGUMLUYUM SİGORTA BAŞLAMA TARİHİM 06/06/1996
   4030 PRİM GÜNÜM VAR NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM AYLIK YATAN PRİMİM 5070 TL VE NE KADAR ORTALAMA MAAŞ ALABİLİRİM şİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  203. Cemal gültekin dedi ki:

   Benim emeki yaşım 52 yaşinda emeklı olacam
   Şuanda günlerım fazlasıyla dolmuş
   Ama daha yaşım 42 ben 10 sene daha şalışıp prım
   Ödiyecem fazla gün pirimim olacak halıyle
   Maaşım a yansırmı artı olarak

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  204. Zekeriya Sengelen dedi ki:

   Ben 50 yaş şartımı yerine getirdiğim yıl ödediğim toplam prim 11,000 gün olacak. Bana emekli olmam için gereken 5375 gün. Peki 4775 gün fazla ödememi iade alabilecekmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilgisi belirtmediğinizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  205. ümit elb dedi ki:

   merhabalar, ben %42 engelliyim emeklilik tarihim ilk sigortalı olduğum tarihten sonra olan 15.10.2021 tarihine geliyor, emekli olmam için 4240 yeterliyken 2021 yılına geldiğimde 5500 gün gibi bir güne denk geliyor. sigortaya bildirilen bürüt maaşım 4000 civarında. emeklilik tarihinden sonra calışmamın emekli maaşına faydası varmıdır.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özür Oranı % 40 ilâ % 49 arasında ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4680 gün,
    Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanılabilir.
    Ayrıca Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

    1. ümit elb dedi ki:

     ödediğim prim tutarına göre, prim gün sayım dolduktan sonra çalışmamın ilerideki emeklilik maaşına faydası varmıdır. bu konuyla ilgili bilgi verirmisiniz.

  206. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,
   1997’den bu yana SSK’lıyım ve son 10 yıl primlerim hep tavandan yattı.
   2o yılı ve prim günlerimi doldurdum , bildiğim kadarıyla 25 yıl ssk lı olma zorunluluğum var son 5 seneyi daha düşük bir maaşlı bir iş yerinde çalışırsam ileride emekli maaşım düşer mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  207. Ahmet yılmaz dedi ki:

   10 eylül 1964 doğumluyum 1 mayıs 1996 sigorta başlangıcım 2000 yılında emekli sandıgına girdim önce ssk idim askerlik 1990 yılında yaptım 3 yıl yıpranma payım var 1 buçuk sene yıpranma payım emeklilik yaşımı önceye çekerse kaç ay askerlik borçlanması yaparak en erken yaşta emekli olurum birinci derecenin birinden emekli olsam maaş kaybım olurmu fazla çalışanın emekli aylığı her ay iki buçuk lira düşer demişlerdi bu kalktımı teşekkür

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  208. Özden ÖZBENDER dedi ki:

   1989/03 ssk girişliyim.2020/08 emekli olacağım tarih.Şun 8400 günüm var.2020’de 9460 günüm olacak.Son 11 yıldır düzenli prim yatıyor.Net 2200 tl ücret alıyorum.Emekli olunca alacağım ücret ne kadar olacak bilgi verirmisiniz.Tşkler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  209. Betül dedi ki:

   16 ocakta emeklilik dilekçemi verdim…1971 doğumluyum ssk başlangıç 1987… 44 yaş 5225 gün 20 yıl şartlarına tabiyim.. Fakat 1987 de 9 ay ssk sonrasındaki 1131 prim eksiğimi 1991 1995 senelerine ait doğum borçlanması yaptım… 19.887 tl yatırdım.. 2000 -2005 arası Bağkur hizmetim var… 2008 sonrası 4a lıyım… sorum şu Bağkur geçmişim emekli maaşımı düşürür mü…4a primlerim asgsriden yattı… doğum borçlanması bağlanacak emekli maaşımı yükseltir mi…zannederim Mart 2017 de ilk maaşımı alacağım… inşallah 1000 liranın altında olmaz… öyle umuyorum bakalım ne olacak…

  210. verdiğiniz hizmet için allah razı olsun.69 doğumluyum 93 ssk başlangıcım var 6200 günüm var prim olarak.askerliği borçlanmamın faydası ne kadar olur kaç gün borçlanayım.yaşı öne çekermi.şu andan itibaren ne kadar prim ödemeliyimki maaşı yüksek alayım.prim ödemeyi durdursam zararım olurmu.tekrar teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta girişinizden önce askere gitmiş iseniz yapacağınız borçlanma ile sigorta girişiniz geriye çeker.Emekli maaşınıza yüksek etki edebilmeniz için ne kadar prim miktarı yatırmanız hakkında hesaplama için kuruma başvurunuz. Ayrıca askerlik borçlanmasını da tamamını borçlanmak durumunda değilsiniz sigorta girişinizi geriye çekebilecek kadar borçlanmanız yeterli olacaktır.

  211. haluk DIKICI dedi ki:

   Merhaba
   01/01/1974 doğumluyum 01/02/1988 çıraklık girişli sigorta başlangıcım ama primim 03/01/1992 itibaren aynı
   Numarama yatmakta ben çıraklık girişinden mi itibaren yoksa prim başlangıcındaki itibaren emekli olucam sizden ricam hangi tarihte emekli olurum saygilarimla,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Adınıza prim yatırılan tarihi itibari ile başlar yani 03.01.1992 tarihi baz alınır ve emeklilik şartınız 25 yıl 53 yaş 5600 gün prim şartı aranır yani yaşınızı 01.01.2027 tarihinde dolduruyorsunuz bu tarihte 5600 gün priminiz var ise emekli olabilirsiniz.

  212. Serra genç dedi ki:

   20 ekim 1999 meb de öğretmenliğe başladım ve 17 yıldır ara vermeden hala çalışmakdayım.doldurmam gereken hizmet yılım 25 mi?bu durumda 20 yılı tamamlayıp istifa etsem ve 5 yılı kendim emeklş sandığına ödesem olabılıyormu?25 yıldan sonra prım ödememe gerek varmı yaşa kadar?bırde bu durumda ikramiyeyi 20 yıllıkmı yoksa 25 yıllık mı alabılecegım?tskler….

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli sandığı emeklilik hakedişleriniz ve ikramiye işlemleriniz ile ilgili çalışmış olduğunuz kurum ile görüşme sağlayarak bilgi talep edebilirsiniz.

  213. SEBİYE ERTÜRK dedi ki:

   PİRİM GÜN SAYIMI DOLDURDUM ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUMPİRİMİN ASGARİ ÜCRETLE YATIYOR YAŞ BEKLEMEKTEYİM BU SÜRE İÇERİSİNDE PİRİM SAYIM ARTACAKTIR EMEKLİ MAAŞIMA NE TUR ETKİ EDER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ne kadar etki edeceğine dair net bir bilgi aktaramıyoruz. Lütfen alo 170 i arayınız

  214. hicazi dedi ki:

   31 yıl bagkur yatırdım.1288 tl maaş baglandı.arkaaşım 25 yıl pirim yatırdı 1445 maaş alıyor.bu haksızlık degilmi ben 6 tı yıl fazla pirim yatırdım.ssk sordum fazla hizmetten 0.12 puan düşüyor dediler.biz ikimizde 12 basamaktan emekli olduk. yetkililere duyurulur haksızlık giderilsin.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şikayetinizi lütfen kuruma dilekçe vererek iletiniz

  215. Feyza dedi ki:

   1976 doğumlu 1992 sigorta girişli bayan bir çalışanım. Prim ödeme gün sayım 7200 Emekli olma şartlarında 5600 gün isteniyor. Ben şu an yaş beklediğim için çalışmaya devam ediyorum. Aylık brüt 4500 tl üzerinden prim yatırılıyor. Fazla ödediğim bu günler için emekli maaşım nasıl etkilenir emekli maaşım aşağı düşer mi, 4500 tl aylık prim maaşıma olumlu etki eder mi cevaplarsanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli maaş hesaplama işlemleri yapılmadığında olumlu yada olumsuz etki edebileceği bilgisini veremiyoruz lütfen alo 170 sgk hattını arayınız

  216. ali dönergöz dedi ki:

   merhabalar ben 2008 de 5300 prim gün üzerineden emekli oldum ama 7000 gün üzeri günüm vardı kısa süre önce bi haber çıktı bu durumda emekli olanlar fazla günlerini sgk da alabilecekmiş
   bu nekadar doğrudur olabilirmi cevap verirseniz memnun olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğru bir haber, kurumunuza dilekçe ile müracat etmeniz gerekmektedir.

  217. Mehmet dedi ki:

   sigorta girısım 1990 doğum tarihim 1976 toplam gün sayım 6750 ssk 3000 tl civarinda yatmakta fazla prim yatrımakta olunuyor bana bır zararı dokunurmu önlem için ne yapmalıyım birde faz primlerimin para iadesı alacagima dair duyumlar var dogrumudur teşekkürler birde nezaman emeklı olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gün ay yıl olarak bilgileriniz olmadığından dolayı alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz

  218. bayram kumru dedi ki:

   emekliliğime son 7 yıl primlerimi yüksek ödersem emeklilik maaşı ne kadar fark eder

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda rakam belirtemiyoruz. Ancak alo 170 SGK danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz

  219. ünal dedi ki:

   selam ben asgari üğcretten 2015 yılında emekli oldum 5300 gün ödemem gerekirken 7830 gün ödemem var bu fazladan ödenen primleri geri alabilirmiyim bu fazladan ödenen primlerin bana faydası deil zararı oldu

  220. Kemal dedi ki:

   Iyi gunler
   12 eylul 2017 de Allah nasip ederse Bagkur esnaf emeklilik dilekcesini verecegim.10130 gun odenmis primim var.
   1- Haberinizde bahsi gecen maas düsmesini engelleyen hesaplama bana uygulanirmi?
   2- e- devlette emekli maasim 1250 tl gozukuyor.maas baglanirken bu miktara ilave olacak bir para varmı yoksa gozukenmi baglanir.

  221. Nur Şahin dedi ki:

   1993 girişliyim (ssk), pirim gün sayım doldu, yılım da doldu, 2018 yılı ortalarında yaşım da dolacak (50 yaş). 2018 yılında yaşım dolduktan sonra emekli olmayıp çalışmaya devam edersem ileride emekli olduğumda maaşımda düşme olur mu? Yoksa çalıştıkça emekli maaşım artar mı? (eski uygulamaya göre maaş düşüyordu)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Eğer Brüt maaşınız 3.000,00 TL nin üzerinde ise emekli maaşınızda artışolur. Asgari ücretten yatıyorsa bağlanacak Emekli Maaşınızda düşüş olur. 2008 sonrası yatan primlerde maaş bağlama katsayısı düştü.

    1. Nur Şahin dedi ki:

     Asgari ücretten yatıyorsa derken brüt maaş 3000,00 TL altı asgari ücret mi kabul ediliyor? (yoksa 1400 tl mi). Şu andaki brüt maaşım 2.615,00 TL ancak bu ilerleyen aylarda artacaktır. Seneye 3000,00 civarlarında olur diye düşünüyorum. ALO 170 aradım aynı soruyu sorduğumda bana prim artışı maaşı düşürmez dediler.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Prim artışı elbetteki maaşınızı düşürmez. Belirttiğiniz Brüt maaşınıza göre bir düşme olmaz. Ama iş değiştirip sigorta primleriniz daha düşükten yatarsa düşüş yaşarsınız.

  222. 29 YIL TAM SSK LI OLARAK CALIŞIYORUM GUN SAYIM 9850 1968 /09/05 DOĞUMLUYUM GÜN SAYIM FAZLA ACABA EMEKLİ MAAŞIM YİNE DÜŞÜK MÜ OLUR PRIM YATTIKCA MAAŞ DÜŞER DİYE İNSANLAR SÖYLÜYORLAR ASGARİ ÜCRETTEN GÖRÜNÜYORUM HEP SİSTEMDE MALESEF DURUMUM HAKKINDA BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Aylık Bağlama Oranlarının kademeli olarak düşmesinden dolayı Asgari ücretten yatan primler emekli maaşını düşürebiliyor. E-devlet şifrenizle şuanda ne kadar emekli maaşı bağlanacağını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama

    1. Bukhet Uzuner dedi ki:

     Asgari ücretten yatan prim derken alt taban kaç lira olursa düşmez. Asgari ücret 1404 TL bunun üzerinde yatınca mı düşmüyor. işyerimimiz bizler adına yatırdığı primleri e-devletten görebiliyor muyuz? e devlette P.E.K basamak değerde görülen rakkam bizim adımıza yatırılan pirim mi oluyor? Bunu nasıl öğrenebiliriz?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Eğer giriş tarihiniz 2008 sonrası ise emeklilik maaşında bir düşüş yaşamazsınız. Emeklilik aylığı bağlama oranı 1999 öncesi 1999-2008 arası ve 2008 yılı sonrası olmak üzere kademeli olarak düştü. Bu yüzden yapılan hesaplamalara göre 2.500,00 TL altı brüt ücret alanlarda düşüş yaşanıyor. E-devet sisteminde hizmet dökümünü görebilirsiniz. PEK basamak değerde görülen rakamlar brüt ücretinizdir

      1. Bukhet Uzuner dedi ki:

       1993 Ağustos girişliyim, 1970 doğumluyum. E-Devlet sisteminde P.E.K 2643 TL gözüküyor. Siz 2500 altı brüt ücret alanlarda düşüş yaşanıyor demişsiniz ancak yukarıdaki bir başka danışman cevabında 3000 TL diye yazmış. Doğru rakam hangisi?

  223. Nur Arıkan dedi ki:

   SSK 4/a kapsamında çalışıyorum. Seneye emeklilik yaşım doluyor. Emekli olduktan sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edersem. SSK’dan alacağım emeklilik maaşımda düşme olur mu? ve çalıştığım iş yerinde aldığım maaşın belirli bir yüzdesi düşer mi? (yüzde kaç kesiti yapılıyor?)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatında, nereden emekli olursa olsun, emekli olduktan sonra SSK’lı olarak bir işte çalışanların emekli aylıklarından kesinti olmaz.

    Emekliliğin tadını çıkarın 🙂

  224. Müşadir dedi ki:

   İyi günler. Emekliliğime 5 yıl kaldı. 26 yıl yüksek primden yatan sigortama 5 yıl asgari ücret yatırınca emekli maaşım çok mu değişicek. Alacağım emekli maaşı çok mu düşecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için yatmış olan primlerin büyük kısmı 2000 yılı öncesine dayandığından son 5 yıllık düşük prim kısmen maaşınızı düşürür ama çok büyük bir etki yaratmaz.

  225. ismet dedi ki:

   merhaba.prim gün sayısı dolduktan sonra sigortalı çalışmak zorundamıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim gün sayısını doldurduktan sonra çalışmak zorunda değilsiniz. Emeklilik şartlarından sigortalılık süresini ve yaşınızı doldurduktam sonra emekli olursunuz.

  226. AYDIN dedi ki:

   Merhaba,

   Prime esas kazanç tespit davasını kazandım,1 gün sonra emeklilik müracaatı yapacağım dosyam yargıtayda emekli maaşı bağlandıktan sonra dosyam onanır ise onama tarihinden itibarenmi emeklilik maaşı güncellenecek,Şu an 1,5 aydır çalışmıyorum işsizlik maaşı alıyorum,işsizlik maaşını ne zaman kestirmem gerekiyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda ”İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir. ” der. emeklilik hakkı kazandığınıza dair yazıyı aldığınızda İş-Kur a bildirim yapmalısınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.