• Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım

  Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında iş hayatını sürdüren sigortalı kişilerin emekliliğe ayrılabilmesi için belli başlı şartları tamamlaması ve yerine getirmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinden emekliliğe ayrılabilmek için üç şart vardır. Bu üç şart şunlardır


  • Yıl
  • Yaş
  • Prim Günü

  Bu şartları yerine getirmiş olan kişiler erken emekli olabilmek için kimi avantajlara sahiptir. Erken emeklilik neredeyse tüm çalışanların hayali durumundadır. Emekliliğin avantajlarından erken yaşta yararlanmaya başlamak her anlamda olumlu bir durumdur. En başta iş yaşamının getirdiği stresten kurtulmuş olacaksınız. Bu durumun dışında iş kazası ve meslek hastalığına yakalanma riskiniz erken yaşta bitecek. Erken emekli olduğunuz takdirde kendinize, ailenize ve sevdiklerinize daha çok vakit ayırma fırsatınız olacak. İşte tüm bu nedenlerden dolayı milyonlarca insanın kafasında erken emekli olmak için ne yapmalıyım sorusu var.

  Bu yazıda erken emekli olmak için hangi şartları yerine getirmek gerekir bu konuyu inceleyeceğiz.

  10 Yıl 3600 Gün Üzerinden Yapılan Emeklilik Hesabı

  10 yıl üzerinden 3600 prim günü ödemesi yaptıysanız emekliliğe ayrılmaya hak kazanabilmektesiniz. Ancak kimi şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. 10 yıl üzerinden emekli olmanın şartları şunlardır;

  • 3600 gün prim ödemenizi yapmış olmak lazımdır.
  • Yaş sınırını tamamlaması gerekmektedir.
  • 2018 yılı içerisinde 3600 prim gününü dolduran kişiler işbaşı tarihinin 1999 senesinin Eylül ayından önce olması gerekmektedir.
  • 09.1999 tarihinden sonra işbaşı yapan kişiler için 4500 gün prim ödemesi yapmaları lazımdır.
  • 05.2008 tarihinden sonra işe başlayan kişiler 5400 prim gününü doldurması şartı vardır.
  • 10 yılı ve 3600 prim gününü tamamlamış olan kadınlar 54 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.
  • 10 yılı ve 3600 prim gününü tamamlamış erkek çalışanlar 55 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.

  Çoğu çalışanın kafasını kurcalayan erken emekli olmak için ne yapmalıyım yukarıdaki şartları karşılıyor olmanız lazımdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Erken Emeklilikte Askerlik Borçlanması İçin Lazım Olan Şartlar

  Erkek çalışanlar için askerlikte geçen sürelerini emeklilik için borçlanabilmektedirler. Erken emekli olmak isteyen yurttaşlar askerde geçirdiği süre kadar emeklilik için borçlanmaktadırlar. Erken emekli olmak için ne yapmalıyım diye merak eden kişiler askerlik sürelerinin emeklilik için ne anlama geldiğini şimdi inceleyelim. Erken emeklilik için askerlik şartları şunlardır;

  • Erkek yurttaşlar askerde yedek subay okulunda ya da er ve erbaş olarak geçirdikleri süreleri emeklilik için borçlanabilmektedirler.
  • Askerlik borçlanması en fazla askerde geçen süre kadar yapılabilmektedir.
  • Emekli olmak için lazım olan prim gün sayısı askerlik borçlanması sayesinde yükselmektedir.
  • Emekli olmasına bir sene kalmış olan erkek çalışan, bir yılını çalışmakla geçirmek yerine askerlik süresini borçlanabilmektedir.
  • Askerlik borçlanması işe girmeden evvel de yapılabilmektedir. Askerliğinden önce sigortalı olarak çalışan kişiler bu haktan yararlanamazlar.
  • Askerlik borçlanması hesaplanırken günümüzdeki asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Askerlik borçlanmasından faydalanmak isteyen kişilerin askeri görevlerini yaptığı esnada işvereni tarafından primlerinin ödenmemesi şartı bulunmaktadır.

  Eğer bu şarlara uyuyorsanız askerlik borçlanması imkânından yararlanabilir ve erken emekli olabilirsiniz. Pek çok erkek çalışan erken emekli olmak için ne yapmalıyım diye düşünmektedir. Eğer askerlik borçlanması ile erken emekli olmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen şartları karşılıyorsanız bir yıl erkenden emekli olabilmektesiniz.

  Erken Emeklilik ve Doğum Borçlanması

  Doğum yapmış olan kadın çalışanlar ister SSK’lı olsun, İster Bağ-Kur’lu olsun isterse de memur statüsünde çalışıyor olsun doğum borçlanması olanaklarından faydalanabilmektedir. Erken emekli olmak için ne yapmalıyım diye pek çok kadın çalışan düşünmektedir. Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen kadın çalışanların şu şartları karşılaması gerekmektedir.

  • Doğum yapmış olan kadın çalışanın doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışması gerekmektedir.
  • Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum gerçekleşti ise doğum borçlanması imkânından kadın çalışanlar yararlanamamaktadırlar.
  • Bir doğum için doğum borçlanması süresi toplamda 720 gündür.
  • Kadın çalışan için en fazla 3 doğum için borçlanma imkanı bulunmaktadır. Böylelikle ikişer senelik sürelerle beraber toplam borçlanma süresi 6 sene olmaktadır.
  • Doğum gerçekleştirdikten sonra çalışan kişiye yatan prim süreleri ise borçlanmada dikkate alınmamaktadır.
  • Doğum borçlanması emekli olmak için gereken prim gün sayısını azaltmaktadır
  • Doğum borçlanması emekli olma yaşını erkene çekmez.
  • Doğum borçlanması o gün geçerli olan asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanır.

  Erken emekli olmak için ne yapmalıyım sorusu kafalarına takılan kadın yurttaşlar doğum gerçekleştirdiyse yukarıdaki imkânlardan yararlanabilmektedir.

  Erken Emeklilikte Engelli Çocuk Sahibi Olan Çalışan

  Devamlı olarak başka bir kişinin bakımına muhtaç durumda olan ve ağır derecede engeli bulunan çocuk sahibi annelerin erken emekli olma imkânından faydalanabilmektedir. Ağır engeli bulunan çocukların anneleri genelde erken emekli olmak için ne yapmalıyım diye düşünmektedirler. Engelli çocuğu bulunan annelerin çalışma günleri 1 Ekim 2008 tarihi itibari ile 1.25 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durumda emeklilik yaşını daha erkene çekmiş oluyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen annelerin çocukların engellilik durumunu kanıtlayacak bir sağlık raporu almaları gerekmektedir. Erken emekli olmak için ne yapmalıyım diye düşünen çalışanlar bazı şartları karşıladığı takdirde erkenden emekli olabilmektedir.

  Emeklilik Hesaplama Tablosu

  Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?

  Ne Zaman Emekli Olurum ? 4A – 4B – 4C  tıkla sorunu sor

  Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Selda yücel dedi ki:

   %45 raporum var engelli statusunde calisiyorum 4336 iş gunum var 15 yildir calisiyorum işe giriş tarihim 02/12/2003 .ne zaman emekli olurum .

  2. KİP dedi ki:

   ASKELİK BORÇLANMASI YAPILIRKEN ÖRNEĞİN 1996-1997 YILINDA ASKERLİK YAPTIĞIM İÇİN BU TARİHLERE Mİ SİGORTA ÖDEMEM GÖZÜKECEK.BEN 2000 SİGORTA GİRİŞLİYİM ASKERLİK BORÇLANIRSAM 1999 ÖNCESİ KANUNDAN YARARLANABİLİRMİYİM.TEŞEKKÜRLER

  3. Ayhan dedi ki:

   10-07-1975 doğumluyum.01-01-1994 ise girisliyim –8000 kusur pirimim var ne zaman emekli olurum

  4. Muhammet Muratoğlu dedi ki:

   1993 giriş 5300 gün prim 24 05 1974 doğumluyum 100/100 engelli raporum var normal emekli olabilirmiyim

  5. Sinan dedi ki:

   Merhabalar ilk ssk girişim 02-10-1998 biraz eksiğim var toplam 4768 ssk pirimim var yaklaşık 450 günde esnaf bakurum var.ve hâlen devam ediyorum..fakat poliomyelit hastalığı geçirdim..rapor alırsam yararı olurmuş almama gerek varmı..aydınlatırsanız sevinirim..

  6. Ertan dedi ki:

   Askerlik borçlanması işe girmeden evvel de yapılabilmektedir. Askerliğinden önce sigortalı olarak çalışan kişiler bu haktan yararlanamazlar.

   Askerlik borçlanmasından faydalanmak isteyen kişilerin askeri görevlerini yaptığı esnada işvereni tarafından primlerinin ödenmemesi şartı bulunmaktadır.

   Bu kısmı anlıyamadım! Askerliğinden önce sigortalı çalışanlar bu haktan yararlanamaz demişsiniz fakat sonrasında askerlik görevini yaptığı esnada primlerinin ödenmemesi şartı bulunmaktadır demişsiniz. Askerliğinden önce sigortası olup primi yatmayan yararlanabilirmi? Normali askerden önce sigortalı olanların bu haktan yararlanması gerekmiyomu.

  7. Seval Demir dedi ki:

   68 doğumluyum 2001 sigortalı iki yıl çalıştım 2 doğumum var 2004 ve 2006 Nasıl emekli olabilirim

  8. İSMAİL YAKIN dedi ki:

   01.03.1970 doğumluyum.01.09.1986 ilk sigorta girişim.120 günlük.31.12.1986 cıkışım var.27.12.1990 bağkur girişim var.2760 gün ödenmiş günüm ayrıca da 300 gün sigorta günüm var.yeni yapılandırmayla gecmişe dönük silinen günlerimi ödeyerek geri alabileceğim söylendi. Kaç yaşımda emekli olabilirim.

  9. Kazim kurnaz dedi ki:

   01.02.1968 doğumluyum 01.01.1995 ‘ten beri mısırda çalışıyorum yurdisi emekli olma durumum varmi turkiye de sigortam yoktur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında çalışmış olduğunuz süreleri Türkiye de borçlanarak emekli olma hakkınız mevcut.

  10. kenan dedi ki:

   Merhabalar yüzde 72 engelli ve 2. derece vergi indirimi olan biriyim.uzun vadede toplam primim 6200 gündür 1987 ilk işe başlama tarihim doğum 1971
   yalınızhem emekli sandığı hem ssk primim var emekli sandığı çığunluktadır,dilekçe verdiğimde emekli sandığı son çalıştığın kurum etmeli diyor,son çalıştığım kurum ssk da son 3,5 yıl bizde çalışmış olman gerekli diyor.ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim…

  Sorunuzu Yazın