emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım, Güncel Yöntem

2021 Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım, Güncel Yöntem
22.12.2020

2021 yılında erken emekli olmak için yapılması gerekenler, vatandaşların kendi durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli olmaya hak kazanabilmek için 3 temel koşul bulunmaktadır. Bu şartları doğru zamanda ve doğru şekilde taşıyan her vatandaş, SGK’dan emekli olabilmektedir. Emekli olmak için prim günü doldurmaya çalışan vatandaşlar 2021 erken emekli olmak için yapılması gerekenleri araştırmaya devam etmektedir. Kadın ve erkek sigortalı çalışanlar için farklı erken emeklilik yöntemleri bulunmaktadır. En güncel yöntemleri kullanarak siz de erken emekli olmaya hak kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken tüm detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

2021 Erken Emekli Olma İmkanı

2021 yılında erken emekli olma fırsatı da geçmiş yıllarda olduğu gibi sigortalı çalışanlara sunulan bir yasal haktır. Öncelikle emekli olabilmek için her vatandaşın yerine getirmesi gereken temel koşullar bulunmaktadır. Bunlar yaş, prim ve sigorta şartlarıdır. Bu şartlarda her vatandaşın erken emekli olabilmesi için çeşitli fırsatlardan yararlanabildiği görülmektedir. Erken emeklilik denilince akla ilk gelenler, erkekler için askerlik borçlanması iken kadın sigortalı çalışanlarda da doğum borçlanmasıdır. Genel olarak erken emekli olma imkanından yararlanmak için en çok tercih edilen yöntemler bunlardır. Ancak bunların dışında, çoğu kişinin iyi bilmediği güncel yöntemler de bulunmaktadır. Bu yazımızdaki detaylı bilgilerden yararlanarak 2021 yılında ve sonrasında erken emekli olabilmek için neleri yapmanız gerektiğine dair detaylı bilgilere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

2021 Erken Emekli Olma Yöntemleri

2021 yılı erken emekli olma işlemleri için birden fazla yöntemden hangisinin size uygun olduğunu seçerek, o konuda avantajlardan yararlanabilirsiniz. Erken emekli olma hayaliyle primlerini ödeyen ve emeklilik için gerekli koşulları sağlayan kadın ve erkek vatandaşları bu imkanlardan yararlanarak erken emeklilik hayallerine kavuşabilmektedir.

2021 yılında tercih edilen güncel erken emekli olma yöntemleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kadın sigortalılar için doğum borçlanmasıyla erken emeklilik
 • Erkek sigortalılar için askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik
 • Malulen veya engellilik durumunda erken emeklilik
 • 3600 günden erken emeklilik

Görüldüğü üzere erken emeklilik denilince akla ilk gelenler doğum ve askerlik borçlanması olmaktadır. Ancak çok bilinmeyen bazı sürelerde de sigorta priminiz işlenmeye devam ettiği için bunları saydırarak da erken emekli olmanın yolu açılmıştır. Ayrıca malulen yani çalışmaya engel bir hastalığınız ya da engeliniz olması halinde de SGK’dan erken emekli olma hakkınız bulunmaktadır. Örneğin doğuştan veya sonradan meydana gelen engellilik durumu, erken emekli olabilmek için sık kullanılan yollardan biridir. Bu koşullar altıdan erken emeklilik ve sigorta primlerinin ödenmesi durumları hakkında detaylı bilgileri yazımızdan takip edebilirsiniz.

2021 Doğum Borçlanması ile Erken Emekli Olmak

2021 yılı doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, kadın sigortalıların en çok tercih ettiği erken emeklilik yöntemlerinin başında gelmektedir. Bilindiği üzere ilgili mevzuatlara ve kanunlara göre doğum yapan sigortalı kadınlar, her bir çocuk için 2 yıl (760) gün prim borçlanması yapabilirler. Kanuna göre 3 çocuğa kadar kullanılabilen doğum borçlanması hakkında halk arasında pek bilinmeyen veya bilinse de sık sık unutulan bir detay bulunmaktadır.

Kadın sigortalıların doğum borçlanması hakkından yararlanabilmeleri için karşılamaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu koşullar arasında en önemlisi, doğum borçlanmasından faydalanmak isteyen kadının, doğum yapmadan önce de sigorta girişinin mevcut olması şarttır. Bir başka deyişle çocuk doğurduktan sonra çalışma hayatına başlayan ve sigorta girişi (ilk kez sigortalı olduğu tarih) bu dönemde başlayan kadınlar için doğum borçlanması hakkı mümkün değildir. Bu uygulamada esas amaç, doğum sebebiyle iş hayatından uzak kalan kadınların bu aradaki süreçlerini telafi edilerek çalışmış gibi gözükmelerinin sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra bu 1 doğum için 2 yıl prim gün sayısı olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla doğum borçlanması yapıldığında emeklilik yaşını geri çekmek mümkün olmamaktadır.

2021 Askerlik Borçlanması ile Erken Emekli Olmak

2021 yılı askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik de vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Vatani görevini tamamlamak adına, iş hayatından uzak kalan erkek sigortalıların da bu dönemdeki sigorta primleri, erken emeklilik imkanında kullanılabilmektedir. Askerlik boyunca erkeklerin askerlik borçlanması için sigorta günleri sayılabilmektedir.

İlgili kanunda yer alan kurallara göre, vatani görevini er veya erbaş olarak yapan, hatta yedek subay okulunda geçen süreler bile emeklilik için borçlanma kapsamına alınabilmektedir. SGK’dan erken emekli olma hayali kuran erkekler, askerlik yaptıkları sürelere göre farklı seviyelerde askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanması yaparken, bu günlerin tamamı veya istenilen bir kısmı borçlanmaya dahil edilebilmektedir. Böylelikle tıpkı doğum borçlanmasında olduğu gibi askerlik borçlanmasında da sigortalının prim gününü doldurma konusunda fayda sağladığı bilinmektedir.

2021 Yılında 3600 Günden Erken Emekli Olmak

2021 yılında 3600 günden erken emeklilik, kafalarda en çok soru işareti bırakan yöntemler arasında yer almaktadır. Her erkek hem de kadın sigortalı çalışanlar, ilgili kanunda yer alan 3600 günden emeklilik koşullarını yerine getirmeleri halinde SGK’dan erken emekli olabilme hakkını kullanabilmektedir. Bunun için dikkat edilen şartların başında 15 yıllık prim ödemesinin tamamlanması gelmektedir.

İlgili mevzuatta yer alan ifadelere göre 15 yıllık prim ödemesini tamamlayan kadın ve erkek sigortalı çalışanlar, 3600 günden erken emekli olabilmek için gerekli şartları taşımaları halinde bu imkanlardan yararlanabilmektedir. Bu hususta vatandaşların en çok kafasına takılan nokta ilk işe giriş tarihi yani (ilk sigortalılık tarihi) konusudur. 3600 günden erken emekli olmak isteyen erkek ve kadın sigortalıların, sigortasının başlatıldığı tarihin 8 Eylül 1999 tarihinden önce olması zorunludur. Aksi halde yani bu tarihten sonra ilk defa sigortası başlatılan çalışanların, 3600 günden emekli olmaları mümkün değildir. Eğer bu koşulları taşıdığınızı düşünüyor ve koşulları yerine getirdiğinizi görüyorsanız, size en yakın SGK il – ilçe merkezi veya şubesine şahsen başvurarak, 3600 günden emekli olma yaşınızı da öğrenebilirsiniz. Yaş koşulunu karşıladığınız anda SGK’dan erken emekli olma avantajını kullanabilirsiniz.

2021 Malulen ve Engellilik Durumunda Erken Emekli Olmak

2021 yılında malulen veya engellilik durumunda erken emeklilik de kullanılan yöntemlerden biridir. Hangi meslek kolunda hangi işi yapıyor olursanız olun, mevcut sağlık durumunuz çalışmanıza engel teşkil ediyorsa, kanunda belirtilen koşullara uygun bir şekilde hareket ettiğinizde prim şartına takılmadan malulen emekli olabilirsiniz. Bu noktada işinizi düzenli olarak yapmanıza engel bir sağlık sorununuz varsa yapılması gerekenler şunlardır:

 • SGK’nın belirlediği devlet hastanelerine giderek sağlık muayenesinden geçin.
 • Sağlık muayenesi sonucunda heyet raporu alarak malullük durumunu ispatlayın.
 • Hastalığın derecesi farklı oranlarla geçerli görülmektedir. (Şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi çalışmaya engel hastalıklar dahildir.)
 • Aldığınız heyet raporunu SGK il – ilçe merkezine götürerek malulen emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz.

Uygulamada olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, 4A ve 4B’li çalışanlar (eski adıyla SSK’lı ve Bağkurlular) çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybetmeleri durumunda malul sayılmaktadır. Bunun yanı sıra kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü, kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul olarak kabul edilmektedir.

Kanuna Göre Erken Emeklilik İçin Sigorta Borçlanması

Mevzuata göre erken emeklilik için sigorta borçlanması kapsamına alınan süreler kısaca şu şekilde tanımlanmaktadır:

 • Doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla geçen süre,
 • Askerlik borçlanması yani er veya erbaş olarak geçirilen süreç ve yedek subay okulunda geçen süreler,
 • Belirtilen kapsama dahil olanların personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,
 • Doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreler,
 • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreler,
 • Sigortalı çalışırken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreler,
 • Grev ve lokavtta geçen süreler,
 • Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreler,
 • Görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreler

Görüldüğü üzere 2021 yılında da erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen tüm sigortalı çalışanların, kendi koşullarına göre sigorta borçlanması yapabilecekleri alanlar ve süreler bu şekilde sıralanmaktadır. Eğer erken emekli olma hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, bu sürelerden birine veya birden fazlasına sahipseniz mevzuata uygun bir şekilde SGK’ya yaptığınız başvuruyla birlikte erken emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz.

Erken Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Erken emeklilik dilekçesi zamanı, vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biridir. SGK’ya verilecek emeklilik dilekçesinin tam ve eksiksiz olduğundan emin olunması gerekir. Emekli maaşı, emekliliğe hak kazanılan tarihi takip eden ay başında başlayacağı için emeklilik dilekçesini buna göre vermeniz tavsiye edilmektedir. Örneğin 25 Ağustos tarihinde emekli olmaya hak kazanan bir kişi, bu tarihlerde başvuru yapmayıp 1 Eylül tarihinde SGK’ya emeklilik dilekçesi verirse, maaşını ekip ayında alacaktır. Bu yüzden emeklilik dilekçesinin verilme tarihine dikkat edilmelidir.

Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erken emeklilik başvurusu işlemleri için ikamet edilen yerdeki SGK il ve ilçe müdürlüklerine istenilen evraklarla birlikte şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bu belgeler başvuru sırasında teslim edilmezse emeklilik işlemleriniz başlamayacaktır. Bu yüzden emeklilik başvurusu sırasında gerekli evrakları doğru ve eksiksiz biçimde doldurarak SGK’ya vermekte fayda vardır. Emeklilik başvurusu gerekli belgeler hazır olduğunda aynı gün içinde tamamlanan bir iştir.

2021 Erken Emeklilik Başvurusu İçin İstenen Evraklar

2021 yılı erken emeklilik başvurusu için istenen belgeler, genel olarak bellidir. Bu belgelerin yanı sıra vatandaşlardan erken emeklilik koşullarını karşıladığına dair bazı ek belgeler de istenebilmektedir. Genel olarak SGK’tan talep edilen başvuru evrakları şunlardır:

 • Gelir vergisi muafiyet belgesi
 • İşten ayrılış belgesi
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi (Emekliliğe hak kazandığınızı gösteren belgedir)
 • Kişiye ait tahsis talep belgesi (Bağkur – 4B’liler için)
 • Fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi (Emekli Sandığı – 4C’liler için)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanının fotokopisi (Emekli Sandığı – 4C’liler için)
 • Emekli aylığını ve emeklilik ikramiyesini hangi bankadan almak istediğini beyan eden bir dilekçe (Emekli Sandığı – 4C’liler için)

Siz de bu belgeleri 2021 erken emekli olmak için gerekli evraklarınızla birleştirerek SGK’ya başvuruda bulunabilirsiniz. Erken emeklilik başvurusu en kısa sürede değerlendirmeye alınıp emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

Engelli Çocuk Annesi Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli çocuğu olan anneler, erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilmektedir. Engelli çocuğuna daha iyi bakabilmesi ve yıpranma payı düşünülerek bu annelerin daha erken emekli olması sağlanmaktadır. Engelli çocuk annelerinin erken emekli olabilmesi için şartlar:

 • Erken emeklilik başvurusu yapabilmek için çocuğun engel yüzdesi en az yüzde 40 olmalıdır.
 • Çalışan annelerin erken emeklilik hakkı elde etmesi için çocuğun sağlık raporunun güncel olması şartı aranmaktadır.
 • Çocuğun anne bakımına muhtaç olduğunu ispatlayan bir sağlık belgesi alınmalıdır.
 • Engelli annesi olarak erken emeklilik başvurusu yapabilmek için vatandaşın 2008 sonrasında başvuru yapması önem teşkil etmektedir. Engelli çocuğu olan anneler, 2008 yılından sonra yapılan başvurularda erken emeklilik için başvuru yapabilmektedir.

Engelli Çocuk Annesi Emekli Maaşı Ne Kadar?

Engelli çocuğu olan annelerin alacağı emekli maaşı, toplam prim ödemelerine göre değişmektedir. 2008 senesinden sonra iş hayatına başlayan kadınlar için günlük prim 1,25 olarak hesaplanmaktadır. Şayet engelli çocuk annesi 20 sene boyunca çalışmışsa, 24,5 sene çalışmış olarak kabul edilmektedir.

Engelli çocuk annesinin çalıştığı her bir sene için 90 ekstra gün ilave edilmektedir. Buna göre emeklilik maaş hesapları da yapılmaktadır. Emeklilik maaşı annenin aldığı prim gün sayısı ve aldığı maaşlara göre belirlenmektedir.

Bağ-Kur Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-kur üzerinden erken emekli olmak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartları karşılaması gerekmektedir. Bağ-kur erken emeklilik şartları ise:

 • Erkeklerin Bağ-kur’dan erken emeklilik için başvuru yapması için askerlik borçlanması yapması gerekmektedir.
 • Kadınların erken emeklilik başvurusu yapabilmesi için yüzde 40 ve üzeri engeli olan çocuğu olması gerekmektedir.
 • Kadınlar engelli çocuk dışında, evlatlık edinme ya da çocuk doğurma ile de erken emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • Yaş ile erken emeklilik hakkı da elde edilmektedir.

Bağ-kur Kısmi Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-kur üzerinden kısmi emekli olabilmek için vatandaşların 4500 prim gün sayısını doldurması gerekmektedir. Prim gün sayısını dolduran vatandaşlar, yaş kriterini tamamladıktan sonra emekli olabilmektedir. Buna göre:

 • 2002 ila 23.05.2005’te primlerini tamamlayan erkeklerde kısmi emeklilik yaşı 56,
 • 2005 ila 23.05.2008’te primlerini tamamlayan erkeklerde kısmi emeklilik yaşı 57,
 • 2008 ila 23.05.2011’te primlerini tamamlayan kısmi emeklilik yaşı 58,
 • 2011 ila 23.05.2014’te primlerini tamamlayan kısmi emeklilik yaşı 59,
 • 2014 tarihinden sonra kadınlarda emeklilik yaşı 60 olmaktadır.

Bağ-kur 3600 Günden Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-kur 3600 günden emeklilik sağlamaktadır. Bu emeklilik kısmi emeklilik olarak geçmektedir. Vatandaşların 3600 günden emekli olabilmesi için:

 • İlk sigortaya giriş tarihi 2002 senesi ve 2005 yılı arasında olan vatandaşların 15 senelik hizmet süresini tamamlaması gerekmektedir. Bu süreç kapsamında vatandaşların 3600 günlük prim gününü doldurması gerekmektedir. Bu kişiler 52 yaşında emekl olabilmektedir.
 • İlk sigortaya giriş tarihi 2005 senesi ve 2008 senesi olan Bağkur’lu çalışan kadınlar 15 sene çalışmak zorundadır. Bu kadınlar 54 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Bağ-kur Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Bağ-kur kısmi emeklilik maaşı 1.250 ve 800 TL arasında değişmektedir. Vatandaşların alacağı maaşlar, ödenen prim gün sayısına göre değişmektedir. Vatandaşlar kısmi emeklilik kapsamında daha düşük emekli maaşı almaktadır. Vatandaşın prim ödemeleri yüksekse, alacağı aylık maaş da buna göre yüksek olmaktadır.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nedir?

4500 günden emeklilik şartları normal emeklilik şartlarına göre değişmektedir. 4500 günden emekli olabilmek için 25 senelik sigorta primlerinin eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Eksik primi olan vatandaşlar, erken emeklilik kapsamında askerlik borçlanması ile emekli olabilmektedir. Erken emekli olmak için vatandaşların askerlik, doğum ya da engelli çocuk borçlanması yapması mümkündür.

Yorumlar

 1. Sebnem dedi ki:

  Merhaba, 49 yaşındayım 27 yıl 6 ay sigortalılık sürem var, başlangıç Ekim 1993, prim günlerim fazlasıyla doldu, 2 çocuk annesiyim. Emekli olabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1993 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir

   50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 2. Selda yücel dedi ki:

  %45 raporum var engelli statusunde calisiyorum 4336 iş gunum var 15 yildir calisiyorum işe giriş tarihim 02/12/2003 .ne zaman emekli olurum .

 3. KİP dedi ki:

  ASKELİK BORÇLANMASI YAPILIRKEN ÖRNEĞİN 1996-1997 YILINDA ASKERLİK YAPTIĞIM İÇİN BU TARİHLERE Mİ SİGORTA ÖDEMEM GÖZÜKECEK.BEN 2000 SİGORTA GİRİŞLİYİM ASKERLİK BORÇLANIRSAM 1999 ÖNCESİ KANUNDAN YARARLANABİLİRMİYİM.TEŞEKKÜRLER

 4. Ayhan dedi ki:

  10-07-1975 doğumluyum.01-01-1994 ise girisliyim –8000 kusur pirimim var ne zaman emekli olurum

 5. Muhammet Muratoğlu dedi ki:

  1993 giriş 5300 gün prim 24 05 1974 doğumluyum 100/100 engelli raporum var normal emekli olabilirmiyim

 6. Sinan dedi ki:

  Merhabalar ilk ssk girişim 02-10-1998 biraz eksiğim var toplam 4768 ssk pirimim var yaklaşık 450 günde esnaf bakurum var.ve hâlen devam ediyorum..fakat poliomyelit hastalığı geçirdim..rapor alırsam yararı olurmuş almama gerek varmı..aydınlatırsanız sevinirim..

 7. Ertan dedi ki:

  Askerlik borçlanması işe girmeden evvel de yapılabilmektedir. Askerliğinden önce sigortalı olarak çalışan kişiler bu haktan yararlanamazlar.

  Askerlik borçlanmasından faydalanmak isteyen kişilerin askeri görevlerini yaptığı esnada işvereni tarafından primlerinin ödenmemesi şartı bulunmaktadır.

  Bu kısmı anlıyamadım! Askerliğinden önce sigortalı çalışanlar bu haktan yararlanamaz demişsiniz fakat sonrasında askerlik görevini yaptığı esnada primlerinin ödenmemesi şartı bulunmaktadır demişsiniz. Askerliğinden önce sigortası olup primi yatmayan yararlanabilirmi? Normali askerden önce sigortalı olanların bu haktan yararlanması gerekmiyomu.

 8. Seval Demir dedi ki:

  68 doğumluyum 2001 sigortalı iki yıl çalıştım 2 doğumum var 2004 ve 2006 Nasıl emekli olabilirim

 9. İSMAİL YAKIN dedi ki:

  01.03.1970 doğumluyum.01.09.1986 ilk sigorta girişim.120 günlük.31.12.1986 cıkışım var.27.12.1990 bağkur girişim var.2760 gün ödenmiş günüm ayrıca da 300 gün sigorta günüm var.yeni yapılandırmayla gecmişe dönük silinen günlerimi ödeyerek geri alabileceğim söylendi. Kaç yaşımda emekli olabilirim.

 10. Kazim kurnaz dedi ki:

  01.02.1968 doğumluyum 01.01.1995 ‘ten beri mısırda çalışıyorum yurdisi emekli olma durumum varmi turkiye de sigortam yoktur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurtdışında çalışmış olduğunuz süreleri Türkiye de borçlanarak emekli olma hakkınız mevcut.

 11. kenan dedi ki:

  Merhabalar yüzde 72 engelli ve 2. derece vergi indirimi olan biriyim.uzun vadede toplam primim 6200 gündür 1987 ilk işe başlama tarihim doğum 1971
  yalınızhem emekli sandığı hem ssk primim var emekli sandığı çığunluktadır,dilekçe verdiğimde emekli sandığı son çalıştığın kurum etmeli diyor,son çalıştığım kurum ssk da son 3,5 yıl bizde çalışmış olman gerekli diyor.ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim…