emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Odeabank Bireysel Emeklilik

Odeabank Bireysel Emeklilik
07.05.2017

Günümüz standartlarında sürdürülen hayat koşulları kişilerin emeklilik çağlarına geldiklerinde de sürdürmeleri gereken unsurlardandır. Emeklilik diğer çağlara nazaran daha rahat bir yaşam dönemidir. Kişiler artık çalışma hayatlarını sonlandırmışlar ve çalışma hayatları boyunca ödedikleri uzun vadeli sigorta kollarından olan yaşlılık sigortası sayesinde emekli maaşı almaya başlarlar. Bu noktada yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kişilere bağlamış olduğu emekli maaşı yetmemektedir. Biz de sizler için Odeabank bireysel emeklilik konusundaki detayları derledik.

Bireysel Emeklilik (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel emeklilik ya da bireysel emeklilik sistemi (BES) ülkemizde henüz yeni yeni adımların atıldığı bir sistemdir. Kişiler iş gücü piyasasına girip çalışmaya başladıkları andan itibaren esasından emeklilik dönemlerine yatırım yaparlar. Bireysel emeklilik sistemi ise devletin de içinde bulunduğu bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. BES yani bireysel emeklilik sistemi devlet tarafından desteklenen bir uygulamadır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmek için kişilerin fiil ehliyetine sahip olması gerekir. Fiil ehliyeti 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin kazandığı bir ehliyettir. Ülkemizde bireysel emeklilik ve bireysel emeklilik sistemi yeni yeni oluşan bir kavram olduğundan vatandaşlar henüz bu sisteme çok dahil olmamaktadırlar.

Bireysel emeklilik sistemi pek çok yönden avantajlıdır diyebiliriz. Örneğin kişilerin emeklilik çağlarında Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin çalışma hayatları boyunca yatırmış oldukları uzun vadeli sigorta kollarından olan yaşlılık sigortasına bakarlar. Prim gün sayıları ve yatan sigorta maaşları üzerinden kişilere emeklilik maaşı bağlanır. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kişilere bağladığı emekli maaşı çoğu zaman yeterli seviyede değildir. Bu nedenle pek çok kişi emekli olduktan sonra da iş gücü piyasasına devam eder ve çalışırlar. Bu durumda bireysel emeklilik hizmeti her zaman daha avantajlıdır. Bu yüzden Odeabank da bireysel emeklilik kapsamında müşterilerine hizmet vermektedir.

Odeabank’ta bireysel emeklilik sisteminin kapsamı, özellikleri ve detaylarına açıkça belirtilmiştir. Odeabank’ta bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılımın esas olduğu bir sistemdir. Günümüzde bireysel emeklilik sisteminin zorunlu olacağına dair haberler çıksa da henüz devlet tarafından böyle bir zorunluluk getirilmiş değildir. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemine katılımda gönüllülük esastır. Odeabank’ta da diğer bankalar gibi bireysel emeklilik sistemine katılım yaşı 18’dir. Odeabank bireysel emeklilik konusundaki bir diğer nokta ise şudur: Odeabank çalışan ve bireysel emeklilik sistemine katılım göstermek isteyen bireylerin hangi iş kolunda ya da sigorta kolunda bağlı çalıştıklarına bakmaz. Kişilerin işçi, memur ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan oldukları önemli değildir. Dileyen herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Tüm bu ayrıntıların yanı sıra Odeabank bireysel emeklilik konusundaki bir diğer nokta ise, bireysel emeklilik sistemine katılacak olan kişiler yatıracakları tutarları kendileri belirler. Odeabank kişilere her ay yatırılması zorunlu tutarlar belirtmez. Bunun yanı sıra Odeabank’a yatırılan bireysel emeklilik tutarları bireylerin isteği doğrultusunda onlara geri ödenebilir. Odeabank bireysel emeklilik, 2013 yılında uygulamaya konmuş bir sistemdir. Ayrıca bu tarihten itibaren bireyler tarafından ödenen bireysel emeklilik sistemi tutarlarının %25’i devlet tarafından onlara geri ödenmektedir.

Odeabank Bireysel Emeklilik Avantajları

  • Öncelikle Odeabank bireysel emeklilik sistemine katıldığınızda emeklilik çağınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacak olduğunuz emekli maaşından çok daha fazlasını sağlayabilirsiniz.
  • Odeabank bireysel emeklilik sistemine katılıp katkı payı ödeyen kişiler, ödedikleri katkı paylarının %25’ini devlet tarafından geri alırlar.
  • Odeabank bireysel emeklilik sisteminden yalnızca katılan kişinin kendisi değil aynı zamanda ailesi de faydalanabilmektedir.
  • Ayrıca bu sistem güvenilir ve düzenli bir sistemdir. Bu sistemde kişinin yatırmış olduğu bireysel emeklilik sistemi katkı payları her ay uzmanlar tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Eğer kişilerin hesaplarında aksi ya da istenmeyen bir durum oluşursa uzmanlar buna müdahale etmektedirler.
  • Odeabank bireysel emeklilik sistemine katılan ve katkı payı yatıran bireyler istedikleri zamanda bu katkı paylarını geri alabilirler. Ayrıca eğer Odeabank’ta bireysel emeklilik sisteminin haricinde başka bir hesabınız varsa o hesaptan bireysel emeklilik sistemi hesabına da ödeme toptan ya da ara ödemeler yapabilirsiniz.
  • Bu sisteme dahil olan ve katkı payı yatıracak olan kişiler, katkı payı ödeme düzenlerini kendileri oluşturabilirler. Bunun için her ay düzenli olarak katkı payı yatırmaları gibi bir şart ya da koşul bulunmamaktadır. Odeabank yetkilileri bu noktada bireysel emeklilik sistemi katkı payı yatıracak olan kişilere uygun bir ödeme planı oluştururlar.
  • Odeabank bireysel emeklilik için asgari katkı payı 182 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu katkı payı ödemelerini bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi kişiler kendileri belirler. Aylık, 3 ya da 6 aylık periyotlar ya da yıllık ödeme şeklinde kişiler kendilerine uygun olan ödeme planını seçerler.
  • Sisteme giriş aidatının ertelenmiştir. Odeabank bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin giriş aidatlarını 5 yıl gibi bir süre ile ertelemiş bulunmaktadır.
  • Bireyler fon dağılımlarında yılda 6 kez olmak üzere değişiklik yapabilirler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.