emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilikte 10 Yıl Formülü, 10 Yıllık Çalışma ile Emeklilik

Emeklilikte 10 Yıl Formülü, 10 Yıllık Çalışma ile Emeklilik

Emekli olmayı pek çok kişi istiyor olsa da yeteri kadar ilgili detayları bilinmediği için bu konuda çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Emekli olmak için gereken şartların sağlanması halinde çok fazla çalışmaya gerek bulunmuyor. Sigortalılar 10 yıl çalışarak borçlanma yaparak emeklilik hakkına kavuşabiliyorlar.

Emeklilikte 10 Yıl Çalışma Şartı

Emekli olmak için her ne kadar halihazırdaki şartlar giderek zorlaşıyor olsa da sigorta girişi önceden yapılmış emekliler için 10 yıllık çalışma şartını yerine getirerek emekli olmak mümkün oluyor. Emeklilik hesaplaması yapılırken iki tarih ön plana çıkıyor. Bu tarihlerden ilki 9 Eylül 1999 ve diğeri de 30 Nisan 2008. Bu tarihlerin öncesinde ya da sonrasında sigortaya giriş yapılması emeklilik şartlarının da değişmesine neden oluyor. Özellikle 1999 sonrasında yaş şartı emekliler için büyük bir sorun taşıyor. Bu durum erkeklerde 60, kadınlarda ise 58’e çıkarken, prim yani çalışma gün sayıları da 7 bin güne çıkıyor. Ancak 1999 öncesinde sigortaya giriş yapmış olanlar daha avantajlı bir şekilde emekli olabiliyorlar.

Bu kapsamda 9 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi yapılmış kişilerin emekli olma şartları, diğer tarihlere göre çok daha düşük. Ayrıca bu tarihten önce sigortaya giriş yapmış olanlar 15 yıllık çalışma ve 3600 prim günüyle tazminat hakkı da kazanabiliyorlar. 1999 öncesi 4A kapsamında sigortaya giriş yapmış olanların 10 yıllık prim ödemeleri yani 10 yıllık çalışma süreleri kapsamında emeklilik hakkı tanınıyor.

Yaş Kriterleri Sağlanıyor

10 yıllık prim ve sigortaya giriş yaptıktan sonra günümüze 15 yıllık çalışma süresinin geçmesi gereken durumda, ilgili çalışma şartı da sağlandığı için emekli olmak daha kolay oluyor. Bu bakımdan sigortalı olduktan sonra fazla çalışma olanağı elde edememiş sigortalılar sistemin sunduğu emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda bu primlerin çalışarak doldurulması da şart tutulmuyor, borçlanma yaparak çalışmadan eksik primlerin doldurulması da mümkün oluyor.

Günümüz tarihi temel alındığında en erken emeklilik için kadınlar 1981 tarihinden önce işe girmişlerse, 3600 prim gününü tamamlamaları halinde 50 yaşını doldurarak emekli olabiliyorlar. Erkeklerde ise bu durum 1976 tarihinden önce ilk kez sigorta girişleri yapılmışsa, yine 3600 prim gününü tamamlayarak 55 yaşında emekli olabiliyorlar. Bu durumda başka şart aranmıyor. Bu tarihlerden 1999’a kadar olan sürede ise yaş ve kademe şartları oluşuyor. İlk defa işe girilen tarih ve 3600 günün tamamlanması halinde kadınların 58, erkeklerin de 60 yaşını doldurmaları halinde emekli olma imkânları oluşuyor.

1999 Öncesi Girişlilerin Şartları Sağlaması Gerekiyor

Bu kapsamda 1999 öncesinde sigortaya giriş yapmış olanların emeklilikleri için 15 yılın geçmesi, 3600 günlük primin yatırılmış olması ve kadınların en az 50, erkeklerin de en az 55 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Burada dikkat çeken kadınlarda 50 ve erkeklerde 55 yaş şartının oluşması. Eğer bu yaş şartı sağlanırsa, emeklilik tarihi de yaşın tamamlandığı tarihlere göre belirleniyor.

1999 sonrası sigortalı olanlar için de kısmi emeklilik imkânları bulunuyor. Fakat bu noktada 15 yıllık süre 25 yıla, 3600 gün ise 4500 güne yükseliyor. Böylece sigorta girişinden sonra 25 yıllık çalışma ve 4500 gün prim ücretlerinin yatırılması gerekiyor. 10 yıllık prim şartlarının tamamlanması için ise çalışmanın gerekmemesi önemli bir avantaj yaratıyor. Borçlanma haklarından yararlanarak 10 yıllık formül ile emekli olma imkânı sağlanıyor. Buna göre erkekler askerlik borçlanması ile 540 gün, kadınlar da 3 doğuma kadar 2160 gün kazanabiliyorlar. Bunların dışında isteğe bağlı borçlanma ile yine borçlar ödenebiliyor.

Yeni Emekli Olanlar İkramiye ve Promosyon Alabilir mi?

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çalışmadan Emeklilik Mümkün mü? İşte Tüm Ayrıntıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.